کد خبر: ۳۵۸۳۲۳
۰۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۰
0
به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ، مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک در دوران کرونا باعث می شود ذخایر باکتریایی بدن ما به شدت آسیب ببیند و این آسیب یعنی تضغیف سیستم ایمنی.
از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک پرهیز کنید تا کرونا نگیرید!
 
 
به گزارش پول نیوز، دکتر کوروش جعفریان، متخصص تغذیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اهمیت تغذیه در بحران کرونا و راه‌های پیشگیری از آن عنوان کرد؛ با تغذیه صحیح تا حد زیادی می‌توان از مرگ و میر ناشی از کرونا پیشگیری کرد.

وی گفت: ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که ویروس کرونا مانند دیگر ویروس‌های خانواده کووید، توان زیادی در درگیر کردن سیستم ایمنی بدن دارد و حتی می‌تواند بخش‌هایی از بدن ما را از کار بیاندازد و همین امر باعث مرگ و میر زیادی شود؛ از سویی دیگر می‌تواند در بدن بسیار خفیف عمل کند. گفتنی است؛ نوع عملکرد ویروس در بدن بستگی به جنس این ویروس و سیستم ایمنی بدن دارد؛ اگر سیستم ایمنی تحمل این ویروس را داشته باشد می‌تواند مانند یک سرماخوردگی ساده آن را تحمل کند؛ اما اگر نتواند مقاومت کند عوارض جدی تری خواهد داشت.

وی گفت: باید چند نکته را مدنظر داشت؛ اینکه الزاما تنها تغذیه نیست که سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و این امر به فاکتور هایی، چون ژنتیک هم ارتباط دارد. فرد اگر به طور ژنتیکی ایمنی قوی تری داشته باشد، می‌تواند این بیماری را تحمل کند. همچنین فاکتور‌های دیگری، چون عوامل محیطی از جمله تغذیه و شرایط روحی تاثیر مستقیمی بر این امر دارد.

به گفته جعفریان ترس از بیماری خود عامل مهمی در تضعیف سیستم ایمنی بدن است و باعث می‌شود فرد ظرفیت واقعی بدن خود را نشان ندهد.

باکتری‌های مفید را از بین نبرید

وی افزود: یکی دیگر از فاکتور‌های مهم در تقویت سیستم ایمنی بدن، فعالیت باکتری‌های مفیدی است که در بدن ما وجود دارد؛ برای مثال داخل گوش، بینی و روی پوست انسان و همچنین سیستم گوارش پر از باکتری‌هایی است که می‌تواند کمک کننده به سیستم ایمنی باشد؛ اگر به دلیل نا آگاهی‌ها این باکتری‌ها را از بین ببریم، سیستم ایمنی ضعیف می‌شود.

این کارشناس تغذیه گفت: مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک و موادی که در پرورش برخی از مواد غذایی از آن استفاده می‌شود، دست به دست هم می‌دهد که ذخایر باکتریایی بدن ما به شدت آسیب ببیند و این آسیب یعنی تضعیف سیستم ایمنی. وقتی فردی به لحاظ ژتیکی سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد و موارد مهم را در پیشگیری و تقویت آن رعایت نکند، نباید انتظار داشت که به سلامت از کرونا عبور کند.

وی با اشاره به دیگر عوامل تقویت کننده سیستم ایمنی بدن گفت: ورزش از دیگر مواردی است که باعث تقویت سیستم ایمنی و بر عکس افزایش وزن باعث تضعیف آن می‌شود. بدن در شرایط اضافه وزن و چاقی فاکتور‌های التهاب زا تولید می‌کند که باعث می‌شود سیستم ایمنی ضعیف شود.

جعفریان گفت: عدم رعایت این نکات در کنار مسائل تغذیه ای، استرس زیاد و الگوی رژیمی بد، باعث می‌شود جسم فرد ضعیف شود. بی شک اگر این موارد رعایت و مواد مورد نیاز سیستم ایمنی بدن تامین می‌شد، می‌توانستیم مدیریت بهتری در باب کرونا داشته باشیم.

مردم نباید از کرونا بترسند

وی ضمن اشاره به وضعیت پاندمی کرونا در کشور‌های همسایه ادامه داد: برخی از کشور‌های همسایه که سیستم بهداشتی بسیار ضعیفی در کشورشان حاکم است و اصلا قابل قیاس با کشور ما نیستند و اتفاقا پرتوکل‌های بهداشتی را هم به خوبی رعایت نمی‌کردند، مرگ و میر ناشی از کرونا بسیار پایینی را تجربه کرده اند. این امر می‌تواند دلایل گوناگونی نظیر ارائه آمار‌های اشتباه داشته باشد. اما درصد بیشتری از این مورد می‌تواند به میزان استرس و تغذیه آحاد جامعه مربوط باشد.

به گفته جعفریان؛ ما اگر بیش از اندازه مردم را از ابتلا به کووید بترسانیم، حتی اگر بهداشت را بیش از اندازه رعایت کنیم، سیستم ایمنی بدن تضعیف می‌شود.

در ادامه وی گفت: با توجه به شرایط فعلی بازار شبه علم در علوم تغذیه بسیار داغ است و امروزه مردم با حجم وسیعی از اطلاعات مواجه می‌شوند که بی شک اعتماد کرد به آن‌ها فرایند سختی است.

مراقب چربی‌های شکمی باشید

جعفریان با اشاره به موارد یاد شده گفت: یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که بسیاری از مردم متاسفانه اطلاعات تغذیه‌ای را از فضا‌ها و بستر‌هایی می‌گیرند که شاهد علمی ندارد و، چون با هیجان گفته می‌شود مشتاقان زیادی پیدا می‌کند. علم امروز علم تجربه است. باید گفت؛ در این رابطه چند فاکتور جدی است، یک میزان چربی بدن به ویژه ناحیه شکمی اهمیت دارد؛ گفتنی است، چاقی و اضافه وزن در کشور ما نزدیک به هفتاد درصد است و اصلی‌ترین عامل شیوع کرونا چاقی است و این یک فاکتور جدی است.

وی یکی دیگر از دلایل مرگ و میر زیاد ناشی از کرونا در ایران را میانگین سنی بالای جامعه دانست و گفت: مطالعات نشان داده که کرونا در افراد مسن خطرساز است. همچنین سطح پایین ویتامین دی در هر کشور باعث شده که حدود شصت تا هفتاد درصد عوارض کرونا بالاتر رود. بنابراین، اگر کسی سنگ کلیه ندارد، ماهی یک بار ویتامین دی ۵۰۰۰۰ AU مصرف کند. همچنین کمبود زینک، روی و کم خونی و میزان کم سلنیوم در غذا‌ها باعث می‌شود، شرایط برای شیوع ویروس کرونا افزایش یابد. از دیگر فاکور‌های مهم ویتامین آ است که کمبود آن می‌تواند بدن را به ضعف سیستم ایمنی برساند.

آب زیاد بنوشید

جعفریان گفت: در کنار این موضوعات نوشیدن آب از دیگر فاکتور‌هایی است که به شدت در حفظ و تقویت سیستم ایمنی اثرگذار است. در واقع هر چقدر آب نوشیده شود باعث تقویت سیستم ایمنی شود. در ایران معمولا تا افراد تشنه نباشند، آب نمی‌نوشند. در کل در فرهنگ ما آب کم نوشیده می‌شود که این امر ایرانیان را در مقابل کرونا ضعیف‌تر می‌کند.

به گفته وی، آب سالم‌ترین نوع نوشیدنی است. استفاده از دمنوش‌ها نظیر آویشن و رزماری یکی از بهترین دمنوش‌ها است که اتفاقا در ایران فراوانی زیادی دارد. همچنین آب میوه، سبزیجات و چای سبز جزو نوشیدنی‌هایی است که در کاهش ابتلا به کرونا بسیار کمک کننده است. در دیگر مواد غذایی مهم در کاهش ابتلا به کرونا مصرف بیشتر پروتئین در مقابل کربوهیدارت است. پروتیین یک عامل جدی برای مبارزه با سیستم ایمنی است بهترین منبع پروتیین در حال حاضر تخم مرغ است؛ هر ایرانی باید روزانه یک تخم مرغ بخورد. لبنبات هم جزو مهترین مواد غذایی و بعد مصرف گوشت و حبوبات می‌تواند اتخاب خوبی برای تغذیه در دوران کرونا باشد.

به گفته جعفریان، ترکیبات فعالی که دارای آنتی اکسیدان هستند؛ نظیر سیاهدانه به شدت از ابتلا به کرونا جلوگیری می‌کند. به اعتقاد من، اگر این ترکیبات غذایی و موارد گفته شده رعایت شود، ما می‌توانیم به صورت جدی با کرونا مبارزه کنیم و حتی مبتلا نشیم یا اگر مبتلا شدیم به راحتی عبور کنیم.

رژیم که می‌گیرید درست غذا بخورید

وی با اشاره به برخی رژیم‌های لاغری که همراه با ضعف و گرسنگی بسیاری است، گفت: هر گونه رژیمی که فرد در آن احساس گرسنگی کند، اشتباه است و فرقی ندارد که در یک اپیدمی باشیم یا نباشیم. درست غذا خوردن مهم است و تغذیه درست با غذای سالم فرق می‌کند. باید متنوع و به اندازه نیاز غذا خود و نسبت‌ها در مصرف موارد غذایی رعایت شود. متاسفانه بازار رژیم در ایران بسیار فاسد است و بسیاری از افراد به دنبال سود‌های مالی خود هستند نه سلامت جامعه. اغلب این امور به اعتقاد من باطل و بیشتر تبلیغاتی و غیر علمی است.

به گفته این کارشناس تغذیه، بهترین توصیه برای کاهش وزن دو الی چهار کیلو در ماه است که این برای بیماران و افرادی که دارای مشکلات دیگری هستند زیاد است.

روغن سرخ کردنی بهترین انتخاب

وی در پاسخ به این پرسش که بهتین روغن مصرفی برای تغذیه چیست؟ گفت: روغن سرخ کردنی بهترین انتخاب برای تغذیه است؛ چرا که در شرایط دمای بالا مقاومت خوبی دارد. اما اگر افراد از شرایط مالی خوبی برخوردارند، بهتر است روغن زیتون و کنجد تصفیه شده استفاده کنند. اما در کل بهترین روغن روغن سرخ کردنی است که وقتی حرارت می‌بینند آسیب‌هایی که به بدن می‌رسانند کم است.

این استاد دانشگاه درباره افزایش یا کاهش وزن ناشی از عوارض کرونا گفت: اتفاقی که در بسیاری از بیماران کرونایی می‌افتد، کاهش وزن شدید است و این فرآیند خطر جدی تری برای سیستم ایمنی به وجود می‌آورد که حتی فرد ممکن است دیابتی باشد یا برخی دیگر از بیماری‌ها در آن رخ دهد. توصیه من این است که فرد با حوصله به تعادل ورن برسد.

منبع: بهداشت نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها