کد خبر: ۳۵۷۶۳۲
۲۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷
0
بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس جمهوری در کمیسیون‌های مختلف مجلس تا پایان روز گذشته تداوم یافت وگزینه‌های پیشنهادی با حضور در کمیسیون‌های تخصصی برنامه‌ها، اهداف و راه‌کار‌های تحقق آن را برای نمایندگان توضیح دادند.
روند مثبت بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس جمهوری
به گزارش پول نیوز، روند بررسی برنامه‌های ۱۹ وزیر پیشنهادی رئیس جمهوری به مجلس که از روز شنبه آغاز شده بود، دیروز هم ادامه یافت و کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی، میزبان وزرای پیشنهادی رییس جمهوری بودند.
 
در این نشست‌ها مهمترین خواسته‌های نمایندگان از وزرا و نیز اصلی‌ترین برنامه‌ها و اهداف بلندمدت و کوتاه مدت وزرای پیشنهادی اعلام و مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت. مجموع اظهارنظر‌های نمایندگان چه پس از پایان جلسات کمیسیون‌ها و چه در گفتگو‌های اختصاصی با خبرنگاران رسانه‌ای مختلف نشان از نگاه مثبت مجلسی‌ها به اعضای قوه مجریه آینده دارد. به نظر می‌رسد روند اخذ رای اعتماد وزرا با کمترین تنش و مخالفت در حال انجام است و دولت و مجلس تعامل قابل قبولی با دولت در این زمینه داشته است.

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس صبح روز یکشنبه میزبان «احسان خاندوزی» وزیر پیشنهادی اقتصادی و امور دارایی بود و بر اساس اعلام «علی خضریان» سخنگوی این کمیسیون، خاندوزی برنامه‌های خود را در زمینه اصلاحات حوزه تامین مالی و بانکی، بازار سرمایه و بیمه، اصلاح فضای کسب و کار ارائه کرد و اعضای کمیسیون هم از وی خواستند محور‌های اساسی تحول اقتصادی در کشور را مورد توجه قرار دهد.

کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس هم برنامه‌های خاندوزی را درباره راهکار‌های بالابردن ارزش پول ملی و مبارزه با قاچاق و همچنین اهداف کلان حجت الاسلام خطیب را در اداره وزارت اطلاعات، مورد بررسی قرار داد.

این کمیسیون در ادامه بررسی کابینه دولت سیزدهم، برنامه‌های «حسین باغگلی» وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش را استماع کرد و اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، تحقق اهداف کلان و عملیاتی کردن آن و نیز تقویت کیفیت و عدالت آموزش و پرورشی در مدارس دولتی را به عنوان مهم‌ترین دغدغه نمایندگان اعلام کرد که وزیر پیشنهادی هم ضمن تاکید بر دیدگاه‌های مشترک با نمایندگان برنامه‌های خود را در این زمینه تشریح و تبیین کرد. دیروز همچنین کمیسیون آموزش همچنین برنامه‌های «حجت الله عبدالملکی» وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی را استماع مورد بررسی قرار داد.

اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم در نشست روز گذشته خود به بررسی برنامه‌های «جواد اوجی» وزیر پیشنهادی نفت پرداختند. بر اساس اعلام «روح الله عباسپور» سخنگوی این کمیسیون، مهمترین محور بحث‌های نمایندگان با اوجی موضوع میادین مشترک نفت و گاز بوده است. تربیت نیرو‌های انسانی و کارآمد در حوزه نفت گاز و میعانات گازی، پیگیری‌های یارانه‌ای، کیفیت نفت، زمینه اجرای شتاب بخشی و ورود بخش خصوصی از دیگر محور‌های مورد بحث نشست روز گذشته اعضای کمیسیون صنایع و معادن با وزیر پیشنهادی نفت بوده است.

کمیسیون اقتصادی مجلس روز گذشته میزبان سه وزیر پیشنهادی بود و «سیدرضا فاطمی امین» وزیر پیشنهادی برای وزارت صنعت، معدن، «حمید سجادی» وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان و «سید جواد ساداتی نژاد» وزیر پیشنهادی کشاورزی برنامه‌های خود را به نمایندگان مجلس ارائه کردند. پس از پایان نشست هم «عبدالجلال ایری» سخنگوی کمیسیون برنامه‌ها و پیشنهادات فاطمی امین را قانع کننده توصیف کرد.

دو وزیر پیشنهادی دیگر؛ «علی اکبر محرابیان» وزیر پیشنهادی نیرو و «عزت الله ضرغامی» وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در کمیسیون شورا‌های و امور داخلی مجلس حضور یافته و برنامه‌های خود را ارائه کردند. «روح الله نجابت» سخنگوی این کمیسیون هم وزرای پیشنهادی را جدی در تعامل با مجلس اعلام کردند که به دیدگاه‌های نمایندگان اعتنا می‌کنند.

وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح هم برنامه‌های خود را روز یکشنبه در نشست اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس؛ تشریح کرد. «محمد رضا قرآیی آشتیانی» ارتقای جایگاه صنعت دفاعی در تمامی حوزه‌های علمی و فناورانه و نیز ارتقای قدرت بازدارندگی را از مهم‌ترین محور‌های برنامه خود اعلام و به پرسش‌های نمایندگان پاسخ گفت.

وی همچنین با نواب رییس مجلس هم جداگانه دیدار و اهداف کلان خود برای وزارتخانه را تشریح کرد. کمیسیون امنیت ملی همچنین روز یکشنبه میزبان عین اللهی و ساداتی نژاد وزیران پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی بودند که دو محور امنیت غذایی و پزشک خانواده را به عنوان مهمترین خواسته‌های نمایندگان از این دو گزینه پیشنهادی مطرح کردند.

«محمد خدابخشی» نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هم پس از حضور محرابیان در نشست این کمیسیون و تشریح برنامه‌های خود، از نگاه مثبت نمایندگان به وزیر پیشنهادی نیرو سخن گفت.

حجت الاسلام «سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی» دیگر نایب رییس کمیسیون هم در توضیح نشست بعد از ظهر با «حسین امیرعبدالهیان» وزیر پیشنهادی امورخارجه برنامه وزیر پیشنهادی امور خارجه را پیگیری سیاست خارجی در تراز انقلاب، تعامل گسترده، فعال و پویا با جهان غیر از رژیم صهیونیستی و آمریکا با استفاده از دیپلماسی فعال اقتصادی دانست و گفت: «امیرعبدالهیان تاکید کرد که برای رفع تحریم‌ها تلاش خواهد شد، اما باید خطوط قرمز کاملا رعایت شده و مذاکرات ضمن فرسایشی نبودن، نتایج ملموسی برای کشور و مردم به همراه داشته باشد.»

کمیسیون انرژی مجلس روز گذشته پذیرای وزیران پیشنهادی اطلاعات و بهداشت درمان وآموزش پزشکی، امورخارجه، فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت بود. نمایندگان ابتدا دیدگاه‌های خود را درباره ضرورت‌های وزارت اطلاعات با حجت الاسلام «سید اسماعیل خطیب» به‌عنوان وزیر پیشنهادی اطلاعات مطرح کردند که مواردی مانند حراست و حفاظت از تاسیسات و دانشمندان هسته‌ای در فهرست این ضرورت‌ها بود.

اعضای این کمیسیون همچین واکسیناسیون سریع مردم دربرابر ویروس کرونا را اولویت وزارتخانه بهداشت و درمان و وزیر پیشنهادی آن یعنی «بهرام عین اللهی» دانستند. همچنین نمایندگان درباره دیپلماسی انرژی و آب نکاتی را خطاب به امیرعبداللهیان مطرح کردند. هم‌افزایی فرهنگی میان سازمان‌های متعددی که در حوزه فرهنگ در کشور فعالیت می‌کنند؛ هم مهمترین محور موضوعات مطرح شده از سوی نمایندگان در این کمیسیون با وزیر ارشاد بود و فاطمی امین هم درباره موضوعات روز اقتصاد و صعنت ایران مواردی را از نمایندگان مجلس شنید.

با توجه به اظهارات نایب رییس کمیسیون عمران مجلس می‌توان به این نتیجه رسید که نظر این کمیسیون مجلس «رستم قاسمی» وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی مثبت است. «صدیف بدری» در این زمینه با تاکید بر اینکه در وزارت راه و شهرسازی باید چابک‌سازی شود؛ تصریح کرده است: «قاسمی می‌تواند پروژه‌های نیمه تمام حوزه حمل و نقل را ساماندهی کند و در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی موفق شود.»

به گفته «محمدرضا رضایی کوچی» رییس کمیسیون عمران؛ اعضای این کمیسیون درباره برنامه‌های وزیران صنعت، معدن و تجارت و همچنین تعاون، کار و رفاه اجتماعی نظر مثبت دارند. همچنین اعضای این کمیسیون بر اساس تصریح رضایی، پس از استماع برنامه‌های وزیر پیشنهادی اطلاعات، بر اشراف کامل وی به ماموریت‌های وزارت اطلاعات تاکید کردند.

مجموعه اظهارنظر‌های نمایندگان درباره «محمدمهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را می‌توان نگاه مثبت قوه مقننه به وی تفسیر کرد. «زهرا شیخی» سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس؛ پس از حضور و اعلام برنامه‌های اسماعیلی در نشست این کمیسیون، گفت که وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد از هنرمندان آسیب دیده حمایت می‌کند. «غلامرضا شریعتی» نماینده بهشهر، اسماعیلی را دارای تجارب مدیریتی خوبی در حوزه‌های مختلف دانسته است که شناخت وی در حوزه مسائل فرهنگی و مذهبی، در اداره وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی موثر باشد.

اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس هم روز یکشنبه برنامه‌های وزرای پیشنهادی نفت و کشاورزی را مورد بررسی قرار دادند و بر اساس اعلام «مجید نصیرایی» سنخنگوی این کمیسیون، امنیت غذایی و حرکت به سمت اقتدار غذایی به واسطه فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان را مهمترین برنامه وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی و تامین سوخت زمستانی مناطق محروم و سردسیر از برنامه‌های وزیر پیشنهادی نفت است.

اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی هم با «عیسی زارع پور» و آشتیانی وزیران پیشنهادی ارتباطات و دفاع، نشستی برگزار کردند که به گفته «حسین حاجی دلیگانی» سخنگوی این کمیسیون وزیر پیشنهادی ارتباطات وعده داد ظرف ۲ سال شبکه ملی اطلاعات را راه‌اندازی کند و وزیر دفاع هم وعده ارتقای توان دفاعی کشور را داده است.

با تداوم روند بررسی برنامه‌های وزرا، طی روز‌های آینده هم دیگر کمیسیون‌ها میزبان گزینه‌های پیشنهادی رییس جمهوری برای وزارتخانه‌های ۱۹ گانه دولت خواهند بود. گرچه تا زمان اعلام رای اعتماد به این فهرست مدتی فرصت باقی است، اما به نظر می‌رسد بیشینه افراد معرفی شده از سوی رییس جمهوری رای اعتماد نمایندگان را برای تصدی مسئولیت وزارتخانه‌ها به دست آورده و با همکاری دو قوه برنامه‌های اجرایی مورد نیاز کشور را سرعت بخشند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: