کد خبر: ۳۳۸۹۵۲
۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۶
0
طی ۷ ماه نخست سال ۲۰۲۰، تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا معادل ۲ میلیارد و ۶۴۹ میلیون یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ افت بیش از ۹ درصدی را تجربه کرده است.

رشد ۵۲ درصدی صادرات در جولای

 

به گزارش پول نیوز، معاونت بررسی‌های اتاق بازرگانی در گزارشی به بررسی روند تجارت ایران و اتحادیه اروپا پرداخته است. براساس این گزارش؛ طی ۷ ماه نخست سال ۲۰۲۰، تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا معادل ۲ میلیارد و ۶۴۹ میلیون یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ افت بیش از ۹ درصدی را تجربه کرده است. طی این هفت ماه تنها در ماه ژانویه تجارت ایران با ۲۷ کشور اتحادیه اروپا در سطح قابل توجهی بالاتر از ماه مشابه سال ۲۰۱۹ قرار داشته است.

در ماه‌های بعد به دلیل شیوع گسترده کرونا و تشدید تحریم‌ها علیه ایران تجارت ایران با این منطقه در سطحی پایین‌تر از مدت مشابه سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است.

کمترین میزان تجارت ایران با اتحادیه اروپا در هفت ماه ۲۰۲۰، مربوط به ماه آوریل و بیشترین آن مربوط به ماه ژوئن است. بیشترین کاهش ماهانه تجارت ایران با این منطقه نیز در جولای با کاهش حدود ۲۰ درصدی ارزش تجارت خارجی رخ داده است.

صادرات ایران به اتحادیه اروپا

صادرات ایران به اتحادیه اروپا طی ۷ ماه منتهی به جولای ۲۰۲۰ حدود ۴۴۰ میلیون یورو رقم خورده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۵ درصد افزایش یافته است. طی این هفت ماه؛ در دو ماه نخست صادرات ایران به اروپا نسبت به ماه مشابه سال ۲۰۱۹ با رشد همراه بوده اما پس از آن تا ماه ژوئن در سطح کمتر از سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است. با این وجود در ماه جولای صادرات ایران نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ از رشد یافته و با رشد بیش از ۵۲ درصد همراه بوده است.

کمترین ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا در هفت ماه ۲۰۲۰، مربوط به آوریل و بیشترین آن مربوط به جولای است. بیشترین کاهش ماهانه ارزش صادرات ایران به این منطقه نیز در آوریل با حدود ۶۵ درصد رخ داده است.

صادرات غیرنفتی ایران

روند صادرات غیرنفتی ایران به اتحادیه اروپا طی هفت ماه سال ۲۰۲۰ و ۲۰۱۹ تقریبا همانند روند کل صادرات کالاهایی است طی ۷ ماه ۲۰۲۰ صادرات غیر نفتی ایران در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۹ حدود ۱۱ درصد افت داشته است.

بیشترین ارزش صادرات غیرنفتی ایران به اتحادیه اروپا مربوط به ژانویه ۲۰۲۰ با ۷۶ میلیون یورو و کمترین سطح مربوط به آن به آوریل این سال ۱۹.۸ میلیون یورو بوده است.

واردات ایران از اتحادیه

طی ۷ ماهه نخست سال ۲۰۲۰ ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا ۲ میلیارد و ۲۰۹ میلیون یورو بوده که با افت بیش از ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه شده است.

طی این مدت به غیر از ماه ژانویه، در سایر ماهها ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ نسبت به ۲۰۱۹ در سطح کمتری است. روند واردات ایران از اتحادیه اروپا طی ۷ ماه نخست سال ۲۰۲۰ علی رغم نوسانات جزئی تقریباً ثابت بوده است.

بیشترین کاهش ماهانه ارزش واردات ایران از این منطقه در جولای ۲۰۲۰ با حدود ۲۹ درصد کاهش رخ داده است.

۵ شریک عمده

طی هفت ماه نخست سال ۲۰۲۰، در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ایران بیشترین ارزش تجارت را با آلمان داشته است. به طوری که حدود ۴۱ درصد از کل ارزش تجارت اروپا ایران با اتحادیه اروپا طی این بازه زمانی مربوط به کشور آلمان است.

ایتالیا، هلند، اسپانیا و فرانسه نیز سایر شرکای عمده تجاری ایران در اتحادیه اروپا هستند که به ترتیب سهم‌های ۱۵ درصد و ۱۱ درصد ، ۶ درصد و ۶ درصد از کل ارزش تجارت ایران با این منطقه را دارا می‌باشند. طی ۷ ماه نخست ۲۰۲۰ ارزش تجارت ایران با آلمان و هلند نسبت به مدت سال گذشته رشد داشته؛ این در حالی است که در ایتالیا و فرانسه ارزش تجارت با کاهش همراه بوده است و در اسپانیا تغییری نداشته است .

تجارت ایران با کشور فرانسه حدود ۳۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ کاهش داشته که در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیشترین افت را داشته است.

 

منبع: ایلنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها