کد خبر: ۳۴۱۶۶۵
۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۱
0
مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش به عنوان عالی ترین نهاد حاکمیتی در جزیره کیش، بر اساس چشم انداز، مأموریت ها و ارزشهای بنیادین سازمان و با تحلیل نقاط قوت و ضعف و فرصت ها و تهدیدهای منطقه و با توجه ویژه به اسناد بالادستی برنامه راهبردی سازمان را تدوین نمود.

به گزارش پول نیوز، ناصر آخوندی عضو هیات مدیره و معاون توسعه و مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این مطلب گفت: بر این اساس، دورنمایی ازبرنامه ها، اقدامات و فعالیت ها از سال 1398 تا 1400 تبیین شده و واحدهای مختلف همسو، یکپارچه و بصورت نظا م مند، در جهت مأموریت ها و اهداف بلند مدت سازمان و منطقه هدایت گردیده اند.

وی افزود: این برنامه مورد پشتیبانی و حمایت کامل ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل محترم سازمان قرار داشته و در کلیه مراحل طراحی و تدوین آن از مشاورت صاحب نظران خبره و حمایت شورای مطالعات و تحقیقات راهبردی استفاده شد.

وی با اشاره به مهمترین اقدامات سازمان منطقه آزاد کیش در راستای تأمین مالی و اجرای پروژه های توسعه ای کیش گفت:در نخستین گام، سازمان منطقه آزاد کیش با هدف توسعه متوازن و انضباط مالی به بررسی موانع و معضلات پیش روی سرمایه گذاری در این منطقه پرداخت و در این راستا شورای عالی تأمین مالی در سطح مدیران ارشد سازمان و همکاری خبرگان حوزه های اقتصاد و تأمین مالی تشکیل و به بررسی و ارایه راهکار در این خصوص مبادرت ورزید.

در این راستا، سعی شد تا ضمن ارایه راهکارهای مناسب، نحوه تأمین مالی اقتصاد کیش با استفاده از پتانسیلهای بازار سرمایه به عنوان یک فرصت کم نظیر، بررسی و عملیاتی شود. عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش افزود: رشد 600 درصدی درآمدهای سازمان منطقه آزاد کیش از محل تصویب پروژه های جدید، برگزاری جلسات کمیسیون اقتصادی و ارزشیابی و بررسی صدها طرح پیشنهادی اولیه با 506 درخواست بود که

در این میان 90 مورد واگذاری در حوزه های گردشگری، نمایشگاهی، خدماتی، آموزشی و فرهنگی و مسکونی صورت گرفت. برای اجرای 90 طرح مصوب شده، بالغ بر 11 هزار و 680 میلیارد ریال زمین واگذار شد که این رقم در مقایسه با سال 1397 در حدود 600 درصد افزایش یافته است. درعین حال، با احتساب سایر ارقام قراردادها و الحاقیه ها درآمد سازمان از محل واگذاری و الحاقیه ها به بیش از 13 هزار میلیارد ریال رسیده است.

به گفته وی، جلوگیری از خام فروشی زمین با کاربری مسکونی در قالب مشارکت از دیگر برنامه های مد نظر بود که با هدف جلوگیری از خام فروشی و کنترل قیمت و درعین حال ایجاد ارزش افزوده مناسب برای این نوع کاربری، زمینهای مسکونی قابل واگذاری را با محوریت هلدینگ سرمایه گذاری و توسعه کیش در قالب مشارکت با سرمایه گذاران واقعی به فراخوان گذاشت.

ناصر اخوندی افزود: بهره مندی سازمان منطقه آزاد کیش از شیوه های نوین تأمین مالی بازار سرمایه یکی دیگر از برنامه های اتخاذ شده بود که دستاوردهای زیادی به دنبال داشت؛ انتشار 3 هزار میلیارد ریال صکوک اجاره به منظور توسعه ترمینال فرودگاهی کیش، آماده سازی شرکت هواپیمایی کیش ایر برای عرضه سهام در بورس و یا فرابورس و برنامه ریزی برای افزایش سرمایه آن تا سقف 12 هزار میلیارد ریال، ثبت هلدینگ سرمایه گذاری و توسعه کیش نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و آماده سازی آن برای عرضه سهام در بورس و یا فرابورس، طراحی 2 صندوق زمین و ساختمان به ارزش 6 هزار میلیارد ریال با هدف جذب نقدینگی سرگردان در جامعه از طریق بازار سرمایه، ایجاد ارزش افزوده مناسب و جلوگیری از خام فروشی زمین؛ طراحی نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور به ارزش 200 هزار میلیارد ریال بر پایه دارایی های راکد و استیجاری سازمان

منطقه آزاد کیش و شرکتهای تابعه، انتشار 6 هزار میلیارد ریال اوراق دین بر پایه چکهای آتی دریافتی از سرمایه گذاران در جزیره کیش با هدف تزریق آن به پروژه های زیربنایی و در نهایت کاهش هزینه مالی و تسویه بخشی از بدهی ها به پیمانکاران پروژه های زیربنایی در قالب تهاتر، اتفاقات ارزشمندی است که محقق شده اند.

معاون توسعه و مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش گفت: سازمان منطقه آزاد کیش 2200 میلیارد ریال از بدهی خود به پیمانکاران را که عمدتاً در حوزه زیربنایی صورت گرفته در قالب تهاتر با املاک تسویه کرده است. این املاک عمدتاً از محل بخشی از بدهی سرمایه گذاران به سازمان که توان پرداخت آن را نداشته و پروژه ها متوقف شده بود، دریافت و با طلب پیمانکاران از سازمان تسویه شده است. همچنین تسویه بخشی از بدهیها به پیمانکاران پروژههای زیربنایی در قالب LC داخلی انجام شده است.

این درحالی است که سازمان منطقه آزاد کیش با هدف تسویه بدهی خود به پیمانکاران و تقویت بنیه مالی ایشان برای ادامه اجرای پروژه ها، طی تفاهم با بانکهای صادرات و ملت به گشایش اعتبار اسنادی داخلی به نام پیمانکاران و با ضمانت و تسویه سازمان منطقه آزاد کیش تا سقف 10 هزار میلیارد ریال اقدام کرد.

عضو هیات مدیره سازمان منطقه ازاد کیش در ادامه با اشاره به برگزاری جلسه مجمع عمومی سازمان در تهران گفت: پس از دریافت گزارش حسابرس در موعد مقرر به تاریخ 22 تیرماه، به دلیل وضعیت خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا در تیر و مرداد، طبق تشخیص مجمع در تاریخ 19 شهریور ماه برگزار شد.

وی افزود: پس از تائید صورتهای مالی با توجه به گزارش حسابرس، اعضای محترم مجمع از دو منظر گزارش حسابرس و عملکرد مدیریت منعکس در صورتهای مالی رضایت خود را ابراز داشتند.

به گفته ناصر آخوندی، فقدان بند عدم رعایت قوانین در گزارش حسابرس، پیشرفت قابل ملاحظه در فعال نمودن پروژه های تاخیر دار گذشته در طول سال 98 و همچنین عملکرد مطلوب در وصول مطالبات سنوات گذشته در منظر نخست مورد رضایت اعضاء قرار گرفت.

وی اظهار داشت: در حوزه عملکرد مدیریت که از آذر سال 97، عهده دار مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش شد، نشانگر سود قابل ملاحظه نسبت به سالهای پیش و بیانگر استفاده بهینه از منابع موجود بوده است. بر اساس آمار ارائه شده در مجمع که مورد تائید حسابرس قرار گرفت، حاشیه سود از منفی یک درصد به مثبت 59 درصد رسیده است. سود خالص در سال قبل 14 درصد فروش و در سال 1398، معادل 69 درصد فروش تحقق یافته است.

معاون توسعه و مدیریت سازمان در این باره گفت: شرایط بهتر نقدینگی با توجه به رشد درآمد، به سوی طرح های سالهای قبل که از برنامه زمان بندی جا مانده بودند، هدایت شد. تکمیل ترمینال بزرگ مسافربری هوایی با ظرفیت پذیرش 6 میلیون نفر در سال از آن جمله است که امسال به بهره برداری می رسد. استفاده از سایر منابع تامین مالی نیز برای اولین بار در این دوره در کیش مورد توجه و استفاده قرار گرفت که منجر به توسعه زیرساختها و رونق اقتصاد جزیره می گردد.

وی در پایان گفت: بر این اعتقادیم که با حمایت ملی مسئولان عالی سیاسی و اقتصادی و نیز همراهی مدیران ارشد و کارکنان فهیم سازمان منطقه آزاد کیش،استادان دانشگاه، صاحبنظران، اقتصاددانان ، کیش به مرکز همتراز سازی اقتصاد جهان با ایران و مرکز اجتماع نخبگان اقتصاد و گردشگری تبدیل شود. رویایی و خواستی که با وحدت، تلاش و همدلی، دور از دسترس نیست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها