سورپرایز آمریکا برای ایران؛
کد خبر: ۳۵۸۵۴۸
۱۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۳
0
یک دیپلمات ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: ما آماده ایم راهی پیدا کنیم تا تحریم‌های مغایر با برجام را برداریم و آن‌ها نیز اقدامات هسته‌ای که با برجام مغایر است را به عقب برگرداند. وی گفت: ما آماده ایم تا مذاکرات را با این روح و نگرش ادامه دهیم و سعی کنیم به سرعت به نتیجه برسیم تا ورق را برگردانیم.
شاید سریع همه چیز را عوض کنیم
به گزارش پول نیوز، خبرنامه «دیپلماتیک» لورا روزن خبرنگار آمریکایی نوشت: یک دیپلمات ارشد آمریکایی امروز گفت که آن‌ها هنوز منتظر پاسخ ایران در مورد زمان آماده شدن برای از سرگیری مذاکرات بین المللی به منظور احیای احتمالی برجام هستند. این دیپلمات افزود در حالی که زمان یک عامل تاثیرگذار است، مهمتر این است که ایرانیان با موضعی واقع بینانه که به بازگشت متقابل به توافق کمک می‌کند، به مذاکرات بازگردند. "

دانلود سریال زخم کاری قسمت چهاردهم ۱۴ به گزارش انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: این دیپلمات ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: "ما آماده ایم راهی پیدا کنیم تا تحریم‌های مغایر با برجام را برداریم و آن‌ها نیز اقدامات هسته‌ای که با برجام مغایر است را به عقب برگرداند. "

وی گفت: "ما آماده ایم تا مذاکرات را با این روح و نگرش ادامه دهیم و سعی کنیم به سرعت به نتیجه برسیم تا ورق را برگردانیم. "

وی افزود: "ایرانی‌ها باید تصمیم بگیرند که آیا آن‌ها نیز متعهد به این کار هستند یا نه. در غیر این صورت، ما مجبوریم مسیر متفاوتی را انتخاب کنیم. "

علی واعظ، مسئول بخش ایران در اندیشکدهٔ «گروه بین‌المللی بحران» گفت: ایران پیغام‌های غیر رسمی متفاوتی درباره زمان آماده شدن برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در روز‌های اخیر ارسال کرده است. تردید ممکن است نشان دهنده این باشد که دولت جدید ابراهیم رئیسی هنوز موضع خود درباره مذاکرات و همچنین مذاکره کنندگانش را نهایی نکرده است. همچنین این ممکن است به این دلیل باشد که تهران سعی می‌کند از این طریق کشور‌های غربی را از صدور قطعنامه احتمالی علیه ایران به دلیل همکاری ناکافی با تحقیقات در زمینه فعالیت‌های سابق هسته ای، در جلسه آینده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، باز دارد.

واعظ افزود: "به نظر می‌رسد که ایرانی‌ها برخی از تصمیمات اساسی در مورد رویکرد خود در مورد مذاکرات را اتخاذ نکرده اند، از جمله اینکه چه کسی قرار است عهده دار این مذاکرات شود. نه فقط افراد، بلکه حتی اینکه کدام نهاد مدیریت این مذاکرات را بر عهده داشته باشد. "

واعظ با اشاره به سه قدرت اروپایی دخیل در مذاکرات هسته‌ای ایران و با توجه به برگزاری جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۳ تا ۱۷ سپتامبر در وین، گفت: "من فکر می‌کنم ایرانی‌ها بر این باورند که به نفع آنهاست که دور هفتم گفتگو‌ها را تا بعد از جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از سر نگیرند تا بتوانند با داشتن اهرم فشاری بر سه کشور اروپایی و استفاده از ترس آن‌ها از اینکه صدور قطعنامه علیه ایران مانع از سرگیری مذاکرات شود، از صدور این قطعنامه جلوگیری کنند. "

واعظ با ارزیابی محاسبات ایران، گفت: "اگر آن‌ها یک هفته قبل از نشست شورای حکام با موضع بسیار سخت تری به مذاکرات برگردند، این امر به طور بالقوه می‌تواند نتیجه‌ای عکس خواسته آن‌ها را در پی داشته باشد"

خبرگزاری امواج گزارش داده است، در پی اظهارات وزیر خارجه جدید ایران در رسانه‌ها مبنی بر اینکه ممکن است این کشور به چند ماه زمان نیاز داشته باشد، ایران دیروز (۳۱ اوت) پیامی را به انریکه مورا، هماهنگ کننده اتحادیه اروپا ارسال کرد و گفت که به مذاکرات در مورد احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایبند.

اما یک مقام اروپایی گفت که پیام به بروکسل بسیار مبهم است. این مقام اروپایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: "من نمی‌گویم تردید‌ها برطرف شده، اما این تفسیر به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی مطرح شده است. "

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جدید ایران، اولین سفر خارجی خود به یک کنفرانس بین المللی در بغداد و سپس در سفر به سوریه در آخر هفته گذشته و در بازخوانی‌های بعدی ایران از گفتگو‌ها با همتایان دیپلماتیک و اظهارات در رسانه ها، تاکید کرد که دولت رئیسی به دنبال آن است که ایران به عنوان یک دولت مهم در منطقه شناخته شود، نقش غرب در منطقه را مغایر با منافع ایران می‌داند و به دنبال این است که مذاکرات برای ایران "دستاورد‌های ملموسی" داشته باشد.

امیرعبداللهیان در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران گفت: "مذاکره یکی از ابزار‌های دیپلماسی است و ما امیدواریم که اتفاقات خوبی در این زمینه رخ دهد و طرف‌های دیگر بر اساس خرد و نه پیام‌های غیر سازنده بر سر میز مذاکره حاضر شوند. "

امیرعبداللهیان در مورد زمان آمادگی ایران برای بازگشت به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای که شش دور آن تا ۲۰ ژوئن در وین برگزار شد، گفت که دولت جدید ایران ممکن است به زمان نیاز داشته باشد.

امیرعبداللهیان گفت: "طرف دیگر درک می‌کند که دو تا سه ماه طول می‌کشد تا دولت جدید روی کار بیاید و برای هر تصمیمی برنامه ریزی کند. "

علی واعظ گفت "واضح است که ایرانی‌ها تعلل می‌کنند تا با دست پر تری به مذاکرات برگردند، اما آن‌ها نمی‌توانند از طریق این تاکتیک یک توافق بهتر را به دست آورند و در مورد به شکست کشاندن توافقی ریسک می‌کنند که در مقایسه با سایر گزینه‌ها بهترین گزینه آن هاست. "

دیپلمات ارشد آمریکایی در پاسخ به این سوال که چگونه این پیام را درک کرده است، گفت که این پیام، واضح نیست و آن‌ها هنوز منتظر ارتباط رسمی هستند، احتمالاً از طریق بروکسل.

دیپلمات آمریکایی گفت: "ما هنوز منتظر هستیم تا بطور رسمی بفهمیم که قصد آن‌ها چیست. وقتی آن‌ها به ما بگویند ما متوجه می‌شویم. "

این دیپلمات ادامه داد که مهمتر از تاریخ این است که ایرانی‌ها "در صورت بازگشت به مذاکرات با موضعی واقع بینانه که با پایبندی متقابل به توافق سازگار است، بازگردند. "

وی افزود: "اگر آن‌ها بر برداشتن گام‌هایی فراتر از تعهدات برجام پافشاری کنند، این بدان معناست که ما در حال مذاکره در مورد چیزی غیر از برجام هستیم. این یک نوع مذاکره بسیار متفاوت خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها