کد خبر: ۳۴۱۱۸۹
۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱
0
رییس جمهوری با بیان اینکه بر فرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا به شیوه درست برنگردد، برنامه ریزی کرده‌ایم، گفت: ما می‌خواهیم آمریکا به قانون و همه معاهدات بین المللی و چندجانبه و احترام به ملت ایران برگردد. اگر آمریکا تحریم ظالمانه را برداشت و احترام گذاشت، آن وقت شرایط ما فرق می‌کند.
به گزارش پول نیوز، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با تبریک میلاد پیامبر و امام صادق گفت : مردم در طول این ایام بیش از گذشته به یاد اخلاق و رفتار پیامبر (ص) و شیوه و مکتب امام صادق (ع) بوده و برای همیشه خواهند ماند. پیامبر (ص) اساس حکومتش براساس آنچه قرآن بیان می‌کند، بر مبنای اخلاق، نرم‌خویی، مهربانی با مردم، تواضع، دعا برای افراد امتش که دچار اشکال، خطا و گناه بودند و مشورت با مردم بوده است.  

رییس جمهوری با بیان اینکه خداوند اساس جاذبه پیامبر اسلام (ص) را اخلاق نیکو آن می‌داند، اظهار داشت: در ادامه قرآن می‌گوید اهل گذشت باش، برای آنها در نزد خداوند طلب عفو کند و در امور با آنها مشورت کن. این نشان می‌دهد شیوه حکومت در اسلام چیست و چگونه است.  

روحانی ادامه داد: آنها که جملات ناصحیح درباره پیامبر (ص) بکار می‌برند با شیوه، سیره و اخلاق رسول مکرم اسلام (ص) آشنا نیستند. اگر کسی دنبال جان یک فرد و ترور به یک فرد یا معبد یا دانشگاه است، این مساله با منش ایشان در تضاد است.

وی با اشاره به اقدامات تروریستی در روزهای گذشته تصریح کرد: در این روزها حوادث عجیب و غریب می‌بینیم. حمله به یک عبادتگاه مدرسه و دانشگاه که ادعایشان حمایت از پیامبر (ص) است که دروغ است. آنها هم که اهانت کردند، کار نادرست و غلطی کردند.

رییس جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه در مورد کالاهای اساسی مردم مطمئن باشند، آن کالاها به آنها می‌رسد، خاطرنشان کرد: واردات ما نسبت به هفته گذشته ۳۸ درصد افزایش یافت. در ماه‌های اخیر هم در واردات و هم در صادرات افزایش داشته‌ایم. در صادرات ۱۴ درصد افزایش داشته‌ایم. روند رو به رشد است.

روحانی در ادامه گفت: در همین هفته‌ گذشته واردات نسبت به هفته قبل تر از آن، ۳۸ درصد افزایش داشت و صادرات کالاهای مورد نیاز در ماه‌های اخیر هم ۱۴درصد افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: در طول هفته‌های گذشته بحث‌هایی که درباره اقتصاد کشور داشتیم و تصمیمات مهمی برای ۹ ماهه پایانی دولت گرفتیم که برخی برنامه‌ها بلندمدت است و مربوط به سال بعد هم می‌شود و برخی بلندمدت‌تر است و برخی محدودتر. چون این دولت ۹ ماه دیگر بار مسئولیت را بر دوش دارد.  

رییس جمهوری با بیان اینکه تصمیمات اساسی ما از چند هفته قبل بدون توجه به اینکه در آمریکا چه می‌گذرد و چه کسی رییس جمهور می‌شود، ‌ گرفته شده است، گفت: در این جلسات نسبت به شیوه استفاده از ارز، چگونه استفاده ارز در صادرات و واردات، و ترخیص کالا از گمرک تصمیمات وهماهنگی‌های لازم بین بانک مرکزی وزارت صمت، جهاد کشاورزی و اقتصاد اتخاذ و از دیروز شروع شده است.

وی افزود: ۳ هفته قبل بر مبنای تولید داخلی، ‌ صادرات نفتی  و عمدتا غیر نفتی، نحوه تعامل وزارت‌خانه ها باهم هماهنگی‌ها انجام شد چون برای مهم نیست در آمریکا چه می گذرد و چه کسی انتخاب می شود. انتخابات اخیر آمریکا از جهات مختلف عبرت آمیز بود و نمی‌خواهم وارد جزییات شوم.

روحانی با تاکید براینکه برای ما فرد و حزب مهم نیست بلکه شیوه ای که در دولت اتخاذ می شود اهمیت دارد، گفت: می‌خواهیم آمریکا به قانون و همه معاهدات بین المللی و چندجانبه برگردد و به احترام به ملت ایران برگردد. می‌خواهیم به جای تحریم، احترام باشد. اگر آمریکا تحریم ظالمانه را برداشت و احترام گذاشت آن وقت شرایط ما فرق می کند. اگر تهدید را کنار گذاشت و احترام و تکریم را انجام داد، شرایط فرق می کند. اگر به جای عهدشکنی و قانون شکنی، ‌ به دنبال اجرای تعهدات بود شرایط فرق می کند. برای ما اصول، ‌ شیوه و سیاست مهم است وگرنه فرد و حزب برای ما اهمیتی ندارد.
 
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ما بر فرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا به شیوه درست برنگردد، برنامه ریزی کردیم اگر آمریکایی ها فهمیدند و عبرت گرفتند و باید راه دیگر را انتخاب کنند چه بهتر، در غیر این‌صورت تصمیمات ما بر این مبنا است که اگر شرایط سخت بود، کشور چگونه اداره شود.

وی با بیان اینکه هنوز فضاهای بسیار خوبی برای صادرات داریم، گفت: در هفته های گذشته در ستاد اقتصادی دولت بحث هایی داشتیم که یک مبنای آن افزایش صادرات بود، اینکه چه کاری انجام دهیم که صادرات افزایش پیدا کند و یا کالاهای اساسی راحت‌تر به دست ما برسد و یا بجای اینکه گرفتار گردش‌های مالی و بانکی شویم، با تهاتر انجام شود.

رییس جمهوری گفت: در ستاد اقتصادی بررسی کردیم که چگونه اجناس به جای اینکه درگمرک بماند، تصمیم بگیریم از همان اول که جنس خریداری می‌شود و حتی قبل از اینکه روی کشتی برود درباره آن تصمیم بگیریم. همه تصمیماتی که برای سامانه جامع تجارت اتخاذ کردیم و باید اجرایی و عملیاتی شود برای این است که همه چیز به روز و روشن باشد تا کار پیش برود.

وی افزود: بخشی از آن چه مردم در یکی دو ماه اخیر با مشکلات مواجه شدند، به مسائل ماه‌های اولیه سال به خاطر کرونا که صادرات کشور را دچار وقفه و مشکلات کرد، مربوط می‌شود. امروز آن مشکلات رفع شده است و روال عادی پیدا کرده است ما در صادرات و واردات رشد خواهیم داشت و مشکلات مردم کمتر می شود البته وزارتخانه‌های مربوطه باید همه توان خود را به کار بگیرند.  

روحانی گفت: خوشحالم وزارت صمت و کشاورزی و سایر دستگاه‌ها به سخنان دیروز رهبر معظم انقلاب توجه جدی کردند و امروز هم در دولت مطرح شد و همان طور که ایشان این نکته بحق را مطرح کردند گرانی و قیمت برخی از کالاها ناموجه و نادرست و ناصحیح است و باید راه حل برای آن پیدا شود.

رییس جمهوری بیان کرد: البته دلایلی برای گران شدن کالا مطرح است که باید حل و فصل شود، ما دو هدف داریم وفور کالا و آن چه مورد  نیاز مردم و از کالاهای اساسی و غیر اساسی در جامعه و همچنین قیمت منصفانه کالا در بازار است، نسبت  به اولی موفق بودیم هم امسال و سال گذشته از سال ۹۷ که این مشکلات و جنگ اقتصادی شروع شد ما دروفور کالا موفق بودیم امسال تا پایان سال هم موفق خواهیم بود. آنچه که باید روی آن سرمایه گذاری کنیم و برای مردم مهم است این است که قیمت کالاها قابل قبول و متعادل باشد.

رییس دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شرایط منطقه و مرزهای شمالی و شمال غرب کشور گفت: همانطور که می‌دانید درگیری نظامی میان دو همسایه ما در اوایل مهرماه آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد. وزارت خارجه ما در این زمینه فعال بوده و نیروهای مسلح ما برای امنیت مرزها حواسشان کاملاً جمع بوده و هم به خوبی نظارت و برنامه‌ریزی کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: امنیت مرزها و اینکه تروریست‌ها و گروهک‌های تروریستی در نزدیک مرز ما به هیچ عنوان حضور نداشته باشند و مرزهای جغرافیایی تغییر نکند، برای ما اهمیت دارد. البته تمامیت ارضی حق ملت‌های منطقه و حق جمهوری آذربایجان است اما می‌خواهیم که از راه غیرنظامی و غیرجنگ به این حقوق خودشان دست یابند اما در عین حال نکات اساسی برای ما مهم است.
رییس جمهوری افزود: به همه این کشور گفته و ابلاغ شده و وزارت خارجه طرح بسیار خوبی را برای پایان درگیری‌ها و صلح تهیه کرده است که امیدواریم آن طرح‌ها بتواند سر جای خودش به موفقیت برسد.

رییس دولت دوازدهم درباره طرح‌هایی که فردا – پنجشنبه – در قالب پویش ملی« تدبیرو امید برای جهش تولید»افتتاح می شود، گفت: کشور وارد یک فناوری جدید برای تحصیل آب شیرین برای مناطقی که خشکسالی‌ها در آن تاثیر بیشتری دارد و در مناطق خشک کویری قرار دارند، شده است. 

روحانی تصریح کرد: در واقع فناوری نمک‌زدایی میخواهیم به صورت وسیع در کشور آغاز کنیم و جاهایی که در کشور به آب برای آشامیدن و مصرف صنعتی  نیازمند هستند و مایل و قادر به سرمایه گذاری هستند، این سرمایه گذاری در کشور انجام بگیرد. 

رییس‌جمهوری اظهار داشت: وزارت نیرو طرح مطالعات لازم را در ۱۷ استان در فلات مرکزی کشور و مناطق ساحلی خلیج‌فارس و دریای‌عمان پیش برده است؛ برخی از استان‌های ساحلی نیازمند آب حتی آب شور بدون نمک‌زدایی برای مصارفی مانند پرورش آبزیان هستند و برخی از استان‌ها هم نیازمند آب با نمک‌زدایی هستند و آب مناسب در اختیار آنها قرار بگیرد که اولین کار فردا آغاز می‌شود که به رساندن آب استان کرمان است

وی افزود: با اجرای این طرح خلیج فارس به استان کرمان و در مراحل بعد به استان یزد و سایر استان‌ها متصل می‌شود، این طرح که فردا انجام می شود، ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب‌شور که به ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب شیرین تبدیل می‌شود. طرحی که فردا انجام می‌شود، فاز اول است که ۷۰ میلیون مترمکعب برای مصرف در استان های  هرمزگان و کرمان آب شیرین می‌شود که کار بسیار بزرگی است.

روحانی اضافه کرد: برای سایراستان‌های دیگر طراحی مطالعات طرح آبرسانی و نمک زدایی انجام شده، که امیدواریم با سرمایه گذاری لازم بتوانیم معضل آب مخصوصا در مناطق کویری که مشکلات بیشتری برای آب آشامیدنی دارند، حل کنیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: