کد خبر: ۳۶۱۴۴۸
۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۳
0
قیمت تخم مرغ شکسته شد؛ بازار آرام می‌گیرد؟
قیمت تخم مرغ شکسته شد؛ بازار آرام می‌گیرد؟
طی هفته‌های اخیر، قیمت برخی اقلام سبد خانوار برای جا نماندن از قافله گرانی‌ها یکی پس از دیگری دستخوش نوسانات قرار گرفت که تخم مرغ هم از قافله گرانی عقب نماند، چرا که قیمت هر شانه تخم مرغ به ۶۳ تا ۶۵ هزار تومان هم رسید که این امر مورد اعتراض دهک‌های آسیب پذیر جامعه قرار گرفت.

گرچه عوامل متعددی همچون نابه سامانی بازار نهاده‌های دامی، عدم سنخیت قیمت تخم مرغ با هزینه‌های تولید و زیان چشمگیر مرغدار در فروش طی ماه‌های نخست سال همگی دست به دست هم داده تا بازار تخم مرغ متشنج شود، اما بنابر تاکید رئیس جمهور بر تنظیم بازار کالا‌های اساسی و عرضه با قیمت مناسب به دست مردم، وزیر جهاد کشاورزی تنظیم بازار تخم مرغ را به اتحادیه میهن واگذار کرد تا با ساماندهی عرضه، مشکلات مرتفع می‌شود.

براین اساس اتحادیه میهن توزیع هر شانه تخم مرغ با نرخ مصوب را از چند روز گذشته آغاز کرده که طبق وعده‌های قبلی مسئولان، از روز گذشته توزیع بدون هیچ محدودیتی در حال انجام است که امید است این موضوع بتواند بر آرامش بازار تخم مرغ به عنوان ارزان‌ترین پروتئین در دسترس اقشار ضعیف تاثیر گذار باشد.
 


اختلاف ۵۰۰ تومانی نرخ مصوب تخم مرغ با قیمت عرضه

این پایان ماجرا نیست چرا که بنابر اظهارات سرپرست معاونت امور دام نرخ هر شانه تخم مرغ ۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان و، اما اتحادیه میهن و پشتیبانی امور دام قیمت هر شانه تخم مرغ را ۴۳ هزار تومان اعلام می‌کند، هر چند که مسئولان دلایل متعددی همچون سایز تخم مرغ (ریز، درشت، متوسط) را علت اصلی این اختلاف می‌دانند، اما شاید همین موضوع بتواند زمینه سودجویی را فراهم کند. هر چند که اسما اختلاف ۵۰۰ تومان در میان هزینه‌های روزانه خانوار‌ها رقمی نیست، اما با یک محاسبه سرانگشتی روزانه ۸۵ هزار شانه معادل ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن تخم مرغ در بازار تهران اعم از فروشگاه، عمده فروشی و میادین عرضه می‌شود که با این وجود اختلاف این ۲ رقم چیزی معادل ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در روز و ۲۹۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در یک هفته می‌شود که این امر نیازمند نظارت دستگاه‌های مسئول است تا برخی افراد از عرضه تخم مرغ‌های تنظیم بازار با نرخ مصوب نتوانند سود‌های هنگفتی را به جیب بزنند.
حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین جزئیات عرضه تخم‌مرغ‌های تنظیم بازار، واردات و تاثیر آن بر بازار با خبر شویم:
 


عرضه گسترده تخم مرغ با نرخ مصوب

حمید رضا کاشانی رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از عرضه گسترده تخم مرغ با نرخ مصوب خبر داد و گفت: بنابر دستور رئیس جمهور مبنی بر تنظیم بازار محصولات کشاورزی و دغدغه‌ای که در خصوص تخم مرغ برای مردم پیش آمد، همچنین بنا بر تاکید وزیر جهاد با نگاه حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده، توزیع تخم مرغ با نرخ مصوب هر شانه ۴۳ هزار تومان در میادین آغاز می‌شود.

او افزود: عرضه تخم مرغ از سه روز گذشته در غرفه‌ها و میادین به شکل گسترده آغاز شده و همواره مقادیر بالایی تخم مرغ در اختیار پشتیبانی امور دام قرار گرفته است.

کاشانی درباره آخرین وضعیت واردات تخم مرغ بیان کرد: هم اکنون بحث تامین ارز تخم مرغ وارداتی در دستور کار قرار گرفته است و اولین محموله وارداتی وارد کشور می‌شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن با اشاره به اینکه تنظیم بازار از تخم مرغ تولید داخل در حال انجام است، بیان کرد:، اما اکنون توزیع گسترده تخم مرغ در تمامی میادین بدون محدودیت انجام می‌شود و متقاضیان به هر میزانی که بخواهند، اتحادیه میهن در اختیارشان قرار می‌دهد.

او ادامه داد: بنابر مصوبه اخیر مجوز ۱۰ هزار تن واردات تخم مرغ داده شده که اولین محموله تخم مرغ وارداتی که هزار تن است، وارد کشور و تحویل پشتیبانی می‌شود تا در صورت نیاز توزیع شود.

کاشانی تولید ماهیانه تخم مرغ را ۹۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: هم اکنون میزان تولید جوابگوی نیاز کشور است و همواره مشکلی در تامین وجود ندارد، هر زمانی که قیمت افزایش یابد، با توزیع از محل ذخایر حداکثر ظرف یک تا ۲ روز بازار به نرخ مصوب بر می‌گردد.

به گفته کاشانی، با توجه به تمهیدات ۱.۵ ماه اخیر که در دولت جدید مبنی بر تولک رفتن گله‌ها اتخاذ شد، هم اکنون گله‌ها به تولید رسیدند و توزیع به صورت هدفمند در حال انجام است و مشکلی در تامین وجود ندارد.

این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت تامین نهاده‌های دامی بیان کرد: طی ۶ ماه اخیر، تامین نهاده با تاخیر صورت می‌گرفت که در یک هفته و ۱۰ روز اخیر روند بهتر شده و همواره وزیر جهاد کشاورزی قول تامین منظم را داده است که در صورت امنیت خاطر مرغداران از تامین نهاده، مشکلی در بازار تخم مرغ ایجاد نمی‌شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار قیمت کنونی هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری را ۱۹ هزار تومان اعلام کرد و گفت: گرچه قیمت مصوب تخم مرغ به طور رسمی ابلاغ نشده، اما وزارت جهاد اجازه توزیع با نرخ مصوب را داد.

او از توزیع روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن تخم مرغ معادل ۸۵ هزار شانه در بازار تهران خبر داد و گفت: میزان عرضه با تولید کاملا تطابق دارد و کمبودی نداریم.
 


توزیع روزانه ۸۰ تن تخم مرغ با نرخ مصوب در میادین

 
علیرضا سالمی مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران، درباره آخرین وضعیت بحث توزیع تخم مرغ‌های تنظیم بازاری اظهار کرد: با توجه به تاکید وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر استفاده از ظرفیت اتحادیه، تشکل و تعاونی‌های بخش خصوصی و هماهنگی‌های صورت گرفته قرار است که بحث تنظیم بازار تخم مرغ را اتحادیه میهن به نمایندگی صنف تولیدکنندگان انجام دهد.

او افزود: در راستای تنظیم بازار تخم مرغ، اتحادیه میهن برنامه ریزی کرده که تخم مرغ مازاد تولیدکنندگان را جمع آوری و در بارانداز‌هایی که شرکت پشتیبانی امور دام در استان‌ها و تهران در اختیارش قرار داده، ساماندهی کند به طوری که بخشی از نیاز در استان مبدا و مابقی را در استان‌هایی که با کمبود تولید مواجه هستند، توزیع کند.
 


ساماندهی توزیع، قیمت تخم مرغ در مغازه‌ها را کاهش داد

سالمی ادامه داد: با توجه به کمبود تولید تخم مرغ در تهران، کمبود نیاز از استان‌های قزوین، قم و حتی مشهد جمع آوری و در سردخانه تهرانپارس نگه داری می‌شود، از آنجاهم به میادین میوه و تره بار و سایر مراکز عرضه می‌شود.

این مقام مسئول از توزیع روزانه ۷۰ تا ۸۰ تن تخم مرغ در میادین تهران خبر داد و گفت: گرچه نیاز روزانه میادین ۴۰ تا ۵۰ تن است، اما به سبب مشکلات اخیر توزیع روزانه به ۷۰ تا ۸۰ تن رسیده است.

او قیمت توزیع هر شانه تخم مرغ به بهره برداران میادین را ۴۱ هزار و ۳۰۰ تومان و مصرف کننده ۴۳ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به گرانی‌های اخیر، عرضه و ساماندهی توزیع منجر به کاهش ۳ تا ۴ هزار تومانی هر شانه تخم مرغ شده است.
مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران با اشاره به اینکه محدودیتی در توزیع تخم مرغ وجود ندارد، بیان کرد: با توجه به شرایط مساعد تولید، نوسانات اخیر مربوط به سیستم توزیع است که با ساماندهی بازار توسط اتحادیه میهن مشکلات مرتفع می‌شود.

سالمی در پایان درباره آخرین وضعیت واردات تخم مرغ گفت: واردات تخم مرغ توسط اتحادیه میهن به منظور ذخیره سازی در حال انجام است تا در صورت لزوم در بازار توزیع شود.

با توجه به آنکه پس از گرانی‌های گوشت و مرغ، تخم‌مرغ ارزان‌ترین پروتئین در دسترس دهک‌های ضعیف جامعه به شمار می‌رود، نوسانات اخیر مشکلاتی را در تامین مایحتاج این اقشار ایجاد کرده که بنابر دستور رئیس جمهور و اولویت تامین کالای اساسی با قیمت مناسب، توزیع تخم مرغ با نرخ مصوب آغاز شده است که امید می‌رود با اعمال نظارت دقیق بر سطح بازار از سودجویی و عرضه با نرخ‌های کاذب جلوگیری شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها