تاخیر در یارانه تیرماه ادامه دارد؛
کد خبر: ۱۴۸۵۹۳
۲۳ تير ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۳
0
با توجه به اینکه واریز یارانه تیرماه نیز همچون ماه‌های گذشته با تاخیر مواجه شده، موضوع عدم تامین به موقع منابع دولت برای پرداخت این مبلغ بسیار خودنمایی می‌کند.
دولت در تامین منابع یارانه نقدی دچار مشکل استپول‌نیوز- از آذرماه سال 1389 تاکنون دولت مبلغی بیش از 200 هزار میلیارد تومان در قالب یارانه نقدی به حساب حدود 76 میلیون ایرانی واریز کرده است.

مبلغی که برای برخی از اقشار جامعه نقش تامین کننده نیازها و برای برخی دیگر تنها نقش پر کردن حساب و کمک به طویل شدن صف دریافت یارانه را دارد.

در این میان طبق آنچه که کارشناسان اقتصادی هم در دولت قبل و هم در دولت کنونی بارها مورد تاکید قرار داده‌اند زیان‌های ناشی از واریز سراسری یارانه نقدی است، به گونه‌ای که به اعتقاد آنان نحوه کنونی واریز یارانه تنها به کسری بودجه و افزایش فاصله طبقاتی منجر می‌شود که توجه به این امر موجب شد دولت از طریق تدوین مبانی قانونی ملزم به ساماندهی یارانه و حذف افراد غیرنیازمند از صف دریافت شود.

از طرفی این موضوع (پرداخت سراسری) با اهداف هدفمندی که حتی در سیاست‌های کلی ابلاغی برنامه ششم نیز مجدد مورد تاکید قرار گرفته فاصله دارد زیرا طبق قانون، یارانه باید به گسترش عدالت اجتماعی و افزایش تولید منجر شود تا بتواند از نگرانی‌های اقشار نیازمند در خصوص تامین مایحتاج خود بکاهد نه اینکه دولت را مقروض و حاشیه امن را از بخش تولید دور کند.

بر این اساس؛ در کنار عدم تحقق اهداف یارانه، منابع مورد نیاز برای واریز نیز بر خلاف آنچه که پیش‌بینی شده بود تامین نشد و دولت به استقراض از بانک مرکزی و خزانه روی آورد تا به دلیل عدم تامین صحیح منابع، زمان واریز یارانه‌ای که ماهانه نیاز به 3500 میلیارد تومان دارد هر بار تغییر کرده و سیری 26 روزه در تغییرات زمانی خود طی کند.

با گذشت از عمر 5 ساله یارانه، تاخیر در واریزهای امسال به ترتیب در ماه اردیبهشت 2 روز و در ماه خرداد نیز 4 روز بوده است و با توجه به اینکه هنوز اطلاعیه‌ای در خصوص زمان واریز یارانه تیر منتشر نشده این ماه را نیز باید در حیطه "پرداخت با تاخیر" قرار داد.

در این راستا ابوذر ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگویی گفت: دولت در دریافت منابع با مشکل مواجه شده که این موضوع موجب تاخیر در واریز یارانه طی ماه‌های اخیر شده است.

وی با اشاره به اینکه برخی به اشتباه تاخیرهای کنونی را به مذاکرات هسته‌ای کشور گره می زنند، افزود: یارانه "قانون" بوده و در بودجه پیش بینی شده است اینکه برخی در پی ارتباط دادن آن به مذاکرات هستند! به هیچ وجه منطقی به نظر نمی رسد.

با توجه به اینکه دولت در تامین منابع دچار مشکل است و از طرفی باید حدود 6 میلیون نفر را از صف دریافت یارانه خارج کند لازم است هر چه سریعتر سیاست‌های خود را در خصوص چگونگی پرداخت یارانه نقدی شفاف کند تا دیگر تاخیر، در واریز این چنین مورد توجه قرار نگیرد و از طرفی نگرانی‌های افراد نیازمند به این مبلغ نیز، کاهش یابد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها