سر خط خبر ها
کد خبر: ۳۳۲۷۱۵
۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۵
0
سخنگوی دولت تولید بیشتر مسکن برای مهار قیمت از سیاست‌های دولت ارزیابی کرد و گفت: برای تامین مسکن اقشار کم درآمد طرح اقدام ملی مسکن را تسریع می‌شود و شهرداری‌ها، بانک‌ها و سایر وزارتخانه‌های زیربط موظفند همکاری کنند.
به گزارش پول نیوز، «علی ربیعی» روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان این که موضوع کرونا کماکان مهمترین مساله دولت است، گفت:  این موضوع در جلسات اقتصادی اجتماعی ما و همینطور ستاد ملی کرونا که به طور ویژه به این امر می پردازد جزو موضوعات مهم و همیشگی است.

سخنگوی دولت با تاکید براینکه مبارزه ضدکرونایی دولت و نظام سلامت وارد مرحله جدیدی شده است، گفت: البته به دوران پسا کرونا نرسیده‌ایم و اصلاً مفهوم پساکرونا به این مفهوم نیست که بگوییم کرونا تمام شده است. آثار و تبعات کرونا از ماههای قبل شروع شده و تقریباً آثار آن به نحوی است که دوران پسا کرونا را سپری می‌کنیم.

ربیعی یادآور شد: اگر بتوانیم سه اصل فاصله‌گذاری، ماسک زدن و رعایت مسائل بهداشتی را به حد کافی رعایت کنیم قطعاً هم در سلامت فردی و حفظ جان انسان‌ها و هم پویایی اقتصاد موفق‌تر عمل می‌کنیم. دولت کادر درمانی و جامعه در این مرحله یعنی مرحله مهار، تجربه بزرگ را کسب کردیم.

وی با بیان اینکه دستاوردهای این دوره می‌تواند حتی پس از تمام شدن کرونا هم در عرصه‌های جدید به کار بسته شود، گفت: در فرآیند مبارزه ضد کرونایی آموختیم که باید یک روح جدید در حکمرانی و در سیاست دمیده شود که خوشبختانه امروز این امر رخ داده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: ما در مبارزه با کرونا چالش‌های جدیدی داشتیم که با الگوی کارآمدی حاکمیت واحد و هم‌افزایی میان قوا و نیروهای مسلح توانستیم از این مرحله با موفقیت نسبی عبور کنیم.

اصول بهداشتی در وسایل نقلیه عمومی به خوبی رعایت نشده است
ربیعی گفت: گزارشات نشان می‌دهد که در برخی از اماکن متبرکه رعایت فاصله گذاری‌ها به خوبی صورت گرفته و در برخی متاسفانه مراعات نشده و یا بسیار ضعیف بوده است. در وسایل نقلیه عمومی چون اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها مراعات خوبی صورت نگرفته به طوری که۳۰ تا ۴۰ درصد مراعات شده است. علاوه بر این در مترو با اینکه ۹۰ درصد از ماسک استفاده کردند ولی فاصله‌گذاری رعایت نشده است.

وزارت صمت ماسک ارزان در اختیار مردم قرار می‌دهد
ربیعی گفت: با توجه به اینکه پوشیدن ماسک توسط همه مردم در خارج از خانه از مهمترین روش‌های موثر در مقابله با کرونا است در جلسه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گرفته شد و به وزارت صمت مسئولیت داده شد تولید ماسک را افزایش دهند و ماسک ارزان در اختیار مردم قرار بگیرد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: ما در شرایط فعلی در چند استان به پیک رسیده‌ایم این به معنای این نیست که ما پیک جدیدی داشته باشیم. استان‌هایی که وارد پیک نشده بودند امروز وارد پیک شدند. نباید اشتباه محاسبات صورت بگیرد و این طور تعبیر شود که ما وارد مرحله جدیدی از پیک شدیم.

چند استان وارد مرحله پیک شده‌اند
ربیعی اظهارداشت: الان ما در استان‌های خوزستان، هرمزگان، لرستان، کردستان، بوشهر، آذربایجان غربی و کرمانشاه وارد مراحلی از پیک شده‌ایم. در بسیاری از استان‌ها هم استانداران و همکاران در نظام سلامت به نحوی عمل کردند که تجهیزات ما بر شیوع کرونا غلبه کرد.

سخنگوی دولت با اشاره به روزهای سخت دولت، خاطرنشان کرد: اتخاذ سیاستی مناسب هم برای نرسیدن آسیب به اقتصاد، بنگاه‌ها و  نرسیدن آسیب به جان انسان‌ها سیاستی است که توامان بتوانیم هر دو را حفظ کنیم که مسیر دشواری است که ویژگی‌های خاص خود را دارد.

وی با بیان اینکه تعطیلات عید فطر، رعایت نکردن اصول بهداشتی امروز اثر خود را نشان می‌دهد، افزود: پیک‌های سرپایی ما افزایش پیدا کرده. آماری که از ابتدا بوده و عمدتاً ناشی از تست بوده است و امروز از ۲۰۰۰ تست روزانه به ۲۶ هزار تست رسیده ایم.

تولید بیشتر مسکن برای مهار قیمت از سیاست‌های دولت است
ربیعی در ادامه به افزایش قیمت مسکن اشاره کرد و گفت: مساله مسکن در چندین جلسه در ستاد اقتصادی دولت بحث و مقرر شد معاون اول رییس جمهوری مسوولیت برای ساماندهی کنترل قیمت و بحث تصمیم گیری در مورد سیاست‌های تشویق تولید مسکن و موانع تولید آن کارگروهی تشکیل دهند و تصمیمات را اجرایی کنند.
سخنگوی دولت با تاکید بر برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت بخش مسکن، گفت: در کوتاه مدت در مورد مستاجران برنامه حمایتی را در دستور کار خواهیم داشت که در صورت نهایی شدند خبر آن را به اطلاع خواهیم رساند.  

ربیعی یادآور شد: به منظور زمینه سازی برای تامین مسکن گروه‌های کم درآمد وزارت مسکن و شهرسازی مکلف شد هم برای تامین مسکن این گروهها و هم برای جریان پایدار تولید و رونق مسکن،  طرح اقدام مسکن ملی را که با هدف گذاری ۴۰۰ هزار واحد با سرعت بیشتری در این جهت پیگیری کند و تفاهم‌نامه دستگاهی جدی‌تر دنبال شود و سایر وزارتخانه ها که گروه‌های هدف طرح ملی مسکن هستند موظف شدند که در این زمینه همکاری کنند. بانک ها، وزارت اقتصاد، نیرو، شهرداری‌ها مکلف شدند که همه تمهیدات لازم را برای ۴۰۰ هزار واحد مسکن انجام دهند.

وی گفت: برای شاغلین، کارگران و بازنشستگان فاقد مسکن تفاهم نامه‌هایی با نهادهای مختلف از جمله ستاد اجرایی، وزارت دفاع، آموزش و پرورش، تعاون و کار، رفاه و اجتماعی امضا شد که خود این دستگاه ها حمایت خواهند کرد. بنابر این یکی از سیاست های دولت تولید بیشتر مسکن برای مهار قیمت است که سریعتر به ثمر بنشیند.

شفافترین برنامه هسته ای جهان را داریم
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره گزارش اخیر آژانس بین‌المللی و جلسه آتی شورای حکام ابراز داشت: ما از اعضای شورای حکام انتظار داریم که از استقلال این نهاد بین‌المللی در برابر قلدری آمریکا حمایت کنند. در عین حال این هشدار را می‌دهیم که استفاده از معیارهای سیاسی در رسیدگی متقابل به تکالیف و حقوق کشورها در آژانس نتیجه‌ای جز از هم گسیختن رشته‌های اعتماد و تقویت بی‌ثباتی در عرصه جهانی ندارد.

ربیعی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران بیشترین حد دسترسی را که ممکن یک کشور به آژانس بدهد، داده است، بیان کرد: ما بر حوزه دسترسی‌ها، به بازرسان آژانس امکاناتی را دادیم که به جرات می‌توان گفت شفاف‌ترین برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای در جهان را داریم. آیا یکی از کشورهای منطقه درصدی از شفافیت برنامه را داشته‌اند؟ ایران هم انتظار دارد آژانس درخواست‌های خود را در چارچوب توافقات پادمانی و اساسنامه آژانس ارائه کند.
 
بازرسی‌های فنی نباید سیاسی شود
وی اضافه کرد: ما تاکید کردیم به تمامی تعهدات بین‌المللی خود پایبند هستیم و گواه ادعایمان گزارش‌های مثبت ۱۷ گانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال‌های اخیر است. ما همیشه آماده‌ بودیم براساس توافقات معتبر پیشین و مقررات بین‌المللی دسترسی‌های ضرری آژانس را فراهم کنیم. از این پس هم براساس همان روال و متقضیات عمل خواهیم کرد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهور با بیان اینکه به هیچ عنوان بازرسی‌های فنی نباید سیاسی شود، یادآور شد: سیاسی شدن این مسئله نه تنها کمکی به حل مسئله نمی‌کند بلکه پیچیده هم خواهد کرد. همانطور که آژانس در سال‌های گذشته گزارش‌های مثبتی را منتشر کرده، امیدواریم این بار نیز اجازه ندهد اهداف سیاسی در آژانس به نتیجه برسد.

وی با اشاره به تحریکات آمریکا و اسرائیل در آژانس علیه ایران عنوان کرد: ما بدطینتی‌های آمریکا و رژیم اسرائیل و همچنین تحرکات رژیم صهیونیستی را در این موضوع کاملا مشاهده کرده و آن را محکوم می‌کنیم.

آمریکا قلدری‌ها را کنار بگذارد

در ادامه خبرنگاری از ربیعی پرسید آیا روند و سیاست‌ها در قبال آمریکا عوض و نرم‌تر شده است که ربیعی پاسخ داد: نتایج انتخابات آمریکا تاثیری بر سیاست‌های اصولی ما در برابر آمریکا ندارد ما برای بهره گیری از دیپلماسی‌مان منتظر تغییر دولت ها و ریاست جمهوری در آمریکا نیستیم.

وی افزود: هر زمان آمریکا آمادگی واقعی و غیرنمایشی را برای آغاز دیپلماسی موثر همراه با جدیت احترام به توافق‌های پیشین و احترام به قوانین بین المللی داشته باشد دیپلمات‌های ایران بر سر میز مذاکره ای که آمریکا آن را ترک کردند، حاضر خواهند شد.

ربیعی یادآور شد: مواضع روشن ما در برابر آمریکا بارها اعلام شده ولی هنوز هم تاثیری نکرده است ما از آمریکا می خواهیم شنواتر باشد صدای جامعه بین المللی را بشنود و قلدری ها را کنار بگذارد.
 
دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: تا وقتی آمریکا به دیپلماسی و ارزش هایی مشترک در پایه برجام که دنیا به آن احترام می گذارد بر نگردد ما امیدی به گفت وگو و نتیجه ثمربخش در آن نمی‌بینیم و چهارچوب‌های ما همان چهارچوب‌هایی است که اعلام کردیم.

در ماجرای هواپیمای اوکراین چیز پنهانی وجود ندارد
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین توافقات انجام شده درباره سقوط هواپیمای اوکراینی و ارسال جعبه سیاه به فرانسه هم اظهار داشت: ما این حادثه دلخراش را مجددا به خانواده‌های درگذشتگان این حادثه تسلیت می‌گویم. ما از ابتدای این حادثه دردناک، ‌ آمادگی خودمان را برای هرگونه همکاری به منظور بررسی جعبه سیاه این هواپیما اعلام کردیم. هیچ چیزی برای پنهان کردن موضوع از جانب ما وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ما هم باید نسبت به وجود شفافیت در روند بررسی جعبه سیاه اعتماد کامل را داشته باشیم، تصریح کرد: طی مراحل تحقیقاتی و قطعی شدن این مسئله که امکان خوانده شدن جعبه سیاه در ایران وجود ندارد، تصمیم به ارسال جعبه سیاه گرفته شده است. این چیزی نیست که امروز بخواهیم آن را انجام دهیم. این تصمیم گرفته شده که بازخوانی جعبه سیاه با حضور نمایندگان ایران در اسرع وقت انجام شود.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهور با بیان اینکه کمیسیون بررسی حادثه منتظر هماهنگی نهایی و عزیمت به اوکراین هستند، خاطرنشان کرد: در صورتی که امکان بازخوانی در اوکراین براساس ادعای طرف اوکراینی فراهم شده باشد، این کار در آنجا انجام می‌شود. در غیر این صورت، با توجه به سابقه طولانی موسسه فرانسوی که مورد تایید ایکائو هم است، جعبه سیاه در فرانسه بازخوانی خواهد شد.

ربیعی با تاکید بر اینکه شیوع جهانی کرونا و لغو پروازهای بین‌المللی، تعللی ناخواسته در این روند ایجاد کرد، ابراز داشت: این تصمیم ایران، قبل از کرونا بوده ولی با بازگشایی تدریجی پروازهای بین‌المللی و مشخص شدن نتایج گفت‌وگوهای سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت خارجه با همتایان‌شان در پنج کشور ذینفع پیرامون این موضوع داشته‌اند، این روند را از سرخواهیم گرفت.

وی افزود: ما خواستار روشن شدن ابعاد این حادثه، توافق درباره میزان غرامت‌ها و پرداخت آن هستیم و امیدواریم با همکاری کشورهای دیگر هرچه سریعتر نتیجه ممکن را بگیریم.

انتقاد از تعلل کره جنوبی در بازگرداندن پول‌های ایران
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره دستورات رییس جمهوری درباره پول‌های بلوکه شده به رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: این موضوع مربوط به بانک مرکزی و درآمد صادرات نفت و میعانات گازی به کشور کره جنوبی بوده است. این پول‌ها در حساب‌های بانک مرکزی در بانک‌های کره‌ای است.

ربیعی گفت: با فشار آمریکا به رغم اینکه استفاده از منابع ارزی برای واردات کالاهای اساسی مانند دارو بوده است عنوان کردند که امروز مانعی نداریم که از این منابع در راستای واردات کالاهای اساسی و دارو استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: ما به دلایل نامعلومی ا احساس می‌کنیم که دولت کره جنوبی همکاری‌های لازم را انجام نمی‌دهد. بانک مرکزی از سال ۹۷ تاکنون از طریق سیاسی، حقوقی، و نهادهای مختلف و هماهنگی وزارت خارجه دائما این موضوع را پیگیری می کند راهکارهای مختلفی هم در این زمینه ارائه شده است.

سخنگوی دولت یادآورشد: امیدواریم دولت کره جنوبی هرچه سریعتر منابع را آزاد کند ومشکلاتی که ایجاد کرده را مرتفع کند. جالب است که این منابع مربوط به صادرات نفتی است که با مجوز و معافیت ارائه شده از سوی آمریکا به کره جنوبی انجام شده است بنابراین از چند طریق دلایل کره جنوبی برای ما توجیه ‌پذیر نیست.

ربیعی خاطرنشان کرد: قطعا این رفتار برای همه ما غیرقابل قبول است و در چشم‌انداز روابط دوجانبه و همکاری‌های آتی ما هم قطعاً تاثیر خواهد داشت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: