May 2022 17 / سه‌شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱
کد خبر: ۳۶۶۵۵۷
۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
0
وزیر صنعت، معدن و تجارت از فعال سازی ۹۰ پروژه در وزارت صمت طی سه ماهه گذشته خبر داد و گفت: نزدیک به ۳۰ پروژه از این ۹۰ پروژه تا پایان سال به اتمام می‌رسد و ساختار کاملاً متفاوتی را برای وزارت صمت رقم خواهد زد.
وزیر صمت: صادرات امسال از ۴۰ میلیارد دلار عبور خواهد کرد
سیدرضا فاطمی امین در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با بیان این مطلب، گفت: اصلاح ساختار بازار کالا‌های پایه (سیمان، پتروشیمی، فولاد و پنبه) یکی از این پروژه‌ها می‌باشد.

وی با یادآوری اینکه بازار فولاد علیرغم التهابات بازار ارز در یکی دو هفته گذشته، اما با ثبات مانده است، تصریح کرد: علت این ثبات آن است که ۲۵ ابزار جدید در بورس کالا طراحی گردید که ۱۵ ابزار از این ۲۵ ابزار تاکنون عملیاتی شده است و به کارگیری این ابزار‌ها سبب حذف امضا‌های طلایی در بورس کالا شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه اضافه کرد: همچنین از ۳۰ گروه کالایی که مشمول سهمیه بندی در بورس کالا بودند ۲۰ گروه کالایی حذف شدند.

فاطمی امین با بیان این که قرارداد‌های بلند مدت تامین مواد را به عنوان یکی دیگر از ابزار‌های بورسی در دستور کار داریم، ادامه داد: با این روش تولیدکننده مواد اولیه را از قبل خریداری می‌کند که این امر سبب کاهش نگرانی تولید کننده، عدم تزریق التهاب به بازار، عدم پرداخت هزینه‌های مالی اضافی و کاهش قیمت تمام شده خواهد شد.

وی عرضه تطبیقی را از دیگر ابزار‌های طراحی شده در بورس کالا دانست و افزود: تولیدکنندگانی که سهم بزرگی از بازار دارند کسری بازار خودشان را وارد می‌کنند و با تشکیل سبد بورسی، خودشان عرضه می‌کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: به عنوان نمونه در یک روز ۳۰۰ هزار تن فولاد عرضه شد و قیمت ورق فولادی از ۲۱ هزار تومان به ۱۹ هزار تومان رسید، سهمیه بندی برداشته شد و قیمت‌ها پایین آمد.

فاطمی امین گفت: با اجرای این روش‌ها به ثبات می‌رسیم و با کاهش هزینه‌ها قیمت تمام شده نیز کاهش خواهد یافت.

وی در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص تامین گرید‌های نساجی (پت) مورد نیاز واحد‌های نساجی، نیز گفت: برخی از واحد‌های نساجی که از پت تولید می‌کنند چند خطشان یا تعطیل مانده یا تمام وقت کار نمی‌کند، پت جزو ۱۰ گروه کالایی است که به دنبال حذف سهمیه بندی آن هستیم (از ۳۰ گروه کالایی ۲۰ گروه حذف شده‌اند) که روش عرضه تطبیقی برای آن جواب می‌دهد و هر چقدر وابستگی‌ها را کم کنیم بازار باثبات‌تر می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص نظام توزیع نیز بیان کرد: شفافیت جریان توزیع یکی از مهمترین بحث هاست، ۱۰ پروژه از ۹۰ پروژه که طی سه ماه گذشته فعال شده است مربوط به نظام توزیع می‌باشد که تکمیل سامانه جامع تجارت یکی از آن‌ها است.

فاطمی امینی ادامه داد: اکنون ۲۷ گروه کالایی در سامانه جامع تجارت وارد شده است که کار شش گروه کالایی کاملاً تمام شده است.

وی همچنین یادآوری کرد: با تکمیل این سامانه نقل و انتقالات از تولید تا ورودی عمده فروش شفاف می‌شود، با مشاهده فاکتور‌ها قیمت‌ها مشخص می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از هفته گذشته داریم فاکتور‌ها را به تراکنش‌های بانکی متصل می‌نماییم، اتصال فاکتور‌ها به تراکنش‌های بانکی با همکاری بانک مرکزی بوده است. همچنین بازدید‌های سرزده و کنترل‌های سیستمی را نیز داریم و از فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای برای برخی اقلام آمار فروش را هم در سامانه جامع می‌گیریم.

فاطمی امین هچنین درج قیمت تولید کننده بر روی کالا‌ها را از دیگر پروژه‌های نظام توزیع دانست و گفت: اجرای این پروژه آغاز شده است و با این پروژه صحنه رقابت عوض می‌شود و ساز و کار‌هایی شفاف برای مردم و بازرسان به وجود خواهد آمد، چرا که قیمت تمام شده کارخانه پایین‌تر از قیمت مصرف کننده است که سبب سو استفاده نظام توزیع سوء استفاده میشود، البته باید توجه داشت که درج قیمت مصرف‌کننده در بسیاری از کشور‌ها ممنوع است.

وی همچنین بیان کرد: با تکمیل سامانه جامع تجارت و درج قیمت تولید کننده که اجرای آن آغاز شده است اصلاحاتی را در نظام توزیع خواهیم داشت و با این نگاه مردم در قامت بازرس وارد عمل خواهند شد و شفافیت به وجود می‌آید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص برگزاری بیست و پنجمین همایش روز ملی صادرات نیز، گفت: علت برگزاری با تاخیر این همایش تغییر در رویکرد انتخاب صادرکنندگان نمونه و ممتاز و توجه ویژه به شرکت‌های دانش بنیان بوده است.

فطمی امین در خصوص اصلاح ساختار سازمان توسعه تجارت ایران نیز بیان کرد: صندوق ضمانت صادرات، شرکت نمایشگاه‌های بین المللی و دفتر مقررات صادرات و واردات را زیرمجموعه سازمان توسعه تجارت قرار دادیم، امورات مرتبط با تجارت در این سازمان به صورت یکپارچه و منظم شده است و درحال همگرایی و هم‌افزایی با گمرک، استاندارد و دستگاه ذیربط نیز هستیم.

وی همچنین با اشاره به احصای مشکلات و چالش‌های حوزه تجارت خارجی اضافه کرد: نتیجه و جمع بندی این احصا در مصوبه ۳۶ بندی توسط ستاد اقتصادی دولت ابلاغ شد، تا پایان سال پنجره واحد صادرات را اجرا خواهیم کرد تا مسیر تجارت خارجی تسهیل‌تر گردد که در این راستا اصلاح فرایند‌ها و روند‌ها باید اتفاق بیفتد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ۳۵ میلیارد دلار صادرات سال گذشته امسال از ۴۰ میلیارد دلار عبور خواهد کرد، گفت: تسهیل فرایند‌های رفع تعهدات ارزی و تسهیل بازگشت مالیات بر ارزش افزوده صادرات از علت‌های این افزایش خواهد بود.

فاطمی امین با بیان اینکه حس خوبی در صادرکنندگان شکل گرفته است، ادامه داد: در ۲۹ مهرماه رئیس‌جمهور جلسه و هم‌اندیشی خوبی با صادرکنندگان داشته است، ضمن اینکه ابلاغ ضوابط ۲۶ بندی بسیاری از گره‌های صادراتی را مرتفع کرد و سبب خوشنودی صادرکنندگان گردید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه باید شیب تسهیلات بانکی را طوری تنظیم کرد که منابع به سمت تولید برود، تاکید کرد: باید تولید مولد و فرآیند‌های کسب و کار از جمله مالیات را تسهیل نماییم، کاهش مالیات از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد و ۱۰ درصد (در ۴ سال) در راستای این منطق است تا سودآوری را در بخش تولید اضافه کنیم که با این کار بانک‌ها به راحتی به بخش تولید تسهیلات می‌دهند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: رئیس جمهور نیز روی سودآوری کسب و کار‌ها تمرکز دارند، اگر کسب و کار‌ها سودآور باشند دولت نیز به راحتی می‌تواند مالیات بگیرد.

فاطمی امین همچنین تصریح کرد: هزینه‌ها و نرخ انرژی را متعادل می‌کنیم تا سودآوری برای کسب و کار‌ها اتفاق بیفتد، در این راستا هماهنگی با وزارت نفت داریم.

وی همچنین درخصوص بهره مالکانه معادن نیز، توضیح داد: معادن بزرگ مانند سنگ آهن، مس، طلا، سرب و روی و... شامل بهره مالکانه می‌شوند، سهم بهره مالکانه معادن کوچک بسیار ناچیز است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه در خصوص برنامه‌های فعال سازی معادن نیز بیان کرد: هفته آینده نشست سرمایه‌گذاری داریم که در آن نشست بیش از ۲۴۰ پروژه سرمایه‌گذاری مطرح خواهد شد که تعدادی از آن‌ها در حوزه معدن است. همچنین به طور مشخص یک مدل سرمایه‌گذاری را مطرح کردیم که هفته آینده منتشر خواهد شد.

فاطمی امین در خصوص این مدل توضیح داد: معادن سود آور بزرگ وقتی برنده مزایده می‌شوند باید حداقل ۳۰ درصد از سهام خود را به مردم (منطقه محل معدن و کشور) واگذار نمایند.

وی گفت: توزیع ثروت، منتفع شدن مردم منطقه و ایجاد فرصت‌های سرمایه گذاری سودآور برای مردم از مزیت‌های این کار خواهد بود.

فاطمی امین در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص سهمیه سوخت صنایع گفت: هم افزایی خوبی میان وزارت نیرو، نفت و صمت وجود دارد، واحد‌های سیمانی از چند ماه قبل سوخت مازوت (جایگزین) را دریافت و انبار کردند، نگرانی و دغدغه‌ای تا کنون پیش نیامده است.

وی همچنین در پایان گفت: گزارش عملکرد سه ماهه وزارت صنعت، معدن و تجارت را به زودی منتشر خواهیم کرد و هر سه ماه یکبار گزارش اقدامات انجام شده را به اطلاع مردم خواهیم رساند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها