کد خبر: ۱۴۸۲۳۳
۲۰ تير ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۵
0
دکتر سیدتقی نوربخش در نشست خبری با خبرنگاران که همزمان با دومین روز از هفته تأمین اجتماعی برگزار شد از کلنگ‌زنی و افتتاح 18 مرکز درمانی در هفته تامین اجتماعی خبر داد.
افتتاح و کلنگ زنی 18 پروژه در هفته تامین اجتماعیپول‌نیوز- دکتر سیدتقی نوربخش در نشست خبری با خبرنگاران که همزمان با دومین روز از هفته تأمین اجتماعی برگزار شد؛ اظهار داشت: سازمان تأمین اجتماعی در تدوین برنامه ششم توسعه فعالیت زیادی دارد. دبیرخانه‌ی برنامه ریزی راهبردی در سازمان تأمین اجتماعی تشکیل شده است و درحال همکاری با سازمان مدیریت و برنامه ریزی هستیم و امیدواریم اهداف مقام معظم رهبری در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی محقق شود.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، وی نظام چندلایه تأمین اجتماعی، ثبات مالی سازمان‌های بیمه‌گر، سرمایه‌گذاری صندوق‌های بیمه‌ای و تأمین منابع پایدار در حوزه درمان و پوشش بیمه‌ای هزینه‌های درمانی خانمانسوز را از جمله اهدافی دانست که باید برای تحقق آنها در برنامه ششم توسعه تلاش و برنامه ریزی کنیم.

دکتر نوربخش گفت: تعداد جمعیت تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی تا پایان سال 93 به 40 میلیون و 291 هزار و 664 نفر رسیده است و طی 3 ماه ابتدای سال جاری نیز 200 هزار کارگر ساختمانی جدید تحت پوشش قرار گرفته و به جمعیت بیمه شدگان این سازمان پیوسته اند.

وی در خصوص ترکیب بیمه شدگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: 13میلیون و 344 هزار نفر بیمه شده اصلی و 21 میلیون و 806 هزار نفر بیمه شده تبعی تحت پوشش هستند که درمجموع 35 میلیون و 150 هزار نفر به عنوان بیمه شده از خدمات این سازمان بهره مند هستند.

دکتر نوربخش با بیان اینکه مستمری بگیران اصلی و تبعی سازمان نیز 5 میلیون و 140 هزار نفر هستند، خاطر نشان کرد: در مجموع بیش از نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار دارند.

 تأمین اجتماعی زمینه ساز تحکیم همبستگی اجتماعی است

وی تأمین اجتماعی را یک سازمان اجتماعی و اقتصادی عنوان کرد که پرداخت مستمری و ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان مهمترین مسئولیت این سازمان است و در کنار آن مزایای دیگری همچون بیمه بیکاری، غرامت دستمزد و.. نیز پرداخت می شود.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: در شرایط فعلی که فشارهای تحریم ظالمانه به حداکثر رسیده است و با شرایط کاهش قیمت نفت و محدودیت‌های مربوط به انتقال ارز به کشور مواجه هستیم و مجموع این مشکلات و محدودیت‌ها بر منابع سازمان تأمین اجتماعی نیز تأثیرگذار است.

ابلاغیات رهبری؛ رهگشای سیاست های تامین اجتماعی


مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده و تلاش مدیران و کارکنان سازمان برای پرداخت به موقع و بدون تأخیر مستمری بازنشستگان تأکید کرد: سازمان تأمین اجتماعی در این جنگ تمام عیار اقتصادی در سنگر اول مقاومت قرار دارد .

وی افزود: با وجود همه این مشکلات در خرداد ماه گذشته 4200 میلیارد تومان برای ارائه خدمات به بیمه شدگان و بازنشستگان هزینه شده که شامل 2650 میلیارد تومان برای مستمری بازنشستگان، 150 میلیارد تومان مقرری بگیری بیمه بیکاری است. همچنین پرداخت720 میلیارد تومان به مراکز درمانی طرف قرارداد و 240 میلیارد تومان نیز برای خدمت رسانی درمراکز درمانی ملکی از دیگر هزینه های این سازمان بوده است.

دکتر نوربخش ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا کنون 11 هزار و 500 میلیارد تومان برای خدمت رسانی توسط سازمان تأمین اجتماعی هزینه شده است.

وی با بیان اینکه 84 درصد از هزینه‌های سازمان تأمین اجتماعی از محل وصول حق بیمه تأمین می شود، اظهار داشت: سازمان تأمین اجتماعی بدون فشار بر بودجه کشور و تکیه بر دولت از طریق تجمیع منابعی که از محل حق بیمه دریافت می کند هزینه خدمات و تعهدات خود را تأمین می کند و موجب همبستگی ملی و اجتماعی می‌شود و نمونه ای از واگذاری امور به مردم است.

دکتر نوربخش با اشاره به گرامیداشت هفته تأمین اجتماعی گفت: این هفته فرصت مناسبی است تا مشکلات و محدودیت‌های سازمان و برنامه هایی که برای بهبود و ارتقاء خدمات وجود دارد را به مردم اعلام کنیم.

در ادامه این نشست دکتر نوربخش مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در خصوص بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی گفت: بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی در سال 84 و در زمان شروع دولت نهم 4200 میلیارد تومان بوده است که این بدهی طی 30 سال و از زمان تصویب قانون تأمین اجتماعی ایجاد شده بود و طی 8 سال بعد از آن و تا سال 92 این بدهی به 60 هزار میلیارد تومان رسید.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی افزود: این ارقام مورد تأیید حسابرسی سازمان تأمین اجتماعی است و دلیل ایجاد این بدهی نیز این است که موارد تعهدی دولت در قبال سازمان از 3 مورد به 21 مورد افزایش یافت و در واقع با تصویب قوانین مختلف دولت تعهدات جدیدی را در قبال سازمان تأمین اجتماعی تقبل کرد.

ابلاغیات رهبری؛ رهگشای سیاست های تامین اجتماعی


دکتر نوربخش ادامه داد: تعهدات دولت در قبال سازمان تأمین اجتماعی در سال جاری بیش از 15 هزار میلیارد تومان بدهی جدید ایجاد می‌کند که معادل 25 درصد بودجه سالانه سازمان است و در صورت پرداخت بدهی سالانه دولت امکان ارتقاء قابل توجه خدمات این سازمان فراهم خواهد شد.

دکتر نوربخش در پاسخ به سوالی در رابطه با نامه تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رابطه با حذف نقش دولت در سازمان تأمین اجتماعی گفت: سازمان تأمین اجتماعی از مکانیزم بیمه‌ای مزایای تعریف شده(DB) پیروی می‌کند و دولت در این سازمان مشارکت تضامنی دارد. بنابراین حذف دولت از سازمان تأمین اجتماعی امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: البته نقش دولت در حوزه ساختار و مدیریت سازمان قابل بحث و بررسی است و در این رابطه دیدگاه‌هایی از سوی افراد مختلف مطرح می‌شود.

 پوشش بیمه‌ای تأمین اجتماعی برای 200 هزار کارگر ساختمانی جدید

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره بیمه کارگران ساختمانی اظهار کرد: در قانون پیش بینی شده است که 15 درصد عوارض شهرداری ها برای بیمه کارگران ساختمانی اختصاص یابد، ابهاماتی در این خصوص وجود داشت که با بخشنامه دو هفته گذشته وزارت کشور کلیه موارد مورد ابهام احصا شده است.

وی افزود: مجموع اعتباری که سال 93 از محل عوارض به ما پرداخت شد 650 میلیارد تومان بود، در حالی که برای بیمه 800هزار کارگر ساختمانی 1400 میلیارد تومان هزینه کردیم.

دکتر نوربخش با بیان اینکه با وجود این مشکلات در سه ماهه اول 94، 200 هزار کارگر ساختمانی جدید را تحت پوشش بردیم گفت: امید است با بخشنامه جدید وزارت کشور و تصمیم دولت برای ارتقای سهم عوارض شهرداری از 15به 20 درصد و همکاری نهادهای صنفی و شهرداریها شاهد افزایش مشمولان باشیم.

وی در ادامه در رابطه با طرح 9 ماهه شدن مرخصی زایمان گفت: اجرای این موضوع نیازمند تأمین 340 میلیارد تومان بار مالی مربوطه است و در صورت تأمین هزینه آن سازمان تأمین اجتماعی برای افزایش مرخصی زایمان آمادگی دارد.

 پیگیری دریافت مطالبات تأمین اجتماعی از اشخاص حقیقی و حقوقی با اولویت تعامل و همکاری سازنده

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره بدهی شهرداری تهران به تامین اجتماعی که اخیرا درباره آن اخباری منتشر شد، گفت: سازمان تأمین اجتماعی برای ارائه خدمات به جامعه نیازمند دریافت به موقع حق بیمه است و ساز و کارهای قانونی لازم نیز در اختیار این سازمان قرار دارد اما در درجه اول اولویت سازمان این است که با همکاری و تعامل سازنده نسبت به وصول حق بیمه اقدام شود.

دکتر نوربخش افزود: سازمان تأمین اجتماعی 6000 میلیارد تومان از اشخاص حقیقی و حقوقی طلب دارد که برای وصول این مطالبات پیگیری ها و اقدامات قانونی لازم در حال انجام است. مطالبات سازمان از مراکز دولتی نیز بالغ بر 1500 میلیارد تومان است که پیگیری‌های لازم برای دریافت این مطالبات انجام می‌شود. در حال حاضر شهرداری تهران 500 میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است. سازمان تأمین اجتماعی نیز بابت پروژه‌های درمانی در حال ساخت در تهران مبالغی به شهرداری بدهی دارد که برای پرداخت آن اقدام می‌کنیم و البته میزان بدهی تأمین اجتماعی به شهرداری تهران قابل مقایسه با بدهی‌های شهرداری نیست.

وی در ادامه درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز گفت: همسان‌سازی در سال 88 اجرا شد و تاکنون 7000 میلیارد تومان بار مالی داشته و تنها 900 میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: در سال 93 براساس ماده 96 قانون تامین اجتماعی اقدام به افزایش 25 درصدی حقوق مستمری‌بگیران کردیم در حالی که تورم 14 درصد بود. منافع این افزایش برای بیمه شدگان بسیار بیشتر از همسان‌سازی بود. در هر صورت هر تکلیف جدیدی برای تامین اجتماعی در صورتی قابل اجراست که بار مالی آن تأمین شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره افزایش سن بازنشستگی گفت: بر اساس قوانین بیمه‌ای، با افزایش امید به زندگی، سن بازنشستگی هم افزایش می‌یابد. در سال 55 سن امید به زندگی 57 سال بود اما اکنون به حدود 74 سال رسیده است در حالیکه سن بازنشستگی از ابتدای شروع به کار صندوق تامین اجتماعی 60 سال بوده است اما امروز میانگین سن بازنشستگی حدود 47 سال است که این وضعیت ناشی از قوانین مختلف مربوط به بازنشستگی‌های پیش از موعد است و ما حتی بازنشسته با 36 سال سن هم داریم.

دکتر نوربخش افزود: ‌این موضوع مخالف منطق و قواعد بازنشستگی است. ما طرح یا پیشنهادی در این رابطه ارائه نکرده‌ایم اما امید داریم در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار بگیرد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه چندی پیش سخنگوی دولت نیز اعلام کرد که بحث صندوق‌های بیمه‌ای جزو سه اولویت اصلی برنامه ششم توسعه خواهد بود، گفت: ما در سال 94 فقط 35 هزار میلیارد تومان صرف پرداخت مستمری کردیم و اگر هزینه‌های بخش درمان را هم در نظر بگیریم می‌توان گفت که روی هم بیش از 50 هزار میلیارد تومان پرداختی داشتیم که معادل حدود 28 درصد کل بودجه جاری کشور است.

دکتر نوربخش درباره سرانجام کارت هوشمند سلامت نیز گفت: امیدواریم در اولین مرحله در شهریور ماه این پروژه برای بیماران خاص عملیاتی شود و در مرحله بعدی آن را برای مراکز ملکی عملیاتی کنیم. در حال حاضر طرح HIS در حدود 80 مرکز درمانی ما در حال اجراست که این طرح زیرساخت کارت هوشمند محسوب می‌شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره دلیل سرپرستی‌اش بر صندوق بازنشستگی فولاد، گفت: صندوق فولاد با تامین اجتماعی ادغام نشده است بلکه سرپرستی‌ این صندوق به مدت شش ماه به دلیل نیاز به هم‌افزایی و رسیدگی به امور منابع و مصارف صندوق بر عهده بنده گذاشته شده است و اکنون اقدامات موثری در حال انجام است. این صندوق 86 هزار مستمری‌بگیر دارد. بازنگری محاسبات بیمه‌ای و تجدید ارزیابی منابعی که از دولت تخصیص می‌یابد از جمله اقدامات موثری است که در این مدت در صندوق فولاد انجام شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به تشکیل هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی، گفت: این هلدینگ به زودی وارد بورس خواهد شد. ما طی یک تا دو سال اخیر افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری تامین را شاهد بودیم و رقم این سرمایه‌گذاری از 3900 میلیارد تومان به 8000 میلیارد تومان رسیده است و دو شرکت تی‌پی‌کو(صنایع نفت و گاز) و تاپی‌کو (صنایع دارویی) هم وارد بورس شده‌اند. در بانک رفاه هم افزایش سرمایه داشتیم و امیدواریم این سرمایه به 4000 میلیارد تومان برسد.

 افتتاح و کلنگ زنی 18 پروژه در هفته تأمین اجتماعی

وی از کلنگ‌زنی و افتتاح 18 مرکز درمانی در هفته تامین اجتماعی نیز خبر داد و در پاسخ به پرسشی درباره ادغام سازمان‌های بیمه‌گر، گفت: ما تابع قانون هستیم و هنوز طرحی از سوی دولت در این خصوص اعلام نشده است اما باید گفت در همین طرح تحول نظام سلامت هم اگر قرار بود بر اساس قوانین موجود حرکت کنیم مشکلات جدی پیش می‌آمد و ما برای پیشرفت این طرح از محل سایر منابع خود هزینه می‌کنیم.

نوربخش افزود: در جلسه اخیر شورای عالی بیمه که چهارشنبه گذشته برگزار شد، طرح وحدت رویه سازمان‌های بیمه‌گر به تصویب رسید و بر این اساس تمامی مقررات، بخشنامه‌ها و نظام نظارتی سازمان‌های بیمه‌گر یکسان‌سازی می‌شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی همچنین ضمن اعلام این خبر که طرح قرارداد با ماماها که تاکنون انجام نمی‌شد بر اساس مصوبه شورای عالی بیمه در سه استان کشور پایلوت می‌شود، گفت: طرح قرارداد با پزشکان طب ورزشی هم در شورای عالی بیمه به تصویب رسید.

دکتر نوربخش در پاسخ با سوالی در رابطه با پرداخت مطالبات داروخانه‌های طرف قرار داد با تأمین اجتماعی، گفت: پرداخت مطالبات داروخانه‌های طرف قرارداد تا 3 ماه پیش در شرایط مطلوبی قرار داشت و به روز پرداخت می‌شد و در حال حاضر نیز مطالبات داروخانه‌ها را تا اسفند پرداخت کردیم و امیدواریم تا روزهای آینده پرداخت مطالبات سال جاری را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت هم بدهی‌هایی به سازمان تأمین اجتماعی دارد. بنا بود وزارت بهداشت 600 میلیارد تومان به تامین اجتماعی پرداخت کند که تاکنون 29 میلیارد تومان از این رقم را پرداخته است.

 تأمین هزینه بیمه عمر بازنشستگان

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: یکی از اقدامات موثر که در حوزه مستمری بگیران انجام می شود پرداخت بیمه عمر مستمری بگیران متوفی است که این بیمه تحت عنوان بیمه تکمیلی پرداخت می شود.

دکتر نوربخش افزود: همچنین مابه التفاوت مستمری بگیران به رغم همه مشکلات اقتصادی در حال پرداخت است که امیدواریم تا 10 مردادماه امسال به پایان برسد.

 آمادگی سازمان تأمین اجتماعی برای بیمه ورزشکاران

محمدحسن زدا، معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی نیز در این نشست خبری از برنامه ریزی آمادگی این سازمان برای بیمه ورزشکاران خبر داد و گفت: ورزشکاران فاقد بیمه در صورت همکاری وزارت ورزش و جوانان، تحت پوشش تامین اجتماعی قرار می گیرند.

وی افزود: متاسفانه برخی از ورزشکاران ما بیمه نیستند و این موضوع باعث مشکلاتی در زندگی آنان در صورت بروز بیماری شده است.

زدا تاکید کرد: سازمان تامین اجتماعی ، این افراد را به صورت بیمه توافقی و با همکاری وزارت ورزش و جوانان بیمه می کند.

وی ادامه داد: به همین منظور نامه ای به وزیر ورزش و جوانان ارسال کرده ایم که اقداماتی برای ارایه خدمات درمانی به ورزشکاران و با استفاده از بیمه توافقی اجرا شود چرا که اجرای بیمه توافقی یکی از رویکردهای سازمان تامین اجتماعی به شمار می آید.

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی گفت: طرف قرارداد ما که وزارت ورزش و جوانان است باید ورزشکاران را ساماندهی کند تا آنان بتوانند از خدمات این بیمه بهره مند شوند.

زدا اظهار داشت: براساس این بیمه توافقی ، هفت درصد مبلغ بیمه را ورزشکاران و 23 درصد آن را وزارت ورزش و جوانان پرداخت می کند.

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی گفت: در صورتی که این موضوع محقق شود ، تمام خدمات تامین اجتماعی به ورزشکاران بیمه شده از این طریق، ارایه خواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها