کد خبر: ۳۶۲۷۰۴
۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۵
0
حفظ و نگهداری صحیح مراتع، از بااهمیت‌ترین فعالیت‌هایی است که بایستی در جهت تحکیم منابع طبیعی انجام داد.
گیاهی مهاجم که مدافع منافع اقتصادی است

از مهم‌ترین روش‌های تعیین استعداد‌های یک اکوسیستم، شناخت و آگاهی از موجودیت منابع آن است. لیکن به‌منظور بهره‌وری بهینه از این منابع می‌بایست تمامی کارکرد‌ها و خدمات مادی و معنوی عناصر موجود در اکوسیستم‌ها مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند. در همین راستا به‌منظور مدیریت صحیح و برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری پایدار از منابع، تغییر نگرش به تهدیدها، مخاطرات و پی آمد‌های چرخه‌های طبیعی موجود و تبدیل آن‌ها به فرصت از عمده‌ترین مسائل تلقی می‌شود. امروزه تهاجم بیولوژیکی انواع گونه‌های جانوری و گیاهی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل زیست‌محیطی حیات کره زمین مطرح است.

به بیان متخصصان، تعرض گونه‌های غیربومی به نقاط مختلف جهان به‌عنوان یکی از رایج‌ترین تهاجمات بیولوژیکی در اثر افزایش فعالیت‌های نابخردانه بشر، محسوب می‌شود. گونه‌های مهاجم، آن‌هایی هستند که به محیط جدید وارد شده، رشد و تکثیر کرده و دارای اثرات منفی اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی هستند. در شرایط حاضر آگاهی‌های عمومی در مورد اثرات منفی گونه‌های مهاجم در سیستم‌های کشاورزی و جنگلداری بیشتر از سایر بخش‌ها است، ولی پیامد‌های بالقوه آن مربوط به انواع اکوسیستم‌ها است. در میان انواع گونه‌های مهاجم، گیاهان مهاجم دارای بیشترین تأثیر بر روی تنوع زیستی اکوسیستم‌ها هستند. با این حال مدیریت صحیح چنین گیاهانی نه تنها از بار زیان‌های شان می‌کاهد، بلکه می‌تواند فوایدی را نیز به همراه داشته باشد.

در یک مطالعه علمی پژوهشی که در همین حوزه توسط پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری انجام شده، اثرات اقتصادی گیاه مهاجمی به نام کنگر بر معیشت پایدار جوامع محلی مورد ارزیابی علمی قرار گرفته است.

این تحقیق به‌منظور برآورد ارزش اقتصادی گیاه مهاجم کنگر، میزان وابستگی افراد بومی و سهم آن در درآمد خانوار روستایی و میزان اشتغال مستقیم و غیرمستقیم حاصل از آن در مقایسه با ارزش کارکرد علوفه‌ای آن در تعدادی از سامانه‌های عرفی شهرستان دماوند، انجام شد.

نتایج این مطالعه نشان داد با توجه به میزان درآمد پیش بینی شده از دو کارکرد بهره‌برداری از گیاه کنگر و تولید علوفه و اهمیت اقتصادی آن بر معیشت جوامع محلی، مدیریت گیاهان مهاجم در اکوسیستم‌های مرتعی باید به گونه‌ای باشد تا ضمن حفظ سلامت و یکپارچگی اکوسیستم‌ها موجب شفافیت و تسهیل فرآیند‌های تصمیم‌گیری در زمینه بهره‌برداری چندمنظوره مراتع شود.

آن گونه که میثم علی زاده، پژوهشگر علوم و مهندسی مرتع دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری و همکارش می‌گویند: «نتایج نشان داد استفاده از گیاه مهاجم کنگر به شیوه درست می‌تواند سهم قابل توجهی از درآمد مردم این منطقه از تولید علوفه مراتع یا فرآیند دامداری در منطقه را به خود اختصاص دهد».

به گفته آن ها، «با احتساب شمار تعداد خانوار و افراد وابسته به دامداران منطقه، میزان اشتغال مستقیم و غیرمستقیم فرآیند مرتع‌داری در طول یک سال به ترتیب ۸۶ و ۲۵۷ شغل و تعداد اشتغال بهره‌برداران محصول کنگر به ترتیب ۷۲ و ۲۱۶ شغل محاسبه شد».

طبق این یافته ها، امروزه با تأکید بر حفظ تنوع زیستی و دستیابی به پایداری اکولوژیکی در اکوسیستم‌های طبیعی، مدیریت منابع در پیش‌بینی این که کدام گونه‌ها مهاجم بوده، کدام اکوسیستم‌ها در معرض خطر قرار دارند و این که چطور مراحل مختلف تهدید اکوسیستم را مدیریت کرد، نقش مهمی پیدا کرده است و به نظر می‌رسد که مدیریت گیاهان مهاجم در اکوسیستم‌های مرتعی باید در اولویت برنامه‌های مدیریتی قرار گیرد تا سلامت و یکپارچگی آن‌ها حفظ شود.

به اعتقاد علی زاده و همکارش، «مطالعات متعدد نشان می‌دهند، مدیریت پایدار مراتع، علاوه بر شناخت رویشگاه گونه‌ها و پراکنش مکانی آن‌ها، شناسایی گیاهان مفید و بهره‌برداری چندمنظوره از مراتع را نیز شامل شده که درکنار بازده اقتصادی برای مردم بومی، سلامت این اکوسیستم‌ها را نیز در بر خواهد داشت».

این یافته‌ها را نشریه علمی پژوهشی «حفاظت زیست‌بوم گیاهان» وابسته به دانشگاه گنبدکاووس منتشر کرده است.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها