کد خبر: ۲۷۴۰۲۳
۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۰
0
افغانستان به عنوان بخشي از جغرافياي تمدنِ ايرانِ فرهنگي، با داشته‌هاي مشترك بسيار فرهنگي، از جمله دين و زبان و آداب و رسوم و گذشته مشترك، جايگاهي قابل توجه در حوزه ديپلماسي عمومي جمهوري اسلامي ايران دارد.
پول‌نیوز - دكتر ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در واپسين روزهاي فروردين‌ماه امسال سفري به كابل، پايتخت افغانستان داشت تا در آن هم نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و افغانستان را آغاز كند و هم نمايشگاه كتاب جمهوري اسلامي ايران در دانشگاه كابل را افتتاح كند و همچنين با شخصيت‌هاي حقيقي و حقوقي فرهنگي افغانستان ديدار و مذاكره كند.
دكتر ابراهیمی‌تركمان 30 فروردين وارد فرودگاه بين‌المللي كابل شد و مورد استقبال رسمی سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان و نيز رییس دانشکده ادبیات و زبان‌های دانشگاه کابل قرار گرفت.
اين سفر كوتاه از آنجا حايز اهميت است كه افغانستان به عنوان بخشي از جغرافياي تمدنِ ايرانِ فرهنگي، با داشته‌هاي مشترك بسيار فرهنگي، از جمله دين و زبان و آداب و رسوم و گذشته مشترك، از جايگاهي قابل توجه در حوزه ديپلماسي عمومي جمهوري اسلامي ايران دارد.

ديدار با وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان
نخستين ديدار رسمي رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سفر به كابل با فیض محمد عثمانی، وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان انجام شد.
فيض محمد عثمانی از همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با افغانستان در زمینه‌های مختلف به ویژه دوره‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف و انتقال تجربیات در زمینه‌های حج و اوقاف قدرداني و ابراز اميدواري کرد که با مساعدت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امكان توسعه همکاری‌ها و تعامل بیشتر کارشناسان دو کشور در زمینه‌های مورد علاقه فراهم شود.

ابوذر ابراهیمی‌تركمان هم با ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در راستای توافقات انجام شده در سفر سال گذشته وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان به تهران، برای توسعه مناسبات قرآنی بین دو کشور در زمینه‌های آموزش و نيز انتقال تجربیات جمهوری اسلامی ایران در خصوص برگزاری مسابقات قرآنی، اعلام آمادگي كرد.

تداوم دوستي با گام‌هاي بلند
 
افتتاح ساختمان جدید رایزنی فرهنگی در کابل
ابوذر ابراهیمی‌تركمان در ادامه سفر خود به كابل، همراه با آقاي فاروقی، رییس دانشگاه کابل، آقاي سانچارکی، معاون وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان، دكتر بهرامی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در كابل و جمعي از اهالی علم، فرهنگ، هنر و رسانه اين كشور، محل جدید رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را افتتاح كردند.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در سخنراني خود در اين افتتاحيه، با اشاره به پیوندهای فرهنگی دو کشور، گفت: ايران و افغانستان با عمق تاریخی فراوان در سختی‌ها و تنگناها پشتیبان یکدیگر بوده و هستند.

بازدید از نمايندگي دانشگاه جامعه المصطفی العالميه (ص)
ابوذر ابراهيمي‌ترمان و هيأت همراه در دومين روز سفر به كابل از نمايندگي دانشگاه جامعه المصطفی العالميه (ص) در کابل بازدید و با مسئولین آن در خصوص همکاری‌های مشترک به گفت‌وگو پرداخت. وي در جريان اين بازديد، اين دانشگاه را از برکات جمهوری اسلامی ایران نامیده و آن را مایه افتخار برای ایران اسلامی برشمرد.

تداوم دوستي با گام‌هاي بلند
 
نشست کاری با مسئولین نمایندگی‌های فرهنگی ایران در افغانستان
ابراهیمی‌تركمان طی نشستی با حضور مسئولین نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان مسایل و مشکلات کاری آنان را بررسی كرد.
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، با قدردانی از فعالیت‌های نمایندگی‌های فرهنگی كشورمان در افغانستان، اظهار كرد: تأثیر فعالیت‌های فرهنگی در این کشور بسیار مشهود است و این نشان‌دهنده نقش اساسی و پررنگ جمهوری اسلامی ایران است.

بازدید از حوزه علمیه خاتم النبین (ص)
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه برنامه‌هاي خود در سفر به كابل، در حوزه علمیه خاتم النبیین (ص) كابل حضور یافت و با آیت‌الله محسنی، مؤسس و رييس این مرکز و تعدادی از علما و طلاب آن مدرسه ديدار و گفت‌وگو كرد.

آیت‌الله محسنی در اين ديدار ضمن ابراز خرسندي از حضور ریاست سازمان در جمع اساتید و طلاب حوزه علمیه، از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای برپایی نمایشگاه کتاب جمهوری اسلامي ایران در دانشگاه کابل، قدردانی کرد.
ابرهیمی‌تركمان نيز با بيان سخناني با اشاره به اهمیت موضوع تبلیغ در اسلام، به تشریح فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رایزنی‌های فرهنگی ايران در خارج از كشور پرداخت.

تداوم دوستي با گام‌هاي بلند
 
ديدار با معاون ريیس جمهور افغانستان
رييس سازمان فرهنگ و ارتبطات اسلامي همچنين با استاد سرور دانش، معاون دوم ريیس جمهور افغانستان ديدار و گفت‌وگو كرد. ابراهیمی‌تركمان با اشاره به اشتراکات بی‌بدیل فرهنگی، تاریخی و تمدنی ایران و افغانستان، خواستار افزایش سطح همکاری‌های بین دو کشور شد و گفت: همانقدر که سطح ارتباطات سیاسی و اقتصادی بین ایران و افغانستان از سطح مناسبی برخوردار است، باید تلاش کنیم تا سطح روابط فرهنگی و علمی را به بالاترین سطح خود برسانیم.
استاد سرور دانش، معاون رييس جمهور افغانستان هم با تشکر از جمهوری اسلامی ایران برای پذیرش دانشجویان افغانستانی و میهمان‌نوازی در قبال مهاجرین در طول سالیان گذشته، گفت: دولت افغانستان مراکز علمی و دانشگاهی را به استفاده از منابع فارسی که در ایران ترجمه و به چاپ می‌رسد توصیه و تشویق می‌كند.
 
تداوم دوستي با گام‌هاي بلند

ديدار با ريیس دانشگاه کابل
فاروقی، وزیر مشاور ريیس جمهور افغانستان و ريیس دانشگاه کابل نيز روز اول ارديبهشت ميزبان ابراهیمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بود. فاروقی در اين ضيافت گزارش جامعی از وضعیت تحصیلی، دانشکده‌ها و مراتب علمی دانشگاه ارایه داد و ابراز امیدواری کرد كه برگزاري نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و افغانستان و برپايي نمايشگاه كتاب جمهوري اسلامي ايران در دانشگاه كابل، فصل جدیدی در روابط علمی و دانشگاهی دو کشور فراهم نماید.
ابراهیمی‌تركمان هم با تشکر از دعوت و ضیافت ريیس دانشگاه کابل گفت: قدمت دانشگاه کابل از دانشگاه  تهران بیشتر بوده که این مساله نشانگر اهمیت تحصیلات عالی در کشور افغانستان است.

هم‌اندیشی رؤسای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کابل با حضور ابراهيمي‌تركمان
با همکاری دانشگاه کابل و رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، نشست هم‌اندیشی رؤسای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی شهر کابل با رؤسای دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران و با حضور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل سالن اجتماعات دفتر ریاست دانشگاه کابل برگزار شد.

ابراهیمی‌تركمان در سخنان خود در اين هم‌انديشي، این نشست را ادامه همکاری‌های گسترده دانشگاهی بین ایران و افغانستان دانست و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای تبادل اساتید و اجرایی‌کردن توافقات صورت گرفته اعلام كرد.
پس از پایان هم‌اندیشی حاضرین در جلسه در مراسم آغاز ساخت بنای گروه زبان و ادبیات فارسی (دری) دانشگاه کابل حضور یافتند.

ديدار با سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان
ابوذر ابراهیمی‌تركمان همچنين در ضیافت شام محمدرسول باوری، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان شرکت كرد.
در این ضیافت رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، تأكيد كرد: دو ملت ایران و افغانستان در طول تاریخ روابط دو کشور همواره به یکدیگر مهر و محبت داشته و روابط دولت‌ها نیز متأثر از این نگاه مردمی بوده و سیاست‌های خود را بر اساس حُسن همجواری و پیوندهای عمیق تمدنی و فرهنگی پیریزی کرده‌اند.

محمدرسول باوری، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با بيان سخناني، گسترش روابط فرهنگی و هنری دو کشور در بخش‌های مختلف را نیاز جامعه افغانستان دانست و بر اهتمام آن وزارتخانه برای همکاری‌های مشترک تأکید کرد.
 
تداوم دوستي با گام‌هاي بلند

افتتاح نمایشگاه کتاب جمهوري اسلامي در دانشگاه کابل
آيين افتتاحيه نمایشگاه کتاب جمهوری اسلامی ایران، دوم ارديبهشت‌ماه در سالن اجتماعات دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل و با حضور مقامات ارشد کشور افغانستان از جمله استاد سرور دانش، معاون دوم ريیس جمهور افغانستان، محمد رسول باوری، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، سلامت عظیمی، وزیر مبارزه علیه مواد مخدر، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، فاروقی، ريیس دانشگاه کابل، غیاثی، مدیرکل فرهنگی وزارت امور خارجه افغانستان، بهرامی، سفیر و ملكي رایزن فرهنگی ايران در افغانستان و تعداد کثیری از نخبگان علمی، فرهنگی و دانشگاهی دو كشور برگزار شد.
 
تداوم دوستي با گام‌هاي بلند

افتتاح نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان
نخستین دور گفت‌گوهای فرهنگی ایران و افغانستان نيز دوم ارديبهشت‌ماه با موضوع «عرفان، تصوف و ادبیات» با حضور ابراهیمی‌‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، کافی، ريیس دانشگاه فردوسی مشهد، رضی، ريیس دانشگاه گیلان، فاروقی، ريیس دانشگاه کابل و اساتید دانشگاه اعزامی از جمهوری اسلامی و تعداد کثیری از اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های افغانستان در محل تالار دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه کابل، آغاز شد.
 
تداوم دوستي با گام‌هاي بلند

ضیافت شام سفیر جمهوری اسلامی ایران
پایان‌بخش برنامه‌های سفر ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به کشور افغانستان، حضور در ضیافت سفیر جمهوری اسلامی ایران بود. این ضيافت با حضور تعدادی از کارکنان ارشد سفارت جمهوری اسلامی ایران، نهادهای علمی کشورمان مستقر در افغانستان و هیأت اعزامی دانشگاهی از کشورمان برگزار شد.

ابراهیمی‌تركمان در اين ضيافت گفت: جای بسیار خوشبختی برای بنده است که به کشوری سفر كرده‌ام که هماهنگی قابل توجهی در بین نهادهای ایرانی مستقر و به ویژه سفارت جمهوری اسلامی ایران و رایزنی فرهنگی وجود دارد که خداوند را بر این نعمت سپاسگزارم.

وي افزود: فعالیت در کشور افغانستان، خدمت به فرهنگ خودمان است و از سویی باید شاکر باشیم که خداوند این توفیق را به ما داده است که در کشوری انجام وظیفه می‌كنيم که دارای تأثیرپذیری بسیار بالایی است و بنابراین باید تمامی همت و تلاش خود را برای هر چه بیشتر شناساندن فرهنگ اصیل کشورمان و حوزه تمدنی به کار بندیم.

منبع: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها