کد خبر: ۱۴۷۸۷۸
۱۵ تير ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۱
0
در اين جشن باشکوه، دکتر سبحاني مديرعامل فولاد مبارکه از همه معاونين، مديران و کارکنان، پيمانکاران و شرکاي تجاري کسب و کار فولاد مبارکه اصفهان که در اين آئين باعث سربلندي شرکت شدند تشکر و قدرداني کرد.
گلريزان شرکاي تجاري فولاد مبارکه براي آزادي زندانيانپول‌نیوز- در آستانه ميلاد خجسته کريم اهل بيت، امام حسن مجتبي (ع) در ضيافتي ديگر از شبهاي ماه مبارکه رمضان انسانهايي از جنس فرشتگان آسماني در مجموعه فرهنگي فردوس فولاد مبارکه گرد هم آمدند تا ترجمان آيه شريفه« السابقون السابقون اولئکالمقربون( آيه 10 از سوره الواقعه)» باشند در شبي که اگر گوش دل ميسپردي ميتوانستي صداي برهم خوردن بال فرشتگاني را بشنوي که گويي از عرش الهي به فرش آمدهاند تا عشقبازي مخلوفات زميني را کتابت کنند و نزد پروردگارشان عرضه دارند.  

به گزارش گروه صنعت و بازرگانی پول‌نیوز، در شامگاه سيزدهم ماه نزول قرآن در يکي ديگر از جشنهاي گلريزان فولاد مبارکه اصفهان با حضور دکتر سبحاني  مديرعامل فولاد مبارکه و پيمانکاران و شرکاي تجاري کسب و کار اين شرکت، سيد اسداله جولايي مديرعامل ستاد مردمي ديه کشور، حسن رحيمي دادستان عمومي و انقلاب اصفهان، رمضان اميري مدير کل امور زندانهاي استان اصفهان، مجيد احساني مدير کل ستاد ديه استان اصفهان، دکتراحمدي مدير کل صدا و سيماي مرکز اصفهان در محل مجموعه فرهنگي فردوس فولاد مبارکه برگزار شد، مجموعه ي فولاد مبارکه حماسهاي ديگر آفريدند و مبلغ 31 ميليارد ريال براي آزادي زندانيان جرائم غير عمد گلريزان نمودند.

در ابتداي اين جشن باشکوه، دکتر سبحاني مديرعامل فولاد مبارکه از همه معاونين، مديران و کارکنان، پيمانکاران و شرکاي تجاري کسب و کار فولاد مبارکه اصفهان که در اين آئين باعث سربلندي شرکت شدند تشکر و قدرداني کرد.

وي با ذکر اين مطلب که ما در طول سال طي 365 روز کارکرد خود قطعاً نمي دانيم که دنيا يا عاقبت خود را آباد کردهايم تصريح کرد: يقيناً از مجموع دقايق اين تعداد از روز هر سال  به جرأت ميتوان گفت حساب اين دو ساعت که در جشن گلريزان آزادي زندانيان جرائم غير عمد شرکت مي نماييم، جداست. مطمئناً خواست خداوند بوده است که در اين امر خير مشارکت داشته باشيم و بسته به توان خود به جامعه خدمت کنيم و توشهاي براي آخرت برداريم.

دکتر سبحاني ضمن اشاره به شرايط بد اقتصادي خانواده هايي که يکي از اولياي  آنها  بطور ناخواسته در زندان به سر ميبرد و کانون خانواده را تحت تأثير مستقيم قرارداده است، تصريح کرد: قدر مسلم اين است اين اشخاصي که بطور ناخواسته گرفتار شده اند، خانوادههايشان در حال نابودي و زجر کشيدن هستند که البته جامعه نيز از اين بابت متضرر ميگردد بنابر اين چنانچه اقدامي صورت نگيرد اين انسانيت است که دچار خسران ميشود.

مديرعامل  فولاد مبارکه با اشاره به گلريزان سال 93 فولاد مبارکه و نتايج ارزنده اي که کمک 5/2  ميليارد توماني فولاد مبارکه و شرکاي تجاري و پيمانکاران طرف قرارداد اين شرکت در آزادي 297  نفر زندانيان جرايم غير عمد سال گذشته داشت گفت: اين کار بصورت الگويي در ساير کارخانجات کشور در آمد.

ايشان ادامه داد: وقتي 297 نفر آزاد مي شوند در اصل 297 خانواده که هر کدام چندين فرزند و خويشاوند ديگر دارند آزاد شدهاند. اين کار نه تنها نزد خداوند داراي اجرو مزد است بلکه براي کمک کننده هم لذت وصف ناپذيري را به دنبال دارد وقتي شادي را به خانوادهاي هديه ميکنيم در اصل به خودمان  هديه کردهايم.

دکتر سبحاني اظهار داشت: اينکه پيمانکاران، شرکاي تجاري کسب و کار شرکت و بطور کلي همه شرکت کنندگان در گلريزان از صميم قلب و با رضاي قلبي خود دراين امرخير قدم ميگذارند، بسيار ارزشمند،قابل تقدير و ماندگار است.

قدرداني دادستان عمومي انقلاب اصفهان

فولاد مبارکه در جشن گلريزان آزادي زندانيان جرايم غير عمد سنگ تمام گذاشت

اين گزارش حاکيست در ادامه اين آئين باشکوه حسن رحيمي دادستان عمومي انقلاب اصفهان هم از اقدامات شرکت فولاد مبارکه براي آزادي زندانيان جرائم غيرعمد تشکرو قدرداني کرد و گفت: برنامههاي ارزشمند فولادمبارکه پيرامون مسئوليتهاي اجتماعي، الحمداله هرسال به نحوشايسته تري دنبال مي شود و وقتي آثار و برکات اين اقدامات مستمر را در جامعه مشاهده کنيم در واقع بايد گفت، که انصافاً فولاد مبارکه در اين زمينه سنگ تمام گذاشته است.

وي ادامه داد: از نگاه جرم شناسي ريشه ي بسياري از جرايم  تخلفات ريشه در اخلاق و فرهنگ جامعه دارد فلذا مي طلبد که مسئولين ذيربط در بحث ارتقاء فرهنگ جامعه تلاش بيشتري مبذول نمايند.

ايشان با تأکيد بر اهميت دستگيري از ضعفا و مطالبي که درآموزههاي ديني ما بر اين موضوع متذکر شده است، گفت: در کنار همه اين آموزه ها  يکسري قواعد عقلي و فقهي موجود است که نشان ميدهد  نفع و ضرر امور با هم در آميخته است، فلذا بايد گفت: زنداني يک فرد آسيب ديده است و خانواده آن بعنوان يک جامعه کوچک در معرض آسيب قرار دارند بنابراين وقتي همه ما خود را در سود و زيان جامعه شريک مي بينيم ازبعد ديني و عقلي خود را مسئول دانستهايم و قطعاً با چنين نگاهي گام ارزشمند براي سلامت جامعه برداشته ايم، در اصل نگاه ما بايد اين باشد که زنداني يک فرد آسيب ديده است و خانواده او در معرض آسيب جدي قرار دارند، بايد سعي کنيم دست زنداني و خانواده وي را بگيريم.

مديرعامل ستاد ديه کشور:

جشن هاي گلريزان فولادمبارکه اصفهان سرآمد 256 جشن کشور است

 اين گزارش حاکيست در ادامه اين ضيافت به ياد ماندني، سيداسداله جولايي مديرعامل ستاد ديه کشور نيز با اشاره به آيه کريمه112 سوره بقره گفت: خداوند در قرآن کريم  وعده خير به کساني داده است که خالصانه براي رضاي حق قدم بر ميدارند. بنابراين کساني که در گلريزان شرکت فولاد مبارکه براي آزادي زندانيان جرائم غير عمد شرکت مي کنند نزد خداوند  از اجر ويژه اي که حق تعالي وعده داده است برخوردار خواهند شد.

ايشان ادامه داد: همانگونه که ما در دعاهاي خود از خداوند منان آزادي کل زندانيان را خواستاريم ، قطعاً اين گردهمايي امشب نيز گامي است براي جامه عمل پوشاندن به اين دعا و قدم برداشتن در اين راه.

جولايي با اشاره به تاريخچه تأسيس ستاد ديه در کشو افزود: مؤسس اين ستاد مقدس 25 سال قبل شهيد بزرگوار آقاي لاجوري بودند که خودشان طولاني ترين حبس و شکنجه هارا تحمل کرده بودند. ايشان به خوبي مي دانستند که زندان براي افراد خوب جاي بسيار بدي است. ايشان بطور مرتب همه  روزه و هر ماه گزارش کامل زندانهاي کشور را بررسي مي کردند تا اينکه در رمضان سال 69 از وجود برخي انسانهاي مؤمن و نمازگزار در زندانها که به دليل گرفتاريهاي ناخواسته در زندان گرفتار شده بودند اظهار نارضايتي کرد و تأسيس اين ستاد مقدس را بنيان نهاد.

 وي با اشاره به ميزان ديه در شرايط فعلي کشور که قيمت ديه به ميزان 165 ميليون تومان (100نفرشتر) تعيين شده است و در ماههاي حرام  يک سوم به اين مبلغ اضافه مي شود و به 220 ميليون تومان مي رسد تصريح کرد : اگر حادثه اي منجر به قطعي نخاع ، ضربه مغزي و يا نابينايي شود اين ميزان مي تواند تا 5 برابرديه هم افزايش يابد که البته چنانچه در ماههاي حرام اتفاق بيفتد مي تواند به  رقم يک ميليارد و صد ميليون تومان هم برسد. بديهي است که با توجه به اين ميزان ديه، بايد بيش ار پيش مواظب بود  و ملاحظه و پيشگيري کرد.

جولايي افزود: 28 دستگاه در کشور مسئول فرهنگ سازي در کشور هستندکه از اين ميزان 25 دستگاه بصورت رسمي و سه دستگاه هم عضو در شوراي فرهنگي، کشور مشغول فعاليتند. فرهنگ سازي در زمينه هاي حوادث کارگاهي و رانندگي از اصول مهمي هستند که در ستاد ديه دائماً به آن تأکيد شده است.

وي خاطر نشان کرد از بدو تأسيس اين ستاد تا به امروز تاکنون 90 هزار نفر از زندانيان جرائم غير عمد و غير کلاهبرداري آزاد شده اند. در سال93 براي آزادي84980 نفر بالغ بر 725 ميليارد تومان پرداخت صورت گرفت. ضمن اينکه مسئولين ذيربط با همکاري تحقق ستاد ديه و شوراهاي حل اختلاف توانستند درسال93 در سراسر کشور بيش از 300ميليارد تومان گذشت بگيرند که اينها کارهاي بزرگي بود که توسط مردم شريف انجام شد.

وي يادآورشد: براساس آمارهاي موجود طي پنجاه سال گذشته ما حدود 230 الي 250 هزارشهيد دادهايم اما در حوادث رانندگي، خودمان، خودمان را به قبرستانها و بيمارستانها و زندانها فرستاده ايم تاجائيکه 800هزار نفر به قبرستانها، 8 تا 9 ميليون نفر به بيمارستانها و بيش از 460هزار راننده را نيز به زندانها روانه کرده ايم تا اينکه با کمک مسئولين ذيربط قانون اجباري بيمه شخص ثالث اجرا شد.

مديرعامل ستاد ديه کشور با اشاره به فرمايش امام رضا (ع)که فرموده اند: اگر از نعمت بخش و کسي که به شما خدمت کرده و کارخوب کرده است، تشکر نکنيم بنابراين از خداوند عزوجل تشکر نکرده ايم، از دکتر سبحاني، معاونين، مديران، کارکنان، پيمانکاران و شرکاي تجاري فولادمبارکه اصفهان که با کمال ميل و رغبت در اين راه گام برداشتند، تشکر و قدرداني کرد و با تأکيد براينکه در قبال جامعه همه افراد مسئول هستند به استناد فرموده نبي مکرم اسلام حضرت محمد (ص) که فرموده اند به اهل زمين رحم کنيد تا آنکه در آسمانهاست به شما رحم کند، تصريح کرد: از بين 256 جشن گلريزاني که درکل کشور برگزار ميشود، جشنهاي گلريزان فولادمبارکه اصفهان سرآمد است. ما مشاهده مي کنيم که ساير استانها و شهرستانهاي کشور باشنيدن اخبار گلريزان فولاد مبارکه، تشويق مي شوند و کمکهاي بيشتري در اين زمينه مبذول مي نمايند. اين يکي از برکات الهي است که شامل حال مردم شده است تا بتوانند با استفاده از فرصت پيش آمده جلوه هاي متعالي انسانيت را به نمايش گذارند.

ايشان ادامه داد: کمکهاي فولاد مبارکه و زيرمجموعه هاي اين شرکت با عشقي که مديرعامل اين شرکت و سايرهمکارانشان به مردم خوب کشور دارند جمع آوري مي شود به نحوي که مشاهده مي کنيم که کمکها عمدتاً بدون استفاده از منابع مالي شرکت و بصورت شخصي و يا از طرف شرکت هاست که قابل تقدير است.

مشاور مديرعامل و نماينده دکتر سبحاني در ستاد ديه استان:

مجموعه فولاد مبارکه در گلريزان سال 94 هم گل کاشت

حميد رضا قندي مشاور مدير عامل و نماينده ايشان در ستاد ديه استان در خاتمه جشن گلريزان سال 94 فولاد مبارکه گفت: از تمامي همکاران، مديران، معاونين و مديرعامل محترم شرکت که عنايت خاصي به جشن گلريزان داشتند تشکر و قدرداني مينمايم.

وي با تأکيد بر اين مطلب که موهبت روزه داري و مشارکت در کار خير در چنين ايامي نصيب هر کس نمي شود، افزود: وقتي خداوند متعال مقرر ميفرمايند که برکاتشان شامل حال بندگان شود نتيجه اش اين مي شود که کارخانه اي با عشق ساخته شود توليد در آن با عشق صورت گيرد و در نهايت منجر شود به اينکه افتخارات ملي و بين المللي را تصاحب کند و والاتر از همه اينکه در حل مشکلات همنوعان خود در چنين شرايط اقتصادي که گمان مي رفت نسبت به سالهاي قبل با استقبال کمتري مواجه شويم مشارکت جويند.

قندي افزود: در کنار توليد در راستاي مسئوليتهاي اجتماعي شرکت بايد به جشن گلريزاني اشاره کرد که با عشق برگزار ميشود . عشق آزادسازي زنداني و به عبارتي بهتر آزاد کردن خانواده هاي آنها .

مشاور مدير عامل فولاد مبارکه ادامه داد:کارکنان فولادمبارکه باور دارند در شرکتي در حال کارکردن هستند که اگر توليد در آن به عنوان برند ملي کشور در نظرگرفته ميشود در عين حال بر اين باورند که در جشن گلريزان نيز از سوي حق تعالي دعوت شده اند، فلذا با عشق در آزادسازي يک هم نوع که ناخواسته گرفتار شده شرکت مي کنند و عاشقانه در سجده شکر آزادي و شادماني خانواده او نيز پيشاني به مُهر مي سايند.

مشاور مدير عامل فولاد مبارکه تصريح کرد: به همت اين عزيزان و به واسطه گلريزان سال 93 فولادمبارکه در فاصله مابين ماه مبارک سال گذشته تا به امروز 297 زنداني آزاد شده اند به عبارتي ديگر 297 خانواده شادمان گرديده اند.

وي خاطر نشان کرد:بسياري از کساني که از محل گلريزان فولادمبارکه بهره مند شده اند، بچه هاي يتيمي بودند که سرپرست خود را در تصادف از دست داده بودند. در واقع شرکت کنندگان در اين گلريزان يتيم نوازي کردند.

وي با اشاره به چگونگي شکل گيري فرآيند گلريزان سال 94 گفت: در اين راستا از 250 نفر از مديران و شرکاي تجاري کسب و کار فولادمبارکه و همچنين پيمانکاران اين شرکت دعوت به عمل آمد که در پايان در يک حرکت کاملاً اعتقادي و عاشقانه مبلغ 31 ميليارد ريال جمع آوري شد که اميدواريم اين حرکت پر خير و برکت همواره استمرار داشته باشد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود افزود: از آنجاييکه بسياري از همکاران به دلايل مختلف نتوانستند در محل برگزاري گلريزان حضور يابند و در اين امر خداپسندانه سهيم گردند لذا اين عزيزان مي توانند با تکميل فرم هاي موجود در خدمات پرسنلي نواحي که به همين منظور طراحي و چاپ گرديده است، بخشي از حقوق خود را به آزادي زندانيان و يا رفع گرفتاري همکاران اختصاص دهند.

نماينده دکتر سبحاني در ستاد ديه استان در خاتمه گفت: در اينجا از نگاه مسئولانه مديرعامل محترم، معاونين، مديران، کارکنان، پيمانکاران، خريداران و بطور کلي شرکاري تجاري کسب و کار فولادمبارکه تقدير و تشکر مي نمايم و بر خود مي بالم که در چنين مجموعه اي که همواره سرآمد توليد و توجه به مسئوليت هاي اجتماعي است، مشغول به کار هستم.

بومي سازي شيرهاي اطمينان هيدروليکي تصفيه خانه آب صفائيه

سيد مجيد ستاينده رئيس واحد تصفيه آب و توزيع سيالات از بومي سازي هيدروليک چک والو ( شير اطمينان يک طرفه)تصفيه خانه آب صفائيه خبر داد و گفت: با دستيابي به دانش فني ساخت اين تجهيز بسيار حساس نه تنها کشور ايران از واردات اين شير اطمينان هيدروليکي يک طرفه بي نياز شد بلکه در هر نوبت تعويض آنها از خروج مبالغ قابل توجهي ارز از کشور جلوگيري به عمل آمد .

ايشان با اشاره به عملکرد اين تجهيز افزود: آب از طريق پمپ خانه آبگير به تصفيه خانه ارسال مي گردد پس از تهنشيني ذرات معلق آب و تزريق مواد شيميايي مورد نياز جهت تصفيه، آب وارد لخته سازها ميشود در اين قسمت املاح محلول در آب بصورت فلوکه در آمده و بصورت لجن از کف تخليه ميشود و آب صنعتي توليدي پس از عبور از سندفيلترها توسط ايستگاه پمپاژ تصفيه خانه با ظرفيت 4500 متر مکعب در ساعت با توجه به نياز کارخانه پمپاژ ميگردد. اين پمپ خانه شامل سه دستگاه پمپ سانتريفيوز بوده که هر کدام از آنها توسط يک چک والو هيدروليکي محافظت ميشوند. در پي خرابي اين تجهيز، بومي سازي آن توسط پرسنل تعميرات واحد و همکاري پرسنل دفتر فني تعميرات آغاز شد.

محسن معيني کارشناس تعميرات مکانيک نيز در خصوص اين بومي سازي گفت: هيدروليک چک والو تصفيه خانه توسط سيستم هيدروليک به آرامي بازشده و توسط انرژي پتانسيل ذخيره شده در وزنه بسته ميشود. مهمترين وظايف اين والوهاي چند منظوره، حافظت از الکتروموتور پمپ است به اين صورت که در زمان راهاندازي شير کاملا،ً بسته بوده که جريان راه اندازي الکتروموتور را به حداقل رسانده و پس از استارت پمپ، اين شير به آرامي شروع به باز شدن ميکند و باعث افزايش بار به پمپ و الکتروموتور ميشود، در زمان توقف، اين شير سريعاً توسط عملکرد وزنهاي بسته شده و همانند يک چک والو از عکس شدن جريان سيال جلوگيري ميکند، همچنين در شبکه سيالات با دبي و هد بالا احتمال ايجاد ضربه قوچ زياد بوده که اين شير از وارد شدن تنشهاي فشاري ناشي از ضربه قوچ و اثرات مخرب آن به پمپ محافظت مينمايد ضمن اينکه اين شير در شرايط اضطراري مانند سيل، طوفان، زلزله، رانش زمين، آتش سوزي و... بصورت کاملاً اتوماتيک توسط انرژي پتانسيل ذخيره شده در وزنه بصورت مکانيکي بسته شده و از خروج بيست هزار متر مکعب آب داخل لوله وتخريب پمپ خانه جلوگيري ميکند. اين تجهيز به عنوان يک شير ايزوله عمل ميکند و در زمان تعميرات قطع و وصل جريان را بعهده دارد.

ايشان در خصوص شرايط بومي سازي اين شير يادآور شد: در اين مرحله يکي از اين شيرها در واحد تصفيه آب و توزيع سيالات شرکت فولاد مبارکه با همکاري متخصصان داخلي و با مشارکت شرکت مکانيک آب با هزينهاي بالغ بر 385 ميليون ريال بومي سازي شد و پس از انجام تستهاي هيدرواستاتيک، با موفقيت در محل مورد نظر نصب و مورد بهره برداري قرار گرفت.

ايشان در پايان از شرکت مکانيک آب، کارکنان تعميرات واحد آب، دفتر فني تعميرات،خريد و مديريت ناحيه انرژي و سيالات که در فرآيند بومي سازي اين والو همکاري نمودند، تشکر و قدرداني کرد.

صنايع فولاد موتور توسعه صنعتي کشور

صنعت فولاد به دليل تأثير زيادي که بر توسعه صنعتي کشورها دارد و واحدهاي صنعتي پاييندستي و بالا دستي بسياري که با استقرار صنعت فولاد در يک منطقه ايجاد ميگردد، صنعت مادر ناميده ميشود و به همين دليل محصولات فولادي يکي از اصلي ترين و استراتژيک ترين کالاي صنعتي در جهان به حساب مي آيد و از همين رو ميزان توليد و مصرف آن شاخصي است براي سنجش توسعه يافتگي و پيشرفت کشورها. مصرف سرانه فولاد در کشورهاي در حال توسعه و توسعه يافته به سرعت توسعه و رشد اقتصادي آنان بستگي دارد. به عنوان نمونه مصرف سرانه فولاد در ايران حدود 230 کيلوگرم، در اروپا 332، در چين 570 و در آفريقا 46 کيلوگرم ميباشد.

آنچه در تمامي معادلات، توليد و مصرف فولاد را در جهان بههم ميريزد توليد و مصرف فولاد چين است چرا که اين کشور بيش از 50 درصد توليد فولاد جهان را به خود اختصاص داده و در همين حدود هم مصرف مينمايد و با هر گونه تغييري در روند توسعه و مصرف فولاد در اين کشور بازار جهاني فولاد متلاطم مي گردد، کما اين که شاهد بوديم در سال هاي گذشته که اين کشور مشغول توسعه داخلي بود و رشد اقتصادي 12 درصد را تجربه مي کرد بازار فولاد و مواد اوليه پر رونق و در سال جاري که رشد اقتصادي به حدود 7 درصد کاهش پيدا کرده و سيل محصولات فولادي مازاد بر نياز داخلي اين کشور روانه بازارهاي جهاني شده است. البته معادلات اقتصادي جهاني و قيمت نفت نيز در اين ميان بي تأثير نبوده و جميع اين عوامل آشفتگي شديدي را در بازار اين کالاي اساسي طي يک سال گذشته به وجود آورده است. پيش بيني مي شود کشور چين امسال بيش از يکصد ميليون تن محصولات فولادي مازاد بر مصرف خود را روانه بازار جهاني کند و از همين رو در حالي که کشورهاي فاقد کارخانجات فولادسازي از ارزان فروشي چين و روسيه و اوکراين بهره مي برند کشورهاي توليد کننده فولاد براي حمايت از توليد کنندگان داخلي در مقابل هجمه واردات ارزان قيمت اقدام به افزايش تعرفه واردات و اجراي قوانين آنتي دامپينگ نموده اند.
 
بحران هاي مقطعي و رکوداقتصادي کشورهاي مختلف طي سالهاي اخير باعث شده که تا سال 2013 از صد درصد ظرفيت نصب شده کارخانجات فولادسازي تنها 78 درصد  فعال باشد و ظرفيت در حال کار،امروز به حدود 65 درصد کاهش يافته است و اين کاهش توليد، بسياري از کشورهاي توليد کننده را با مشکلات اجتماعي و اقتصادي ناشي از بيکاري مواجه ساخته است.

معمولاً بحران فولادسازان در اثر افت قيمت  محصولات فولادي به صورت دوره اي هر چند سال يک بار تکرار مي شود و در اين بين فولادسازاني که توسط کشور متبوع در مقابل واردات از حمايت لازم و منطقي بهره مند نگردند و يا نتوانند با مديريت هزينه ها و افزايش بهره وري و کاهش قيمت تمام شده با اين بحران مبارزه کنند به ورشکستگي رسيده و از چرخه توليد خارج مي شوند و تجهيزات کارخانجات خود را به حراج مي گذارند.

 از آنجاييکه صنعت فولاد با فرصت هاي شغلي بي شماري که حول محور خود ايجاد مي کند موتور توسعه کشور تلقي مي گردد، کاهش توليد و يا تعطيلي هر کارخانه فولاد سازي تبعات اقتصادي و اجتماعي سنگيني به همراه خواهد داشت و به همين علت حتي کشورهاي بزرگ صنعتي هم در مقابل هجمه واردات محصولات فولادي بي تفاوت نبوده و در جهت حمايت از توليدکنندگان داخلي بموقع اقدام مي نمايند.  

فولاد در دنيا سالانه به ميزان يک ميليارد و 600 ميليون تن توليد مي شود که عمده ي آن در چهار نقطه متمرکز است. کشور چين با توليد بيش از 800 ميليون تن نيمي از بازار فولاد جهان را در دست دارد. با فاصله زياد از چين، اتحاديه اروپا، آمريکا، ژاپن کشورهاي روسيه و اوکراين قرار دارند که توليد آن ها بين 80 تا 130 ميليون تن است، بعد از اين کشورها کره جنوبي، هندوستان، ترکيه و ايران قرار دارند. ظرفيت توليد فعلي ايران حدود 16 ميليون تن است که معادل يک درصد فولاد دنيا است. جايگاه ما بين توليدکنندگان فولاد در سال 2013 جايگاه 15 بود که امسال به 14 رسيد و با طرح هاي توسعه در دست اجرا تا دو سه سال آينده اين رتبه احتمالا به 12 ارتقا خواهد يافت.
در سند چشم انداز افق 1404 ميزان توليد فولاد 55 ميليون تن پيش بيني شده است. اين عدد سه برابر ظرفيت فعلي است.

توليد جهاني تقريباً از روند خاصي به خصوص در ده سال گذشته تبعيت نموده است. ميزان رشد سالانه چيزي کمتر از 10 درصد بوده است. در دو سه سال گذشته اين مقدار توليد يک ميليارد و چهارصد ميليون تن بوده است که امسال در حال عبور از يک ميليارد و ششصد ميليون تن است. البته توليد فولاد و تجارت و جابجايي آن دو بحث متفاوت است که تابع يک سري از عوامل محيطي و ميزان توليد و مصرف در هر منطقه است. رکود اقتصادي چند سال گذشته در آمريکا و اروپا باعث شده که کشورها علي رغم توسعه و ايجاد ظرفيت جديد نتوانند از تمامي ظرفيت ايجاد شده بطور کامل بهره برداري کنند.

جمهوري اسلامي ايران در ميان کشورهاي همسايه ي خود به جز ترکيه در جايگاه فولادي برتري قرار دارد. ترکيه توليد خود را با ما آغاز نموده اما ظرفيت توليد اين کشور امروز به 36 ميليون تن رسيده و در چشم انداز 5 سال آينده ي خود توليد 50 ميليون تن را هدف گرفته است. ترکيه در مقايسه با کشور ما از مزيت هاي کمتري در مواد اوليه  همچون معادن غني سنگ آهن و انرژي برخوردار است و توليد خود را براساس آهن قراضه و مواد اوليه وارداتي تنظيم نموده است. به غير از ترکيه، کشورهاي روسيه و اوکراين در شمال کشور نيز هستند که در مجموع توليد اين دو کشور بالاي 100 ميليون تن است که البته کشمکش هاي داخلي و تحريم آمريکا ثبات رقابتي آنها را با چالش مواجه نموده است. کشور ديگر مهم منطقه در اين زمينه کشور هند است که توليدي به ميزان 70 ميليون تن دارد که البته اخيراً افزايش زياد قيمت گاز در اين کشور، فولاد سازان را بخصوص در فرآيند احيا مستيم با مشکلاتي مواجه ساخته است.

با اين فرض که ايران در افق 1404 جمعيتي معادل 90 تا 100 ميليون نفر با مصرف سرانه اي 300 کيلوگرم فولاد در سال خواهد داشت، نياز مصرف داخلي ما حدوداً به 30 ميليون تن مي رسد و با ظرفيت 55 ميليون تن برنامه سند چشم انداز بايد براي صادرات سالانه 25 ميليون تن برنامه ريزي کرد و توسعه اين صنعت را با نگاه توليد محصولات صادراتي پايه ريزي کرد.

توسعه صنعت فولاد همانند لکوموتيوي است که واگن هاي بيشماري را با خود به حرکت در مي آورد.براي توليد 55 ميليون تن فولاد بيش از 200 ميليون تن مواد اوليه و کالا بايد جابجا شود، حد اقل 150 ميليون تن سنگ آهن بايد استخراج و فرآوري شود، توليد گاز و شبکه هاي گاز رساني بايد توسعه يابد، جاده و راه آهن بين معادن و کارخانجات فولاد سازي و مراکز مصرف و بنادر بايد تقويت شود، نيروگاه هاي متعددي بايد ساخته شود و اسکله هاي صادراتي در جنوب کشور نياز است که ايجاد گردد. و براي انجام همه اين کارها ده سال بيشتر فرصت نيست. بنابر اين، توسعه صنعت فولاد يعني توسعه صنعتي کشور در تمام ابعاد و همه زمينه ها.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: