کد خبر: ۳۴۷۹۲۶
۰۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱
0
وزیر تعاون، کار و و رفاه اجتماعی گفت: منابع درآمدی ما رشد قابل ملاحظه ای پیدا کرد و از دو هزار میلیارد به ده هزار میلیارد در صندوق بازنشستگی کشوری و از سه هزار میلیارد به سی و دو هزار میلیارد تومان در صندوق تامین اجتماعی شستا رسیدیم.

به گزارش پول نیوز، وزیر تعاون، کار و ورفاه اجتماعی در مورد نتایج شفاف‌سازی در سازمان تامین اجتماعی و صندوق‌های تحت نظر وزارت متبوعش و تلاش برای تسهیل در امر تولید ضمن صیانت از حقوق کارگران توضیحاتی ارائه کرد.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد مهار دغدغه نیروی کار در هجوم کرونا گفت: همه دنیا در مقابل این ویروس منحوس غافلگیر شدند و نه سرما و نه گرما آن را از پای در نیاورد. ما هم این شرایط را تجربه کردیم و می‌باید برای کسانی که بیکار اجباری می‌شدند تمهیداتی می‌اندیشیدیم که با طراحی یک سامانه ۷۷۰ هزار نفر از ۸۵۰ هزار متقاضی ثبت نام کرده، واجد شرایط دریافت کمک هزینه کرونایی شناخته شدند و در طی سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت ۹۹ این بیمه تمدید یافته کمک هزینه کرونایی به آن‌ها تعلق گرفت.

 

کل مردم ایران از وام یک میلیون تومان با کارمزد چهاردرصدی برخوردار شدند که از تیرماه بازپرداخت اقساط آن از طریق یارانه ماهانه‌شان امکان‌پذیر شد. به کارگاه‌های تولیدی وام ارزان قیمت ۱۲ درصدی اختصاص دادیم تا بتوانند به کمک این وام اشتغال موجود را حفظ کنند. سه میلیون از افراد که دارای کمترین تمکن بودند را در جامعه شناسایی کردیم و کمک‌های بلاعوضی مانند تا سقف ششصد هزارتومان برای شش ماه اول سال به روشی کاملا عزتمندانه به آن‌ها شد.

وی افزود: بیش از یک میلیون نفر مشاغلشان را از دست داده‌اند سامانه رفاه ایرانیان، تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقریبا با همه شهروندان ایرانی به نوعی ارتباط دارد و حدود چهل و شش میلیون از شهروندان ایرانی تحت پوشش دریافت بیمه‌های بازنشستگی، بیکاری، از کارافتادگی و درمانی سازمان تامین اجتماعی هستند. حدود سه میلیون و ششصد هزار نفر بازنشسته سازمان و خانواده‌هایشان و علاوه بر آن حدود یک میلیون و نیم نفر تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق بیمه عشایر و روستائیان و کشاورزان که بیمه اختیاری بیکاری و از کارافتادگی حدود دو میلیون نفر از روستائیان را پوشش می‌دهد. وزارت خانه به عنوان یک مجموعه گسترده، در بخش تولید هم با واحدهای اقتصادی فراوانی تحت نظر صندوقهای متعددی که برای حفظ منابع بیمه‌گذاری شده فعالیت دارند، ارتباط دارد. حدود ۳۵ درصد از تولید داروی کشور، ۱۰ درصد از تولیدات فلز و فولاد کشور و بخش قابل توجهی از بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی و کشاورزی کشور و برندهایی مانند مثل شیرپگاه، صنایع شیر ایران، کفش ملی، ایرانول، نفت پاسارگاد، پتروشیمی جم و… زیر مجموعه صندوقهای تحت نظر وزارتخانه هستند.


شفافیت را محقق کردیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: سال قبل ما جهش تولید را در واحدهای تولیدی تحت نظر صندوق‌ها به معنی واقعی محقق کردیم. به کفایت توسط مدیران صندوقها، شفافیت و برخورد با هرگونه فساد اعمال شد و همین امر باعث شد که منابع درآمدی ما رشد قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد و از دو هزار میلیارد به ده هزار میلیارد در صندوق بازنشستگی کشوری و از سه هزار میلیارد به سی و دو هزار میلیارد تومان در صندوق تامین اجتماعی شستا رسیدیم. مجموعه دارائی‌های صندوق عشایر و روستائیان سی برابر شد. در حوزه تولید تا آنجا که در حوزه اختیارات ما است باید تلاش کنیم تا روند رو به رشدی را شاهد باشیم.

وی در مورد شفافیت در وزارتخانه گفت: قبل از اینکه من به وزارتخانه بیایم، به دلیل‌عدم شفافیت کسی حتی اطلاعی از اینکه چه کسانی در هیات مدیره این صندوق‌ها مشغول به کارند نداشت. امروز چهل سامانه شفافیت به طور مداوم اطلاعات را در جامعه نشر می‌دهد و زمینه نقد را ایجاد می‌کند. قبلا کسی نمی‌دانست که چه کسی با چه تحصیلاتی در کجا شاغل است که بتواند نقد کند اما امروز در راستای سیاست‌های شفافیت است که می‌توان سوابق افراد را در شرکت‌های مختلف به دست آورد و نقد صلاحیت آن‌ها را امکان‌پذیر کرده است ما م با نظام شایسته سالاری انتخاب، همه اتفاقات بد را از بین برده ایم. شستا به عنوان یک تاریکخانه و یا یک حیات خلوت از آن نام برده می‌شود اما امروز تمام تمام ترازنامه‌های تمام واحدهای اقتصادی زیر مجموعه ما اعم از بانک‌ها و صندوق ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری را روی کودال بورس می‌بینیم که یک اتفاق بزرگ است که امروز شاهد آن هستیم. اسامی و مشخصات همه اعضای هیات مدیره شرکت‌ها در دسترس عموم قرار گرفته است. حتی میزان دریافت تسهیلات صندوق روستایی به طور شفاف اعلام شده است.

شریعتمداری اظهار داشت: به همین دلیل رتبه اول شفافیت در نظام دولت الکترونیک را به دست آورده‌ایم اظهار داشت: مردم حقشان دانستن است و باید مطلع شوند و ما شرایطی فراهم کردیم تا این حق محقق شود. بر همین اساس به نظر من، مطرح کردن امروزین نقدهایی که در گذشته به این مجموعه وارد بود کمی بی‌انصافی است. امروز با ایجاد سامانه‌های شفاف ساز در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، این فساد، این نوع نگرش به نیروی انسانی، این نوع انتصابات از محل رانت و ارتباطات رخت بر بسته است. من مدعی نیستم که فساد صفر است و شفافیت صد اما در این جهت حرکت کرده ایم.

وی با اشاره به بیانات نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: چند سال است که رهبر انقلاب بر تولید تاکید می‌کنند بر همین اساس در سازمان تامین ما کمیته دائمی را به فوریت تاسیس کرده‌ایم چرا که گاهی مطرح می‌شود که سازمان تامین اجتماعی برای دریافت منابع از کارفرمایان برای تامین نیازهای کارگران با شدت برخورد می‌کند و مخصوصا در ایام کرونایی دلخوری‌هایی بوجود می‌آمد. ما بخشنامه‌های دو هزارگانه وزارتخانه را به شصت بخشنامه خلاصه کرده‌ایم تا شفافیت در نحوه عمل سازمان تامین اجتماعی با کارفمرایان کاملا شفاف شود و کارفرمایان بدانند با چه موجودی طرف هستند و چه حقوقی را به بیمه گذاران سازمان تامین اجتماعی باید پرداخت کنند.

محمد شریعتمداری تصریح کرد: با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی و سازمان تامین اجتماعی این کمیته مشترک تشکیل شد تا همه موانع موجود در زمینه کسب و کار که از سوی سازمان تامین اجتماعی بوجود می‌آید در آن بررسی و رفع و رجوع شود و شرایطی فراهم کنیم تا کسب و کارها با سهولت بیشتری در ارتباط با سازمان تامین اجتماعی داشته باشند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان گفت: در حوره روابط کار با سامانه‌هایی که ایجاد کرده‌ایم این وعده را می‌دهیم که در سال ۱۴۰۰ آنچنان تسهیلی بوجود بیاید که در این حوزه کمترین مشکل فعالیت‌های تولیدی بتوانند به کار خودشان ادامه بدهند. البته دفاع و صیانت از حقوق کارگر که ستون فقرات تولید محسوب می‌شود، یک وظیفه اجتناب ناپذیر است اما در عین حال نحوه اعمال باید به نحوی باشد که واحدهای تولیدی قانون کار را به عنوان یک مانع بر سر راه تولید نبینند و این آن هدفی که است که ما دنبال می‌کنیم و در یک رفتار سه جانبه گراینه میان تولیدکننده، دولت و کارگر به گونه‌ای عمل کنیم که ضمن صیانت از حقوق کارگران سهولت در امر تولید هم ایجاد شود.

شریعتداری تاکید کرد: تمام تلاشمان را می‌کنیم تا دولت با قدرت کامل تا آخرین روز خودش به کارش ادامه دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها