کد خبر: ۳۶۱۴۰۵
۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۳
0
معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: پیش بینی کردیم با صلاحدید ستاد ملی کرونا از اول آبان بتوانیم محدودیت‌ها را رفع کنیم و از ۸ آبان هم با قضیه جدی‌تر برخورد و نظارت کنیم تا محدودیت‌ها منطقی برداشته شود.
 
زمان لغو محدودیت‌های کرونایی اعلام شد
کمال حیدری، معاون بهداشت وزیر بهداشت به مناسبت فرارسیدن "هفته سلامت روان" (۱۸ تا ۲۴ مهر) با تاکید بر اینکه همه مردم انتظار دارند در سلامت روانی مناسبی به سر برند، خاطرنشان کرد: شعار جهانی امسال به مناسبت سلامت روان «مراقبت سلامت روان برای همه، بیایید آن را به واقعیت تبدیل کنیم»، تعیین شده است و فدراسیون جهانی سلامت روان نیز شعار «سلامت روان در جهانی نابرابر» را انتخاب کرده است. شرایط کنونی کشور با توجه به کرونا و مسائل اجتماعی و اقتصادی می‌تواند بر موضوع سلامت روان موثر باشد و جامعه نیز به فکر بهبود آن باشند.


وی با بیان اینکه شرایط کنونی کشور با توجه به کرونا و مسائل اجتماعی و اقتصادی می‌تواند بر موضوع سلامت روان موثر باشد و جامعه نیز به فکر بهبود آن باشند، در تشریح روز‌های هفته سلامت روان، افزود: یکشنبه ۱۸ مهرماه تحت عنوان «نقش سیاست‌گذاران در دسترسی عادلانه به خدمات سلامت روان» نامگذاری شده است، سیاستگذاران و اصحاب رسانه در این زمینه بسیار مهم هستند، زیرا مردم با دریافت ها، سلامت روانشان آرامش می‌گیرد؛ چون مردم دنبال خبر‌های خوش و امید و نشاط هستند و چشم امیدشان به سیاستگذاران است.

حیدری تصریح کرد: نقش رسانه‌ها در این زمینه نیز مهم است و باید اخبار خوب را به مردم انتقال دهیم. دوشنبه ۱۹ مهرماه، به دلیل تاثیرات تحریم‌ها و همزمانی آن با کووید۱۹ با عنوان «نقش تحریم‌ها در نابرابری سلامت روان در پاندمی کرونا» نامگذاری شده است، همه کشور‌های متخاصم اولین کاری که برای نشان دادن اختلاف خود انجام می‌دهند، ناامید کردن مردم است تا از داخل جامعه را بپوسانند و این اتفاق در چهار دهه تحریم برای کشور ما رخ داده است و در بحث دارو و سلامت هم شاهد تاثیر تحریم‌ها هستیم و شعار‌هایی که برای برقراری عدالت دادند، فراموش شده است و کشتار و بمب گذاری و سایر حوادث را شاهدیم که در سلامت روان جهانی اثرگذار است و تاب آوری مردم و نشاط اجتماعی می‌تواند کمک کننده باشد. سه شنبه ۲۰ مهرماه نیز به دلیل ماهیت دو سویه خدمات سلامت روان، با عنوان «رابطه منصفانه ارائه دهندگان خدمات سلامت روانی با خدمت گیرندگان» نامگذاری شده است و مشاوران را ترغیب می‌کند که ارتباط با عطوفت با بیماران داشته باشند و روان فرد را با ساحل آرامش بخش سکنی دهند.

حیدری گفت: چهارشنبه ۲۱ مهرماه به عنوان «تاثیر انگ بر نابرابری خدمات سلامت روان در جامعه» نامگذاری شده است؛ زیرا یکی از موانع مهم عدم مراجعه مردم برای دریافت خدمات روانپزشکی، بحث انگ است که به دلایل فرهنگی و باور‌های غلط جامعه ما، برخی مردم مراجعه به روانپزشک را نوعی انگ اجتماعی می‌دانند که مانعی در دریافت خدمت می‌شود و همه ما ممکن است در بحران‌هایی دچار چنین مشکلاتی شویم و باید نگاه‌ها و کلمات بد در این مورد را از جامعه برداریم تا فرد بتواند به مشاور مراجعه کند.

وی گفت: پنجشنبه ۲۲ مهرماه نیز با عنوان «ضروریت توسعه عدالت اقتصادی در بهبود سلامت روان جامعه» نامگذاری شده است و امیدواریم نگرانی مردم در حوزه توسعه اقتصادی و بی عدالتی رفع شود. روز جمعه ۲۳ مهرماه «سواد سلامت روان و بهره‌مندی از خدمات» نامگذاری شده است که نشان دهنده اهمیت سواد سلامت روان و لزوم ارتقای آن باشد، افراد باید بدانند چه خدمتی را از کجا دریافت کنند.

حیدری اضافه کرد: شنبه ۲۴ مهرماه نیز بر «نقش حاکمیت بر توانمندسازی افراد دارای معلولیت‌های جسمی» تاکید دارد، افراد دارای چنین مشکلاتی بیشتر در معرض آسیب هستند و باید برای این قشر آسیب پذیر برنامه ریزی کنیم.

رفع محدودیت‌های کرونایی از اول آبان در صورت تصویب ستاد ملی کرونا

معاون بهداشت وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: متاسفانه بازگشایی‌ها زودتر از موعد صورت گرفت، علیرغم اینکه هنوز بحث محدودیت‌های هوشمند را اعلام نکردیم و جلسات کارشناسی که می‌گذاریم برای رفع محدودیت‌ها است.

وی افزود: دستور ریاست جمهوری نیز این است که برنامه ریزی‌ها به همین سمت باشد تا کار و تفریح مردم برقرار باشد. ما می‌خواهیم با کرونا زندگی کنیم و برای اینکار باید شرایطی برای سالم زندگی کردن داشته باشیم و محدودیت برای کسانی باشد که واکسن نزدند یا پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند. پیش بینی کردیم با صلاحدید ستاد ملی کرونا از اول آبان بتوانیم محدودیت‌ها را رفع کنیم و از ۸ آبان هم با قضیه جدی‌تر برخورد و نظارت کنیم تا محدودیت‌ها منطقی برداشته شود.

حیدری افزود: ۴ گروه شغلی داریم که نوع ورود به مشاغل و اماکن، نوع خدمات، خدمت گیرندگان و خدمت دهندگان، سفر‌ها و... همگی در پروتکل‌های جدید مشخص شده است که در صورت تایید اعلام می‌شود.

وی در خصوص واکسیناسیون کرونا و نحوه بازگشایی‌ها، تصریح کرد:امیدواریم واکسیناسیون به بالای ۸۵ درصد برسد و این موضوع بر اساس فرمول RO یا بر اساس بیماری زایی آن سوش از ویروس و نوع ویروس جامعه بررسی می‌شود و باید میزان ایمنی بدن و جامعه را بالا ببریم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت افزود: بحث واکسیناسیون چه ۷۰ درصد چه ۱۰۰ درصد به این بر می‌گردد که ایمنی پایه برای فرد فراهم شود. زمانی ممکن است بدن با ویروس روبرو شود و آن را نشناسد و واکنش‌های حساسی نشان دهد و از طرفی اگر بدن با ویروس ضعیف شده روبرو شود، می‌تواند سیستم ایمنی پایه را تقویت کند که اگر با ویروس واقعی روبرو شد، کمترین واقعه برای بدن رخ دهد. بنابراین، اصل موضوع واکسیناسیون به دلیل افزایش ایمنی زایی است.

حیدری ادامه داد: در موجی که پشت سر گذاشتیم بسیاری از افراد مبتلا شدند و به تبع هرچه در مخرج کسر تعداد بیشتری از افراد جامعه مبتلا شوند، ناخواسته تعداد زیادی هم بیمارستان می‌روند و به تبع آن بستری و فوتی افزایش می‌یابد؛ اما اگر با واکسیناسیون ایمنی پایه را کسب کنیم، امیدوار هستیم که کمترین اتفاق در حوزه بستری و مرگ برای افراد رخ دهد و میزان ابتلا هم کاهش یابد.

مشکل کرونا صرفا با واکسن حل نمی‌شود، باید به رعایت پروتکل‌ها اهتمام ورزیم

وی ادامه داد: البته صرفا با واکسن مشکل کرونا حل نمی‌شود و باید به رعایت پروتکل‌ها اهتمام ورزیم. چه بسا برخی با تزریق دو دُز واکسن مبتلا شوند که این امر طبیعی است و احتمال فوت هم وجود دارد، اما این موضوع احتمالا با واکسیناسون به شدت کاهش می‌یابد.

واکسن برای همه فراهم است، اما برخی دچار تشکیک هستند

وی اظهار کرد: در حال حاضر، تقریبا تمام اطلاعات جامع پیرامون افرادی که واکسن زدند و نزدند را داریم و اختلاف فاحشی میان تعداد مبتلایان واکسن زده و نزده وجود دارد. واکسن برای همه فراهم است، اما متاسفانه برخی دچار تشکیک هستند، اما مطمئن باشید واکسن‌های موجود مورد تایید مراجع علمی است و اولین واکسن بهترین واکسن است و باید از فرصت موجود استفاده کنیم تا اگر موج بعدی هم در راه باشد جامعه ایمنی کافی را دریافت کند.

برنامه ریزی ستاد کشوری کرونا برای رفع هوشمند محدودیت‌ها

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در مورد بازگشایی‌ها هم سیاست دولت و انتظار مردم این است که پس از این مدت که خسته شدند، به زندگی عادی بازگردند و مسائل اجتماعی و اقتصادی و... ادامه یابد و تمرکز دولت هم بر بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و سپس جریانات اجتماعی و اقتصادی است.

وی یادآور شد: اگر ایمنی پایه رخ دهد، دغدغه دولتمردان هم کاهش می‌یابد که اگر ابتلایی هم صورت می‌گیرد به کمترین نحو باشد و این هم به مردم باز می‌گردد که پروتکل‌ها را رعایت کنند که کلید مدیریت بیماری از این به بعد همین امر است و امیدواریم اگر موج بعدی رخ می‌دهد، با کمترین حالت باشد.

حیدری اظهار کرد: برنامه ریزی همکاران در ستاد کشوری کنترل کرونا رفع هوشمند محدودیت‌ها است و اینکه برنامه‌های افراد در گروه مشاغل ۴ گانه به چه صورت باشد، حساسیت‌های متفاوتی دارد و موارد آن تعیین شده و تدوین شده است که هفته آینده جهت تصویب و ابلاغ به ستاد کرونا می‌رود. نظارت دستگاه‌ها و خود مردم در این بازگشایی‌ها بسیار مهم است و دستورالعمل‌ها باید جدی گرفته شود.

احتمال پیک بعدی کرونا در آبان ماه

معاون بهداشت وزارت بهداشت یادآور شد: با توجه به ماهیت کرونا، تجمعات، مسافرت‌ها، مراسم‌ها و عدم رعایت فاصله گذاری‌ها، عاملی برای شیوع بیشتر ویروس است و پیش بینی ما این است که شاید در ماه آینده پیکی تجربه کنیم، اما بسیاری از مسائل مانند پوشش واکسیناسیون، رعایت پروتکل‌ها و فاصله گذاری و استفاده از ماسک تاثیر گذار است که پیشگویی‌های ما را تحت تاثیر قرار دهد.

وی در خصوص حمایت از واکسن‌های تولید داخل نیز بیان کرد: تعدادی از شرکت‌های ایرانی مانند پاستور، رازی و برکت در حال گسترش خط تولید هستند، به همین دلیل یکی از سیاست‌های دولت حمایت از این واکسن‌ها بود و خوشبختانه کیفیت بسیار خوبی داشتند.

تمام تلاش ما باید قطع زنجیره انتقال بیماری باشد

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به اینکه فعلا پایانی برای کرونا متصور نیستیم، بیان کرد: امیدواریم هرچه زودتر پاندمی پایان یابد، اما ویروس برای بقای خود تلاش می‌کند و ضریب نفوذش را افزایش می‌دهد، تمام تلاش ما باید قطع زنجیره انتقال بیماری باشد و رمز موفقیت غلبه بر بیماری قطع این زنجیره است.

منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها