کد خبر: ۳۶۲۸۹۴
۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰
0
دولت سیزدهمین به ریاست سیدابراهیم رئیسی با هماهنگی با همه نظام و همکاری رسانه‌ها، نقشه و اقدام خطرناکی که برای آبان ۱۴۰۰ کشیده بودند را نقش بر آب کردند.
بنزینی که اینبار سوزان نبود و نقشه‌ای که رئیسی به کمک رسانه‌ها نقش برآب کرد
"مردم را در جریان تمام کار‌های دولت قرار می‌دهیم" این جمله‌ای است که سید ابراهیم رئیسی از همان روز اولی که پا در عرصه رقابت ریاست جمهوری گذاشت بار‌ها به زبان آورد و مهم‌ترین برنامه و دغدغه خود را بازسازی اعتماد آسیب دیده مردم معرفی کرد. "صادق الوعد بودن" همان چیزی است که رئیس دولت سیزدهم به مردم وعده داد و بنای دولت خود را بر این اساس استوار کرد و اذعان داشت مسائل فوری یا حوادث طبیعی را سریعا به مردم گزارش خواهد داد.

رخداد اخیر "اختلال در سامانه هوشمند بنزین" نه یک اتفاق بلکه یک نقشه تمام عیار برای تکرار حوادث آبان ۹۸ بود، چون همزمان با ایجاد اختلال دستگاه‌ها و شبکه‌های دروغ پراکنی وابسته به آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در یک اقدام هماهنگ شروع به تحریک مردم و ایجاد شایعاتی بی اساس کردند تا بلکه بتوانند در آبان ۱۴۰۰ هم آشوب و حوادث تلخ رقم بزنند، اما این بار ورود به موقع دولت در اطلاع‌رسانی مناسب به مردم به خوبی گواه از آن دارد که رئیسی در اولین بحرانی که دولت‌اش با آن مواجه شد تجربه موفقی را از خود برجای گذاشت و با پرداختن سریع و صریح به موضوع مانع از موج سواری رسانه‌های معاند و شکل گیری یک بحران عظیم شد، اتفاقی که با بی تدبیری‌ها در آبان ۹۸ حوادث ناگواری را در کشور رقم زد.

ماجرا از این قرار است که در عصر روز سه شنبه، سامانه‌های سوخت‌گیری در پمپ‌بنزین‌ها با اختلال مواجهه می‌شود و در اخبار اولیه احتمال وقوع حمله سایبری قوت می‌گیرد، اما دقایق بعد این احتمال به یک خبر رسمی تحت این عنوان که "سامانه‌های پمپ بنزین مورد حمله سایبری قرار گرفتند" در رسانه‌ها منتشر شد. اختلال در پمپ‌های بنزین تقریبا همه افراد جامعه را درگیر و فضای ملتهب و پر از تنشی را در ساعات اولیه در جامعه حاکم کرد که منجر به ایجاد صف‌های طولانی خودرو در پمپ بنزین‌ها و انتشار شایعاتی از قبیل گرانی بنزین شد. " ارائه بنزین آزاد" و جنجال‌های پیرامون آن و خاطره تلخ آبان ۹۸ افکار عمومی را نگران و مضطرب از این موضوع کرد که مبادا صبح فردا با افزایش قیمت سوخت مواجه شوند و یا سهمیه بنزین در کارت هایشان در پی این اختلال سیستمی سوخت شود.

عدم تثبیت قیمت‌ها و نبود آرامش و امنیت در بازار اقتصادی کشور طی سال‌های اخیر روح و روان و اعتماد مردم را با آسیب‌های جدی مواجه کرده است، و می‌توان این حق را به مردم داد که با کوچک‌ترین شایعه بی اساس، زود تحریک شوند و بستر را برای جریانات سواستفاده گر و رسانه‌های دروغ پرداز که با آدرس غلط به دنبال گمراهی افکار عمومی هستند فراهم آورند. در رخداد اخیر هم برخی جریانات سعی برآن داشتند تا با تحریک افکار عمومی آبان تلخ دیگری را رقم بزنند، اما حضور به هنگام و به موقع دولت و پاسخگو بودن اعضای کابینه مانع از این اتفاق شد.

وزیر نفت در ابتدای این حادثه در گفت و گویی در تشریح ماجرا گفت: متاسفانه اخلالی در سیستم هوشمند سوخت کشور اتفاق افتاد و اکثریت جایگاه‌های سرتاسر کشور را دچار مشکل کرد، ولی با لطف پروردگار، همکاران ما با دستی کردن سیستم توانستند جایگاه‌های سوخت را ایستگاه به ایستگاه وارد مدار خدمت رسانی کنند. سخنگوی وزارت نفت هم در همین راستا گفت: مشکل فنی در سامانه کارت سوخت اتفاق افتاده و شرکت ملی پخش سامانه هوشمند را از مدار خارج کرده است. واکنش و پاسخگویی دولت در ساعات اولیه ماجرا سبب شد تا اخبار ضد و نقیض و شایعاتی که با هدف گمراه کردن مردم هدایت می‌شد، بساط اش برچیده شود و نقشه‌ها را نقش بر آب کرد.

البته وزارت نفت به این اظهارات بسنده نکرد و با ارسال پیامک سراسری به همه مشترکان تلفن همراه در کشور و با تکذیب چند باره گرانی بنزین و ضمن تاکید بر این نکته که "نگرانی از جهت سهمیه هایشان در کارت سوخت نداشته باشند" نوشت؛ "هموطن عزیز با تلاش‌های گسترده مشکل فنی سامانه هوشمند سوخت به زودی برطرف می‌شود. سهمیه بنزین موجود در کارت‌های سوخت محفوظ است و شایعه افزایش قیمت بنزین یا حذف سهمیه‌ها واقعیت ندارد. لطفاً اخبار صحیح را از رسانه‌های رسمی کشور پیگیری نمایید".

در میان شایعات منتشر شده و اخبار ضد و نقیضی که سعی در فریب افکار عمومی داشت ربط دادن این اختلال به افزایش قیمت بنزین بیشتر از همه بین مردم دهان به دهان می‌چرخید، بحثی که طی ۱۰ روز اخیر بار‌ها مطرح و هر دفعه هم با تکذیب مقامات روبه رو شد. روز گذشته هم مجددا وزیر کشور این گرانی را تکذیب کرد، احمد وحیدی درباره اختلال پیش آمده برای برخی پمپ‌های بنزین، گفت: اختلال در ارائه خدمات در برخی از پمپ‌های بنزین ناشی از یک اشکال فنی و سامانه‌ای است که به زودی رفع می‌شود. هیچ برنامه‌ای برای گرانی بنزین وجود ندارد، مردم هیچ نگرانی نداشته باشند. در همین ارتباط مجلس هم خود را وارد میدان کرد. فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرنگاران شایعه افزایش قیمت بنزین را تکذیب و اظهار کرد: برخی شایعات در فضای مجازی درباره اینکه مشکل ایجاد مربوط به گرانی احتمالی حامل‌های سوخت است، مطرح شده که این موضوع کذب محض است و تکذیب می‌شود او همچنین در ادامه صحبت هایش از دستوررئیس مجلس به کمیسیون انرژی برای پیگیری این موضوع خبر داد.

مرکز ملی فضای مجازی هم با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن تایید حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت کشور، از بازگشت سوخت‌رسانی به حالت عادی تا ساعاتی بعد خبر داد. در اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی آمده بود: "به اطلاع هم‌وطنان می‌رساند، ساعت ۱۱ صبح روز سه شنبه چهارم آبان‌ماه ۱۴۰۰ مرکز «افتا» گزارشی درخصوص حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت کشور اعلام کرده و به تبع آن جایگاه‌ها در ارایه خدمات سوخت رسانی از مدار خارج شدند. در همین راستا، دستگاه‌های ذیربط در حال رفع مشکل ایجاد شده هستند و تا ساعاتی دیگر خدمات سوخت رسانی به حالت عادی برخواهد گشت".

"سید ابوالحسن فیروز آبادی"دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور هم با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری در این رابطه گفت: اختلال در سیستم‌های چهار هزار و ۳۰۰ جایگاه سوخت رسانی کشور ناشی از یک حمله گسترده سایبری بود که هم اکنون مهار شد و امیدواریم تا فردا همه جایگاه‌های سوخت به وضعیت عادی بر گردند. نکته مهم در صحبت‌های فیروزآبادی این است که حملات آنچنان گسترده بوده که همه ۴۳۰۰ پمپ بنزین و جایگاه سوخت در کشور دچار اختلال شدند. او گزارش نهایی دراین زمینه را به ۷ و یا ۱۰ روز آینده موکول کرد.

پس از اظهارات مقامات دولتی جو نسبتا آرامی در میان رسانه‌ها و فضای مجازی و جامعه ایجاد شد و به تدریج جایگاه‌های سوخت وارد مدار عرضه شدند و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران، لیست جایگاه‌های فعال در سراسر کشور را منتشر کرد.

این پایان ماجرا نبود، سید ابراهیم رئیسی شخصا برای پیگیری این اختلال وارد عرصه شد و ظهر روز چهارشنبه بازدید سرزده‌ای از وزارت نفت برای بررسی آخرین وضعیت عملیاتی کردن جایگاه‌های عرضه سوخت داشت و در جلسه هیات دولت هم تاکید کرد: "وزارت نفت نسبت به جبران آثار اختلال بوجود آمده اقدام کند. لازم است همه دستگاه‌ها در مقابل حملات احتمالی دشمن آمادگی داشته باشند، از وزیر نفت و مجموعه کارکنان وزارت نفت برای سرعت عمل در فعال‌سازی جایگاه‌ها تشکر می‌کنم. "

البته رئیس جمهور به این نکته هم تاکید کرد که این حمله سایبری نه اولین بار است نه آخرین بار، خودتان را برای پیشگیری و مقابله آماده و ایمن کنید.

جواد اوجی، وزیر نفت نیز در جریان بازدید رئیس جمهوری از وزارت نفت که ظهر چهارشنبه انجام شد، با اشاره به اینکه سهمیه کارت‌های سوخت محفوظ است، گفت "در تلاشیم تا هر چه سریعتر مردم بتوانند از کارت هوشمند و سهمیه‌های خود استفاده کنند. در سراسر کشور جایگاه‌ها فعال است و در تلاشیم تا ۲ روز آینده کارت هوشمند فعال شوند و مردم بتوانند از بنزین یارانه‌ای استفاده کنند. " رئیس جمهور پس از بازدید از وزارت نفت با حضور در پمپ‌های بنزین سطح شهر گفت وگوی رو در رو و بدون واسطه‌ای را با مردم داشت که با استقبال مردم روبه رو شد. در واقع سید ابراهیم رییسی و همه نظام با تدبیر توانستند نقشه دشمنان را در به آشوب کشیدن کشور نقش بر آب کنند. شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی هم در این رابطه نوشت: " خط اول پدافند غیرعامل با حمله سایبری به سامانه سوخت شکست، اما خط دوم آن یا اقدام هماهنگ و به موقع دستگاه‌های اجرایی، امنیتی و رسانه‌ها، دشمن را در هدفش یعنی به آشوب کشیدن ایران ناکام گذاشت. مدیریت هوشمند آبان ۱۴۰۰ نارسایی و نابسامانی آبان ۹۸ را بیشتر برملا کرد. "

اقدامات همه دستگاه‌ها، رسانه‌ها و دولت و مدیریت صحیح رئیسی منجر شد تا مردم با آگاهی و هشیاری این بحران را هم پشت سر بگذرانند تا حوادث تلخ سال‌های گذشته تکرار نشود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها