کد خبر: ۳۴۵۲۸۹
۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰
0
ابوالقاسم شمسی جامخانه گفت: از ایندر باشگاه استقلال و پرسپولیس پس قراردادها طبق استاندارد بسته می‌شود و خارج از قانون کسی نمی‌تواند اقدام کند.
هفته آینده پرسپولیس خودش را به فرابورس معرفی می‌کند
به گزارش پول نیوز، ابوالقاسم شمسی جامخانه در خصوص سیر واگذاری دو باشگاه پرطرفدار پایتخت گفت: این دو شرکت قبل از ابلاغ اجرای قانون اصل 44 در لیست واگذاری‌ها بود. پس از ابلاغ قانون اصل ۴۴ در مرداد سال 87 و در پی آن ابلاغ آیین نامه اجرایی طبقه بندی بنگاه ها با تصویب دولت در شهریور ماه سال ۱۳۸۸ در فهرست گروه یک بنگاه ها طبقه بندی و در فهرست واگذاری‌ها قرار گرفت.

وی افزود: دولت در مصوبه مهرماه ۹۰ نام دو شرکت را از گروه یک به گروه دو بنگاههای مشمول واگذاری منتقل کرد و بار دیگر در مرداد ۹۴ در مصوبه ای نام دو شرکت را فهرست واگذاری ها خارج کردد پس از سه سال و در آذر ماه ۹۷ باردیگر نام دو شرکت در فهرست واگذاری ها قرار گرفت و به استناد بند (ه) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۹۸ تکلیف شد وزارت اقتصاد (سازمان خصوصی سازی )، وزارت ورزش و سازمان بورس تا شهریور ۹۸ نسبت به واگذاری دو شرکت از طریق بازار پایه فرابورس اقدام کنند.

سرمایه پرسپولیس و استقلال یک و ۱۰ میلیون تومان بود

عضو هیات عامل و معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه " قبل از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 وضعیت مالی دو شرکت استقلال و پرسپولیس به شکلی بود که امکان واگذاری آنها حتی از طریق مزایده هم وجود نداشت" افزود: چون اطلاعات مالی دو شرکت شفاف نبود و صورت‌های مالی یا مردود شده یا عدم اظهارنظر حسابرس بود و بعضا مشروط مانده بود و بنابراین حداقل های شرایط برای واگذاری را نداشتند. ضمن آنکه سرمایه ثبتی آنها یک و ده میلیون تومان بوده است.

شمسی جامخانه با اشاره به مصوبه سال 91 هیأت وزیران در اجرای ماده ۱۱۷ قانون محاسبات عمومی کشور در خصوص واگذاری دو مجموعه ورزشی شهید درفشی‌فر به پرسپولیس و شهید مرغوب‌کار به تیم استقلال گفت: ابتدا هیأت تطبیق مقررات دولت با قوانین مجلس ایرادهایی بر این مصوبه گرفت که آن ایرادها بعداً رفع شد و سپس مجلس هم موافقت خود را با واگذاری این دو مجموعه به دو باشگاه اعلام کرد. با این وجود عملیات تحویل دو مجموعه ورزشی به دو باشگاه و گرفتن سند رسمی تک برگ به نام دو باشگاه دارای مشکلات حقوقی و ثبتی بود که این واگذاری‌ها انجام نمی‌شد.

سال ۹۳ قرار بودفقط برند باشگاه ها و ورزشگاه های بدون سند فروخته شود

معاون سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه "در سال ۹۳ تصمیم گرفته شده بود برند دو باشگاه به همراه دو مجموعه ورزشی توسط کارشناسان رسمی ارزش‌گذاری شود و مثلاً اگر ارزش برند پرسپولیس A بود و ارزش ورزشگاه درفشی‌فر B بود، مجموع ارزش باشگاه A+B به عنوان قیمت پایه در نظر گرفته می‌شد. در مورد باشگاه استقلال هم ارزش برند آن بعلاوه مجموعه ورزشی مرغوب کار به عنوان قیمت پایه برای فروش باشگاه استقلال در نظر گرفته می‌شد یعنی شرکت واگذار نمی شد و قرار بود فقط برند باشگاه ها بعلاوه مجموعه های ورزشی درفشی فر و مرغوبکار که آنهم فاقد سند بود اگذار شوند. واگذاری در آن سال بر این مبنا انجام و پس از تصویب هیات واگذاری تا مرحله عرضه و مزایده پیش رفت اما بنا به دلایلی مزایده ابطال شد.

وی افزود: پس از آن نام دو باشگاه از فهرست واگذاری ها در سال ۹۴ خارج شد و سپس علیرغم مصوبه دولت در سال ۹۷ مبنی بر درج نام شرکت در فهرست واگذاری ها و تکلیف مجلس در قانون بودجه ۹۸، پیگیری ها و جلساتی برگزار و لیکن به نتیجه نرسید.

عده ای مایوس بودند و می گفتند امکان واگذاری وجود ندارد

شمسی جامخانه ادامه داد: در نیمه اول سال ۹۸ جلسات زیادی توسط وزارت ورزش و جوانان و مسؤولان این وزارتخانه، نمایندگان سازمان بورس، مجلس و سازمان خصوصی‌سازی برگزار شد. بعد از برگزاری چند جلسه، صورتجلسه ای در شهریور ماه ۹۸ تهیه و به امضای رئیس وقت کمیسیون اصل 44 ، رئیس فراکسیون ورزش مجلس، سازمان بورس، وزارت ورزش و جوانان و نماینده سازمان خصوصی‌سازی رسید. طبق آن صورت‌جلسه اعلام شد که به علت ساختار مالی نامناسب و سرمایه کم و زیان انباشته قابل توجه و نداشتن سند مالکیت دو مجموعه ورزشی به نام دو شرکت استقلال و پرسپولیس به دلیل مشکلات حقوقی و ثبتی و همچنین مشکلات مالی و عدم شفافیت، دو باشگاه قابلیت عرضه در فرابورس را ندارند و انجام این واگذاری منوط شد به اجرای اصلاحات اساسی در صورت‌های مالی دو باشگاه و اصلاح ساختار مالی. در آن زمان عده‌ای کاملا مایوس بودند و می‌گفتند امکان واگذاری وجود ندارد.

برگزاری جلسات هفتگی به ریاست وزیر ورزش و جوانان

عضو هیات عامل و معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی با بیان این موضوع که "برای اجرای صورت‌جلسه مزبور از مهر 98 سازمان خصوصی‌سازی با همکاری وزارت ورزش و جوانان، سازمان بورس، شرکت فرابورس و مدیران دو باشگاه موضوع واگذاری استقلال و پرسپولیس را پیگیری شد" افزود: در شش ماهه دوم سال 98 جلسات هفتگی در سازمان خصوصی سازی برگزار می‌شد، در یک جلسه هم خود وزیر ورزش و جوانان به دلیل اهمیت موضوع حاضر شد. در اکثر جلسات سه نفر از معاونان وزیر ورزش و جوانان و مدیران عامل دو باشگاه حضور داشتند. در نیمه اول سال ۹۹ و پس از تصویب برنامه واگذاری دو باشگاه در جلسه ۱۸ فروردین ۹۹جلسات هفتگی به ریاست وزیر محترم ورزش و جوانان برگزار شد و نتیجه اقدامات و پیگیری ها با توجه به حساسیت موضوع و پیگیری اعضا محترم واگذاری به صورت هفتگی به وزیر محترم اقتصاد گزارش می شد و وزیر اقتصاد هم با راهنمایی های کارکردی ، دستورات لازم را جهت تسریع در روند واگذاری را صادر می کرد.

چگونگی افزایش سرمایه استقلال و پرسپولیس

وی با اشاره به زیان انباشته دو باشگاه گفت: در مهرماه 98 زیان انباشته پرسپولیس 135 میلیارد تومان و سرمایه ثبت شده اش یک میلیون تومان و زیان انباشته استقلال 155 میلیارد تومان سرمایه ثبت شده اش فقط 10 میلیون تومان بود. به همین دلیل نیاز بود به سرعت اصلاح ساختار مالی انجام ‌شود و سرمایه دو شرکت افزایش یابد، راهکارش هم این بود که مصوبه سال ۹۱ هیأت دولت در مورد واگذاری دو باشگاه درفشی‌فر و مرغوب‌کار به نام دو باشگاه عملیاتی شده و سند مالکیت به نام دو باشگاه صادر شود.

وی افزود: همچنین قرار شد برای افزایش سرمایه دو شرکت استقلال و پرسپولیس مجموعه ورزشی شهدای گمنام به پرسپولیس و کمپ ورزشی مرحوم حجازی به استقلال واگذار شود تا این چهار مجموعه ورزشی به عنوان آورده غیرنقدی دولت در راستای ماده 117 قانون محاسبات عمومی کشور به دو باشگاه سرخابی‌ها داده شود. این مجموعه ها توسط کارشناسان ارزیابی و گزارش توجیهی افزایش سرمایه برای دو باشگاه تهیه و نظر حسابرس گرفته شد. بعد از آن باید مجمع عمومی فوق‌العاده برگزار می شد بعد به تصویب هیأت واگذاری می رسد و بالاخره افزایش سرمایه دو باشگاه انجام و برای ثبت به ثبت شرکتها ارسال می شد.

معاون سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه " با پیگیری های زیاد و رفع مشکلات حقوقی و ثبتی نهایتا در مرداد ماه و شهریور ماه ۹۹ سند تک برگ چهار مجموعه ورزشی بنام دو باشگاه صادر شد، افزود: باید از همکاری سازمان ثبت اسناد و وزارت راه و شهرسازی که پیگیری و مساعدت کردند و همچنین تلاش‌های وزیر ورزش و جوانان که شخصا بعضی موضوعات را پیگیری کردند تشکر کنم.

شمسی جامخانه با بیان اینکه ارزشگذاری سرمایه دو باشگاه توسط کارشناسان دادگستری انجام شد افزود: سرمایه باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس با این دو مجموعه از یک میلیون تومان به 701 میلیارد و یک میلیون تومان و باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال از 10 میلیون تومان به 719 میلیارد و 410 میلیون تومان افزایش یافت.

تلاش برای پذیرش در بازار دوم فرابورس

وی افزود: ما تلاش کردیم شرایطی فراهم شود که دو باشگاه در بازار دوم فرابورس پذیرش شوند، برای پذیرش در این بازار شرایطی لازم است که در حال حاضر آن فراهم شده است. در حال حاضر هر دو شرکت پرسپولیس و استقلال مشاور پذیرش گرفته‌اند برای استقلال مشاور یکی از شرکتهای تأمین سرمایه و برای باشگاه پرسپولیس هم یک شرکت کارگزاری به عنوان مشاور پذیرش انتخاب شده است. مشاور پذیرش مدارک را از دو باشگاه می‌گیرد، کامل می‌کند و مانند سایر بنگاه‌های اقتصادی کارهای پذیرش این دو باشگاه مانند تهیه امیدنامه، برنامه کسب و کار ، بودجه سه سال آتی ، تکمیل پرسشنامه ها، فهرست کلیه دعاوی له و علیه شرکت، تهیه اساسنامه مطابق فرمت نمونه سازمان بورس برای شرکتهای سهامی عام در حال انجام است.

پرسپولیس هفته آینده خود را به فرابورس معرفی می کند

شمسی جام خانه تصریح کرد: باشگاه پرسپولیس اطلاعات خود را نهایی کرده و به کارگزاری داده، مشاور پذیرش هم کارهایش را انجام داده و در سامانه فرابورس این اطلاعات پرسپولیس را بارگذاری کرده و قرار است دوشنبه هفته آینده جلسه معارفه شرکت پرسپولیس (قبل از طرح در هیأت پذیرش فرابورس) برگزار شود. در واقع هفته آینده پرسپولیس خودش را به فرابورس معرفی می‌کند تا به سوالات نمایندگان فرابورس پاسخ دهد و پس از آنکه معارفه و تکمیل مدارک انجام شد، پرسپولیس به هیأت پذیرش می رود و بعد از آنکه پذیرش انجام شد، نماد پرسپولیس در فرابورس درج می شود و با هماهنگی سازمان بورس و فرابورس و سازمان خصوصی سازی و وزارت ورزش و جوانان زمان عرضه اولیه پرسپولیس مشخص می‌شود.

وی تاکید کرد: اساسنامه استقلال و پرسپولیس مطابق با اساسنامه فرمت نمونه سازمان بورس برای شرکتهای سهامی عام تهیه و تشریفات قانونی آن انجام و در مرحله ثبت در اداره کل ثبت شرکتها است.

آیا استقلال و پرسپولیس شفاف نیستند؟

معاون سازمان خصوصی سازی در خصوص برخی ادعاها پیرامون غیرشفاف بودن قراردادهای استقلال و پرسپولیس گفت: در مورد شفافیت صورت‌های مالی هر بنگاه، حتی آنهایی که در بازار سرمایه حضور دارند و اطلاعات صورت‌های مالی خود را در سامانه کدال قرار می‌دهند، هر شرکت با توجه به موقعیت خود در بازار اول یا دوم بورس و یا بازار اول و دوم فرابورس مراحلی از شفافیت قرار دارند. همچنین هر شرکت تجاری هم دارایی دارد و هم بدهی. شما هیچ شرکتی را نمی‌توانید بدون بدهی پیدا کنید. در هر شرکت ترازنامه وجود دارد که در قسمت راست دارایی‌ها و در قسمت چپ بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام دیده می‌شود. استقلال و پرسپولیس هم از این قاعده مستثنی نیستتد صورت‌های مالی تهیه شده توسط هیات مدیره شرکت توسط حسابرس مورد حسابرسی و رسیدگی قرار می گیرد. برای پرسپولیس و استقلال هم بندهای حسابرسی در گزارش زیاد است، اما زیاد بودن این بندها به معنای حل نشدن یا حل ناشدنی بودن آنها نیست و اگر از نظر مالی بخواهیم در نظر بگیریم این یک امر معمولی است.

وی تاکید کرد: کمیته ریسک در پرسپولیس مستقر شده، کمیته حسابرسی و واحد پولشویی نیز مستقر شده است. استقرار سیستم بهای تمام شده با شرکت همکاران سیستم قرارداد بسته شده است و اقدامات شفاف‌سازی مالی در حال شکل‌گیری است و به زودی همه شرایط فرابورس محقق می‌شود.

شمسی با بیان اینکه کم توجهی در دو باشگاه به واحد مالی که قبلا وجود داشت، الان رفع شده افزود: قراردادها مشکل داشتند و حرف در مورد قراردادها زیاد است، از این پس قراردادها طبق استاندارد بسته می‌شود و خارج از قانون کسی نمی‌تواند اقدام کند. اگر مدیران برخلاف قانون و مقررات عمل کنند تخلف محسوب می‌شود و نهاد ناظر برخورد می‌کند.

نحوه واگذاری استقلال و پرسپولیس

وی در خصوص نحوه واگذاری گفت: احتمالا در عرضه اولیه 12 درصد از سهام برای عموم مردم، 3 درصد دیگر برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و 3 درصد برای بازارگردان و در مجموع 18 درصد در نظر گرفته شود. همچنین 7 درصد هم تعهد می‌دهیم که ظرف دو ماه بصورت خرد و تدریجی عرضه شود و در مجموع تا 2 ماه 25 درصد از سهام هر یک از دو باشگاه در فرابورس عرضه می‌شود.

شمسی جامخانه تاکید کرد: البته این شرایط در هیأت واگذاری مطرح می شود و زمانی که مصوبه هیأت واگذاری را گرفتیم، در فرابورس عرضه اولیه صورت می گیرد. لازم است بگویم در هیأت واگذاری وزیر اقتصاد به عنوان رئیس هیأت دادگستری، وزیر ورزش و جوانان به عنوان دستگاه ذیربط و رئیس دو اتاق بازرگانی و تعاون، دو نماینده مجلس به عنوان ناظر، رئیس سازمان برنامه و بودجه و نماینده دادستان کل کشور حضور دارند.

معاون سازمان خصوصی با رد برخی ادعاها در خصوص قراردادهای دو باشگاه با کارگزار گفت: در این قرارداد می‌گوید که برای هر فصل کف مبلغ پرداختی توسط اسپانسر برای پرسپولیس 110 میلیارد تومان و برای استقلال 80 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. برای استقلال قرارداد با های وب و برای پرسپولیس با شرکت آتیه داده‌پرداز بسته شده. در الحاقیه شماره ۴ قرارداد نیز آمده است که مبالغ قراردادها به چه نسبت‌هایی باید باشد. زمان شناسایی درآمد و پرداختها از 28 اردیبهشت 99 تا 30 اردیبهشت 1400 به مدت یک سال در نظر گرفته شده، یعنی در این سال حداقل 110 میلیارد تومان درآمد برای پرسپولیس از محل این قرارداد خواهد بود.

وی افزود: حالا ممکن است آتیه داده پرداز 300 میلیارد تومان درآمد در یک سال کسب کند، در برخی از این موارد نسبت 40 به 60 در برخی 30 به 70 و در برخی موارد 45 به 55 درصد است، اما سرجمع تعهد کرده حداقل 110 میلیارد تومان به پرسپولیس بدهد. ممکن است درآمد بیشتری داشته باشد و سهم پرسپولیس از 110 میلیارد تومان هم بالاتر برود. در مورد استقلال هم مشابه این قرارداد بسته شده است.

وی در پایان گفت: پرسپولیس در دوشنبه هفته آینده یعنی 6 بهمن در فرابورس معارفه می‌شود و سپس در هیات پذیرش مطرح خواهد شد. باشگاه استقلال هم در مرحله ارسال مدارک برای مشاوره پذیرش است که او هم مدارک را به فرابورس می‌دهد و هر وقت ارسال مدارک تمام شد، فرابورس مشخص می‌شود که چه زمانی استقلال معارفه و پس از آن هم به هیأت پذیرش می‌رود.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها