March 2023 26 / يکشنبه ۰۶ فروردين ۱۴۰۲
کد خبر: ۳۵۹۶۷۲
۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸
0
تعداد شاغلین در بهار ۱۴۰۰ نسبت به بهار سال ۹۹بیش از ۷۱۳.۲۴۷ نفر افزایش داشته است که دلیل اصلی این افزایش، کاسته شدن شدت تاثیرشیوع بیماری کرونا در کنار رونق اشتغال در برخی از زیر بخش‌ها بوده است.
بررسی آمار بیکاری و اشتغال در بهار ۱۴۰۰
معمولا بازار کار هر کشور از ابعاد مختلف توسط تحلیلگران آمار‌های بازار کار مورد بررسی و رصد قرار میگیرد که در این بین تحلیل شاخص‌هایی مانند نرخ بیکاری، نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال از عمومیت و اهمیت بیشتری برخوردار است. علاوه بر این‌ها تحلیل روند تعداد شاغلین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا علاوه بر ارائه تصویری از حاصل فعالیت‌های اشتغالزایی، بخشی کلیدی از دلایل نوسانات و تغییرات سایر شاخص‌ها را نیز تبیین می‌کند.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی بر اساس نتایج آمارگیری از نیروی کار مرکز آمار ایران در بهار سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ در گزارشی تحت عنوان "مقایسه تعداد شاغلین به تفکیک فعالیت‌های عمده اقتصادی -بهار ۱۳۹۹ -بهار ۱۴۰۰" با بررسی تغییرات تعداد شاغلین در بهار سال ۱۴۰۰ نسبت به بهار سال ۱۳۹۹، به تفکیک فعالیت‌های اقتصادی پرداخته است.

همانگونه که در جدول شماره ۱ مشاهده می‌کنید تعداد شاغلین در بهار ۱۴۰۰ نسبت به بهار سال ۹۹بیش از ۷۱۳.۲۴۷ نفر افزایش داشته است که دلیل اصلی این افزایش، کاسته شدن شدت تاثیرشیوع بیماری کرونا در کنار رونق اشتغال در برخی از زیر بخش‌ها بوده است که در ادامه جزئیات بیشتری ارائه خواهد شد.

تعداد شاغلین بخش کشاورزی در بهار ۱۴۰۰ نسبت به بهار سال قبل ۱۴۰۰۷ نفر کاهش یافته است که نشان از توقف رشد اشتغال در بخش مذکور دارد.

شاغلین بخش ساختمان در بهار ۱۴۰۰ نسبت به بهار سال قبل ۳۸۱.۳۰۷ نفر افزایش یافته است بر این اساس می‌توان گفت فعالیت‌های ساخت و ساز کشور مجدد افزایش پیدا کرده است و انتظار می‌رود بخش‌هایی از صنعت مانند تولید سیمان، کاشی و سایر مصالح ساختمانی با رونق مواجه شوند؛ بنابراین باید توجه داشت:

افزایش قیمت سهام شرکت‌های تولید سیمان، کاشی و مصالح ساختمانی دور از انتظار نیست و این موضوع باید مورد بررسی دقیق صندوق‌های زیر نظر وزارتخانه قرار گیرد.

در صورتی که واردات محصولات ساختمانی همانند سال‌های ۸۸تا ۹۲به حد بی رویه برسد اشتغال در بخش صنعت مربوط به تولید این محصولات تغییر چندانی نخواهد کرد.

همانگونه که انتظار می‌رفت شاغلین بخش معدن با ۲۵.۴۶۹ نفر افزایش همچنان روند افزایشی دارد.

بخش‌های تولید منسوجات ۲۰.۸۱۸ نفر کاهش و پوشاک با ۳۶.۱۸۶ نفر کاهش تعداد شاغلین همچنان تحت تاثیررکود حاصل از شیوع بیماری کرونا قرار دارند.

تعداد شاغلین بخش تولید مواد و محصولات شیمیایی ۵۷۵ نفر کاهش داشته است. بنابر این می‌توان گفت این بخش که تحت تاثیر افزایش تقاضا برای مواد ضدعفونی وشوینده افزایش پیدا کرده به حالت اشباع رسیده است.

تعداد شاغلین در بخش تولید محصولات فلزی ساخته شده وبا ۳۰۹۱۰نفر افزایش به ۴۷۱.۳۱۷ نفر رسیده است که نشان می‌دهد این بخش درحال تبدیل به یک بخش عمده اقتصادی است. بنابر این باتوجه داشت باید برای کوتاه کردن دست دلال‌ها از مواد اولیه مورد نیاز این بخش رونق این بخش را بیش از پیش افزایش خواهد داد.

شاغلین بخش تولید تجهیزات برقی ۲۴۹۳۷ نفر کاهش داشته است. بدیهی است کاهش سهم رقبای خارجی در این بخش باعث شد بسیاری از شرکت‌های زیان ده این بخش به سود ده تبدیل شوند و اگر بتوان با کنترل قاچاق و حمایت‌هایی همانند حمایت‌هایی که از صنعت خودروسازی به عمل آمده است روند فعلی را حفظ کرد این بخش نیز به یکی از بخش‌های اصلی اشتغالزایی تبدیل خواهد شد.

هماهنگونه که انتظار می‌رفت با حمایت‌هایی که از بخش تولید وسایل حمل و نقل صورت گرفته است تعداد شاغلین این بخش ۱۶۱۳ نفر افزایش یافته است. این در حالی است که بسیااز شرکای خارجی این بخش تحت تاثیر تحریم‌ها تعهدات خود را رها کردند.

افزایش ۷۰۹۸ نفری در تعداد شاغلین بخش تولید مبلمان و مصنوعات طبقه بندی نشده در جال دیگر را می‌توان به کاهش قدرت خرید مردم در داخل و باز و بسته شدن مرز‌ها تحت شرایط کرونایی دانست.

افزایش ۷۲۰۰ نفری شاغلین بخش بازیافت این نکته تاکید می‌کند که قواعد و مقررات این بخش از جنبه به کار گیری کارگران خارجی و کار کودک، فرآیند جمع آوری ضایعات خانگی و صنعتی و همچنین فناوری بازیافت باید به دقت مورد بررسی متخصیصن قرار گیرد.

بخش فروش و نگهداری و تعمیر وسایل نقله موتوری و موتور سیکلت و خرده فروشی سوخت خودرو که در بهار ۹۹ با کاهش تعداد شاغلین مواجه شده بود در بهار ۱۴۰۰ با افزایش ۵۴۸۷۱ نفر تعداد شاغلین روبرو شده است.

شاغلین بخش عمده فروشی و حق العمل کاری به جز وسایل نقلیه موتوری و موتور سیکلت که در بهار ۹۹ کاهش یافته بود در بهار۱۴۰۰ به تعداد ۴۲۷۴۱ نفرافزایش داشته است.

شاغلین بخش خرده فروشی با ۶۲۲۱۴ نفر افزایش همچنان به روند افزایشی خود ادامه داده است.

شاغلین بخش هتل و رستوران ۲۵۶۲۱ نفر کاهش یافته است که این کاهش به شیوع کرونا مربوط می‌شود، ولی از شدت کاهش کاسته شده است.

شاغلین بخش حمل و نقل زمینی که تحت تاثیر شیوع کرونا با کاهش مواجه شده بود در بهار ۱۴۰۰ به تعداد ۲۹۲۰۰ نفر افزایش داشته است.

با کاهش محدودیت‌های کرونایی، شاغلان بخش حمل و نقل هوایی ۸۴۴۵ نفر افزایش داشته است.

بخش اداره امور عمومی ۸۱۹۱۹ نفر افزایش تعداد شاغلان داشته است که به تجمع مجوز‌های استخدام مربوط می‌شود و انتظار می‌رود مجدد روند کاهشی پیدا کند.

بخش آموزش با ۸۴۸۲۴ نفر کاهش تعداد شاغلان روند کاهشی خود را ادامه داده است.

بخش بهداشت و مددکاری اجتماعی ۴۵۸۶۶ نفر کاهش تعداد شاغلان داشته است که بیشتر به کاهش فعالیت‌های مطب‌ها و کلینک‌های خصوصی تحت تاثیر شیوع کرونا مربوط می‌شود.
بررسی آمار بیکاری و اشتغال در بهار ۱۴۰۰بررسی آمار بیکاری و اشتغال در بهار ۱۴۰۰
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: