کد خبر: ۳۴۳۴۹۷
۲۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۱
0
وزیر جهاد کشاورز گفت: هم اکنون بالغ بر 70 درصد از تجارت دنیا در داخل زنجیره ارزش جهانی انجام می‌شود و باقیمانده به همان صورت سنتی یعنی صادرات محصول و خدمات نهایی توسط کشورها انجام می‌شود.

ایجاد زنجیره ارزش جهانی یک بازی برد – برد برای تمام کشورها است

 

به گزارش پول نیوز، کاظم خاوازی امروز در پیامی در ششمین نشست وزرای کشاورزی و کارشناسان ارشد سازمان دی 8 که به شکل ویدئوکنفرانس برگزار می‌شد با تاکید بر اینکه ساختار نظام سرمایه‌داری نوین توضیح روشن و معینی برای توسعه‌نیافتگی بخش‌های عمده دنیا ندارند افزود: این ساختار با تحلیل غیرواقعی شیوه‌های تولید منجر به جلوگیری از تکامل سیر سرمایه‌گذاری می‌شود.

وی ادامه داد: تکامل روند توسعه نیازمند از بین بردن نگرش نادرستی است که امروز نظام سرمایه‌داری به کشورهای توسعه نیافته یا در حال توسعه دارد.

خاوازی با بیان اینکه تکامل فرآیند توسعه در کشورها به خودی خود از بین رفتن نظام سرمایه‌داری کمک می‌کند گفت: گروه کشورهای اسلامی در حال توسعه با توجه به این نکات به منظور استحکام اقتصادی کشورهای عضو و تقویت نفوذ خود در بازارهای جهانی و برقراری گفتمان سازنده با هفت کشور صنعتی پا به عرصه بین المللی گذاشته‌اند.

وی تصریح کرد: رقابت، تجارت آزاد و جهانی شدن سه مقوله‌ای هستند که همواره حضور کشورها را در بازارهای جهانی با اما و اگرهایی روبرو کرده‌اند. و رویکردهایی طی چند دهه گذشته برای دستیابی به این محورها اجرایی شده است.

خاوازی زنجیره ارزش جهانی را یکی از رویکردهایی دانست که به کشورها کمک می‌کند تا تنها یک محصول و خدمات نهایی توسط یک کشور صادر نشود بلکه یک محصول یا خدمت ناتمام با حرکت در طول زنجیره ارزش در کشورهای مخلتف به صورت نهایی خود درآید تا به دستاوردهایی مانند رقابت‌پذیری و تجارت بیانجامد.

وی با تاکید بر اینکه زنجیره ارزش جهانی دارای یک نظام مشخص و هماهنگ است افزود: زنجیره ارزش جهانی به طور پیوسته به تولید ثروت مشغول بوده و سهم هر کشور از این ثروت مطابق نقش آن در نظام زنجیره ارزش جهانی است.

خاوازی ادامه داد: هم اکنون بالغ بر 70 درصد از تجارت دنیا در داخل زنجیره ارزش جهانی انجام می‌شود و باقیمانده به همان صورت سنتی یعنی صادرات محصول و خدمات نهایی توسط کشورها انجام می‌شود.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی نظام زنجیره ارزش جانی در حدود 17 میلیون نفر را در جهان مشغول به کار کرده است.

خاوازای مشارکت در زنجیره ارزش جهانی و تقسیم بین ا لمللی کار و تولید را زمینه‌ساز اشتغال زایی و درآمد عنوان کرد و گفت:‌ حرکت و جریان سرمایه و فناوری افزایش کارآیی و بهره‌وری کسب و کار بخصوص کسب و کارهای به مقیاس کوچک و متوسط رشد اقتصادی و دستیابی به شاخص‌های توسعه پایدار منجر می‌شود.

وی سهم داشتن در سا ختار قاعده‌مند و اعدالت محور و دوستدار طبیعت زنجیره ارزش جهانی را یک بازی برد – برد برای تمام کشورهای جهان در زنجیره برشمرد.

خاوازی با اشاره به اهمیت امنیت غذایی برای هر کشور اظهار کرد: در شرایط کنونی جهانی رسیدن به امنیت غذایی امنیت معیشت بهره‌برداران و تولیدکنندگان، کارآمدی و بهره‌وری و حفاظت از محیط از اولویت‌ه ای سیاست گذاران هر کشور است و رویکرد زنجیره ارزش دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت و الزام است.

وی افزود: برای کشورهای عضو گروه دی هشت، ضرورت عنوان شده باید برجسته‌تر باشد چرا که در بین این کشورها فقر بهره‌برداران کوچک و متوسط مقیاس و تغییرپذیری شدید از تغییرات اقلیمی و مخاطرات محیطی بیشتر حس می‌شود.

خاوازی نیاز به سرمایه‌گذاری به منظور توسعه فناوری و ارتباطات و مدیریت دانش و افزایش بهره‌وری و کارآیی ، ایجاد اشتغال و تنوع درآمدی برای خانوارهای آسیب پذیر، شکل گیری زنجیره ارزش محصولات، حفاظت و صیانت از منابع و محیط زیست و همکاری منطقه‌ای در موضوعات مختلف از قبیل دانش و علم، سرمایه‌گذاری، تدوین سیاست‌های منطقه‌ای در خصوص زنجیره ارزش را از دلایل و ضرورت و الزام ایجاد زنجیره ارزش درکشورهای عضو عنوان کرد.

وزیر جهادکشاورزی گفت: در جمهوری اسلامی ایران در برنامه توسعه پنج ساله ما به توسعه و ارتقای زنجیره ارزش اهمیت و توجه خاصی داشته‌ایم و در بخش کشاورزی اقداماتی را در جهت ساماندهی ، قانون مداری زنجیره ارزش محصولات کشاورزی و غذایی با مشارکت ذینفعان به انجام رسانده‌ایم.

خاوازی در پایان سخنان خود چشم آنداز توسعه آتی بخش کشاوری در ایران را توجه به توسعه و ارتقای جایگاه زنجیره ارزش در منطقه و کشور عنوان کرد و افزود: ما براین باور هستیم که تولید ثروت و دستیابی به شاخص‌های توسعه پایدار در جهانی مملو از تهدیدات فعلی و آتی به جز با مشارکت و همکاری کشورها دست یافتنی نخواهد بود.

گفتنی است، ششمین نشست وزرای کشاورزی و کارشناسان ارشد سازمان دی هشت با حضور کشورهای ایران، پاکستان، مصر، ترکیه، بنگلادش اندونزی نیجریه و ایران امروز به صورت آنلاین از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها