کد خبر: ۳۴۲۵۲۹
۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
0
بدون تردید، مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر قدرت و اقتدار انجمن‌های کارفرمایی، گستردگی فضایی است که حاکمیت به‌طور عام برای تمامی نهادهای مدنی و به طور خاص برای انجمن‌های کارفرمایی جهت مشارکت در سیاست‌گذاری اختصاص می‌دهند.

اهمیت سندیکا در تدوین مفاد بخش بیمه در برنامه هفتم توسعه

 

به گزارش گروه بانک و بیمه پول نیوز، ابراهیم کاردگر، نایب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بیمه دانا با بیان این مطلب اظهار داشت: به میزانی که این فضای گفتگو، چانه‌زنی و سیاست‌گذاری برای انجمن‌های کارفرمایی در یک سو و اتحادیه‌های مزد و حقوق‌بگیران در سوی دیگر گسترده باشد، به همان میزان نیز قدرت و اقتدار این انجمن‌ها بیشتر و بالاتر است.

وی که در خصوص اهمیت سندیکا در تدوین مفاد بخش بیمه در برنامه هفتم توسعه سخن می‌گفت، افزود: به عبارت دقیق‌تر، تلاش برای تجمیع منافع از سوی کارفرمایان و مدیران ارشد بنگاه‌ها زمانی به خط مشی مطلوب این فعالان اقتصادی تبدیل می‌شود و جای چانه‌زنی انفرادی و مستقیم آنها با مسولان دولتی را می‌گیرد که فضای سیاسی جامعه در کل، خِرَد جمعی را بر سیاست‌گذاری‌های دستوری ارجح بشمارد.

اهمیت این موضوع چندان زیاد است که تاثیرش بر فعالیت جمعی کارفرمایان حتی از تاثیر نوع مالکیت بنگاه‌های دولتی یا خصوصی، خانوادگی یا غیر خانوادگی، کوچک و متوسط یا بزرگ و انواع اقسام دیگر تقسیم‌بندی‌های مرسوم نیز فراتر می‌رود.

***نقش سندیکا در حمایت از عملکرد بنگاه ها

دکتر کاردگر یادآور شد: مطالعات اخیر در اقتصاد سیاسی تطبیقی، با تامل در باب نقش فزاینده کسب و کار، راهبرد بنگاه-محور اتخاذ کرده که به ترفیع تاثیر نهادها با توجه به توان بالقوه‌شان در کمک به توسعه بنگاه‌ها و بهره‌برداری از قابلیت‌های اصلی آنها در زمینه‌های مختلف عملیاتی معطوف است. در این راستا، نقش ویژه‌ انجمن‌های اقتصادی (سندیکا) در حمایت و راهبری عملکرد بنگاه‌ها، تا آنجا که به حاکمیت " اقتصاد بازارهای همسو[1]"مرتبط بوده، برجسته شده است. (فرانتس تراکسلر-گرهارد هومر)

مدیرعامل بیمه دانا گفت: با افزایش اهمیت بازار در مقایسه با روش‌های حاکمیتی چانه‌زنی و سیاست‌ورزی، کسب‌وکارها نیاز کمتری به پیگیری منافع خود در درون انجمن‌ها خواهند دید. بنابراین افزایش توان علمی، تخصصی و دانشی نهاد سندیکا، می تواندعلاوه بر عمق بخشیدن به بازار، تأثیرگذاری حداکثری بر حوزه سیاست گذاری و ترتیبات حاکمیتی را به دنبال داشته باشد. به عبارت بهتر، سندیکای توانمند، متخصص و دانش محور، توازن چانه زنی و سیاست ورزی را به نفع تأثیرگذاری حداکثری تغییر معناداری می دهد.

وی افزود: چنانچه تمایل و توانایی بنگاه‌ها در ارتباط و انسجام با یکدیگر در قالب انجمن‌ها و سندیکا کاهش یابد، متعاقباً توان انجمن‌ها و سندیکا نیز در بر عهده گرفتن تکالیف حاکمیتی آنها کاهش می‌یابد، زیرا وظایف سندیکا فراتر از سازماندهی، نمایندگی و دفاع از منافع اعضاء است. چنین وظایفی مستلزم تاسیس انجمن‌هایی است که بتواند همچون "دولت متولیِ منافع خصوصی[2]"، قادر به پیگیری اهداف بلندمدت، شکل‌دهی به منافع اعضا و حتی نظارت و تنبیه آنان باشد.

***قدرت موثر سندیکا بر حوزه سیاستگذاری

کاردگر اظهار داشت: به طریق اولی، قدرت بخشیدن عالمانه به انجمن های صنفی، وظایف حداقلی، صوری و غیر موثر آن ها که عمدتاً معطوف به چانه زنی های سیاسی و حاکمیتی می باشد را به هسته قدرت مندی که معطوف به حمایت و همراهی حداکثری اعضاء است، ارتقاء داده که این مهم، علاوه بر اعمال قدرت موثر سندیکا بر حوزه سیاست گذاری و حاکمیتی، نقش سازنده ای را در تنظیم ترتیبات نهاد بازار به سمت شفاف سازی و حرکت هدف مند و مطلوب برای ایجاد فضای رقابت و افزایش کیفیت ارائه خدمات به دنبال خواهد داشت.

بنابراین با توجه به اهمیت انجمن های صنفی در تنظیم ترتیبات کنش جمعی اعضاء (صنف) با نهاد حاکمیت به منظور بهینه سازی فرآیندها و ساختار بازار که موجب افزایش فضای رقابتی و بهبود فضای کسب و کار شده و قوانین و مقررات را نیز به همسویی فزاینده ای معطوف می نماید، التزام به ایجاد یک نظام راهبری عالمانه، مدبرانه و دانش محور که بتواند بهینه اقتصادی - اجتماعی را از طریق ظرفیت سازی حداکثری برای چنین نهادی به منصه ظهور برساند، بیش از پیش مهم و امری بنیادی می باشد.

به گفته وی، بر این اساس توسعه‌ی تحول گرا در دوره جدید سندیکای بیمه گران، نه با نسخه صنف‌گرایی مرسوم همگرایی داشته و نه با قرائت معکوس آن همخوانی خواهد داشت؛ بلکه با توجه به تحول و دگردیسی مبتنی بر نگرش های جامع نگر، چندبعدی و توسعه گرا، نیازمند تحول اساسی در حوزه بنیادی "سرمایه‌ی انسانی" است که بر آن اساس بتوان بنیان‌های حوزه سیاست‌گذاری و حکمرانی در صنعت بیمه را در مسیر تعالی و پیشرفت بازطراحی کرد.

***کمیته راهبردی مشارکت صنعت بیمه در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور

مدیر عامل بیمه دانا با اشاره به اینکه حضور موثر سندیکا در عرصه های سیاست گذاری و برنامه ریزی راهبردی، ظرفیت قابل اعتنایی را برای تدوین برنامه های توسعه ایجاد خواهد کرد که متضمن وحدت، توافق و باور عمومی در عین پذیرش انتقادهای مخالفان (تکثر در عین وحدت) به عنوان اصل بنیادی در چرخه تکامل می باشد، افزود: بر این اساس، کمیته راهبردی مشارکت صنعت بیمه در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور در سندیکای بیمه گران تشکیل گردید که در اولین جلسه رسمی آن، دبیرکل محترم سندیکا، رئیس و دبیر کمیته و نیز نمایندگان تمامی شرکت های بیمه حضور داشتند و مسائل مورد نظر را به بحث و تبادل نظر گذاشتند.

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها