کد خبر: ۱۶۲۰۷۷
۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۰
0
پول‌نیوز - پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، در یادداشتی تجربه رشد شکننده در اقتصادهای شرق آسیا را بررسی کرد.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در جلسه تبیین سیاست های اقتصاد مقاومتی برای جمعی از مسئولان دستگاه های مختلف، فعالان اقتصادی، و مدیران مراکز علمی و رسانه ای و نظارتی آمده است:«برخی از عوارض مؤثر بر اقتصاد کشورها تکانه های اقتصادی دنیا است که پیش می آید؛ مثل همان چیزی که در این سالها پیش آمد و در برهه های دیگری پیش آمده که این تأثیر میگذارد برروی کشورها. من یک وقتی گفتم، رئیس یکی از کشورهای آسیای جنوب شرقی آمد و با من ملاقات کرد؛ در آن دوره ای که در این منطقه آن شکست عجیب به وجود آمد؛ حرف او به من این بود، گفت شما فقط بدانید، ما در یک شب از یک کشور غنی تبدیل شدیم به یک کشور فقیر! یعنی اقتصاد غیر مقاوم این جوری است.»(1392.12.20)

متن کامل این یادداشت که به قلم سید احسان خاندوزی عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و محمدجواد شریف زاده عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) در پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR منتشر شده، به این شرح است:
پیشرفت و رشد اقتصادی می تواند با الگوهای متفاوتی محقق شود. در این میان، برقراری توازن میان نیروهای درونی و بیرونی رشد و همچنین توازن بین نیروهای واقعی و بخش مالی اقتصاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مواجهه ی شتاب زده برای رسیدن به رشد اقتصادی (به هر قیمت) می تواند از طریق بر هم زدن توازن های دوگانه، اقتصاد کشورها را با شکنندگی و بحران مواجه نماید. بحران سال 1997 شرق آسیا از نمونه های درس آموزی است که نشان داد عدم توجه به متغیرهای مقاومتی می تواند ثمرات سال ها رشد اقتصادی را به یکباره در معرض نابودی قرار دهد. جالب است بدانیم که پیامد الگوهای بحران زای رشد اقتصاد، در هزینه های رفاهی و مادی طبقات مختلف جامعه و حتی گسترش فقر و بی اخلاقی خلاصه نمی شود، بلکه می تواند عواقب سیاسی نیز به دنبال داشته باشد؛ چنان که دولت سی ساله ی ژنرال سوهارتو در اندونزی به واسطه ی بحران شرق آسیا خاتمه یافت.

دوره رشد و غفلت از شکنندگی

در 26 سپتامبر سال 1993 میلادی، بانک جهانی که مدت ها چشم خود را بر پدیده ی متفاوت رشد اقتصادی کشورهای آسیای جنوب شرقی بسته بود، با فشار ژاپن بالأخره گزارشی را منتشر ساخت که تا مدت ها نام آن در محافل اقتصادی و سیاسی شنیده می شد: معجزه ی شرق آسیا. به قول جوزف استیگلیتز (برنده ی جایزه ی نوبل اقتصاد)، دلیل نادیده گرفتن نیز روشن بود: توفیق کشورهای این منطقه به خاطر آن بود که به دستورات «اجماع واشنگتن» (که به شدت مورد حمایت این سازمان ها بود)، جز در مورد آنچه به ثبات اقتصاد کلان مربوط می شد، وقعی ننهاده بودند.

بر اساس گزارش 370 صفحه ای فوق، کشورهای منطقه ی شرق آسیا در بیست سال منتهی به سال 1990 توانستند به بالاترین نرخ رشد اقتصادی در مقایسه با سایر مناطق جهان دست یابند. اگرچه در منطقه ی شرق آسیا، 23 کشور وجود داشت، اما بیشتر این موفقیت ها حاصل تلاش هشت کشور کره ی جنوبی، هنگ کنگ، تایوان، سنگاپور (ببرهای چهارگانه)، ژاپن و کشورهای تازه صنعتی شده ی جنوب شرق آسیا یعنی اندونزی، مالزی و تایلند بود. ویژگی دیگری که اهمیت این مطالعه را افزایش می داد، موفقیت این کشورها در کاهش نابرابری و توسعه ی عدالت، هم زمان با رشد سریع اقتصادی بود. اما علت این رشد سریع و کم سابقه چه بود؟

کارشناسان بانک جهانی انباشت وسیع سرمایه ی فیزیکی و انسانی را علت اصلی رشد اقتصادی شرق آسیا می دانند. از نگاه آنان، بالا بودن نرخ پس انداز، توجه دولت به کشاورزی، رشد قابل توجه صادرات و جذب فناوری خارجی، کاهش نرخ رشد جمعیت و رشد سریع بهره وری عوامل تولید، زمینه ساز توسعه ی اقتصادی این کشورها بود. دولت ها نیز در همه ی کشورهای این منطقه، از راه هایی چون اعطای اعتبارات هدفمند به صنایع منتخب، تأسیس بانک های دولتی و حمایت از آن ها و توسعه ی نهادهای بازاریابی صادرات، دخالتی گسترده در اقتصاد داشتند. به علاوه عوامل جغرافیایی و فرهنگی مانند دستیابی به آب های آزاد، نزدیکی جغرافیایی این کشورها و سابقه ی تاریخی روابط بازرگانی میان آن ها نیز نقش مهمی ایفا نمود.

اواخر دهه ی 1980 که نرخ رشد اقتصاد و ثبات نرخ ارز تثبیت شده بود، دولت های این منطقه از جمله دولت تایلند، سیاست هایی را برای ترغیب بیشتر سرمایه گذاری خارجی در پیش گرفتند، از جمله حذف محدودیت های سرمایه گذاری خارجی، حذف موانع مالکیت خارجی در صنایع صادراتی، ارائه ی مشوق صادراتی به صندوق های مشترک سرمایه گذاری خارجی، اجازه ی قانونی انتشار اوراق قرضه ی خارجی به شرکت های تایلندی و کاهش مالیات بر سود تقسیم شده ی خارج از کشور. این اقدامات در سال های نخست تأثیر مثبت جدی بر فزونی ورود سرمایه های خارجی داشت؛ به نحوی که خالص ورود سرمایه به تایلند طی سال های 1996-1991 در مجموع به حدود 85 میلیارد دلار بالغ شد. به لحاظ ترکیب نیز بیش از 95 درصد سرمایه گذاری های خارجی در تایلند در خرید دارایی های مالی کوتاه مدت و سایر موارد (غیر از سرمایه گذاری مستقیم و فیزیکی) بود. همین نشانه برای انتظار شنیدن صدای شکستن روند رشد، کافی بود.

دوره شکنندگی و سقوط

بحران در 2 ژوئیه سال 1997، زمانی علنی شد که دولت تایلند تصمیم گرفت واحد پول خود، بات (baht) را نسبت به دلار شناور کند. برخی اقتصاددانان معتقدند که این تصمیم به خاطر جلوگیری از سفته بازی در معاملات املاک و مستغلات یا سفته بازی در بورس صورت گرفت. براساس این تصمیم، ارزش واحد پولی بات به شدت افت کرد. این قضیه باعث کاهش ارزش پولی سایر کشورهای منطقه شد و طی این فرایند، روپیه ی اندونزی 75 درصد، رینگین مالزی و پزو فیلیپین 40 درصد و وون کره و بات تایلند 50 درصد افت ارزش داشتند. با سقوط ارزش واحدهای پولی، بهره ی تمام وام های دلاری شرکت های فعال در این منطقه چنان سنگین شد که شرکت ها توانایی پرداخت آن ها را نداشتند و ورشکستگی ها آغاز شد. بازار سهام سقوط کرد و خیلی سریع دامن تمام اقتصادهای مرتبط با شرق آسیا را گرفت.

کشورهای عضو آسه آن (ASEAN) که در سال 1996، معادل 93 میلیارد دلار جریان ورودی سرمایه داشتند، در سال 1997، بالغ بر 12 میلیارد دلار خروج سرمایه را تجربه کردند. این وارونگی 105میلیارددلاری جریان سرمایه در یک سال، بزرگ ترین از این نوع در تاریخ تجارت جهانی بود.
به عنوان مثال، در کشور مبدأ بحران یعنی تایلند، نسبت ذخایر خارجی رسمی به بدهی های کوتاه مدت که بالا بودن آن یکی از شاخص های عدم شکنندگی اقتصاد است، طی ماه های قبل از بحران به تدریج کاهش یافت و از 1.1 به 0.7 رسید. همچنین نسبت ذخایر خارجی به پایه ی پولی از 2.5 به 1.5 نزول کرد که هر دو شاخص بیانگر شکننده تر شدن اقتصاد بود. در دوره ی پیش از بحران، سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساخت وساز به پنجاه درصد کل سرمایه گذاری ثابت کشور رسیده بود و سهم قابل توجهی از اعتبارات بانکی نیز برای بخش املاک صرف می شد. افزایش کسری حساب جاری در سال پیش از بحران، که رقم آن به هشت درصد تولید ناخالص داخلی رسید نیز شاهد دیگری برای هشدار ناترازی در اقتصاد بود.

با نمایان شدن بحران، صندوق بین المللی پول که نگران از سرایت بحران به سایر بازارهای جهانی بود، نسخه ای برای این اقتصادها پیچید که همان بسته ی متعارف بود. براساس این بسته، دولت هزینه های خود را کاهش می دهد و نرخ بهره را بالا می برد تا اعتماد به اقتصاد بازگردد. این بسته البته در مورد این کشورها که در سراشیبی سقوط قرار داشتند، کارساز نشد و شدت آسیب های اقتصادی را بیشتر هم کرد. سقوط رشد اقتصادی، جهش بیکاری و ورشکستگی و افزایش تورم، ثمرات این بحران برای تمام اقتصادهای شرق آسیا بود؛ نتایجی که اگرچه پس از چهار سال فروکش کرد، اما تأثیرات اقتصادی و حتی سیاسی (مانند سقوط دولت سوهارتو) زیادی به دنبال داشت. البته دومین دور مداخله ی صندوق بین المللی پول برخلاف دور نخست، توانست تا حدودی ثبات و اعتماد را به این اقتصادها بازگرداند.

ریشه شکنندگی

همانند رشد این منطقه، برای بحران هم علل بسیاری ذکر می شود. پیش از آنکه بحران آغاز شود، سه مشکل عمده ی ساختاری در اقتصاد منطقه وجود داشت: 1. تکیه بر بدهی های کوتاه مدت خارجی برای تأمین مالی سرمایه گذاری های بلندمدت، 2. ضعف نظام تأمین اجتماعی و انعطاف ناپذیری بازار کار و 3. تخریب محیط زیست. هرچند این مشکلات اهمیت فراوانی داشتند، اما برای شروع بحران کافی نبودند. به اعتقاد کارشناسان بانک جهانی، علت اصلی بروز بحران، ظهور آسیب پذیری ساختاری در اقتصادهای منطقه بود. ورود گسترده ی سرمایه های خصوصی کوتاه مدت از بازارهای جهانی (نه سرمایه گذاری مستقیم خارجی) در کنار نظام مالی آزاد، اما ضعیف این کشورها، منجر به گسترش شدید اعتبارات شد که ایجاد حباب قیمت و افزایش بدهی بنگاه ها را به دنبال داشت. بدین ترتیب درجه ی آسیب پذیری اقتصاد منطقه افزایش یافت.

در شرق آسیا، ثبات نرخ ارز در کنار تفاوت شدید نرخ بهره، باعث سرازیر شدن سیل سرمایه های کوتاه مدت خارجی به این بازارها شد. از طرف دیگر، بخش شرکتی کشورهای منطقه نیز به دلایل گوناگون (از جمله پایین تر بودن هزینه ی تأمین مالی از خارج و همچنین ثبات نرخ ارز)، تمایل زیادی به دریافت وام های خارجی داشتند. آنچه این وضعیت را تشدید می کرد، ضعف مقرراتی شدید در بخش مالی اقتصاد و مواجهه ی ساده انگارانه با شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی بود.
سهم عامل سرمایه گذاران نامطمئن خارجی چنان بود که نخست وزیر وقت اندونزی، ماهاتیر محمد، به صراحت از نقش جرج سوروس (سرمایه گذار معروف آمریکایی) در این بحران خبر داد. جالب این بود که سوروس در چهارشنبه ی سیاه انگلیس در 16 ژانویه ی سال 1992 نیز مشابه چنین رفتاری را انجام داده بود. او با فروش استقراضی (short selling) ده ها میلیارد دلار لیر استرلینگ، نوسانی بزرگ در بازار پولی انگلیس ایجاد نمود و به ویرانگر بانک مرکزی انگلیس مشهور شد تا بتواند این بانک را به تغییر سیاست نرخ بهره ی مدنظر خود، تسلیم نماید.

نتیجه گیری

اگرچه بحران شرق آسیا که از سال 1997 آغاز شده بود، در سال 2000 به آرامش رسید، اما به نقطه ی عطفی در مباحث سیاست گذاری اقتصادی تبدیل شد. لزوم پرهیز از وابستگی زیاد به پیشران های خارجی، لزوم ایجاد توازن میان پیشبرد بخش واقعی و بخش مالی اقتصادی و کاهش مجال به سفته بازان، پرهیز از تکیه ی طولانی بر ثبات نرخ ارز و سود بانکی در کنار لزوم نظام مقررات گذاری هوشمند در برابر سرمایه گذاری خارجی، از مهم ترین درس هایی بود که بحران شرق آسیا به سیاست گذاران داد؛ درس هایی که مراعات آن می تواند درجه ی مقاومت اقتصاد را نسبت به فشارها و تلاطم های بیرونی افزایش دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها