کد خبر: ۳۵۹۵۷۶
۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۷
0
رییس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل نودم مجلس گفت: سازمان شانگ‌های ضمن حفظ استقلال همه جانبه اعضا و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، ارتقای منافع مشترک را دنبال می‌کند که با اصول و اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همخوانی دارد.
خضریان: سازمان شانگ‌های با اصول و اهداف سیاست خارجی ایران همخوانی دارد
«علی خضریان» روز شنبه با تاکید بر اهمیت عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ‌های به خبرنگاران گفت: طی سال‌های اخیر شاهد تغییر سریع نظم اقتصاد جهانی و توزیع قدرت در نظام بین‌الملل هستیم و نظم برخاسته از جنگ جهانی دوم به رهبری آمریکا دچار بحران شده است. این موضوع پس از حوادث ۱۱ سپتامبر تا امروز به ویژه در منطقه غرب آسیا که آخرین آن خروج از سر استیصال از افغانستان بوده است، به خوبی نشانگر ورود به مرحله زوال هژمونی آمریکا و دوره گذار به یک نظم جدید هستیم.

رییس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس یازدهم، افزود: دولت آمریکا امروز فاقد بنیه اقتصادی، سیاسی و نظامی لازم برای تحمیل امیال، قواعد و هنجار‌های دلخواه خود در مسایل و حوزه‌های راهبردی بین‌المللی است. نهاد‌های بین‌المللی، چون بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و سازمان تجارت جهانی که وظیفه تزریق رضایتمندانه هنجار‌ها و قواعد هژمونی آمریکا به جوامع پیرامونی به منظور تداوم هژمونی واشنگتن را داشتند، امروز تقریبا اثرگذاری خود را از دست داده‌اند.

خضریان افزود: یکی از نشانه‌های نظم جدید این است که برخلاف میل کشور‌ها برای عضویت در WTO (سازمان جهانی تجارت) در گذشته، امروز عموم کشور‌ها به سمت ترتیبات تجاری دوجانبه، چند جانبه و منطقه‌ای سوق داده شده‌اند که با هنجار‌ها و شرایط ملی و منطقه‌ای سازگاری بیشتری دارند و عملیاتی‌ترند.

وی با اشاره به شکل‌گیری قطب‌های جدید قدرت، چون سازمان همکاری شانگ‌های در شرایط جدید بین‌المللی، گفت: قطب‌های جدید قدرت نقش پیشرو آمریکا را به عنوان هژمون تایید نمی‌کنند و اجماع وسیع سیاسی در حمایت از اهداف و سیاست تک قطبی واشنگتن وجود ندارد. از همین رو واقعیت‌های جهانی حکایت از حضور بازیگران قدرتمند زیادی است که هیچکدام به تنهایی قادر به تاثیرگذاری در روند‌های راهبردی نخواهند بود و توزیع قدرت در نظم جدید بین‌الملل بر مبنای ائتلاف‌ها و اتحاد‌هایی از کشور‌ها خواهد بود.

خضریان با بیان اینکه سازمان همکاری‌های شانگهای، می‌تواند یک الگوی موفق تامین منافع کشور‌ها در نظم جدید باشد، افزود: سازمان شانگ‌های ضمن حفظ استقلال همه جانبه اعضا و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، ارتقای منافع مشترک را دنبال می‌کند که با اصول و اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همخوانی دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با تاکید بر اینکه پیوستن ایران به شانگهای، هم برای ایران و هم برای این سازمان، منافع متعددی خواهد داشت، گفت: این مهم مورد تایید دیگر اعضای سازمان شانگ‌های نیز قرار گرفته و پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگ‌های را موجب تقویت نفوذ سازمان در مسایل مهم بین‌المللی دانسته‌اند و قطعا این رویداد منجر به تقویت نظم جدید در منازعه با نظم تک قطبی خواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: