کد خبر: ۳۵۸۶۱۷
۱۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۴
0
نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به تسریع واردات کالای اساسی به کشور گفت: قاچاق گوشت در کشور به خصوص در جنوب افزایش یافته است.
افزایش واردات کالای اساسی به کشور
 
 
به گزارش پول نیوز،احد آزادیخواه نماینده مجلس شورای اسلامی در برنامه غیرمحرمانه اظهار کرد: برخی از این متغیر‌ها صرفا متعلق به کشور ما نیست و بخشی از مشکلات مطرح شده به دلیل نوسانات قیمت جهانی است و خشکسالی در بسیاری از کشور‌های دیگر اتفاق افتاده و نسبت به سال‌های گذشته قطعا تکانه‌هایی در حوزه قیمت خواهد داشت و ما را نیز تحت تاثری قرار خواهد داد. البته مشکلات و موانع دیگری نیز وجود دارد که باید به حل آن پرداخت.

وی افزود: در ابتدای سال ۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ برای این سه قلم کالای دارو، تجهیزات پزشکی و نهاده‌های دامی تخصیص یافت که درحال حاضر گندم نیز اضافه شده است. برآورد اول سال، بودجه‌ای که از آذرماه ۱۳۹۹ تا شب عید تنظیم شد، ۸ میلیارد دلار انجام شد، اما اکنون به اضافه دارو و تجهیزات پزشکی ۱۵ و نیم میلیارد دلار ارز نیاز داریم. موانعی در این راستا وجود دارد لیکن مطمئنا کشور این توان را دارد که این رقم را تامین کند و تا کنون پیشرفت خوبی داشته ایم. در نهاده‌های دامی نسبت به آنچه که پیش بینی می‌شد عقب هستیم که متغیر‌های مختلف عامل این اتفاق شده است.

آزادیخواه به موضوع گندم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به دلیل خشکسالی مجبور به وارد کردن حجم وسیعی از گندم هستیم. در سال‌های قبل پیش بینی یک میلیون تن تا ۲ و نیم میلیون تن بود در حالیکه امسال بیشتر از این رقم است و به دلیل استراتژی بودن آن گندم در اولویت می‌باشد.

وی با بیان اینکه از برنامه‌های واردات عقب هستیم لیکن قابل جبران است، گفت: کشتی‌هایی که اخیرا پهلو گرفته اند، امیدی ایجاد کرده است. در واقع یکی از متغییر‌های دیگر مسئله حمل و نقل است که با کمک کمیسیون و همچنین وزارت راه تکانی خورد. روزانه از بندر امام تنها ۲ هزار و ۳۰۰، کامیون فعال شده اند و این بار را بین استان‌ها توزیع می‌کنند.

آزادیخواه تصریح کرد: متاسفانه در گوشت قرمز موانع بسیار زیادی داریم که یکی از آن قیمت جهانی است و باعث شده تا انگیزه قاچاق در کشور به خصوص در جنوب افزایش یابد و استان‌هایی که به جنوب کشور و حوزه خلیج فارس وصل هستند و مشتری‌هایی که اصطلاحا دست به نقد آماده هستند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا کشتار بیش از حد و نرخ متداول دام و طیور موجب کاهش نرخ نشد؛ پاسخ داد: ما نمی‌توانیم علل را داشته باشیم، اما جلوی معلول‌ها را بگیریم. به این معنا وقتی مشاهده می‌کنید که نهاده گران‌تر از آنچه که تصور می‌شد به دست تولید کننده می‌رسد علاوه بر آن هزینه‌های بالا سری، حمل و نقل، گاز، آب، برق، بیمه کارگر بیشتر از حد تصور است، تولید کننده مجبور به تحمل است و از سوی گفته شود که حتما باید قیمت گوشت، شیر و... نباید افزایش یابد که کاملا در تضاد است.

آزادیخواه عنوان کرد: نمی‌توان گفت که حتما قیمت گوشت قرمز و سفید گران خواهد شد لیکن این پیش بینی وجود دارد که با توجه به شرایط جهانی و مسائلی که در کشور وجود دارد نمی‌توان تولید کننده را وادار کنیم که محصولات خود را ارزان بفروشد در حالیکه گران خریداری کرده است. لیکن در حال حاضر باید منتظر احتمال افزایش نرخ دام و طیور و محصولات دامی باشیم.

وی با بیان اینکه این افزایش نرخ در نیمه دوم سال جاری پیش بینی می‌شود، گفت: شرکت پشتیبانی امور دام به تامین گوشت سفید و قرمز از کشور‌های مختلف و همسایه پرداخته و خوشبختانه در تامین مشکلی وجود ندارد لیکن این بدان معنی نیست که قیمت تغییری پیدا کند.

آزادیخواه درباره ارز ترجیحی گفت: سیاست و نظر مجلس بر حذف این یارانه است و این مدل اختصاص ارز ترجیحی باعث فساد و رانت است. اگر دولت بناست که ارز ۴۲۰۰ تومانی را تخصیص دهد، باید ایرادات موجود برطرف شود در غیراینصورت دربر همان پاشنه خواهد چرخید و مشکلات دوچندان خواهد شد.

باید منتظر افزایش قیمت محصولات پروتئینی باشیم

قدیری رئیس انجمن خوراک دام، طیور وآبزیان در ادامه این برنامه اظهار داشت: امسال با توجه به شرایط خشکسالی و نیاز کشور حدود ۹۰۰ تن گوشت قرمز و تقریبا ۲ و نیم میلیون تن گوشت قرمز و یک و یک دهم میلیون تن تخم مرغ باید تولید شود که طبیعی است برای این میزان از تولید محصولات پروتئینی به حدود ۲۱ میلیون انواع خوراک دام و طیور نیاز داریم که از این میزان، متاسفانه حدودا ۸۰ درصد وابستگی به خارج از کشور وجود دارد که حدود به ده میلیون تن ذرت و ۴ و نیم میلیون تن کنجاله سویا و حدود ۶ و نیم میلیون تن نیز جو دامی نیاز داریم تا تولیدکنندگان شیر و گوشت و تخم مرغ کشور این میزان محصولات پروتئینی را تولید کرده و به بازار مصرف ارائه کنند.

قدیری خاطرنشان کرد: بروکرواسی‌های اداری و موازی کاری در بین بخش‌های مختلف دولتی بیداد می‌کند و یکی از مشکلات اقتصاد کشور محسوب می‌شود و واقعیت اینجاست که باید پذیریم که در بین این جابه جایی دولت روحانی و دولت رئیسی بسیاری از امور بر زمین مانده و متاسفانه کسی مسئولیت آن را برعهده نمی‌گیرد. لیکن باید بدانیم که بالاخره یکی از موضوعاتی که دولت رئیسی باید با جدیت به آن بپردازد موضوع متمم بودجه‌ای است که باید در شهریور ماه به مجلس ارائه بدهد.

وی یکی از مهمترین دغدغه را تامین به موقع نهاده‌های دامی دانست و گفت: بدین شکل مشکلاتی که در سال گذشته در خصوص قیمت مرغ و صف‌هایی که به این دلیل تشکیل شد و اکنون نیز در خصوص قیمت شیر و سایر محصولات لبنی بوجود آمده، تعیین تکلیف شود تا تکلیف مردم مشخص شود. ولی واقعیت اینجاست که در تصمیم گیری‌های خود در کشور علی الخصوص در حوزه محصولات پروتئینی که متاسفانه دولت‌ها آن‌ها را جزو کالا‌های سیاسی به حساب می‌آورند، با سرعت بیشتری تصمیم گیری نمی‌شود و این موضوع باعث شده که تولید کننده‌ها و مردم و از همه مهمتر سیاست گذاری اقتصادی نیز از این وضعیت ناراضی باشند.

قدیری در پاسخ به این سوال که چه میزان از ۸۰ درصد علوفه دام و طیور که می‌بایست از خارج از کشور وارد شود تا امروز وارد شده، گفت: متاسفانه از برنامه عقب هستیم، در سال جاری حدود ۶ و نیم میلیون تن انواع نهاده‌های دامی از ابتدای سال وارد کشور شده و طبیعتا آمار‌ها نشان می‌دهد که باید ۱۰ میلیون تن دیگر تا پایان سال وارد کشور شود و اگر به فصل سرما نزدیک شویم طبیعتا شرایط خرید و تامین سخت‌تر خواهد شد و قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند. متاسفانه نهاده دامی در زمان مناسب خریداری نمی‌شود و وقتی خریداری در زمان اتمام فصل برداشت موکول شود، باید با قیمت بالاتری خرید کرد.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری حدود ۶ و نیم میلیون تن انواع نهاده‌های دامی از ابتدای سال وارد کشور شده و طبیعتا آمار‌ها نشان می‌دهد که باید ۱۰ میلیون تن دیگر تا پایان سال وارد کشور شود و اگر به فصل سرما نزدیک شویم طبیعتا شرایط خرید و تامین سخت‌تر خواهد شد و قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کندواین موضوع بر نرخ تمام شده گوشت و دام تاثیر خواهد گذاشت، گفت: با توجه به اینکه حدود ۷۰ درصد از قیمت تمام شده محصولات پروتئینی ما مستقیما به خوراک دام برمی گردد، قطعا در قیمت تمام شده محصولات پروتئینی تاثیرگذار خواهد بود و باید منتظر افزایش قیمت محصولات پروتئینی هم باشیم.

قدیری گفت: ظرفیت تولید مرغ بیش از ۲.۷ دهم میلیون تن است در حالیکه مصرف کشور ۲.۴ دهم میلیون تن است به این معنا که در حالت عادی بیش از ۳۰۰ هزار تن می‌توان مرغ بیشتری تولید کنیم و تولید کننده به صادرات آن بپردازد.

وی تصریح کرد: باید اختیارات لازم به وزیر جهاد داده شود و وزارت جهاد کشاورزی استقلال لازم داشته و از نیرو‌های کارشناس و منابع انسانی متعهد استفاده کند. از سویی به قدری بازرسی‌ها و نظارت افزایش یافته است که شهامت از مدیران گرفته شده و مسئله‌ای که ظرف چند روز می‌تواند حل شود، نتیجه گیری آن چند ماه به طول می‌انجامد. بنابراین؛ حتما باید وزیرجهاد کشاورزی برنامه محور باشد.

دولت باید تصمیم قاطعی برای تغییر رویه اقتصادی داشته باشد

کمالی سروستانی مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغداران به دو مفهوم گرانی و گران فروشی اشاره کرد و گفت: گرانی ناشی از هزینه‌های تولید است که سر جمع یارانه‌ای که دولت به صنعت طور اختصاص می‌دهد حداکثر حدود ۴۰ درصد است. لیکن برای صددرصد قیمت ورود پیدا می‌کند که حساب دیگر هزینه‌ها را نمی‌کند. به اضافه اینکه به طور مثال بعضا قیمت تکلیفی را امروز اعلام می‌کند و یک هفته بعد همان نهاده‌هایی که این قیمت از آن منبعث شده است، گران می‌کنند.

وی افزود: شیوه یارانه‌ای که به صنعت دام و طیور تزریق می‌کنیم به واسطه اینکه با ساختار‌ها و زیرساختار‌های اداری همخوانی ندارد عملا سطح بهره وری آن را کاهش می‌دهد. یارانه به اولین حلقه تولید تزریق می‌شود و تا به دست مصرف کننده برسد باید نزدیک به هفت حلقه طی کند و از سوی در نظام اداری آن برخی از این حلقه‌ها با هم تناقض دارند.

کمالی اضافه کرد: همواره جنگی میان وزارت جهاد کشاوری و وزارت صمت و گمرک و بانک مرکزی داشتیم که هیچ گاه با همدیگر هماهنگ نبودند. بنابراین؛ باید راهکار دیگری برای یارانه داشت و نشان دهنده این می‌باشد که این نوع تزریق یارانه نه تولید کننده و نه مصرف کننده را منتفع کرده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها