معاون سرمایه گذاری و توسعه بازار شرکت تأمین سرمایه امید مطرح کرد:
کد خبر: ۳۳۹۲۴۸
۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
0
معاون سرمایه گذاری و توسعه بازار شرکت تأمین سرمایه امید، حضور فعال بازارگردانان و نظارت دقیق سازمان بورس و اوراق بهادار بر عملکرد آن‌ها را آغازی نوید بخش بر ایجاد تعادل در کل بازار دانست.
بازارگردانی؛ آغازی بر تعادل بازار سرمایه
احسان عسکری معاون سرمایه گذاری و توسعه بازار شرکت تأمین سرمایه امید اظهار داشت: گزارش‌های عملکرد دوره‌ای جذاب شرکت‌ها در کنار حمایت بازارگردانان می‌تواند روند بازار را به زودی به حالت عادی و منطقی بازگرداند.

وی در پاسخ به این سوال که وقتی بازار‌های موازی، با قدرت در روند صعودی خود پیش می‌روند، چرا بورس همچنان با اصلاح مواجه است، گفت: دلایل متنوعی را می‌توان برای طولانی شدن روند کاهشی بازار سهام نام برد که همه آن‌ها به بحث کاهش اعتماد سرمایه گذاران به بازار سهام منتهی می‌شوند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: قبل از آغاز اصلاح بازار در نیمه دوم مردادماه، مجموعه‌ای از تصمیمات و رویداد‌ها اتفاق افتاده است که موجب شد خوش بینی‌ها نسبت به تداوم رشد قیمت‌ها در بورس کمرنگ شود و برخی اظهارات و تصمیمات نابجا موجب شد اصلاح در ادامه روند به ترس و هیجان ناشی از آن منجر شود که در این مواقع سرمایه گذاران به رویداد‌های مثبت پیرامون بازار سهام توجهی نمی‌کنند.

عسکری توضیح داد: در خصوص روند فعلی بازار سهام که در جهت عکس سایر بازار‌های موازی در حرکت است به نظر می‌رسد همچنان بازار عوامل بنیادی شرکت‌ها را در نظر نگرفته و به کلیت بازار که عدم تعادل در آن مشهود است، توجه می‌کند و تا زمانی که بازار در تمامی بخش‌ها به تعادل نرسد و سرمایه گذاران تفکر سهامداری بلندمدت را جایگزین نوسان گیری نکنند، نمی‌توان کاملا به پایان روند کاهشی خوشبین شد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: حضور حداکثری بازارگردانان در تمامی سهم‌ها که اخیراً مورد تاکید نهاد‌های ناظر قرار گرفت، حرکتی مثبت در این راستا قلمداد می‌شود که باید قبل‌تر از آن نسبت به این موضوع تصمیم گیری می‌شد.

به گفته عسکری، سوالی که در ذهن بسیاری از فعالان بازار سرمایه در خصوص عملکرد سهامداران عمده شرکت‌ها وجود دارد آن است که چه رویداد با اهمیتی در کلیت بازار سهام و اقتصاد کشور و عملکرد شرکت‌های زیرمجموعه روی داده است که در سه ماه گذشته در قیمت‌های بالاتر از قیمت فعلی عرضه نداشته اند و هم اکنون در قیمت‌های فعلی با اصلاحات شارپ خریدار سهام خود نیستند.

معاون سرمایه گذاری و توسعه بازار شرکت تأمین سرمایه امید، افزود: در هر صورت به نظر می‌رسد حضور فعال بازارگردانان و نظارت دقیق سازمان بورس و اوراق بهادار بر عملکرد ایشان می‌تواند آغازی نوید بخش بر ایجاد تعادل در کل بازار باشد.

تکانه‌های تاثیرگذار در روند بازار سرمایه

عسکری همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص مهم‌ترین تکانه‌هایی که می‌تواند در روند بازار تاثیرگذار باشد، اظهار داشت: نوسان بازار سهام جزئی از ذات آن است و حتی در اقتصاد‌های باثبات هم نوسانات شارپ در بازار سهام مشاهده می‌شود که در دو ماه گذشته در بسیاری از کشور‌ها وجود داشته است.

وی با بیان اینکه بازار سهام به مانند حسگر‌های قوی از تمام بخش‌های حیاتی کشور تاثیر می‌پذیرد، ادامه داد: بنابراین آن چه می‌تواند بر بازار سهام تاثیر گذاشته و روند اصلاح را متوقف کند، مجموعه تصمیمات و اظهارنظر‌هایی است که حس اعتماد را در میان سرمایه گذاران افزایش دهد.

عسکری تصریح کرد: در مقاطعی از روند فعلی نقدینگی بسیاری از حقوقی‌های بازار صرف خرید و حمایت سهام شد در حالی که این موضوع بدون ارزیابی سایر متغیر‌ها صورت گرفت؛ لذا آن چه می‌تواند روند بازار را تغییر دهد گزارش‌های شش ماهه شرکت هاست که به نظر می‌رسد با قیمت‌های جهانی، تورم داخل و قیمت ارز در سامانه نیما و بازار آزاد می‌تواند جذابیت سهام شرکت‌ها را افزایش دهد.

وی تاکید کرد: آغاز به کار بازارگردانان در تمامی سهام پذیرفته شده در بورس و فرابورس نیز در این راستا کمک کننده خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار سهام باید یک بازی برد-برد را برای تمامی فعالان آن ایجاد کند تا در آن ابزار‌ها و نهاد‌های جدید به موفقیت لازم دست یابند، اظهار داشت: پیشنهاد می‌شود بازارگردانان مستقیم و بدون واسطه، سفارش‌های خود را به بازار ارسال کنند تا در نتیجه آن هزینه بازارگردانی سهام به صفر برسد و از این طریق سهامداران عمده بابت به تعادل رساندن سهام شرکت‌های زیرمجموعه با به کارگیری منابع نقدینگی خود، هزینه‌ای متحمل نشوند.

عسکری در ادامه این گفتگو در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید تلاش‌ها برای بازگشت روند بازار به مدار منطقی و افزایش ضریب نقدشوندگی تا کی به نتیجه مطلوب و مورد انتظار می‌رسد، گفت: این موضوع کاملا بستگی به همت و تلاش سازمان بورس، بورس‌ها و کانون نهاد‌های سرمایه گذاری در الزام سهامداران عمده شرکت‌ها و بازارگردانان در مشارکت عملیات بازارگردانی و به تعادل رساندن عرضه‌ها دارد.

وی خاطرنشان کرد: گزارش‌های عملکرد دوره‌ای جذاب شرکت‌ها در کنار حمایت بازارگردانان می‌تواند روند بازار را به زودی به حالت عادی و منطقی بازگرداند.

معاون سرمایه گذاری و توسعه بازار شرکت تأمین سرمایه امید همچنین گفت: ضریب نفوذ بازار سهام در کشور به شدت افزایش یافته است و لذا برای جلوگیری از خروج بازار از مسیر منطق، تحلیل و استدلال، نقش فعالان بازار سهام و رسانه‌های مختلف در اطلاع رسانی مناسب از وضعیت شرکت‌ها و ماهیت بازار سهام و ممانعت از رفتار‌های هیجانی می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

وی تصریح کرد: اقدام حقوقی‌ها در صیانت از حقوق سهامداران و سهام شرکت‌های زیرمجموعه با استفاده از منابع در دسترس تا جلب اعتماد سایر سرمایه گذاران امری است که باید مدنظر تصمیم سازان قرار گیرد.

بازگشت به مدار رشد با تقویت اعتمادسازی در بازار

به گفته عسکری، در شرایطی که تمام فعالان حرفه‌ای بازار بر ارزندگی سهام اکثریت شرکت‌ها در مقطع کنونی اتفاق نظر دارند پیش بینی می‌شود بازار به زودی به تعادل رسیده و پس از اعتمادسازی به مدار رشد خود باز گردد.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان افزایش قیمت دلار و طلا در یک ماه اخیر و افت محسوس شاخص‌کل بازار سرمایه را به نوعی به «پیش خور شدن» بحث تحریم‌های ایران مرتبط دانست، گفت: بازار سهام همواره با نوسان همراه است و از تمامی متغیر‌های پیرامون خود تاثیر می‌پذیرد؛ لذا بحث استفاده از مکانیسم ماشه هم موضوعی جدید در تقابل آمریکا با سایر کشور‌های عضو برجام و ایران نیست و عملا کشور از سال‌های گذشته درگیر شدیدترین تحریم‌ها از سوی کشور آمریکا بوده است.

عسکری تصریح کرد: باید توجه داشت که پول هوشمند همواره به دنبال کسب بازدهی مناسب است و مدام در بازار‌های مختلف جابجا می‌شود، ولی در اقتصاد، امکان جابجایی و تحرک نقدینگی میان بازار‌ها به خصوص بازار‌های ارز و سکه بسیار پرهزینه و کند است و امکان جابجایی سرمایه‌های کلان در آن‌ها وجود ندارد. ضمن این که افزایش قیمت ارز عملا سودآوری بسیاری از شرکت‌های بزرگ را با تغییرات مثبت بالایی همراه می‌سازد و در نتیجه به نظر می‌رسد افت بازار سهام بیشتر جنبه احساسی و هیجانی داشته که این روند به مرور زمان کاهش خواهد یافت.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها