کد خبر: ۳۶۱۷۳۹
۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۱
0
برای بسیاری از مردم سوال است که آیا با آزاد سازی صادرات دام، بازار گوشت در داخل کشور متشنج نخواهد شد؟
بازار گوشت در آستانه تشنج؟
چند ماهی است که دامداران با مشکلات مازاد دام ناشی از تعطیلی نسبی و کاهش تقاضا از سوی پرمصرف‌ها در پی ویروس منحوس کرونا روبرو هستند که بسیاری از آن‌ها به علت گرانی نهاده‌های دامی، شرایط خشکسالی، کمبود علوفه و عدم صرفه اقتصادی تولید، دام‌های خود را روانه کشتارگاه‌ها کردند و تعدادی از تولیدکنندگان هم به دلیل نامتوازنی هزینه تولید با نرخ فروش در آستانه ورشکستگی قرار گرفتند.

بنابر مصوبه شورای قیمت گذاری در ۱۷ تیرماه، صادرات شیرخشک، کره و دام زنده آزاد شد که با آزادسازی صادرات دام روزنه امیدی در بین دامداران ایجاد شد که با اجرای این مصوبه مازاد انباشت دام در واحد‌های دامداری به پایان می‌رسد چرا که با کاهش تقاضا، دام سه فصل گذشته روی دست تولیدکنندگان مانده که در صورت بی توجهی با آغاز زایش‌های پاییز، صنعت دامداری در ورطه نابودی قرار می‌گیرد.

با وجود اعتراض‌های مکرر دامداران و خروج آن‌ها یکی پس از دیگری از چرخه تولید، پیگیری و رایزنی نمایندگان مجلس، وزیر جهاد کشاورزی مجوز صادرات دام زنده غیرمولد توسط پشتیبانی امور دام را صادر کرد که براین اساس شرکت پشتیبانی امور دام کشور به عنوان مجری مجاز است با مباشرت اتحادیه ها، تعاونی‌ها و بخش خصوصی در سقف مشخص با لحاظ تعادل قیمت بین تولید و مصرف نسبت به صادرات دام زنده غیرمولد از یک گمرگ مشخص اقدام کند.

این پایان ماجرا نیست چرا که از ماه‌ها قبل کشتار دام‌های مولد در فضای مجازی سر و صدای زیادی به راه انداخت که هم اکنون هم کشتار این دام‌ها چراغ خاموش در حال انجام است که اگر وعده وزیر جهاد در خصوص صادرات دام این بار هم تحقق نیابد، این امر به قیمت نابودی صنعت تمام می‌شود به طوریکه برای تامین‌نیاز کشور چاره‌ای جز واردات وجود ندارد.

گرچه بسیاری از مسئولان صادرات دام را تنها راه حل خروج از بن بست فعلی دامداران می‌دانند، اما در مقابل رئیس اتحادیه گوشت گوشت گوسفندی صادرات دام در فصل سرما به دلیل ازدیاد تقاضا در بازار داخل را عاملی برای التهاب و ایجاد چالش در بازار می‌داند و معتقد است که با تامین نهاده مورد نیاز، تولیدکنندگان مشکلی در تولید نخواهند داشت چرا که زایش‌های پاییز خود را در بهار سال آینده به بازار عرضه می‌کنند.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا درباره شرایط فعلی تولید، انباشت دام و تاثیر صادرات بر بازار گوشت با خبر شویم:
 


صادرات دام راهی برای خروج از بن بست

با اشاره به اینکه تعدادی از دامداران ورشکست و تعدادی در حال ورشکستگی هستند، اظهار کرد: با توجه به زایش‌های پاییزه و شرایط خشکسالی و پیش بینی بارش‌های سال آبی جاری، دولت هر چه سریع‌تر برای حفظ سرمایه‌های ملی کشور باید تمهیداتی بیندیشد.

وی افزود: اگر دولت برنامه حمایتی بکار نگیرد، سرمایه‌های دامداران از بین می‌رود که با این وجود برای حفظ تولید در بخش دام بخصوص سبک باید اقدامات فوری و ضربتی انجام گیرد.

صدر دادرس با اشاره به اینکه صنعت دام کشور بویژه دام سبک به بن بست رسیده است، بیان کرد: با وجود انباشت دام در واحد‌های دامداری، گرانی نهاده‌های داخلی، کمبود نهاده‌های دولتی، آزاد سازی صادرات در کنار خرید حمایتی داخلی راه حلی مناسب در جهت حمایت هم زمان از دامداران و مصرف کنندگان است. وی افزود مسئولان طی یک برنامه ریزی مناسب می‌توانند ارز حاصل از صادرات را نهاده واردکنند و یا مابه التفاوت ارز حاصل از صادرات را به دهک‌های آسیب پذیر یارانه نقدی دهند، در غیر این صورت بی توجهی دولت منجر به نابودی سرمایه‌های دامی و ژنتیکی کشور می‌شود.

مدیر عامل اتحادیه دام سبک در واکنش به بیان اظهاراتی مبنی بر تاثیر صادرات دام بر بازار گوشت بیان کرد: در شرایط کنونی با وجود بسته بودن صادرات دام هم، قیمت گوشت بالاست که با این وجود جای این سوال مطرح است که آیا مسئولان با جلوگیری از صادرات توانسته اند جلوی التهاب بازار را بگیرند که حال اظهاراتی مبنی بر نوسان قیمت گوشت با آزادسازی صادرات مطرح می‌کنند؟

به گفته وی، با صادرات دام در کنار خرید حمایتی داخلی و توزیع گوشت گرم داخلی توسط دستگاه‌های مسئول و سایر اقداماتی از این دست امکان حمایت از مصرف کنندگان و کنترل و التهاب احتمالی قیمت گوشت ناشی از صادرات فراهم می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه اضافه کرد: نباید به بهانه حمایت از مصرف کننده دامدار را در شرایط کنونی تنها گذاشت و دامداری کشور را از بین برد تا در آینده برای تامین‌نیاز کشور مجبور به واردات گوشت از کشور‌های برزیل، ازبکستان و... شویم و امنیت غذایی کشور را به مخاطره بیندازیم.
 


صادرات دام وعده‌ای بیش نیست

مجتبی عالی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، از انباشت دام در واحد‌های دامداری خبر داد و گفت: با وجود آزاد شدن مصوبه صادرات دام در تیرماه، اما معاونت بازرگانی به رغم پیگیری‌هایی مکرر جواب نامه را نداده است.

وی افزود: با توجه به فصل زایش و انباشت دام، وضعیت بازار روز به روز نامساعد‌تر می‌شود که وعده دولت در خصوص صادرات دام محقق نشده است.

عالی با اشاره به اینکه وعده صادرات دام محقق نشده است، بیان کرد: با توجه به وعده حمایت از دامدار، کشتار دام‌های مولد بصورت چراغ خاموش در حال انجام است که این امر به قیمت نابودی صنعت تمام می‌شود.

مدیر عامل اتحادیه دامداران صادرات دام را بهترین راهکار رونق اقتصادی و تولید برشمرد و گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و نرخ فعلی دام زنده، دامدار از جیب خود به مردم یارانه می‌دهد که با این وجود انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر دولتمردان صادرات را آزاد کنند.

وی قیمت کنونی هر کیلو دام سبک را ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان و دام سنگین ۵۰ تا ۵۳ هزار تومان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر قیمت تمام شده هر کیلو دام ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان است که عرضه با نرخ‌های فعلی به زیان دامدار است.
 


مقادیر زیادی دام روی دست دامدار است

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه مقادیر زیادی دام روی دست دامدار است، اظهار کرد: بنابر مصوبه ۱۷ تیرماه، صادرات دام آزاد است، اما عملا اتفاقی نیفتاده است که با این وجود ماده کشی در کشتارگاه انجام می‌شود.

وی افزود: با توجه به شرایط خشکسالی، کم آبی و گرانی نهاده‌های دامی ۲۵ میلیون راس دام لاغر روی دست دامدار مانده که با ورود به فصل پاییز، زایش‌های پاییز به ۱۳ میلیون راس می‌رسد، درحالیکه تولیدات ۳ فصل پیش روی دست دامدار مانده است.

پوریان با اشاره به اینکه مصوبه آزادسازی صادرات دام در حد حرف باقی مانده است، بیان کرد: در شرایط عادی نیمه دوم سال ۵۰۰ هزار تن گوشت قرمز مورد استفاده قرار می‌گیرد که با وجود کرونا میزان مصرف به ۳۰۰ هزار تن هم نمی‌رسد، درحالیکه با میزان دام فعلی حدود ۶۰۰ هزار تن گوشت تولید می‌شود که به دلیل مازاد تولید بر مصرف، صادرات تنها راه حل دامدار است.

رئیس شورای تامین کنندگان دام ادامه داد: مسئولانی که ادعای گرانی دام و گوشت ناشی از صادرات مطرح می‌کنند، بدنبال واردات هستند چرا که از سه فصل گذشته دام روی دست دامدار مانده که بخشی از آن برای رفع مشکل بازار باید صادر شود.

پوریان از مازاد حدود ۶ میلیون راس دام سبک پروار با وزن بالای ۵۵ کیلو و ۲۰۰ هزار راس دام سنگین در کشور خبر داد و گفت: برای این میزان دام تقاضایی در بازار وجود ندارد که انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر تدابیری برای صادرات اتخاذ شود تا تولید بهار و زمستان دچار مشکل نشود.

وی در پایان با اشاره به اینکه صادرات دام مشکلی در بازار داخل ایجاد نمی‌کند، تصریح کرد: در شرایط کنونی برای مازاد تولید باید چاره اندیشی شود چرا که به رغم خرید نهاده از بازار آزاد با قیمت‌های بالا، تولیدکنندگان مجبور به عرضه دام‌های نر و ماده به ضرر هستند که ادامه این روند به زیان صنعت تمام می‌شود.

طی ماه‌های اخیر کلیپ کشتار دام‌های مولد در فضای مجازی سر و صدای زیادی به راه انداخت که هر یک از دامداران کمبود و گرانی نهاده‌های دامی و نبود حمایت دولت از تولید را علت اصلی مطرح می‌کردند که با انتشار این کلیپ‌ها احساسات مردم‌جریحه دار شد و در نهایت در ۱۷ تیرماه مصوبه آزادسازی صادرات دام ابلاغ شد که بهانه‌های مختلف تاکنون محقق نشده است که بنابر وعده ساداتی نژاد وزیر جهاد انتظار می‌رود که صادرات دام غیرمولد آغاز شد تا با خروج انباشت دام از واحد‌های دامداری به مشکلات فعلی پایان داده شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها