کد خبر: ۳۶۳۴۰۴
۱۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۴
0
طبق آمار، در سال ۱۳۹۹ استان‌های تهران، استان اصفهان، خراسان رضوی، فارس، آذربابجان شرقی بیشترین نماد تجارت الکترونیک اعتماد (اینماد) را کسب نموده اند.
استان تهران؛ پیشتاز اعطای نماد اعتماد تجارت الکترونیکی
یکی از عوامل مهم توسعه تجارت الکترونیکی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان کاربران خدمات الکترونیکی می‌باشد. ساماندهی سایت‌های تجاری در کشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الکترونیکی به‌خصوص خواهد بود، به نحوی‌که مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌که سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند کرد و حقوق مصرف کنندگان را به رسمیت می‌شناسند، اقدام به خرید می‌کنند.

اینماد (E-Namad) یا نماد اعتماد الکترونیکی یک نماد است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیک به وب‌سایتی‌ها داده می‌شود که دارای ضوابط مشخص و از پیش تعیین شده‌ای باشند.

مطابق با آمار ارائه شده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در سال ۱۳۹۹ حدود ۷۶ درصد از واحد‌های تجارت الکترونیکی که نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد) اخذ نموده اند ماهیت حقیقی داشته و ۲۴ درصد از واحد‌های تجارت الکترونیکی با ماهیت حقوقی اقدام به اخذ اینماد نموده اند.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۹ استان‌های تهران، استان اصفهان، خراسان رضوی، فارس، آذربابجان شرقی بیشترین نماد تجارت الکترونیکی اعتماد را کسب نموده اند.

آمار‌ها نشان می‌دهد حدود ۵۶ درصد از واحد‌های تجارت الکترونیکی صرفا در حوزه فروش کالا فعالیت می‌کنند، حدود ۲۱ درصد از واحد‌های تجارت الکترونیکی فقط به ارائه خدمات می‌پردازند و ۲۳ درصد از واحد‌های تجارت الکترونیکی در هر دو حوزه فروش کالا و ارائه خدمات فعالیت دارند.

براساس آمار نماد اعتماد الکترونیکی، حدود ۴۱ درصد از واحد‌های تجارت الکترونیکی که اینماد اخذ نموده اند تا پایان سال ۱۳۹۹ بین ۱ تا ۴ سال فعالیت داشته اند. ۳۴ درصد از واحد‌های تجارت الکترونیکی در مدت زمان کمتر از یک سال شروع به فعالیت کرده اند و ۲۴ درصد بیش از ۴ سال سابقه فعالیت دارند.

در سال ۱۳۹۹ صاحبان واحد‌های تجارت الکترونیکی دارای اینماد به تفکیک گروه سنی به صورت زیر بوده است:

گروه سنی ۳۰ تا ۴۰ سال نزدیک به ۴۶ درصد از صاحبان واحد‌های تجارت الکترونیکی را تشکیل می‌دهند.

صاحبان واحد‌های تجارت الکترونیکی دارای اینماد در گروه سنی ۲۰ تا ۳۰ سال ۲۱ درصد بوده و در گروه سنی ۴۰ تا ۵۰ سال ۲۱ درصد بوده اند. همچنین ۱۲ درصد از صاحبان واحد‌های تجارت الکترونیکی که در سال ۱۳۹۹ دارای اینماد بوده اند در گروه سنی بالای ۵۰ سال هستند.

در میان واحد‌های تجارت الکترونیکی در سال ۱۳۹۹، حدود ۷۵ درصد از این واحد‌ها تعداد نیروی انسانی کمتر از ۱۰ نفر داشته اند. حدود ۱۱ درصد از آن‌ها بین ۱۰ تا ۲۰ نفر نیروی انسانی داشته اند و ۵ درصد از این واحد‌ها بیش از ۱۰۰ نفر نیروی انسانی داشته اند. با این حساب می‌توان گفت تعداد واحد‌های تجارت الکترونیکی خرد بیشتر از واحد‌های تجارت الکترونیکی بزرگ است.


تعداد شاغلان واحد‌های تجارت الکترونیکی


تعداد شاغلان واحد‌های تجارت الکترونیکی دارای اینماد، نزدیک به ۱.۳ میلیون نفر برآورد می‌شود. با توجه به آخرین آمار که توسط مرکز آمار ارائه شده است می‌توان گفت به صورت میانگین حدود ۶ درصد از نیروی کار در کل کشور را شاغلان واحد‌های تجارت الکترونیکی دارای اینماد تشکیل می‌دهند.

درصد بانوان مالک واحد تجارت الکترونیکی دارای اینماد در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۴ درصد بوده و ۸۶ درصد از مالکان دریافت کننده اینماد را آقایان تشکیل داده اند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها