کد خبر: ۳۶۱۴۵۸
۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۰
0
هر روز کاری قیمت جهانی طلا به صورت توافقی و در دو نوبت از طریق بانک‌های بزرگی که صاحبان شمش طلا هستند به صورت تلفنی تعیین می‌شود.
نحوه تعیین قیمت طلا/ نوسانات قیمت طلا در مهر ۱۴۰۰
آخرین قیمت انواع طلا و ارز مروز ۱۹ مهر ۱۴۰۰ به شرح زیر می‌باشد.

۱. هر گرم طلا ۱۸ عیار با ۰.۱۲ درصد رشد به ۱۱،۴۲۸،۰۰۰ ریال رسید.

۲. انس جهانی طلا با ۰.۰۹ درصد رشد به ۱،۷۵۷.۳۶ دلار رسید.

۳. قیمت هر عدد سکه امامی با ۰.۷۱ درصد رشد به ۱۱۷،۵۲۰،۰۰۰ ریال رسید.

۴. هر عدد سکه بهار آزادی با ۰.۴۵ درصد افت به قیمت ۱۱۳،۰۱۰،۰۰۰‬ ‬ ریال رسید.

۵. هر عدد نیم سکه با ۰.۸۳ درصد افت به قیمت ۶۰،۴۰۰،۰۰۰ ریال، هر عدد ربع سکه با ۰.۲۸ درصد افت به قیمت ۳۵،۵۰۰،۰۰۰ ریال و هر عدد سکه یک گرمی با ۱.۶۵ درصد افت به قیمت ۲۲،۰۰۰،۰۰۰ رسید.

۶. قیمت هر دلار آمریکا با ۰.۰۸ درصد رشد به ۲۷۵،۸۱۰ ریال رسید؛ همچنین قیمت هر یورو با ۰.۰۷ درصد رشد به ۳۱۹،۱۳۰ ریال و قیمت هر پوند با ۰.۵۹ درصد افت به ۳۷۵،۴۷۰ ریال رسید.

نواسانات قیمت طلا از اول پاییز

قیمت طلا و دلار در هفته اول (از ۳ مهر تا ۸ مهر ۱۴۰۰) با نوساناتی همراه بود؛ به طوری که قیمت طلای ۱۸ عیار از ۱ میلیون ۱۴۱ هزار و ۹۰۰ تومان به ۱ میلیون ۱۶۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید و نرخ دلار از ۲۷ هزار و ۵۶۱ تومان به ۲۸ هزار و ۴۷۱ تومان در پایان هفته رسید.

قیمت طلا و دلار در هفته گذشته (از ۱۰ مهر تا ۱۵ مهر ۱۴۰۰) با نوساناتی همراه بود؛ به طوری که قیمت طلای ۱۸ عیار از ۱ میلیون ۱۶۵ هزار و ۶۰۰ تومان به ۱ میلیون ۱۵۹ هزار و ۴۰۰ تومان رسید و نرخ دلار از ۲۸ هزار و ۲۰۱ تومان به ۲۷ هزار و ۹۳۲ تومان در پایان هفته رسید.
 
اونس طلا پس از این که اواسط هفته دوم مهر ماه به مرز ۱۷۲۰ دلار عقب نشینی کرد، با بهبود دو رقمی و صعود به سطح ۱۷۶۰ دلار در روز جمعه، همه را غافلگیر کرد. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا با یک دلار و ۴۰ سنت معادل ۰.۱ درصد افزایش، در ۱۷۵۸ دلار و ۴۰ سنت بسته شد و برای کل هفته حدود ۰.۴ درصد افزایش نشان داد. با این حال طلا در سپتامبر ۳.۴ درصد کاهش قیمت داشت.

فشار نزولی اصلی روی قیمت طلا در پی آماده شدن بازار‌ها برای آغاز تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی آمریکا ایجاد شد. این انتظارات باعث صعود بازده اوراق خزانه و دلار آمریکا شد و قیمت طلا را تحت فشار‌های کاهشی قرار داد.

بازار طلا روز ۱۸ مهر را با افزایش ۱۸,۰۰۰ ریالی و با رقم ۱۱,۳۹۶,۰۰۰ آغاز کرد که طی معاملات روز گذشته ۱۸۰,۰۰۰ ریال نوسان را تجربه کرده و با نرخ ۱۱,۴۱۴,۰۰۰ ریال در انتهای روز به کار خود پایان داده بود.

بنا به گزارش‌های ثبت شده در مبادلات روز گذشته، هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۱۴,۰۰۰ ریال افزایش نسبت به روز گذشته، در حال جاضر با نرخ ۱۱,۴۲۸,۰۰۰ ریال در حال معامله است که این رقم مبین افزایش ۱۴,۰۰۰ ریالی این فلز گران بهاست. بر این اساس هر گرم طلای ۲۴ عیار نیز با ۱۸,۰۰۰ ریال افزایش نسبت به روز قبل و با رقم ۱۵,۲۳۷,۰۰۰ ریال در بازار معامله شد. مشاهدات به ثبت رسیده گویای این نکته است که در اوج نوسانات روزانه، برای طلای ۱۸ عیار، رقم ۱۱,۴۴۹,۰۰۰ ریال به عنوان سقف و رقم ۱۱,۳۷۰,۰۰۰ ریال به عنوان پایین‌ترین نرخ و کف معاملاتی ثبت گردید که این رقم در طول روزجاری برای طلای ۲۴ عیار برابر با ۱۵,۲۶۵,۰۰۰ ریال به عنوان بالاترین و ۱۵,۱۶۰,۰۰۰ ریال به عنوان پایین‌ترین نرخ تا این لحظه بوده است.

روز قبل هر گرم طلا ۱۸ عیار مانند ۲ روز پیش با کاهش قیمت روبرو شد، بطوری که هر گرم طلا ۱۸ عیار که ۲ روز پیش تا ۱،۱۴۶،۲۰۰ (یک میلیون و یکصد و چهل و شش هزار و دویست) تومان رسیده بود، امروز - دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ مصادف با ۱۱ اکتبر ۲۰۲۱ - با کاهش ۰.۲۹ درصدی به ۱،۱۴۲،۸۰۰ (یک میلیون و یکصد و چهل و دو هزار و هشتصد) تومان رسید.

هر گرم طلا ۱۸ عیار در بازار روز قبل نسبت به ۲ روز پیش، با ۳۴۰۰ تومان کاهش، ۱،۱۴۲،۸۰۰ تومان نرخ گذاری شد.

هر مثقال طلا ۱۸ عیار، امروز به ۴،۹۴۵،۰۰۰ تومان رسید که نسبت به ۲ روز پیش، کاهش ۰.۳۲ درصدی داشته است.

هر اونس طلا، امروز به ۱،۷۵۷ رسید که نسبت به ۲ روز پیش، افزایش ۰.۰۱ درصدی داشته است.

هر گرم طلا ۲۴ عیار در بازار ۳۵۲ روز پیش نسبت به ۴۲۸ روز پیش، با ۳۳۱۹۰۰ تومان افزایش، ۱،۷۵۴،۳۰۰ تومان نرخ گذاری شد.

نحوه تعیین قیمت طلا

هر کالایی بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین قیمت می‌شود، اما درباره طلا که یک قیمت واحد دارد عرضه و تقاضا چگونه در سراسر جهان می‌توانند با یکدیگر دیدار کنند؟ به دلیل بانک‌های بزرگ طلا و بانک‌های مرکزی معاملات به گونه‌ای انجام می‌شود که در نهایت قیمت طلا در بازار جهانی یک قیمت واحد است. اما نحوه تعیین قیمت این گونه است. هر روز کاری قیمت جهانی طلا به صورت توافقی و در دو نوبت از طریق بانک‌های بزرگی که صاحبان شمش طلا هستند به صورت تلفنی تعیین می‌شود. در واقع صبح و بعد از ظهر به وقت لندن (صبح نیویورک) ۵ بانک بزرگ شمش طلا در تماس‌های تلفنی با یکدیگر تعیین قیمت می‌کنند. در این تماس‌های تلفنی رییس گروه، قیمتی را اعلام می‌کند و این پنج بانک با تماسی که با مشتریان خود می‌گیرند نهایتا در زمان محدودی که شاید به ده دقیقه نرسد به یک قیمت توافقی برای خرید و فروش طلا دست پیدا می‌کنند قیمت توافق شده به دنیا اعلام می‌شود و مبنای باز شدن بازار قرار می‌گیرد در این معاملات، واحد معامله ۱۰ شمش طلا است. وزن شمش‌های طلا حدود ۴۰۰ اونس است این شمش‌ها در یکی از بانک‌های شمش طلا در لندن تحویل می‌شود. قیمت توافقی بین پنج بانک بزرگ مبنایی قرار می‌گیرد تا دیگر بانک‌ها و مشتریان عمده برا مبنای آن اقدام به خرید و فروش کنند.

در سراسر روز نیز طلا در بورس‌های کالایی به قیمت لحظه‌ای خرید و فروش می‌شود این قیمت‌ها در حول و حوش قیمت توافق شده ۵ بانک مرکزی که به وقت صبح لندن تعیین شده تغییر می‌کند تا مجددا در بعد از ظهر قیمت توافقی بین پنج بانک بزرگ اعلام شود. به این ترتیب قیمت‌های لحظه‌ای طلا در بورس‌های کالا انحراف کمی از قیمت‌های توافقی در لندن را خواهند داشت. البته خریداران کوچک و خرد امکان دسترسی به اونس طلا با این قیمت در بورس‌های کالایی را ندارند و این قیمت مخصوص خریداران عمده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها