کد خبر: ۱۵۸۶۸۰
۲۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۳
0
پیشنهاد سازمان توسعه تجارت مبنی بر سنجش لوکس‌بودن خودرو براساس شاخص قیمت به جای حجم موتور به هیأت وزیران ارائه شده است.
پول‌نیوز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد که پیشنهاد سازمان توسعه تجارت مبنی بر سنجش لوکس‌بودن خودرو براساس شاخص قیمت به جای حجم موتور به هیأت وزیران ارائه شده است و گفت: ماشین‌هایی با موتور تا 2500 سی‌سی وارد کشور شده‌اند که قیمت آن‌ها از برخی ماشین‌ها با موتور تا 3500 سی‌سی بیشتر است و این یعنی باید مبنای لوکس بودن را بر قیمت گذاشت نه حجم موتور.

ولی‌الله افخمی‌راد روز سه‌شنبه در نشست خبری اعلام برنامه های روز ملی صادرات اظهار داشت: در سال گذشته 200 دستگاه خودرو با حجم موتور بالای 2500 سی‌سی بر اساس ثبت سفارش‌های قبلی وارد ایران شد که عمدتا متعلق به سفارتخانه‌ها و پلیس بود.

آمد و رفت هیات های تجاری و اقتصادی متعدد

معاون وزیر صنعت گفت: این روزها شاهد آمد و رفت هیات های تجاری و اقتصادی متعددی به کشورمان هستیم که در قالب هیات های رسمی وغیررسمی به ایران سفر می کنند و باتجار و بازرگانان و صنعتگران ایرانی به گفت وگو می پردازند.

وی گفت: آنها در حال بررسی و ارزیابی شرایط سرمایه گذاری و مشارکت با ایرانی ها هستند و می خواهند با نهایی شدن برجام و رفع و برداشته شدن تحریم های ظالمانه، با ایران فعالیت و همکاری داشته باشند.

افخمی راد اظهار داشت: درنیمه نخست امسال، از نظر مقیاس هیات اتریش بزرگترین هیاتی بوده که به ایران سفر کرده است، رییس جمهوری این کشور با 250 نفر از فعالان اقتصادی اتریش به کشورمان سفر کرده است و همچنین ما شاهد حضور هیات های کوچک چهار تا پنج نفره هم بوده ایم

وی گفت: در شش ماه نخست سال 93، پنج هیات متشکل از 90 نفر به پنج کشور اعزام کردیم و در مقابل شش هیات متشکل از 88 نفر از شش کشور دنیا وارد کشورمان شده بودند.

رییس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: در نیمه نخست امسال پنج هیات متشکل از 98 نفر به چهار کشور اعزام کردیم و در مقابل 29 هیات متشکل از 540 نفر از 14 کشور دنیا به ایران سفر کرده اند.

وی گفت: بیش از یک هزار و 400 نفر درقالب کمپانی ها و شرکت های بزرگ آسیای و اروپایی در ایران حضور یافته اند و صبح امروز نیز نماینده 30 شرکت بزرگ ژاپنی به همراه وزیر امور خارجه ژاپن با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران دیدار داشته اند و به بحث و تبادل نظر مشروحی در خصوص نحوه همکاری ها درفضای برجام پرداخته اند.

افخمی راد بابیان اینکه تجار و بازرگانان ما به لحاظ اینکه هنوز تحریم های ظالمانه ای برداشته نشده است، شرایط اقتصادی مناسبی ندارند، گفت: تحریم های بانکی به عنوان آزاردهنده ترین تحریم ها همچنان برقرار هستند، در این شرایط همچنان هزینه های تولید در داخل افزایش یافته است و هزینه مبادله کالا به بازارهای هدف صادراتی در مقام مقایسه با فعالان اقتصادی سایر کشورها بالاتر است.

وی گفت: با این وجود چرخ فعالیت واحدهای صنعتی کشور متوقف نشده است و در حال گردش است که ما امیدوارم به تدریج شرایط بهتر و بهتر شود.

افخمی راد در ادامه اظهار داشت: در نیمه نخست امسال با احتساب میعانات، صادرات ما به 20 میلیارد و 500 میلیون دلار رسیده است که در مقایسه با سال قبل، 14 درصد کاهش یافته است. دلیل دیگر این کاهش، افت شدید قیمت نفت و فرآورده های نفتی است. اما از نظر وزنی ما شاهد کاهش کمتری در صادرات خود بوده ایم که در مجموع شش درصد کاهش وزنی و 14 درصد کاهش ارزشی را در نیمه نخست امسال مشاهده کرده ایم.

رییس سازمان توسعه تجارت با دیگر به نقش مخرب تحریم های بانکی و اینکه این مسئله باعث شده است 15 درصد به قیمت تمام شده کالاهای ایرانی اضافه شود، اشاره کرد و گفت: امیدواریم با برداشته شدن تحریم ها و اجرای برجام، شاهد حضور بیشتر ایرانی ها در عرصه جهانی و افزایش صادرات غیرنفتی باشیم و چرخ واحدهای صنعتی، معدنی و خدمات ما با سرعت بیشتری به حرکت درآید و اقتصاد کشور رونق بگیرد.

برندینگ، مقیاس و ارزش افزوده ملاک انتخاب صادرکنندگان نمونه

رییس سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه به بزرگداشت روز ملی صادرات (29مهرماه) درتقویم ملی کشورمان اشاره کرد وگفت: همه ساله ما مراسم آیینی و بزرگداشتی برگزار می کنیم تا از فعالان صادراتی تجلیل شود، امسال نیز در روز28 مهرماه ماه مراسم روز ملی صادرات در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد.

وی افزود: البته روز ملی صادرات در تقویم 29 مهرماه است اما به دلیل همزمانی با نشست هیات وزیران و برای حضور مقامات عالی رتبه دولت تصمیم گرفته شد، مراسم بزرگداشت این روز، 28 مهرماه برگزار شود.

افخمی راد ادامه داد: اقدامات اجرایی برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم از پنج ماه قبیل شروع شده است، در ابتدا فراخوانی در این خصوص داده شد تا صادرکنندگانی که تمایل دارند در برنامه انتخاب صادرکننده نمونه شرکت کنند، ثبت نام کنند.

وی افزود: بیش از 400 شرکت در نخستین مرحله برای حضور در این ارزیابی ثبت نام کردند، حدود 250 صادرکننده داشتیم که مدارک خود را تکمیل کردند و درفرآیند تکمیل صادرکننده نونه قرار گرفتند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: امسال از 45 صادرکننده نمونه تجلیل می شود همچنین پنج شرکت صادرکننده ممتاز خواهیم داشت که کسانی هستند که به دفعات به عنوان صادرکننده نمونه انتخاب شده اند و در گروه خود نیز بالاترین نمره را کسب کرده اند.

وی تفاوت مراسم روز ملی صادرات امسال با گذشته را، اهداء دو مدال به دو شرکت منتخب عنوان کرد و گفت: از دو شرکتی که طی 19 سال گذشته (19 دوره برگزاری مراسم روز ملی صادرات) به عنوان نمونه یا ممتاز مطرح شده اند، به صورت ویژه تجلیل خواهد شدوبه آنها مدال اهداء می شود.

افخمی راد ادامه داد: بابررسی های صورت گرفته این دو شرکت انتخاب شده اند و به عنوان صادرکنندگانی که سالیان متمادی اهتما و توان و دانش و آگاهی خود را برای افزایش صادرات غیر نفتی به کار گرفته اند مورد تجلیل قرار می گیرند.

وی گفت: آنها با عملکرد خود در این سال ها به سازمان توسعه تجارت این اطمینان را داده اند که همواره در امر صادرات غیر نفتی پیشتاز هستند و دیگر نیازی نیست که در سال های بعدی نیز مورد ارزیابی قرار بگیرند.

رییس سازمان توسعه تجارت گفت: این دو شرکت در زمره بخش خصوصی هستند و ما موظف هستیم ترتیبی را فراهم کنیم که این افراد و چنین شرکت هایی که جایگاه ویژه ای در کشور کسب کرده اند مورد پشتیبانی قرار بگیرند و از مزایای مختلف صادراتی برخوردار شوند.

وی درادامه به اولویت های انتخاب صادرکنندگان برتر در سال جاری اشاره کرد و گفت: ما دو عامل را بیشتر مدنظر قرار دادیم که یکی ارزش افزوده و دیگری مقیاس شرکت ها است.

افخمی راد در خصوص اولویت ارزش افزوده گفت: صادرکنندگان کالاهای متفاوتی را از کشور خارج می کنند، برخی از کالاها مشتری خاص خود را دارد که بیرون مرزها در انتظار رسیدن کالاهای ایرانی هستند، طبیعتا چنین کالاهایی ارزش افزوده بالایی ندارند اما در مقابل برخی کالاها از فناوری زیادی در تولید برخوردار هستند و ارزش افزوده صادراتی به مراتب بیشتر دارند که برای کشور نیز اهمیت بالاتری دارند. بنابراین کسانی که چنین کالاهایی صادر می کنند باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند هر چند که شاید از نظر حجمی یا قیمت صادرات به مراتب کمتری نسبت به گروه اول داشته باشند.

رییس سازمان توسعه تجارت در خصوص اولویت مقیاس نیز گفت: مثلا اگر قرار باشد 20 واحد تولید سیمان ما همه به یک کشور صادر شود، این شرکت ها دچار رقابت با یکدیگر می شوند و طبیعی است که در این شرایط رقابت نا سالم بین آنها بوجود می آید که به نف خارجی ها و به ضرر کشور خواهد بود.

وی گفت: ما ناچاریم مقایس را در اولویت قرار دهیم اگر قرار باشد واحدهای کوچک مقایس را به سمت بازارهای صادراتی ببریم، باید به گونه ای باشد که باعث کاهش قیمت کالای صادراتی ایران نشود.

افخمی راد گفت: چاره این است که این واحد های کوچک مقیاس در زیرمجموعه واحدهای بزرگ مقیاس کار کنند و ما اطمینان داشته باشیم که شرکت های بزرگ مقیاس آنها را مورد حمایت خود قرار می دهند و شرکت های کوچکتر در واقع برای آنها کار می کنند.

وی افزود: ما هیچ تمایلی نداریم که در ارایه آمارهای بازرگانی خود به یک کشور بگوییم که هزاران تاجر در یک کالا داریم بلکه می خواهیم حجم بالایی داشته باشیم و شرکت های ایرانی از یکدیگر در خارج حمایت کنند.

افخمی راد اظهار داشت: برهمین اساس امسال تعداد صادرکنندگان نمونه در استانها قطعا به اندازه سال های گذشته نخواهد بود و ممکن است تعداد صاردکنندگان نمونه در استانها کاهش یابد.

رییس سازمان توسعه تجارت، به اهمیت برندینگ نیز اشاره کرد وگفت:شاخص های مختلفی در خصوص انتخاب صارکننده نمون مطرح بوده است که یکی از آنها برندسازی است.

وی افزود: قطعا برای حضور مستمر در بازارهای جهانی باید کالای ایرانی را با برندی خاص به مشتریان بشناسانیم تا در فضای رقابتی جهان، جای خود را باز کند و دوام بیاورد و حضورمستمر داشته باشد.

افخمی راد ادامه داد: مابدون برند سازی نمی توانیم در توسعه صادرات غیرنفتی موفق باشیم بنابراین به شرکت های صادراتی توصیه می کنیم در صدد برند سازی باشند و برند خود را در بازارهای جهانی به ثبت قانونی برسانند چرا که در غیر اینصورت در آینده نمی توانند حضور مستمر در بازار صادراتی داشته باشند.

وی ادامه داد: امیدواریم با هکاری موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی سال آینده همایش برندها را برگزار کنیم و از شرکت های موفق در این بخش به نحو شایسته تجلیل کنیم.

چین کماکان بازار نخست صادراتی ایران

رییس سازمان توسعه تجارت در ادامه به پنج بازار نخست صادراتی ایران اشاره کرد و گفت: چین کماکان با سه میلیارد و 700 میلیون دلار نخستین بازار صادراتی ایران است و کشورهای عراق، امارات، هند و افغانستان به ترتیب با 3.1، 2.8، 1.4 و 1.3 میلیارد دلار در مکان های دوم تا پنجم قرار دارند.

وی افزود: در بخش واردات نیز که 20 میلیارد و 852 میلیون دلار بوده است، واردات ما در نیمه نخست امسال، 350 میلیارد دلار نسبت به صادرات پیشی گفته است.

افخمی راد خاطرنشان کرد: تراز تجاری مردادماه در بخش کالا مبثت بوده است اما در شش ماه، با اتفاقاتی که در شهریورماه افتاد، تراز تجاری مقداری منفی شده است که امیدواریم در ماه های آینده بهبود یابد.

معاون وزیر صنعت، افزود: در سال 93، تراز تجاری بهبود پیدا کرده بود، امسال هم تراز تجاری ما از بهبود بیشتری برخوردار بوده است.

وی اظهار داشت: چین با پنج میلیارد و 300 میلیون دلار بیشترین سهم وارداتی را دارد و پس از آن امارات با 4.1، کره جنوبی با 1.8، ترکیه با 1.6 و هند با یک میلیارد و 300 میلیون دلار در جایگاه‌های دوم تا پنجم قرار گرفته اند.

افخمی راد گفت: درحال حاضر حدود 60 درصد از واردات کشور از این پنج کشور انجام می شود و حجم بالای واردات ما از چین و هند به دلیل محدودیت ها و تحریم های سیستم بانکی ما است.

افزایش 40 درصدی ثبت قراردادهای خدمات فنی و مهندسی

وی در خصوص آخرین وضعیت صادرات خدمات فنی و مهندسی گفت: به دلیل امکاناتی که به وجود آمده است در خدمات فنی ومهندسی در نیمه نخست امسال شرایط بهتری داشته ایم. براساس آمار پنج ماه، در ثبت قرارداد ها بیش از 40 درصد افزایش داشته ایم.

افخمی راد در خصوص کالاهای صادراتی نیزگفت: محصولات پتروشیمی محور اصلی صادرات ما هستند و  فراورده هایی از جمله آهنگ و فولاد، کودهای معدنی و شیمیایی، پسته و مغز پسته و سیمان درزمره 10 قلم اول صادراتی کشور هستند.

رییس سازمان توسعه تجارت در خصوص اقدامات انجام شده در راستای تسهیل تجاری در نیمه نخست امسال نیز گفت: بررسی تجارت ترجیحی در سازمان دنبال شده است و پس از برجام، مهمترین کار ما، الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی است.

وی ادامه داد: امیدواریم در این راه با کمک وزارت امور خارجه و سایر دستگاه های مربوطه بتوانیم هر چه زودتر به عضویت رسمی سازمان تجارت جهانی پذیرفته شویم چرا که هم اکنون عضو ناظر هستیم.

افخمی راد ادامه داد: در غیر اینصورت، با مشکلات مختلفی در حوزه تجاری مواجه خواهیم شد چرا که تنها اقتصاد بزرگ دنیا هستیم که خارج از سازمان تجارت جهانی فعالیت می کنیم.

وی گفت: اهمیت عضویت رسمی ایران به اندازه ای است که در سازمان توسعه تجارت، دپارتمان ویژه ای را تحت عنوان دفتر الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی تشکیل داده ایم و اقدامات ارزشمندی انجام شده است تا مسیر  عضویت رسمی ایران تسریع شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها