May 2022 16 / دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱

پول‌نیوز - فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه بیگانگان به دنبال این هستند که منطقه را بدوشند و وقتی که نفت را بردند منطقه را رها می کنند، توضیحاتی پیرامون ادعاهای اماراتی ها درباره جزایر سه گانه ایرانی، امنیت دریایی، تنگه هرمز و تجهیزات نظامی کشورمان در دریا ارائه داد.

سردار دریادار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که چگونه تقسیم کار بین نیروهای نظامی ما در جزیره هرمز اتفاق می‌افتد و فلسفه وجودی دو نیروی دریایی چیست؟ گفت: در دریا تقسیم مرزها را داریم، در منطقه، خلیج فارس تقسیم شده است. نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در آب‌های دریای عمان از تنگه هرمز به سمت آب‌های اقیانوس هند و آب‌های جنوبی است. خلیج فارس تماماً با مسئولیت نیروی دریایی سپاه است و از تنگه هرمز شروع می‌شود و با ۱۳۷۵ کیلومتر مرز مشترکی که ما با خلیج فارس داریم. در استان هرمزگان ۱۴ جزیره سوق الجیشی و بسیار مهم وجود دارد. در استان بوشهر سه جزیره و در خوزستان دو جزیره مهم که در دهانه تنگه خور موسی قرار دارد.

وی افزود: خلیج فارس منطقه بسیار مهم با مساحت ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع است، مسئولیت این منطقه به نیروی دریایی سپاه سپرده شده که در تمامی سواحل منطقه حضور دارد و کلیه حضور بیگانگان را در منطقه رصد می‌کند. در خارج از این منطقه یعنی در دریای عمان دو پایگاه مستقل دارد؛ یکی در جاسک و دیگری در چابهار که برادران عزیر ما در ارتش جمهوری اسلامی در دریای عمان و دریای عربی و نهایتاً دهانه ورودی عمان حضور دارند که به اقیانوس هند وصل می‌شود.

سردار تنگسیری در گفت وگو با شبکه العالم در رابطه با کنترل تنگه هرمز در این شرایط گفت: بخش لاین (خط) ورودی تنگه هرمز به عهده جمهوری اسلامی ایران است و بخش خروجی آن با کشور دوست و برادر ما عمان است که در واقع کشتی‌هایی که وارد تنگه هرمز می‌شوند کنترل باند را در این منطقه انجام می‌دهیم و این عمل را منطقه یکم نیروی دریایی سپاه انجام می‌دهد و هر کشتی که وارد می‌شود از آن سوال می‌شود؛ مبداء، مقصد، نام، بارکشتی و سایر موارد. هر شناوری که وارد می‌شود در ورود ایران و در خروج عمان بررسی لازم را انجام می‌دهد. در روز بیش از ۸۵ فروند کشتی از این منطقه حساس عبور می‌کند که زوم تنگه هرمز بین این دو آب‌راه قرار گرفته، آب‌راه جنوبی و آب‎راه شمالی.

وی گفت: ما طولانی‌ترین ساحل را با خلیج فارس داریم و از قدیم این خلیج، خلیج الفارسی و متعلق به فارس و کشور ایران است. این ساحل طولانی فقط با کشور جمهوری اسلامی ایران مرز دارد. در جنوب ما ۹ کشور مرز دارد و این نشان می‌دهد که این خلیج، خلیج فارس است. کشورهای مقابل ما، از عراق ۷۵ کیلومتر، کویت حدوداً ۹۰۰ کیلومتر، عربستان، بحرین، قطر، امارات و سپس بخشی هم در عمان مرز دارد.


فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران در پاسخ به این سوال که کنترل سپاه از لحاظ نظامی به چه صورت است؟ گفت: تمام شناورهای منطقه‌ای و فرامنطقه ای که وارد خلیج فارس می‌شوند رصد شده و اشراف کامل اطلاعاتی با آنها داریم. زمانی که ورود یک ناو بیگانه در منطقه صورت می‌گیرد، در دریای عمان نیروی ارتش این رصد را انجام می‌دهند و در خلیج فارس نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از نقطه ابتدا تا نقطه خروج شناورها آنها را رصد می‌کنند. بیگانگان در این منطقه که بسیار بسته است، ناوهای هسته‌ای و زیر دریایی‌های هسته‌ای خود را وارد آب‌های این خلیج بسته می‌کنند و این بسیار بسیار خطرناک است. وی افزود:آمریکا، انگلیس، فرانسه و کشورهایی که تجهیزات رانش هسته‌ای دارند شناورهای خود را وارد این منطقه می‌کنند و اگر برای آنها اتفاقی بیافتد چیزی حدود ۱۱ سال هیچ ماهی وجود نخواهد داشت و تمام مرجان‌های زیر سطح و موجودات آبزی از بین می‌روند و یک خطر بسیار بالقوه ای را با حضور بیگانگان در این منطقه داریم. بارها در رزمایش‌ها به دیگر کشورهای جنوبی خلیج فارس اعلام کردیم که می‌توانیم امنیت خلیج فارس را برقرار کنیم. بیگانگان به دنبال این هستند که منطقه را بدوشند و وقتی که نفت را بردند منطقه را رها می‌کنند. این منطقه متعلق به ما و همسایه‌های ماست. ما می‌توانیم با هم افزایی و رزمایش، امنیت را برقرار کنیم. مردم مسلمان منطقه باید بدانند که می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

دریادار تنگسیری گفت: البته همه کشورها هم خود فروخته نیستند اما بخشی آنقدر خود را وابسته کرده اند که ناوی که وارد منطقه خلیج فارس می‌شود روزانه چیزی حدود ۲ و نیم میلیون دلار هزینه دارد و مردم باید بدانند که این هزینه از جیب کشورهای منطقه برداشته می‌شود و حضور آنها هیچ امنیتی نخواهد آورد. خلیج فارس خانه ما و همسایگان مان است.

وی ادامه داد: این بیگانگان دنبال این هستند که این منطقه را بدوشند و وقتی که نفت این منطقه را بردند قطعاً این منطقه را رها می‌کنند. این منطقه متعلق به ما است و متعلق به همسایگان ما است و منظورم از ما خودمان و کشورهای حاشیه خلیج فارس است و کشورهای مسلمانی که در این منطقه هستند. ما می‌توانیم با هم‌افزایی، رزمایش و همدلی امنیت این منطقه مهم را برقرار کنیم ، حضور بیگانگان در منطقه مخل امنیت است و مردم منطقه باید بدانند و روی صحبتمان با سران خود فروخته نیست و با مردم مسلمان منطقه داریم صحبت می‌کنیم که می‌توانیم این کار را بکنیم البته همه این کشورها هم خود فروخته نییستند برخی خودشان را آنقدر وابسته کرده اند .

وی ادامه داد: روزانه هر یک رزم ناو که به خلیج فارس می‌آید چیزی حدود دو و نیم میلیون دلار هزینه دارد که مردم باید بدانند که از جیب این کشورهای منطقه دارند می‌گیرند و حضور اینها در منطقه هیچ امنیتی را به ارمغان نخواهد آورد و خلیج فارس خانه ما است و ما و همسایگانمان می‌توانیم امنیت را در آن ایجاد کنیم و می‌توانیم با هم‌افزایی و همدلی این منطقه مهم سوق الجیشی را نگهداری کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که تنگه هرمز موقعیت بسیار حساسی را در دنیا دارد و چهل درصد نفت دنیا از همین تنگه هرمز صادر می‌شود و بعد از خروج آمریکا از برجام، آنها سعی داشت که صادرات ایران را به صفر برساند در آن زمان بعضی از مسئولین جمهوری اسلامی تلویحاً اشاره کردند که تنگه هرمز را خواهیم بست، آیا این قضیه بالفعل می‌تواند انجام بشود؟ گفت: قبلاً هم عرض کردیم که تا زمانیکه نفت ما از تنگه هرمز خارج می‌شود و منعی برای خروج و ورود کشتی‌های ما صورت نگیرد این تحقق پیدا نمی‌کند و منطقی نیست که ما بخواهیم این کار را انجام دهیم اما اگر روزی احساس کنیم که منعی وجود دارد که نفت از اینجا خارج شود و نفت ما خارج نشود آن موقع هر عقل سلیم و سالمی اجازه نمی‌دهد که این اتفاق بیافتد چراکه ما که این ساحل طولانی را داریم و نگهبان این تنگه هرمز هستیم و به آن تسلط کامل داریم اگر نتوانیم نفت‌مان را صادر کنیم اما یک بیگانه فرامنطقه‌ای بیاید و بتواند نفت را از اینجا ببرد و صادر کند، خب این منطقی نیست، قطعاً بدانید که جوانان غیور این مملکت اجازه این موضوع را نخواهند داد و تا زمانیکه ما از تنگه هرمز استفاده می‌کنیم و نفت‌مان را صادر می‌کنیم و منعی برای ما وجود ندارد این تنگه باز است اما زمانیکه بخواهند جلوی نفت ما و کشتی‌های ما را بگیرند این منطقی است و هر منطقی این را می‌گوید و خواهند دید که ایا این اتفاق می‌افتد یا نه؟

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران در پاسخ به این سوال که در دو سه ماه اخیر شاهد افزایش توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس بوده‌ایم که این قضیه قطعاً پیام‌های سیاسی دارد، این پیام‌ها چیست؟ گفت: زیردریایی‌ها ، ناوها و شناورهای موشک‌اندازی هم در مجموعه ارتش جمهوری اسلامی و هم در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌سازیم ؛موشک‌اندازهایی که بیش از شصت ناد سرعت دارد و زیردریایی که درون کشور ساخته شده ودرحال اضافه شدن به توان دفاعی کشور است که این در ابتدا توان دفاعی است اما این توان تا زمانی دفاعی است که ما مورد تهاجم قرار نگیریم و برای ما مشکلی ایجاد نشود و همه اینها یک پیام دارد و آن اینکه هم نیروی دریایی ارتش جمهورری اسلامی و هم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمادگی صد درصد هستند و این افزایش توان اول به معنای امنیت این منطقه حساس است و دوم به معنای دفاع از مرزهای جمهوری اسلامی است معنا و مفهوم حضور بیگانگان با این توان در خلیج فارس چیست؟ ایا صدامی وجود دارد که بعد از جنگ ۲۰۰۳ باز هم در منطقه حضور پیدا کردند؟ معنای حضورشان چیست؟

وی خاطرنشان کرد: اینها تهدیدی هستند برای ما و ما احساس تهدید می‌کنیم و کشورهای همسایه هم باید بدانند که این حق همسایگی نیست که از دشمن پشتیبانی کنند،اما ما اولاً متکی هستیم به جوانان غیورمان دوماً متکی هستیم به توان رزمی خودمان و امروز ما در مرحله‌ای از توان رزم و آمادگی رزم به سر می‌بریم که بالاترین حد زمان خودش است، یعنی چه؟ یعنی اینکه ما تجهیزاتی که خودمان ساخته‌ایم و موشک‌هایی که خودمان ساخته‌ایم و مردمی که خود ما داریم دفاع از سواحل و جزائرشان و دفاع از آب‌های کشورشان و منابع نفتی و گازی‌شان را انجام می‌دهند و این در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تجلی پیدا می‌کند با این توانی که دارید می‌بینید، این توان داخلی است و روز به روز هم نو می‌شود. آن چیزی را که ما نشان می‌دهیم و در نیروی دریایی سپاه معتقدیم که همه‌چیز باید پنهان بماند و به مرور باید ذره ذره نشان داده شود و آن چیزی که در رزمایش‌ها می‌بینید ذرة المثقالی از آن توان اصلی است و توان اصلی را زمانی خواهند دید که ضربه محکم را احساس کنند.

وی در پاسخ به این سوال که نام نیروی دریایی سپاه با برگزاری رزمایش اقتدار گره خورده است در خصوص این رزمایش اخیر توضیحاتی بفرمائید پیام‌های این رزمایش، بالاخره میزان تأثیرگذاری آن در مقوله بازدارندگی چیست؟ گفت: اقتدار یعنی صلابت، یعنی حضوری پر معنی، یعنی حضوری کوبنده و امروز به تمام تجهیزات‌مان که تولید داخل است افتخار می‌کنیم. این رزمایشی که ما به عنوان اقتدار در منطقه اجرا می‌کنیم یعنی حضوری با صلابت، پایدار و پرمعنی؛ یعنی در واقع قدرت نهایی برای مقابله با هر دشمن درونی (درون منطقه) و یا فرامنطقه ای و دشمنان فرامنطقه ای که در این منطقه حضور دارند که اینها هر روز به نوعی چنگ و دندان نشان می‌دهند که اگر بخواهند زمانی از مرز خودشان عدول کنند، چنگ و دندانشان را خرد می‌کنیم که این نه در شعار بلکه در عمل نیز اینگونه است.

وی ادامه داد: ما کسانی هستیم که از مرگ نمی‌ترسیم ما مرگ در راه دفاع از میهن را شهادت می‌دانیم ما مرگ را به خدا پیوستن می‌دانیم و همانطور که قرآن می‌فرماید: چه شما بکشید چه کشته شوید پیروزید، پس در مقابل دشمنان با اقتدار در منطقه حضور پیدا خواهیم کرد و سدی محکم کالجبل الراسخ در مقابل دشمن ایجاد می‌کنیم. این را ما شعار نمی‌دهیم، بلکه در رزمایش‌ها، تمرین‌ها و بازی جنگ‌ها و.... با آمادگی صد در صد تمرین می‌کنیم. ما رهبری داریم که فرمانده معظم کل قوای ماست ایشان با یک بینش بسیار عمیق نظامی و با دیده بانی بسیار نافذ که هم دشمن را می بیند و هم نیروی خودی را و تقویت و تشویق می‌کند. هیچ جای دنیا این گونه نیست. نیروهای رزمنده شجاعی که از مرگ نمی‌ترسند و فرماندهی شجاع و عالم که از مرگ و در واقع از شهادت نمی ترسد. چه کسی می‌خواهد در مقابلش بایستد؟

سردار تنگسیری در پاسخ به این سوال که بعد ازبر گرداندن تحریم‌ها توسط آمریکا، یکی از کشورهای عربی ادعای قدیمی خود را در خصوص جزایر سه گانه ایرانی تکرار کرده است؛ چرا این ادعا الان دوباه مطرح شد و پاسخ نیروی دریایی سپاه به این ادعا چست؟ گفت: این جزایر ایرانی است و اگر به تاریخ برگردید تا سال ۱۳۵۵ مال ایران بوده است مگر می‌شود که بحرین که عمقش خیلی بیشتر بوده مال ایران باشد و کسی بتواند مدعی این جزایر باشد آن هم با ۱۶ مایل فاصله با ساحل ما؟ این جزایر ایرانی است و دشمنان ما قصد دارند تا در منطقه حضور داشته باشند و منطقه را بدوشند. انگلیسی‌ها زمانی که قوای ایرانی ضعیف بودند در آنجا مستقر می‌شوند و این مسئله را ایجاد کردند اما اگر به تاریخ این منطقه برگردیم این جزایر ایرانی است و ایرانی می‌ماند و باید بماند همانطور که ما دیگر مدعی اراضی بحرین نیستیم کسی هم نباید مدعی جزایر ایرانی باشد.

سردار تنگسیری در پاسخ به این سوال که تهدیدهای دشمن در حوزه دریایی را در چه مقولاتی تعریف می‌کنید و آمادگی نیروی دریایی ایران در پاسخگویی به این تهدیدها به چه میزان است؟ گفت: حضور بیگانگان در منطقه برای ما تهدید است و در مقابل این تهدید ما همیشه آماده هستیم؛ آنها را رصد اطلاعاتی می‌کنیم و اگر هر لحظه خطایی از آنها سر بزند، در مقابلشان می‌ایستم و تو دهنی می زنیم. بیگانه در منطقه برای ما معنا و مفهومی ندارد الان دشمنی در منطقه وجود ندارد پس این دشمن فرا منطقه ایی است و برای ما به منطقه آمده است این برای ما تهدید است و ما خود را برای این تهدید آماده کرده ایم و این آمادگی را روز به روز ارتقا می‌دهیم؛ آمادگی موشکی، شناوری، زیر سطحی و دیگر مواردی که عملیاتی است.

وی در رابطه با بومی بودن صنایع نظامی دریایی و میزان آسیبی که تحریم‌ها می‌تواند به آنها وارد کند، گفت: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مرحله‌ای است که الحمدالله متکی به خارج از کشور نیست در بخش موشکی، در بخش شناور سازی، جوانان ما موشک‌های متعدد، چه موشک‌های بالستیک چه موشک‌های کروز، شناورهای متعدد مثلاً شناور شهید ناظری را با یک بدنه خاص و تماماً آلومنیوم با طول ۵۵ متر با دو بدنه مجزا که بالگرد هم روی آن می‌نشیند را ما در نیروی دریایی سپاه در کارخانه‌ها تولید کردیم.ناو سهند و زیر دریایی‌هایی که می‌بینید تماماً در کشور تولید می‌شوند. صنایع دریایی صنعت پیچیده‌ای است و ساده نسیت.

سردار دریادار تنگسیری افزود: ما از بند تحریم‌ها رها شدیم هر چه ما را تحریم می‌کنند ما بیشتر پیشرفت می‌کنیم. در بخش نظامی چون نظارت مستقیم حضرت آقا روی آن هست روز به روز در حال پیشرفت هستیم.می‌بینید که تمامی سلاح‌های ما از موشک‌های ضد تانک تا موشک‌های زمین به هوا تا موشک‌های هوا به هوا و موشک‌های دریا به دریا و موشک‌های ساحل به دریا و چه موشک‌های بالستیک (زمین به زمین) را ما خودمان تولید می‌کنیم و به مرز صادرات رسیدیم.

وی در پاسخ به این سوال که در افق پیش رو و دردهه های آینده اقتدار نیروی دریای سپاه و میدان جغرافیایی حضور آن را چطور تعریف می‌کنید؟ گفت: ما در خلیج فارس روز به روز خود را آماده می‌کنیم و تجهیزات خاص برای دفاع از منطقه‌ای که به ما واگذار شده فراهم می‌کنیم و فرا تر از خلیج فارس و آب‌های فراتر از کشورمان برنامه ریزی کردیم و آمادگی داریم. کشور ما ذوالبحر است (شمال و جنوب کشور ما آب است) جنوب ۱۳۷۵ متر از تنگه هرمز است مابقی آن تا بندرگواتر ما وبندر گوادر پاکستان ۲۲۰۰ کیلومتر است در این ۲۲۰۰ کیلومتر نیروی دریای سپاه مردم را به عنوان بسیج دریایی قرار داده، یعنی دشمن از هر کجا فکر بکند ما از آنجا خارج می شویم وبدانند هر کجا باشند ما بیخ گلویشان هستیم و حضور داریم در خلیج فارس کنارشان هستیم و آنها را رصد می‌کنیم خارج از خلیج فارس هم حضوری با صلابت خواهیم داشت.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: "ما هیچ جا نیستیم اما همه جا هستیم " این شعار است ما سازماندهی متمرکز داریم و در به کارگیری غیر متمرکزیم و این یعنی هستیم و آنها نخواهند دید و این حضور حضور دائمی است ان شاءالله.

برچسب ها: سپاه ، نفت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها