کد خبر: ۳۶۳۱۴۸
۰۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵
0
ریسک، خطر و احتمال محقق نشدن پیشبینی‌های آینده و امکان وقوع هر نوع خسارت یا زیان (اعم از مالی و غیرمالی) در نتیجه انجام یک فعالیت است. ریسک همواره بخش جدایی ناپذیر فعالیت‌های مالی بوده است و بانک‌ها و مؤسسات مالی در انجام فعالیت‌های خود با انواع گوناگونی از ریسک‌ها و مخاطرات مواجه می‌باشند. در دهه ۱۹۹۰، در اثر عدم توجه به ریسک‌های موجود و پیامد‌های آن، زیان‌های هنگفتی به بسیاری از بانک‌ها و مؤسسات مالی و بزرگ دنیا وارد آمد. آثار و پیامد‌های منفی این حادثه، چنان عظیم بود که باعث شد بانک‌های معتبر جهانی توجه و تأکید ویژه‌ای بر مدیریت ریسک داشته باشند.
لازم است، فرهنگ خود کنترلی و توجه به ریسک در بانک نهادینه شود
مدير  بانك صنعت و معدن مطرح کرد: همین دلیل از دهه ۱۹۹۰ به بعد، مدیریت ریسک به یکی از وظایف اصلی در بانک‌ها و مؤسسات مالی تبدیل شد. اگرچه بانک‌ها در جریان عملیات خود با ریسک‌هایی مواجه اند که قادر به از بین بردن آن‌ها نیستند، اما امکان مدیریت آن را دارا می‌باشند؛ بنابراین بانک‌ها برای ادامه حیات خود باید ریسک‌ها را کنترل نموده و کاهش دهند که برای این کار، شناسایی عوامل مؤثر بر ریسک‌های مختلف بسیار راهگشا خواهد بود؛ در همین راستا روابط عمومی بانک صنعت و معدن در مصاحبه با شهاب گرجی مدیر ریسک این بانک در تشریح وظایف مدیریت ریسک و برنامه‌ها و چالش‌های آن به گفتگو نشسته است که در ادامه می‌آید:

۱- در خصوص نوع فعالیت‌ها و فرآیند‌های کاری مدیریت تحت سرپرستی توضیح بفرمایید؟
مدیریت ریسک یک واحد تخصصی و حیاتی برای سازمان‌ها و شرکت‌های مالی از جمله بانک‌ها است که وظیفه اصلی آن شناسایی ریسک‌های مهم پیش روی بانک، اندازه گیری ریسک‌ها با توجه به عوامل کمی و کیفی و محیط عملیاتی داخل و خارج از بانک، ارزیابی ریسک‌های شناسایی شده و اندازه گیری میزان دارایی‌های در معرض خطر است. در این راستا مدیریت ریسک با همکاری سایر واحد‌های نظارتی بانک و مدیریت فن آوری اطلاعات و ارتباطات سعی دارد نسبت به راه اندازی و استقرار یک ساز و کار هشدار پیش از وقوع برای ایجاد آگاهی نسبت به موارد عدول از اشتهای ریسک‌های مختلف اقدام کند. کنترل ریسک در دامنه حدود اعلام شده و انعکاس آن به کمیته‌های عالی و فرعی ریسک در مواقعی که یک ریسک از حد خود خارج شود و ارائه راهکار‌های نحوه مدیریت آن ریسک از دیگر وظایف این مدیریت است.

۲- در خصوص عملکرد این مدیریت در راستای اهداف و سیاست‌های بانک در سال گذشته توضیح دهید؟ چه برنامه‌هایی را برای تحقق اهداف بانک در سال جاری به انجام رسانده اید؟
یکی از پروژه‌های بزرگی که در برنامه راهبردی بانک پیش بینی شده و از حدود ۵ سال پیش در بانک، طرح پیشنهادی آن تهیه شده، ولی به دلایلی متوقف شده بود پروژه "استقرار نظام جامع مدیریت ریسک" در بانک است که خوشبختانه علی رغم بضاعت کم این مدیریت در استفاده از نیروی کارشناسی در سال گذشته باحمایت مدیرعامل محترم و رییس محترم هیات مدیره بانک پیشرفت قابل قبولی داشته است. در این راستا فاز اول پروژه طراحی و استقرار چارچوب مدیریت ریسک عملیاتی انجام و در سال جاری فاز دوم آن در حال اجرا است. همچنین فاز اول پروزه استقرار مدیریت ریسک نقدینگی انجام شده و در سال جاری تلاش می‌کنیم با همکاری مدیریت محترم فاوا سامانه محاسبه نسبت‌های مهم مورد استفاده در این ریسک را پیاده سازی کنیم. در پایان سال گذشته سند اشتهای ریسک اعتباری تدوین و مورد تصویب هیات مدیره محترم بانک قرار گرفته که بر اساس آن مشخصه‌های ریسک تعریف شده در پایان هر ماه محاسبه و عدول از دامنه‌های مصوب به اعضای کمیته عالی ریسک گزارش می‌شود. هم اکنون بازنگری این سند و اضافه نمودن یک سری شاخص‌های جدید در دستور کار این مدیریت قرار دارد. همچنین در راستای ترویج فرهنگ ریسک و آشنایی همکاران با ریسک‌های مرتبط شغل خود در سال گذشته چندکارگاه آموزشی در این خصوص برگزار گردید.

۳- همانطور که مستحضرید سال جاری سال از سوی مقام معظم رهبری، سال " تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها" نام گرفته است، چه اقداماتی برای تحقق این موضوع در دستور کار داشته و دارید؟
همانگونه که مستحضرید حرفه بانکداری به دلیل اینکه با منابع سپرده‌ای مردم که انتظار دریافت سود ثابت در پایان هر ماه و اختیار برداشت اصل سپرده در هر لحظه به اختیار خود را دارند و اعطای تسهیلات به وام گیرندگان که ممکن است در سررسید‌های تعیین شده نکول کرده و توانایی یا تمایل بازپرداخت اصل و سود تسهیلات دریافتی را نداشته باشند، از جمله مشاغل پر ریسک محسوب می‌شود. در این میان بانک صنعت و معدن با اعطای تسهیلات و خدمات بانکی به فعالین اقتصادی در بخش صنعت در وضعیت رکودی که متأسفانه در سال‌های اخیر به دلایل تحریم‌های ظالمانه و ویروس کرونا گریبان گیر این بخش شده است، ریسک زیادی را پذیرفته و به جهت پشتیبانی از بخش تولید سعی کرده است با لحاظ کمترین بازده مورد انتظار حمایت و تلاش برای تأمین مالی این واحد‌ها را از صنعتگران دریع نکند. در این ارتباط مجموعه عملکرد همکاران ما در مدیریت ریسک به منظور کمک به تخصیص بهینه منابع و همچنین اطمینان بیشتر از بازگشت تسهیلات پرداختی به منظور استمرار اعطای خدمات بانک به این بخش و اصلاح فرآیند‌ها در اعتبارسنجی صحیح و سریع مشتریان بوده است.

۴- آیا در این قسمت با چالش‌ها و موانعی مواجه هستید؟ برای برون رفت از این مشکلات چه راه حل‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟
طبیعتاً شرایط اخیر اقتصاد کشور، مشکلاتی را در سطح کلان ایجاد کرده است که بانک صنعت و معدن نیز متأثر از این شرایط، وضعیت مناسبی را به لحاظ کفایت سرمایه، کیفیت داراییها، وضعیت ارزی و ... ندارد. در چنین شرایطی مسؤلیت واحد مدیریت ریسک در گزارش دهی دقیق و واقع بینانه و به موقع به مدیریت ارشد بانک برای تصمیم گیری‌های مهم بیش از پیش خود را نمایان می‌سازد. تدوین چنین گزارش‌هایی نیاز به اقلام اطلاعاتی تاریخی و بهره مندی از کارشناسان خبره دارد که متأسفانه در هر دوی این موارد ما با چالش جدی روبرو هستیم. خوشبختانه اهمیت جایگاه مدیریت ریسک همیشه مورد تأکید مدیرعامل محترم و اعضای هیات مدیره بوده و ما توانسته ایم با حمایت‌های ایشان تا حدودی کسری نیروی کارشناسی خود را با استفاده از دانشجویان مجرب دانشگاه‌ها به عنوان نیرو‌های پزوهشی پر کنیم. ضمن اینکه با همکاری مناسب معاونت محتر م برنامه ریزی و فن آوری اطلاعات، درخواست‌های گزارش سازی این مدیریت در اولویت کاری همکاران محترم در این مجموعه قرار می‌گیرد که جا دارد در هین جا بنده مراتب تشکر و قدردانی خودم را از این عزیزان اعلام کنم.

۵- برنامه‌ها و سیاست‌های مدیریت تحت سرپرستی جنابعالی برای سال آتی چیست و چه اقداماتی را در دستور کار دارید؟
همانطور که در پاسخ یکی از پرسش‌های قبلی نیز ذکر شد این مدیریت با جدیت به دنبال به سرانجام رساندن مصوبه مجمع عمومی بانک در خصوص استقرار نظام جامع مدیریت ریسک خواهد بود. در این خصوص مجموعه اقداماتی که می‌بایست طی سال آتی به انجام برسند عبارتند از:
الف) اتمام پروژه استقرار مدیریت ریسک عملیاتی
ب) اتمام پروژه استقرار مدیریت ریسک نقدینگی
ج) بازنگری در نحوه بررسی و ارزیابی طرح‌ها با استفاده از رویکرد ریسک محور در بانک
د) پوشش درصد بالایی از اهداف آموزش مدیریت ریسک در ارکان مختلف بانک

۶- به عنوان سخن آخر اگر توصیه و پیشنهادی برای همکاران دارید بفرمایید؟
تجربه نشان داده است که عملکرد مطلوب هر بانک فارغ از ماهیت آن، بر پایبندی به اصول و ارکانی همچون حاکمیت شرکتی مطلوب و مدیریت ریسک استوار می‌شود. متأسفانه علیرغم تمامی تأکیدات مراجع داخلی و بین المللی نظارتی، همچنان نگاه به مدیریت ریسک در صنعت بانکداری ایران نگاهی سلیقه‌ای و سطحی است. البته طی چند سال اخیر به همت وزارت امور اقتصادی و دارایی و نیز بانک مرکزی ج. ا. ا اتفاقات مثبتی در این زمینه رخ داده و زمینه سازی خوبی در سطوح مختلف در حال انجام است، ولی فارغ از اقدامات برون سازمانی، تک تک همکاران محترم ما در بانک صنعت و معدن نیز می‌بایست بیش از پیش به فرهنگ خود کنترلی و ریسک محور نمودن فرآیند‌ها واقف باشند. تمامی کارکنان بانک باید ریسک‌های امور روزانه خود را به درستی شناسایی و توان مدیریت آن را داشته باشند و در پایان از همه همکاران محترمی که با این مدیریت به صورت رابط ریسک همکاری می‌کنند، کمال تشکر و قدر دانی را دارم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها