کد خبر: ۳۴۶۴۷۴
۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۲
0
معاون نظارت و بازرسی دیوان عدالت اداری آخرین وضعیت پرونده بورسیه‌ها در این نهاد را تشریح کرد.
آخرین وضعیت پرونده بورسیه‌ها
به گزارش پول نیوز، پرونده بورسیه‌ها و رسیدگی به شکایت دانش آموختگان بورسیه چند سالی است که به یکی از پرونده‌های ثابت و پرشمار دیوان عدالت اداری تبدیل شده و این نهاد مطابق قانون تشکیلات و آئین دادرسی به این موضوع ورود کرد و فرایند قانونی برای شاکیان این پرونده طی شد.

طی روز‌های اخیر خبرگزاری تسنیم در گزارش‌هایی به مشکلات دانش آموختگان بورسیه به خصوص آن دسته از افرادی که به دلیل عدم همکاری وزارت علوم و دانشگاه‌ها به دیوان عدالت شکایت کردند پرداخته است.

اطاله دادرسی و مراجعات مکرر به طوریکه برخی از دانش آموختگان اعلام کردند ۵۰ بار بیشتر به این نهاد برای پیگیری شکایت خود مراجعه کردند، عدم اجرای احکام صادره از سوی وزارت علوم، مسلط نبودن برخی قضات به قوانین بورسیه و وجود آرا متناقض در برخی پرونده‌های مشابه از جمله مواردی بود که دانش آموختگان بورسیه در بررسی پرونده‌های خود در دیوان عدالت با آن مواجه هستند.

غلامرضا مولابیگی، معاون نظارت و بازرسی دیوان عدالت با اشاره به آخرین وضعیت پرونده بورسیه‌ها در دیوان عدالت اداری اظهار داشت: طبق گزارش‌هایی که بنده دریافت کردم از ۷۲ فقره پرونده در دیوان عدالت با موضوع بورسیه‌ها، ۷۰ پرونده تعیین تکلیف شده و تنها ۲ فقره باقی مانده است که درخواست اعمال ماده ۱۱۰ دیوان برای استنکفاف مقامی که اجرا نکرده، شده است.

وی در پاسخ به این سوال که برخی بورسیه‌ها معتقدند در یک برهه زمانی آرای دیوان و احکام صادره از سوی قضات برخی شعب از مثبت به منفی در قبال بورسیه‌ها تغییر کرده است، اظهار داشت: اینکه برخی از آرا تغییر پیدا کرده، ممکن است ناشی از تجدیدنظر خواهی و یا طرق فوق العاده اعتراض باشد که قابل بررسی است. نمی‌توان به صورت کلی درباره آن‌ها اظهار نظر کرد و مستلزم بررسی موردی است.

معاون نظارت و بازرسی دیوان عدالت تصریح کرد: در بحث اجرای احکام صادر شده دیوان در پرونده بورسیه‌ها، علاوه بر اینکه دیوان عدالت پیگیر اجرای حکم تا آخرین مورد است، خوشبختانه این موضوع مورد تاکید شورای محترم عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون محترم اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی است و تا آخرین حکم آرای قطعی دیوان باید اجرا شود.

مولابیگی درباره حکم یکساله برخی دانشگاه‌ها برای دانش آموختگان بورسیه نیز گفت: این مسئله تابع قرارداد است. در حال حاضر نیز برخی از افراد که در فراخوان‌ها شرکت کرده و پذیرفته هم شده‌اند ممکن است قراردادشان یکساله باشد، نمی‌توانیم بگوییم تخلف از مقررات است. در پرونده دانش آموختگان بورسیه‌ای که دیوان احکام آن‌ها را صادر کرده و دانشگاه محکوم شده است؛ مسئله این است که دانشگاه بپذیرد این دانش آموخته هیچ فرقی با سایر دانش آموختگانی که در فراخوان بورس شرکت کرده و پذیرفته شدند، ندارند.

وی در توضیح این مطلب گفت: یعنی اگر مدت قرارداد بورسیه‌ها یکساله تعیین شده است قرارداد این دانش آموختگان نیز یکساله و اگر طبق طبق فراخوان آن زمان، چند ساله است باید بر این اساس با بورسیه رفتار کنند.

معاون نظارت و بازرسی دیوان عدالت درباره انتقاد دانش آموختگان بورسیه درباره آرا متناقض قضات دیوان برای پرونده‌های مشابه نیز گفت: ممکن است شرایط آن‌ها متفاوت باشد، اما اگر شرایط شان یکی است و علیرغم این مسئله، آرا متناقض دریافت کردند قابل بررسی است، زیرا این مسئله نباید رخ دهد.

وی در پاسخ به این سوال که برخی از دانش آموختگان بورسیه معتقدند در پرونده‌هایی که مسئولیت اجرای احکام با وزارت علوم است به دلیل اینکه دیوان در صورت عدم اجرای حکم از سوی وزارت به استنکاف وزیر ورود نمی‌کند، احکام با معطلی اجرا می‌شود نیز یادآور شد: به این شکل نیست. بورسیه‌ها دو دسته هستند؛ دسته‌ای از آن‌ها در زمان بورس جایابی شده و متعهد به خدمت در دانشگاه شدند که تعهد آن‌ها در همان دانشگاه طبق حکم صادره دیوان انجام می‌شود. در پاره‌ای از موارد، تعهد به صورت کلی بر عهده وزارت علوم است و وزارت علوم اختیار تعیین محل خدمت را دارد یعنی موضوع از مصادیق صلاحیت تشخیصی وزارت علوم است.

مولابیگی در توضیح این مطلب یاداور شد: یعنی من که بورسیه شده ام قبول کردم هر دانشگاهی که وزارت علوم برای انجام تعهد تشخیص دارد، بروم و اصل جایابی به عهده وزارت است. اگر جایی را وزارت علوم اعلام کرد و گفت فلان جا به این تخصص نیاز دارد، اما دانش آموخته نرود، این بحث دیگری است.

معاون نظارت و بازرسی دیوان عدالت افزود: یعنی دانش آموخته تعهد کلی دارد هر جا وزارت علوم نیاز داشت برای انجام تعهد رود و اگر نرود دیوان نمی‌تواند این مسئله را رفع کند. از این دست موارد هم وجود دارد که البته باز هم باید موارد بررسی شود.

وی درباره زمان پایانی بررسی این پرونده در دیوان عدالت نیز گفت: بخش اجرای احکام دیوان اعلام می‌کند ۷۰ فقره اجرا شده، اما شما می‌گویید با مواردی روبرو هستید که اجرا نشدند. تا موارد بررسی نشود، نمی‌توانیم درباره این مسئله کلی پاسخ دهیم.

مولابیگی تصریح کرد: تلاش ما این بود در ضرب الاجلی که تعیین شد تمامی پرونده‌ها حل شود و برداشتمان نیز همین بود، زیرا با مراجعه دانش آموختگانی که احکام ان‌ها صادر شده مواجه نشدیم. اگر مواردی هستند که در نحوه اجرای احکام مشکل دارند پس از بررسی موارد می‌توانیم کمک کنیم موارد حل شود.

وی در پایان به دانش آموختگان بورسیه‌ای که پرونده‌های آن‌ها در دیوان عدالت تا مرحله اجرای احکام پیش رفته، اما هنوز از سوی نهاد مربوطه اجرا نشده است و ابهاماتی در آن‌ها وجود دارد، توصیه کرد با مراجعه به بخش مربوطه و بررسی مسائل مشکلات آن‌ها حسب مورد برطرف شود.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: