بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور برگزار می‌شود؛
کد خبر: ۳۴۶۵۳۳
۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۱
0
در روز ۲۰ اسفند ماه جاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور برای انتخاب هیأت مدیره شرکت‌های سهام عدالت برگزار می‌شود، انتخابی که پس از ۱۰ سال نحوه مدیریت ۳۸۶ هزار میلیارد تومان دارایی را روشن و این شرکت‌ها را کاملاً بورسی می‌کند. معاون وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه انتخابات هیأت مدیره شرکت‌های سهام عدالت از بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور است.
۳۰ میلیون سهامدار عدالت، اعضای هیأت مدیره انتخاب می‌کنند
به گزارش پول نیوز، از ۴۹ میلیون نفر سهامدار عدالت، ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کردند که این افراد نیازی به شرکت در انتخابات ندارند، اما ۳۰ میلیون نفر که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

علی عسگری، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد درباره برگزاری انتخابات هیأت مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت اظهار داشت: شرکت‌های سهامی عدالت پیش از این با ساز و کار دیگری در استان‌ها و شهرستان‌ها و در قالب تعاونی‌های سهامی عدالت فعالیت می‌کردند. معاون وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه در ۱۰ سال گذشته سهامداران هیچ نقشی در اداره شرکت‌های استانی سهام عدالت نداشتند و جایی به حساب نمی‌آمدند، گفت: متأسفانه کسانی که در ۱۰ سال گذشته این شرکت‌ها را اداره می‌کردند، بر این باور بودند که مالک این شرکت‌ها هستند و به سلیقه خودشان و با هر میزان توانایی که داشتند، این شرکت‌ها را اداره و مدیریت می‌کردند.

ارزش ۳۸۶ هزار میلیارد تومانی شرکت‌ها

وی با اشاره به دارایی شرکت‌های استانی سهام عدالت تأکید کرد: مجموع دارایی این شرکت‌ها به بیش از ۳۸۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد، اما سرمایه به این بزرگی که در ۳۱ استان کشور توزیع شده در این مدت متأسفانه هیچ مابه‌ازایی به‌جز آن چیزی که ارزش این سهام خود به خود در بورس رشد داشته برای این شرکت‌ها ایجاد نشده است یا از محل سودی که از قبال شرکت‌های سهام عدالت از طریق سازمان خصوصی‌سازی به سهامداران پرداخت شده فعالیت اقتصادی بیرونی نداشته‌اند. معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد و دارایی کشور در پاسخ به این سؤال که این شرکت‌ها با وضعیت نامطلوب مدیریتی تاکنون چگونه به سهامداران سود پرداخته‌اند، اظهار داشت: این شرکت‌های استانی معمولاً در شرکت‌های بزرگی مانند شرکت‌های فولادی، معدنی، پالایشی، پتروشیمی، بانکی، دارویی و... سهم دارند که تمام این شرکت‌ها معتبر و عمدتاً سودده هستند. البته برخی از این شرکت‌ها بورسی بوده و برخی دیگر غیر بورسی و برخی دیگر هم زیان‌ده، اما به هر حال در مجموع این شرکت‌ها سودده بودند و سود سهامداران از مجموعه فعالیت این تعداد شرکت‌ها از طریق سازمان خصوصی‌سازی پرداخت می‌شد.

سهامداران سرنوشت شرکت‌ها را رقم می‌زنند

معاون وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه به دلیل همین روش نادرست مدیریتی، مقام معظم رهبری در اردیبهشت ماه امسال دستور داد تا سازماندهی جدیدی انجام شود و مردم خودشان اختیار اداره شرکت‌ها را به دست بگیرند، اظهار داشت: تصمیم گرفته شد مردم در اداره شرکت‌ها سهیم باشند و این موضوع از طریق وزارت اقتصاد، سازمان بورس و همچنین از مسیر شورای عالی بورس پیگیری شود و دراین راستا شرکت‌ها به صورت استانی تفکیک شدند و شکل جدیدی به خود گرفتند. از آن پس تعاونی‌های شهرستانی جمع‌آوری شدند و در هر استانی شرکتی تشکیل شد که مراحل پذیرش در بورس را آغاز کردند تا به عنوان یک شرکت بورسی فعالیت کنند و برای آغاز این فعالیت باید اعضای هیأت مدیره جدیدی تعیین شود. از این رو تصمیم و سیاست این بود که اعضای هیأت مدیره هم توسط مردم و سهامداران انتخاب شوند. وی تأکید کرد: بنابراین برای اینکه ساختار نادرست پیشین شکسته شود و شرکت‌های استانی سهام عدالت ساختار درستی را شکل دهند قرار شد که اداره این شرکت‌ها با حضور مستقیم مردم انجام شود و مانند هر شرکت بورسی سهامی عام، مردم درباره سرنوشت آ‌ن تصمیم‌گیری کنند. معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: وقتی شرکت‌ها بورسی شدند به سهامداران این اختیار داده می‌شود که سهام خود را از طریق این شرکت‌ها عرضه کنند و نسبت به خرید و فروش آن تصمیم بگیرند و حتی در افزایش سرمایه و فعالیت‌های اقتصادی شرکت کنند و در سرنوشت آن شرکت به صورت مستقیم مشارکت داشته باشند.

عسگری تأکید کرد: مردم می‌توانند انتخاب کنند که شرکت‌ها با پشتوانه این سهام از طریق بازار سرمایه منابع جدیدی را جذب کنند و سرمایه‌گذاری‌های جدیدی در مجموعه شکل بگیرد. وی با اشاره به ارزش دارایی‌های شرکت‌های استانی سهام عدالت گفت: در برخی از استان‌ها ارزش این شرکت‌ها دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و در برخی از استان‌ها هم بیش از ۳۶ هزار میلیارد تومان است؛ بنابراین حضور مردم در انتخابات هیأت مدیره شرکت‌های سهام عدالت بسیار مهم است چرا که خودشان می‌توانند از این پس برای این دارایی‌ها تصمیم بگیرند.

ثبت نام بیش از هزار و ۱۰۰ نفر در انتخابات

وی با بیان اینکه تاکنون هزار و ۱۰۶ نفر در استان‌های مختلف کشور برای حضور در این انتخابات ثبت نام کردند، اظهار داشت: از این تعداد ۸۶۰ نفر مقدمات اولیه برای ثبت نام را انجام دادند که مدارک برخی از آن‌ها ناقص بوده است، اما تاکنون ۱۸۰ نفر را سازمان بورس تأیید صلاحیت کرده و مابقی نیز بزودی بررسی خواهند شد و ثبت نام‌ها تا دهم اسفندماه ادامه خواهد داشت. عسگری تأکید کرد: سه روز قبل از انتخابات لیست بسته می‌شود و سهامداران می‌توانند در این مدت ارزیابی دقیقی از سابقه افراد و تخصص آن‌ها انجام دهند.

سود سهام عدالت برای هر سهامدار تغییر می‌کند

عسگری با توضیح شرایط آینده پس از برگزاری انتخابات گفت: در حال حاضر سود یکسان به تمام سهامداران عدالت پرداخت می‌شود، اما از این پس دیگر این سود یکسان نخواهد بود و بر اساس عملکرد شرکت‌ها سود سهامداران مشخص می‌شود. در حال حاضر ارزش سهام شرکت‌های استانی متفاوت است که دقیقاً به عملکرد این شرکت‌ها برمی‌گردد. به طور قطع کسانی که در رأس این شرکت‌ها حضور دارند و آشنا به مسائل سهامداری هستند می‌توانند بازدهی بهتری برای شرکت رقم بزنند. وی تأکید کرد: البته هیچ یک از کاندیدا‌ها نمی‌توانند چنین تضمینی را بدهند که حداقل سود با یک رقم مشخص شده را پرداخت می‌کنند چراکه فعالیت شرکت‌داری به عوامل بسیار متعددی از جمله هیأت حاکمه آن شرکت، شرایط بازار، شرایط روابط بین‌الملل، مسایل سیاست‌های اقتصادی داخل کشور بستگی دارد، اما حداقل نتیجه این است این انتخابات می‌تواند باعث شود هیأت حاکمه آشنا به مسائل سهامداری بر سر کار بیاید که تخصص بیشتری برای حفظ منافع سهامداران دارند.

امکان جابه‌جایی سهامداران بین روش مستقیم و غیرمستقیم وجود ندارد

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد با بیان اینکه دیگر امکان جابه جایی سهامداران بین انتخاب دو روش مستقیم و غیرمستقیم برای مدیریت سهام خودشان وجود ندارد، گفت: اوایل امسال این امکان به افراد داده شد که بین دو روش مستقیم و غیرمستقیم یکی را انتخاب کنند و از این پس دیگر این ا مکان وجود ندارد که سهامداران عدالت بین این دو روش مدیریتی جابه‌جا شوند و انتخاب خود را تغییر دهند.

انتخابات الکترونیک منصافه‌ترین روش است

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به نحوه شرکت در این انتخابات که به صورت الکترونیکی است، گفت: برای حضور در انتخابات الکترونیکی تمام سهامداران غیرمستقیم سهام عدالت باید سجامی شده باشند. از ۳۰ میلیون سهامداری که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند بیش از ۵۳ درصد یعنی حدود ۱۶ میلیون نفر تاکنون سجامی شده‌اند.

نیم نگاه

شرایط کاندیداتوری انتخابات هیأت مدیره شرکت‌های سهام عدالت

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد با اشاره به افرادی که می‌توانند در انتخابات هیأت مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت حضور داشته باشند، گفت: طبق تصمیمی که گرفته شده انتخابات در بیستم اسفند ماه مصادف با مبعث حضرت رسول اکرم (ص) برگزار می‌شود و در واقع این یکی از بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور به حساب می‌آید. هر فردی که به عنوان داوطلب در این انتخابات حضور پیدا می‌کند باید توسط سازمان بورس تأیید شود و روند تأیید این افراد مانند هر شرکت بورسی دیگر است و باید شایستگی حرفه‌ای و تخصصی این افراد توسط سازمان بورس تأیید و مراحل احراز شرایط طی شود. وی با بیان اینکه برای عضویت، داوطلبان باید حداقل یک سهم از سهام عدالت داشته باشند، گفت: علاوه بر شرایط عمومی، کاندیدا‌ها باید حائز شرایط تخصصی و تجربه کار در حوزه شرکت‌داری را داشته باشند.
 
عسگری با اشاره به فراخوان برای حضور افراد حرفه‌ای در این انتخابات گفت: با هماهنگی استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، ادارات اقتصاد و دارایی در استان‌ها، اتاق‌های بازرگانی استان‌ها، دانشگاه‌ها و... شرایطی فراهم شده تا رایزنی‌هایی انجام شود تا به افرادی که دارای این شایستگی‌ها هستند اطلاع‌رسانی شود تا فرصت ثبت‌نام برای انتخابات را داشته باشند. سازمان بورس هم اطلاعات این افراد را در معرض دید تمام مخاطبان قرار می‌دهد و در همان سایتی که سهامداران غیرمستقیم می‌توانند رأی خود را ثبت کنند مشخصات نامزد‌ها بارگذاری خواهد شد.
 
معاون وزیر اقتصاد افزود: بنابراین معرفی از طریق سایت سازمان بورس پس از تأیید صلاحیت انجام می‌شود و سهامداران روش غیرمستقیم می‌توانند با توجه به این انتخابات فرد مورد نظر خود را انتخاب کنند. البته نامزد‌ها می‌تونند در این مدت زمان درباره سوابق کاری و تخصص‌های خود در سوابق و رسانه‌های گروهی در فضای مجازی اطلاع‌رسانی‌هایی را انجام دهند.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها