کد خبر: ۳۶۴۱۸۶
۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸
0
حسینی نماینده مردم شهرستان خدابنده و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به تشریح جزئیات طرح جهش تولید و عرضه مسکن پرداخت و تاکید کرد اگر این طرح به خوبی اجرا شود سالیانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور عرضه شده و می‌تواند مشکل مسکن را در کشور حل کند.
سالیانه یک میلیون مسکن در کشور تولید و عرضه می‌شود
سیدالبرز حسینی نماینده مردم شهرستان خدابنده و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی که از طراحان اصلی طرح جهش تولید و عرضه مسکن است در گفتگو با پایگاه خبری نبض نفت جزئیات این طرح را تشریح کرد.

حسینی با اشاره به اینکه موضوع مسکن در اولین جلسه مجلس یازدهم با رهبر معظم انقلاب مورد تاکید عالی‌ترین مقام کشور بوده گفت: با توجه به اینکه در حوزه مسکن در کشور مشکلات زیادی وجود داشت و با شروع مجلس یازدهم، در اولین جلسه مشترکی که رهبر معظم انقلاب به صورت ویدئو کنفرانس با نمایندگان مجلس داشتند یکی از موضوعات خیلی مهمی که مطرح شد بحث مسکن در کشور بود. در آن جلسه ماموریتی به مجلس داده شد که به بحث مسکن در کشور کمک کند. یکی از اصلی‌ترین کارهایی که به کمیسیون عمران محول شد تعیین تکلیف وضعیت مسکن در آن شرایط بود.

حسینی با اشاره به اینکه در هشت سال گذشته و در دولت روحانی اقدام قابل توجهی در زمینه مسکن انجام نشد گفت: طرح جامع مسکن نشان می‌داد که در طی هشت سال گذشته مقداری در حوزه مسکن بی‌توجهی صورت گرفته است. با توجه به اینکه تناسب میزان عرضه و تقاضای مسکن در کشور به هم ریخته بود پیشنهاد ما این بود که سالیانه حدود یک میلیون مسکن در کشور ساخته شود تا بتوانیم طی چهار سال به یک تناسب در عرضه و تقاضا دست پیدا کنیم.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در خصوص وضعیت افراد فاقد مسکن در کشور که یا مسکن ندارند یا در آینده نزدیک نیاز به مسکن خواهند داشت گفت: در حال حاضر حدود دو و نیم میلیون جوان مجرد بالای 32 سال داریم که هنوز ازدواج نکرده‌اند. حدود 12 و نیم میلیون نفر جوان در شرف ازدواج داریم و 15 میلیون نفر هم حاشیه‌نشین در کشور داریم. این آمارها نشان می‌دهد که در حوزه مسکن باید یک فکر اساسی کنیم.

وی تصریح کرد: برای بررسی این موضوع حدود 14 جلسه با کمیته‌های مختلف و 38 جلسه بین کمیسیون عمران و حوزه‌های کارشناسی برگزار شد. در نهایت ما در کمیسیون عمران به طرح جهش تولید و عرضه مسکن رسیدیم. پایه‌های این طرح از سه موضوع و رکن تشکیل می‌شود. موضوع و رکن اول و مهم در این طرح موضوع زمین است چرا که حدود 55 تا 60 درصد از قیمت تمام شده برای تهیه مسکن قیمت زمین است.

نماینده مردم شهرستان خدابنده تاکید کرد: برای دهک‌های درآمدی پایین در کشور لازم است زمین با قیمت کارشناسی پایین تهیه شود. اینکه زمین در شهر یا حاشیه شهر باشد ارکان دیگر دولت مانند جهاد کشاورزی نیز در این موضوع دخیل هستند. حاشیه برخی شهرها دارای این ظرفیت هستند که مسکن در حاشیه آن شهرها ساخته شود. از درون این موضوع تفاهم‌نامه‌ای شکل گرفت که زمین مورد نیاز یک میلیون مسکن در سال از دل املاک دولت و املاکی که در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است تهیه شود. برای محقق شدن این موضوع تفاهم‌نامه‌های اولیه منعقد شده است و این کار در حال انجام است.

حسینی رکن دوم طرح جهش تولید و عرضه مسکن را منابع مالی ذکر کرد و گفت: رکن دوم برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن در کشور تامین منابع مالی است. در این راستا پیشنهاد ما این بود که ارقام ریالی و منابع مالی فقط در زمینه تامین مسکن هزینه شود. صندوق ملی مسکن که خود دارای هیئت مدیره است باید مدیریت مالی منابع مالی را انجام دهد و تمام منابع مالی زیر نظر وزیر راه و شهرسازی باشد. هر منابع مالی که برای تامین مسکن تهیه می‌شود باید در این صندوق ذخیره شود تا در جهت تامین مسکن استفاده شود. از جمله این منابع وجوه برگشتی اقساط مسکن مهر، منابع مسکن اولی‌ها، بودجه سنواتی و منابع مالی خیرین مسکن‌ساز می‎باشد.

امور اولیه و اداری مربوط به این صندوق توسط وزارت راه و شهرسازی انجام شده و اساسنامه آن تهیه شده است.

برای ساخت مسکن دولت تسهیلات با سود 5 درصد برای سه دهک اول کشور پرداخت می‌کند

نماینده مردم شهرستان خدابنده در مجلس یازدهم به منابع مالی تخصیص یافته در لایحه بودجه سال 1400 اشاره کرد و گفت: در بودجه سال 1400 و در تبصره 18 حدود 360 هزار میلیارد تومان برای تسهیلات بانکی در نظر گرفتیم. خیلی‌ها از این موضوع نگران بودند که خلق پول جدیدی صورت گیرد و تورم ایجاد کند اما لازم است تاکید کنم که ما خط اعتباری جدیدی ایجاد نمی‌کنیم بلکه با همان تسهیلاتی که به سایر حوزه‌ها مانند صنعت، خدمات و کشاورزی داده می‌شود اینجا هم طبق قوانین شورای پول و اعتبار با سود بانکی 18 درصد تسهیلات به تبصره 18 داده می‌شود. تلفیق این رقم با رقم صندوق مسکن، وامی را در اختیار سازندگان مسکن قرار می‌دهد. البته سود این تسهیلات برای سه دهک اول کشور از جمله روستاها که درآمد کمی دارند 5 درصد است. برای دهک‌های درآمدی بعدی که جزئیات مربوط به دهک‌ها و سود وام اطلاع‌رسانی می‌شود 9، 11 و 18 درصد خواهد بود. کل تسهیلات بین دهک‌های اقتصادی مختلف در کشور بسته به شرایط اقتصادی افراد توزیع می‌شود و کمک شایانی به تامین مسکن خواهد کرد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه اظهار داشت: برای شروع کار حدود 360 هزار میلیارد تومان در تبصره 18 تخصیص پیدا می‌کند و حدود 35 هزار میلیارد تومان هم رقم اقساط برگشتی مسکن مهر خواهیم داشت. تلفیق این دو عدد مشکل را حل خواهد کرد. اگر کار شروع شود در سال‌های آتی این ارقام به کمک منابع مالی ساخت و ساز خواهد آمد و مشکل مسکن در کشور حل می‌شود.

حسینی در پاسخ به این سئوال که به ازای هر واحد مسکونی چقدر وام تعلق خواهد گرفت گفت: به دلیل اینکه این موضوع در حال برنامه‌ریزی است و وزارت راه و شهرسازی در حال تدوین برنامه جامع می‌باشد و از طرفی اسامی متقاضیان را تهیه می‌کند رقم نهایی این تسهیلات را در جلسه‌ای که بین وزارت و راه و شهرسازی و بانک مرکزی برگزار می‌شود نهایی خواهند کرد. با روندی که این طرح دارد به تولید مسکن در کشور کمک زیادی خواهد کرد.

حسینی به رکن سوم تولید مسکن اشاره کرد و گفت: موضوع و رکن سوم این طرح مصالح ساختمانی است. در همین راستا وزارت صمت موظف شده که قیمت دو نهاده اصلی که فولاد و سیمان است را کنترل کند. وزیر صمت اخیراً اعلام کرد که برای پیش خرید این مصالح تفاهم‌های خوبی صورت گرفته و آئین‌نامه‌های اجرایی آن نیز در حال نهایی شدن است.

وی تصریح کرد: شاید سوال خیلی افراد این باشد که این طرح شدنی است یا شدنی نیست. باید تاکید کنم که ما دانش فنی مناسبی در این حوزه داریم و از طرفی تجربه مناسبی در مسکن مهر داریم. وضعیت تعداد واحدهای مسکونی مورد نیاز در مناطق روستایی و شهری مشخص است و اینکه در حاشیه شهرها و در بافت فرسوده چقدر به واحد مسکونی جدید نیاز داریم نیز مشخص شده است. همچنین در شهرها میزان زمین مورد نیاز مشخص شده است.

 

عزم جدی رئیس جمهوری برای اجرایی شدن طرح جهش تولید و عرضه مسکن

این نماینده مجلس حرکت به سوی صنعتی‌سازی در موضوع مسکن را مهم دانست و گفت: اگر صنعتی‌سازی را هم در این طرح وارد کنیم کار خیلی سختی نیست و من به اجرای این طرح و نتایج آن خوشبین هستم. روند کار نشان می‌دهد که این کار شدنی است و به یک اهتمام ویژه نیاز دارد. خوشبختانه شخص رئیس جمهور اهتمام ویژه‌ای به این موضوع دارد و بحث ساخت مسکن یکی از برنامه‌ها و اولویت‌های وی تلقی می‌شود. با توجه به اینکه تولید مسکن یک امر چند وجهی است و چند نهاد در آن دخیل هستند و همکاری سایر وزارتخانه‌ها را نیاز دارد اگر شخص رئیس جمهور بالای سر کار باشد این تیم مدیریتی می‌تواند کار را به نتیجه مطلوب برساند تا به مردم به ویژه اقشار آسیب‌پذیر به خاطر نداشتن مسکن آسیب بیشتری وارد نشود.

 

حسینی در پاسخ به این سئوال که این طرح کی به نتیجه می‌رسد گفت: بر اساس گزارشی که وزارت راه و شهرسازی طی دو جلسه در کمیسیون عمران ارائه داده مقدمات کار از جمله اساسنامه صندوق آماده شده است. سامانه جمع‌آوری متقاضیان مسکن اسامی متقاضیان را آماده کرده و زمین مورد نیاز در استان‌ها و زمین‌های موجود در هر منطقه نیز شناسایی شده است. در این طرح نقش استانداران و مدیران راه و شهرسازی استان‌ها بسیار مهم است چرا که اگر در استان‌ها کار توسط این دو مقام تسهیل شود فرایند اجرای کار سریع‌تر انجام خواهد شد. در مجموع من به این طرح و اجرای آن خوشبین هستم که یکی از نیازهای اساسی جامعه با اجرای این طرح برطرف شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها