کد خبر: ۳۴۷۹۱۶
۰۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶
0
مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل از افزایش دو برابری میزان سرمایه‌گذاری خارجی در بورس خبر داد و گفت: در ابتدای فروردین ٩٩، سبد ارزش سرمایه گذاری خارجی حدود دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود، در حالی که در آخر بهمن ماه این رقم به چهار هزار و ۶٠٠ میلیارد تومان رسید.
سرمایه‌گذاری خارجی در بورس ۲ برابر شد
به گزارش پول نیوز، «بهادر بیژنی» به میزان سرمایه گذاری خارجی در بازار سرمایه ایران در سال ٩٩ اشاره کرد و افزود: تعداد کد‌های صادر شده سرمایه‌گذاران خارجی از ابتدای سال جاری تا بهمن ماه از یک هزار و ٨٠٠ کد به سه هزار و ۶٠٠ کد رسیده است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه شاخص بورس از ابتدای سال دو برابر شده است و رشد غافلگیرکننده‌ای را تجربه کرده است؛ بنابراین طبیعی است که میزان سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه ایران به حدود دو برابر رسیده باشد.

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل با اشاره به تعداد کد‌های صادر شده سرمایه گذاران خارجی از ابتدای سال جاری تا بهمن ماه گفت: در این محدوده زمانی با توجه به وجود بحث ناملایمات بین‌المللی تعداد کد سرمایه‌گذاران خارجی از یک هزار و ٨٠٠ کد به سه هزار و ۶٠٠ کد رسیده است که این رشد دو برابری نشان‌دهنده افزایش تمایل سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری و ورورد سرمایه‌های خود به بازار سرمایه ایران است.

وی اظهار داشت: افزایش تعداد صدور کد سرمایه‌گذاران خارجی اعم از حقیقی و حقوقی نشان‌دهنده تشخیص پتانسیل بازار سرمایه ایران در بین دیگر بازار‌ها برای سرمایه‌گذاری است.

بین‌المللی شدن بازار سرمایه ایران، اصلی‌ترین برنامه سازمان بورس

بیژنی با تاکید بر اینکه بحث بین المللی شدن بازار سرمایه ایران از جمله برنامه‌های اصلی سازمان بورس در چند سال اخیر بود، گفت: در این زمینه اقداماتی انجام شده است و پیشینه برخی از آن‌ها به حدود ١۴ سال گذشته باز می‌گردد، اما به تازگی به نتیجه رسیده است و شاهد نتایج مثبت آن در بازار سرمایه ایران بوده ایم.

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل به اقدامات انجام شده جهت افزایش ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران تاکید کرد و افزود: سیاست ما در بازار سرمایه این است که به جای داشتن ارتباط کوتاه‌مدت و کم عمق با بورس‌های سایر کشور‌ها بتوانیم ارتباطی سازنده، عمیق و دراز مدت با تعداد محدودی از بورس‌های معتبر دیگر کشور‌ها و نهاد‌های ناظر داشته باشیم که تاکنون آن‌ها را با دقت انتخاب و ارتباطات عمیقی را برقرار کرده ایم.

بیژنی به ارتباط بازار سرمایه ایران با تعداد زیادی از نهاد‌های ناظر در دیگر کشور‌ها اشاره کرد و افزود: اکنون با ١٨ نهاد ناظر و بورس در سایر کشور‌ها موافقت‌های دو جانبه داریم، سعی ما این است وقت و انرژی بیشتری را بر مناطقی که بازار هدف ما را تشکیل می‌دهند بگذاریم تا بتوانیم زمینه افزایش تعاملات خود را در چارچوب تعاملات فنی و علمی فراهم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تیم بین الملل بازار سرمایه به دنبال بازار‌های هدف جدید است تا بتوانیم از این طریق زمینه فعالیت خود را گسترش دهیم، گفت: سیاست فعالیت ما بدین گونه است که وقتی بازار جدیدی را در نظر می‌گیریم که جزو بازار هدف ما محسوب می‌شود علاوه بر سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر، ارکان اصلی بازار سرمایه (بورس تهران، فرابورس، بورس کالا و بورس انرژی) و شرکت سپرده گذاری مرکزی به صورت هماهنگ بر روی بازار هدف تمرکز و ارتباطات لازم را برقرار می‌کنند.

بیژنی با بیان اینکه پیدا کردن بازار هدف جدید با توجه به شرایطی که در نظر داریم ادامه دارد، خاطرنشان کرد: ما در سطح چند جانبه هم تعاملاتی داریم که در چارچوب نهاد‌های استانداردساز بین المللی بازار سرمایه است.

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل با اشاره به اینکه در سطح بین الملل در حال فعالیت با آیسکو هستیم که اعضای آیسکو ٩٥ درصد از بازار سرمایه دنیا را در بیش از ١٠۵ حوزه اجرایی تنظیم و نظارت می‌کنند، افزود: آیسکو دارای ٣٨ اصل است که این اصل‌ها براساس سه هدف یعنی حمایت از سرمایه گذاران، اطمینان از فعالیت بازار‌ها به صورت منصفانه و شفاف و نیز کاهش ریسک سیستماتیک بنیان گذاری شده اند.

به گفته وی، از آذر ٩٧ که عضو عادی آیسکو شدیم بیش از پیش خود را به اجرای سه هدف آیسکو متعهد می‌دانیم.

ارزش معاملات بازار سرمایه قابل مقایسه با سال گذشته نیست

بیژنی با بیان اینکه روند معاملات بازار سرمایه به هیچ عنوان از نظر تعداد سرمایه گذاران و ارزش معاملات قابل مقایسه با بازار سال گذشته نیست، گفت: تا روزی ارزش معاملات بازار به زور به رقم یک هزار میلیارد تومان می‌رسید، اما اکنون ارزش معاملات در برخی از روز‌ها به ٢٥ هزار میلیارد تومان می‌رسد، این موضوع نشان می‌دهد که بازار سرمایه ایران بازار متفاوتی است که نقش اساسی را در بازار مالی کشور ایفا می‌کند.

افزایش روزانه تعداد سرمایه گذاران خارجی در ایران

وی با تاکید بر اینکه تعداد سرمایه گذاران خارجی روز به روز در حال افزایش است، گفت: تعداد سرمایه گذاران خارجی در آذر ماه ۹۹، سه هزار و ۳۵۸ بود، این عدد به سه هزار و ۴۸۷ نفر رسید که نشان دهنده رشد بیش از سه درصدی تعداد سرمایه گذاران در بازار است و در دورانی که اوج بازار سرمایه بود این عدد به پنج درصد رسیده بود.

بیژنی خاطرنشان کرد: این موضوع نشان دهنده آن است، سرمایه گذاران خارجی با محاسبات انجام شده به این نتیجه رسیدند که بازار سرمایه ایران از آینده خوبی برخوردار است و سرمایه خود را وارد بازاری خواهند کرد که علاوه بر بازدهی خوب بازار سرمایه، به عنوان شفاف‌ترین بازار در ایران برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود، زیرا در این بازار شاهد حضور شرکت‌های بزرگ با بازدهی بسیار بالا هستیم.

مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل با بیان اینکه بورس کالا و بورس انرژی از دیگر بازار‌هایی هستند که سرمایه گذاران خارجی در ایران به دنبال سرمایه گذاری در این بازار‌ها هستند، گفت: در کنار بورس تهران و فرابورس، شرکت بورس کالا، بورس انرژی و شرکت سپرده گذاری با دید بین المللی همراه هستند.

علاقه سرمایه گذاران خارجی به بورس‌های کالایی

وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران خارجی علاقه زیادی به بورس‌های کالایی ایران دارند و ارزش معاملات این بورس را با کل اقتصاد کشور مقایسه می‌کنند، افزود: سرمایه گذاران خارجی زیادی در بورس‌های ایران فعالیت دارند و در کنار همه بورس ها، بورس کالای ایران بسیار بزرگ و قدرتمند شده است.

بیژنی با بیان اینکه فعالان خارجی علاقه زیادی را به بورس‌های کالایی ایران علاقه داشتند و به دنبال استفاده تجربیات به دست آمده در این بورس هستند، افزود: بورس کالا همراه با کشور‌هایی که در تعامل خارجی هستند به دنبال ایجاد پلتفرم مشترک معاملاتی هستند که امیدواریم با بهبود شرایط بین المللی این اتفاق رخ دهد.

ایجاد اتصال بازار سرمایه ایران به بازار دیگر کشور‌ها

مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل با بیان اینکه یکی از برنامه‌های شرکت سپرده گذاری ایجاد اتصال بازار سرمایه ایران به بازار دیگر کشور‌ها از لحاظ تسویه است، خاطرنشان کرد: اتصال تسویه معاملاتی ایران با دیگر کشور‌ها از جمله فرآیند‌هایی است که شرکت سپرده گذاری به دنبال اجرای آن است، امیدواریم هر چه زودتر و با فراهم شدن شزایط لازم این اقدام به مرحله اجرا برسد.

وی با اشاره به برنامه‌های پیش روی بازار سرمایه ایران برای ایجاد گسترش در روابط بین الملل گفت: یکی از برنامه‌های در دستور کار این است که بتوان با توجه به شرایط حاکم در همه کشورها، شرایط را برای بین المللی شدن بازار سرمایه ایران فعال کرد.

بیژنی خاطرنشان کرد: هدف ما پیدا کردن کشور‌های هدف است و به دنبال این هستیم تا نقش خود را در نهاد‌های بین المللی جدی‌تر کنیم.

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل با اشاره به اینکه برطرف کردن چالش‌های موجود با شرکای بین المللی به عنوان یکی از مسایل مهم در بحث تنظیم فعالیت بین المللی است، اظهار داشت: برای ما مهم است که جهت رفع چالش‌ها فقط همکاری در حوزه بازار سرمایه وجود نداشته باشد بلکه بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت امور خارجه و باقی نهاد‌ها باید کمک کنند تا فعالیت‌های گسترده‌ای برای بین المللی شدن بازار سرمایه ایران صورت گیرد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها