کد خبر: ۲۱۳۴۴۱
۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۷
0
مقرر شد با شرکت‌های (خودروسازان) خارجی صاحب برند مکاتبه‌ و مشخص شود که آیا شرکت‌های واردکننده داخلی که به صورت غیرمستقیم نمایندگی خود را اخذ کرده‌اند، اقدامات لازم برای کسب نمایندگی مستقیم از شرکت صاحب برند را انجام داده‌اند و علاوه بر آن آیا شرکت‌ صاحب برند خارجی تمایلی به اعطای نمایندگی مستقیم به شرکت‌های یاد شده را دارد یا خیر.
پول‌نیوز - ثبت سفارش واردات بیش از 10 برند خودرویی همچنان بسته است. از جمله مهم‌ترین اين برند‌ها می‌توان به ب‌ام‌و ، هوندا، هیوندای، کیا، اشکودا، سئات ، اوپل، ولوو و... اشاره كرد.

به گزارش روزنامه دنیای خودرو، گمانه‌زنی‌ها به‌سمتی است که گفته مي‌شود امکان باز شدن دوباره سایت برای ثبت‌سفارش این گروه  از خودروها با توجه به مصوبه جدید دشوار باشد. در پی مصوبه جدید دولت در رابطه با عدم ادامه فعالیت نمایندگی‌های غیر‌مجاز، بعدازظهر روز یکشنبه هفته جاری و به‌دنبال بسته شدن سایت ثبت‌سفارش خودرو، نگراني و سردرگمي عجيبي در بازار حکمفرما شد.

بسياري از مشتريان كه از واردکنندگان اقدام به پيش‌خرید خودروكرده‌اند نيز با اين نگراني مواجه  هستند که عاقبت كار چه خواهد شد؟ به‌خصوص در مورد خودروی تازه‌وارد 730 كه واردكنندگان به‌رغم آغاز پيش‌فروش‌ها، هنوز موفق به اخذ ثبت‌سفارش نشده‌اند. البته این نگراني‌ها ادامه داشت تا عصر روز دوشنبه که سایت مجددا فعال شد، ولی این‌بار با یک تفاوت بسیار اساسي. این‌بار جای بزرگانی چون ب‌ام‌و در فهرست ثبت‌سفارش‌ها خالی است. این موضوع هیجان و استرس حاکم بر بازارخودرو را بيشتر كرده است.

در صفحه به‌روزشده سایت تنها واردکنندگانی حضور دارند که یا توانسته‌اند قرارداد نمایندگی خود را از کشور اصلی تمدید کنند یا هنوز از مهلت قرارداد قبلی تا پایان سال براي آنها فرصت باقي است، هرچند آنها نیز بايد قراردادشان را مانند سایرین از کشور اصلی تمدید کنند. در این میان برندهایی نظیر تویوتا، پورشه، دی‌اس، میتسوبیشی و سانگ‌یانگ توانسته‌اند برای یک‌سال آینده فعالیت رسمی خود را تمدید كنند.

برخی برندها مانند ام‌جی، mec، نیسان، رنوو گریت‌وال از آن دسته‌اند که تا پایان سال هنوز فرصت فعالیت با قرارداد قبلی را دارند. در این میان برندهای مطرحی چون ب‌ام‌و، هوندا، اشکودا، سئات و اوپل به‌دلیل اینکه تا امروز نتوانسته‌اند قراردادی مبنی‌بر فعالیت رسمی از طرف کشور مبدا ارائه دهند يا مجوز فعالیت خود را تمدید نكرده‌اند، در فهرست خودروهای موجود در سایت ثبت‌سفارش حضور ندارند.

اما در این فهرست مهم‌ترین غايب، شرکت پرشیاخودرو مدعی برند ب‌ام‌و است که با توجه به باز شدن چند مدل جدید مانند 730 در روزهای اخیر، هنوز نتوانسته است حضور خود را در وزارت صمت به رسمیت برساند. شنیده‌ها حاکی از این است که اين شرکت تا اين تاريخ هنوز موفق به اخذ گواهی ثبت‌سفارش برای مدل‌های پیش‌فروش خود یعنی سری‌هفت جدید نشده است.

چراکه ارزش گمرکی این خودرو زمانی اعلام شد که سایت ثبت‌سفارش بسته شده بود و از آنجا که بدون ارزش گمرکی نمی‌توان اقدام به اخذ ثبت‌سفارش کرد، در نتیجه به‌نظر می‌رسد شرکت پرشیاخودرو تا باز نشدن سایت نتواند نسبت به‌واردات اقدام کند. از طرفی بسیاری از واردکنندگان در روزهای اخیر نسبت به خرید این خودروی جدید در کشورهای همسایه اقدام کرده‌اند و آنها نیز هم اکنون نگران ادامه روند واردات خود هستند.

البته هیوندای و کیا را هم بايد به فهرست آن‌هايي كه ثبت سفارششان متوقف است اضافه كرد.  اين در حالي است كه ثبت سفارش براي هیونداي فقط در مدل سوناتای هیبرید آن هم  به نام شرکت پاكرو سبز قشم  باز است. گفته مي شود مجوز اين شركت براي واردات اين خودرو در سایت  تا تير ماه سال آينده معتبر است.

همچنين گفته مي‌شود برخي شركت‌ها كه پيش فروش خودروهايي را انجام داده‌اند، با بسته شدن ثبت سفارش وارداتشان بعيد است پول مشتریان را بازگردانند. البته اين را نيز نبايد از ياد برد خودروهايي كه ازسوي شركت ها ثبت نامشان ابطال و پول مشتريان بازگردانده مي شود در صورت رفع مشكل و ورود و شماره گذاري در آينده گران‌تر عرضه خواهند شد. حال در این شرایط فقط باید منتظر تصمیمات مهم و سرنوشت ساز دولت در رابطه با نوع ادامه فعالیت شرکت‌های واردکننده خودرو بود.

  تمدید مهلت، تکذیب مهلت

این اتفاق درحالی افتاده است که اوایل دی ماه جاری برخی رسانه خبر از تمدید دوباره مهلت به واردکنندگان را منتشر کردند.خبری که بلافاصله از سوی رئیس مرکز اصناف و بازرگانان ایران تکذیب شد. البته ازسال گذشته با اجرایی شدن برجام، وزارت صنعت، معدن و تجارت از این شرکت‌ها خواست هر چه زودتر نسبت به مذاکره با شرکت تولیدکننده خارجی صاحب برند و کسب نمایندگی مستقیم اقدام کنند و در غیر این صورت مجوز فعالیت آنها باطل خواهد شد.

به دنبال آن ۱۶ آبان ماه امسال رئیس مرکز اصناف و بازرگانان ایران در نامه‌ای به دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت؛ نام شرکت‌هایی را که با واسطه اقدام به اخذ نمایندگی واردات محصولات گروه خودرویی کرده‌اند، اعلام و ابلاغ کرد که از ۱۸ آذر ماه گواهی فعالیت صادره برای این شرکت‌ها ابطال خواهد شد.

طبق این لیست شرکت‌های توان خودرو جی (واردکننده محصولات OPEL)، فامیلی موتور (HONDA)، ایده برنا گروه موتور (SKODA)، پرشیا خودرو (BMW)، کیهان موتور آرین (SEAT و HONDA)، داتیس فرا دیزل آریا (DAF)، ره‌آوران جاده تجارت گامبرون (KOMATSU)، شرکت تولیدی و صنعتی جهان‌رو (TAZZARI)، یکتاز سیکلت کویر (KTM)، آریان یسان ماهان (HBM NOBAS) و سهام پژوهان مهر (CHEVROLET) مجوز نمایندگی خود را از شرکت‌های واسطه اخذ کرده‌اند.

البته پس از آن رئیس مرکز اصناف و بازرگانان ایران در گفت وگو با ایسنا از بلامانع بودن فعالیت این شرکت‌ها تا «اطلاع ثانوی» خبر داد و اظهار کرد: «مقرر شد با شرکت‌های (خودروسازان) خارجی صاحب برند مکاتبه‌ و مشخص شود که آیا شرکت‌های واردکننده داخلی که به صورت غیرمستقیم نمایندگی خود را اخذ کرده‌اند، اقدامات لازم برای کسب نمایندگی مستقیم از شرکت صاحب برند را انجام داده‌اند و علاوه بر آن آیا شرکت‌ صاحب برند خارجی تمایلی به اعطای نمایندگی مستقیم به شرکت‌های یاد شده را دارد یا خیر.

بنابراین فعلا تا زمان مشخص شدن نتیجه این مکاتبات، شرکت‌های نمایندگی غیرمستقیم می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. همان طور که قبلا نیز اعلام شد مهلت تعیین شده برای کسب نمایندگی مستقیم واردات خودروهای خارجی موقتا و تا اطلاع ثانوی اعتبار دارد  و در این زمینه مهلت جدیدی به شرکت‌های واردکننده خودرو که به صورت غیر مستقیم فعالیت می‌کنند داده نشده و موضوع تمدید مهلت تا خرداد ماه سال‌ آینده نیز نادرست است. در عین حال به نظر می رسد که اطلاع ثانوی تمام شده است. اکنون برندهایی که در بالا به آنها اشاره شدتا زمانی که نتوانند نمایندگی اخذ کنند قادر به ثبت سفارس نخواهند بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها