کد خبر: ۱۴۸۸۱۹
۲۴ تير ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۲
0
مرکز آمار ایران در گزارش اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور در سال 93 را منتشر کرد.
پول‌نیوز- مرکز آمار ایران در گزارش اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور در سال 93 را منتشر کرد.

به دلیل اهمیت اطلاعات شهر تهران و به منظور حفظ قابلیت مقایسه اطلاعات با دورهای قبل، آمار مربوط به شهر تهران، به صورت سطری جداگانه در ذیل استان تهران در جداول 1 تا 15 ارایه شده است بر همین اساس خلاصه یافته‌های این نشریه نیز در دو بخش "الف" برای شهر تهران  و "ب" برای نقاط شهری کل کشور، تهیه شده است که به شرح زیر ارایه می‌شود.

الف- شهر تهران

در زمستان سال 1393، تعداد پروانه‌ی ساختمانی توسط شهرداری تهران صادر شده است که نسبت به فصل گذشته حدود 26.7 درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 33.4 درصد کاهش داشته است.

این تعداد پروانه حدود 5.0 درصد از کل پروانه‌های ساختمانی کشور را تشکیل می‌دهد از کل پروانه‌های صادر شده 11 پروانه (0.5 درصد) مربوط به افزایش بنا و 2406 پروانه (99.5 درصد) مربوط به احداث ساختمان بوده است که پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان نسبت به فصل گذشته حدود 26.8 درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 33.2 درصد کاهش داشته است.

مجموع مساحت زیربنای تعیین شده در پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری تهران در زمستان سال 1393 حدود 3907.9 هزار متر مربع بوده است که نسبت به فصل گذشته حدود 46.8 درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 44.5 درصد کاهش داشته است و در حدود 18.1 درصد از مجموع کل زیربنای تعیین شده در پروانه‌های تعیین شده در پروانه‌‌های صادر شده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری‌های کشور را تشکیل می‌دهد. همچنین متوسط ساخت زیربنا در پروانه‌های احداث ساختمان حدود 1624 مترمربع و در پروانه‌های احداث ساختمان مسکونی حدود 1223 مترمربع بوده است.

تعداد واحدهای مسکونی پیش‌بینی شده در پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری تهران در زمستان سال 1393 بالغ بر 19394 واحد بوده است که نسبت به فصل گذشته حدود 30.3 درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 29.1 درصد کاهش داشته است این تعداد واحد مسکونی 16.8 درصد از واحدهای مسکونی پیش‌بینی شده در پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده از سوی شهرداری‌های کشور را تشکیل می‌دهد. با توجه به تعداد پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان در شهر تهران، متوسط تعداد واحد مسکونی در پروانه‌های احداث ساختمان 8.1 واحد و در پروانه‌های احداث ساختمان مسکونی نیز 7.8 واحد بوده است.

مجموع مساحت زمین پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان در حدود 820.6 درصد کاهش داشته است. متوسط مساحت زمین در پروانه‌های احداث ساختمان 341 متر مربع و در پروانه‌های احداث ساختمان مسکونی حدود 273 متر مربع بوده است.

از مجموع پروانه‌های صادره برای احداث ساختمان‌های مسکونی 0.1 درصد برای احداث ساختمان‌های یک طبقه، 0.0 درصد برای احداث ساختمان‌های دو طبقه، 0.9 درصد برای احداث ساختمان‌های سه طبقه، 5.2 درصد برای احداث ساختمان‌های چهار طبقه و 93.8 درصد برای احداث ساختمان‌های پنج طبقه و بیش‌تر بوده است.

پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان‌های مسکونی بر حسب نوع اسکلت و مصالح عمده‌ی به کار رفته در بنای آن‌ها نشان می‌دهد که 35.36 درصد این پروانه‌ها برای احداث ساختمان‌های اسکلت فلزی و 64.6 درصد برای  احداث ساختمان‌های بتون آرمه بوده است.

ب- نقاط شهری کشور

در زمستان سال 1393، تعداد 48085 پروانه‌ی ساختمانی توسط شهرداری‌های کشور صادر شده است که نسبت به فصل گذشته حدود 111.3 درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 23.4 درصد کاهش داشته است. از کل پروانه‌های صادر شده 4656 پروانه (9.7 درصد) مربوط به افزایش بنا و 43429 پروانه (90.3 درصد) مربوط به احداث ساختمان بوده است که پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان نسبت به فصل گذشته حدود 121.4 درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 25.4 درصد کاهش داشته است.

مجموع مساحت‌ زیربنای پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان در حدود 21542.2 هزار متر مربع بوده است که نسبت به فصل گذشته 87.6 درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 38.6 درصد کاهش داشته است. متوسط مساحت زیربنا در پروانه‌های احداث ساختمان 496 مترمربع و در پروانه‌های احداث ساختمان مسکونی 424 متر مربع بوده است.

تعداد واحد مسکونی پیش‌بینی شده در پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان در زمستان سال 1393 بالغ بر 115434 واحد بوده است که نسبت به فصل گذشته حدود 77.3 درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 37.7 درصد کاهش داشته است. با توجه به تعداد پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان، متوسط تعداد واحد مسکونی در پروانه‌های احداث ساختمان 2.7 واحد و در پروانه‌های احداث ساختمان مسکونی 2.8 واحد بوده است.

مجموع مساحت زمین پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان در حدود 14705.0 هزار مترمربع بوده است که نسبت به فصل گذشته حدود 86.8 درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل 29.2 درصد کاهش داشته است. متوسط مساحت زمین در پروانه‌های احداث ساختمان 339 مترمربع و در پروانه‌های احداث ساختمان مسکونی 278 متر مربع بوده است.

از مجموع پروانه‌های صادره برای احداث ساختمان‌های مسکونی، در حدود 30.7 درصد برای احداث ساختمان‌های یک طبقه، 27.7 درصد برای احداث ساختمان‌های دو طبقه، 15.3 درصد برای احداث ساختمان‌های سه‌طبقه، 9.6 درصد برای احداث ساختمان‌های چهارطبقه و 16.8 درصد برای احداث ساختمان‌های پنج‌طبقه و بیش‌تر است.

پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان‌های مسکونی بر حسب نوع اسکلت و مصالح عمده‌ی به کار رفته در بنای آنها نشان می‌دهد که 19.4 درصد این پروانه‌ها برای احداث ساختمان‌های اسکلت فلزی، 55.9 درصد برای احداث ساختمان‌های بتون آرمه، 22.9 درصد برای احداث ساختمان‌هایی با آجر و آهن و 1.8 درصد برای احداث ساختمان‌هایی با سایر مصالح بوده است.

آمارهای ارایه شده در این نشریه، ویژگی‌های عمومی و کلی یاد شده را به طور تفصیلی به تفکیک هر یک از استان‌ها و شهرهای کشور نشان می‌دهد.
برچسب ها: ساختمان ، مرکزآمار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها