May 2022 19 / پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱
کد خبر: ۳۶۹۵۰۱
۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۴
0
اکثر رانندگان حداقل برای یک‌بار با مشکل استارت نخوردن خودرو مواجه شده‌اند. استارت نخوردن ماشین عوامل متعددی دارد. این مشکل معمولاً در فصول سرد سال بیشتر نمایان می‌شود.
علت استارت نخوردن خودرو چیست؟البته این نکته را در نظر داشته باشید استارت نخوردن خودرو با استارت خوردن، ولی روشن نشدن خودرو تفاوت دارد. پس روشن نشدن خودرو را با استارت نخوردن اشتباه نگیرید. ممکن است روشن نشدن خودرو دلایلی داشته باشد که هیچ ربطی به استارت نخوردن آن نداشته باشد.

چرا ماشین استارت نمی‌خورد؟

به طور کلی عوامل گوناگونی باعث استارت نخوردن ماشین می‌شود. تمام شدن باتری، خراب شدن آن، خراب شدن استارت و سیم کشی، قطع شدن سوئیچ، تمام شدن زغال استارت برخی از رایج‌ترین دلایلی است که باعث بروز این مشکل در خودرو می‌شود.

۱-فرسوده شدن باتری خودرو
مهم ترین، مشهورترین و رایج‌ترین دلیلی که افراد برای استارت نخوردن خودروی خود می‌شناسند خرابی باتری است. یکی از مهم‌ترین علائم خرابی باتری به عنوان دلیل برای استارت نخوردن خودرو این است که با چرخاندن سویچ، برق به بخش‌های مختلف خودرو رسیده و پشت آمپر روشن میشود، اما موقع استارت زدن، استارت نیرو کافی برای روشن کردن خودرو نداشته و به اصطلاح استارت زور میزند و یا تنها صدای تق از آن شنیده شده و اصلا استارت عمل نمیکند. در هر دو این شرایط اگر چراغ‌های خودرو را روشن کنید متوجه افت نور در زمان استارت زدن خواهید شد.

باطری ماشین ممکن است به دلایل مختلفی از کار بیافتد. دلایلی از قبیل:

روشن ماندن چراغ جلو برای مدت طولانی
وجود قطعی در سیم‌ها
تبخیر آب موجود در ترکیبات باطری که باعث ضعف در برق رسانی می‌شود
اتمام تاریخ انقضای باطری
برای اطمینان حاصل کردن از سلامت، بررسی کردن باتری با آمپر استارت کمک شایانی می‌نماید. در صورت مطمئن شدن از فرسودگی و خرابی باتری، تعویض آن لازم و ضروری می‌شود.

انتخاب بهترین نوع باتری می‌تواند سبب کاهش هزینه‌ها و افزایش کارایی باتری شود، بنابراین بهتر است هنگام انتخاب باتری برای اتومبیلتان، مشخصات تعیین شده از طرف شرکت سازنده خودرو، میزان برق مصرفی خودرو، قدرت دینام برای شارژ، فضای موجود برای باتری را در نظر بگیرید.

۲- خوردگی سیم و اتصالات باتری
در برخی مواقع علت استارت نخوردن ماشین از پوسیدگی، پارگی یا خوردگی اتصالات باتری ناشی می‌شود. با گذشت زمان، اتصالات باتری ماشین جرم گرفته و به تدریج دچار خوردگی می‌شوند. پوسیدگی اتصالات، موجب قطع ارتباط باتری با سایر اجزای وسیله نقلیه و متعاقب آن، استارت نخوردن ماشین می‌گردد. بر همین اساس، در صورت مشاهده خوردگی و جرم گرفتگی در باتری، می‌بایست نسبت به رفع و برطرف نمودن آن اقدام نمود.

۳- آلودگی و کثیف شدن فیلتر سوخت
از دیگر دلایل استارت نخوردن خودرو می‌توان به کثیفی قطعه فیلتر سوخت اشاره نمود. این قطعه در سیستم سوخت رسانی خودرو نقش بسزایی ایفا می‌نماید. به عبارت دیگر، سوخت مورد نیاز برای کارکرد و حرکت ماشین، به وسیله این قطعه تامین می‌شود.

کثیف شدن فیلتر سوخت مسدود شدن مسیر عبور بنزین را در پی دارد. در صورت نرسیدن بنزین کافی به پیشرانه، به احتمال بسیار قوی ماشین استارت نخواهد خورد. تعویض فیلتر سوخت از بهترین راهکار‌ها برای رفع این مشکل می‌باشد. به طور معمول، به ازای ۱۵۰۰۰ الی ۲۰۰۰۰ کیلومتر باید فیلتر سوخت خودرو تعویض گردد.

۴- بروز نقص فنی در سیستم احتراق
در برخی مواقع علت استارت نخوردن ماشین به بروز عیب و ایراد در سیستم احتراق ماشین مربوط می‌شود. کارکرد و عملکرد پیشرانه خودرو در اثر انجام فرآیند احتراق موتور محقق می‌شود. معیوب شدن شمع‌ها می‌تواند منجر به عدم احتراق و استارت نخوردن شود. علاوه بر این، بروز نقص فنی در قطعه کویل خودرو نیز در روشن نشدن خودرو تاثیرگذار و مؤثر است. کویل، وظیفه تامین برق لازم برای انجام پروسه احتراق را عهده دار می‌باشد.

۵- خرابی پمپ بنزین یکی از علت استارت نخوردن ماشین
در صورت خرابی و معیوب شدن پمپ بنزین، شاهد عدم استارت خوردن و روشن نشدن ماشین خواهیم بود. طول عمر بالا یا طی مسافت زیاد با بنزین کم، از مهم‌ترین دلایل خرابی پمپ بنزین خودرو به شمار می‌روند. با بررسی میزان بنزین موجود در باک خودرو می‌توان از بروز این مشکلات جلوگیری نمود.

۶- ایراد در سیستم ضد سرقت و امنیتی خودرو
یکی از دیگر از دلایل استارت نخوردن خودرو به بروز نقص فنی در سیستم امنیتی ماشین بر می‌گردد. به منظور افزایش ضریب ایمنی و امنیت، در ساختار بسیاری از خودرو‌های امروزی، از سیستم ضد سرقت استفاده شده است. بروز خطا یا ایراد در این سیستم، به استارت نخوردن و روشن نشدن خودرو می‌انجامد. در ساختار سیستم‌های امنیتی نوعی مدار اتصال سوئیچ تعبیه شده که بروز عیب در این بخش سبب فعال نشدن مدار و پیرو آن، استارت نخوردن می‌شود.

۷-علت استارت نخوردن ماشین؛ معیوب بودن کلاه توزیع
این مشکل در موقعیت‌های جغرافیایی و اقلیم‌های دارای آب و هوای مرطوب بروز پیدا می‌کند. رطوبت گرفتن این بخش موجب روشن نشدن و استارت نخوردن می‌شود. برای اطمینان حاصل کردن می‌توان نسبت به خارج کردن کلاه توزیع اقدام نموده و رطوبت موجود در آن مورد بررسی قرار گیرد. در صورت مشاهده ترک در این بخش، می‌بایست نسبت به تعویض این قطعه اقدام کرد.

تشخیص علت استارت نخوردن موتور ماشین
اگر می‌خواهید بفهمید که باتری ماشینتان سالم است از ولت متر استفاده کنید و اگر به این وسیله دسترسی نداشتید چراغ جلو ماشین را روشن کرده و نور بالا بزنید. در صورت سالم بودن باتری نور چراغ‌ها عادی است.
اگر فکر می‌کنید علت استارت نخوردن خودرو قطع شدن سیم کشی استارت است، لحظه چرخاندن سوئیچ، چراغ‌های پشت آمپر روشن می‌شوند و صدایی هرچند خفیف می‌شنوید، این فکرتان منتفی است.
اگر علت استارت نخوردن، خرابی موتور استارتر یا سیم کشی استارتر باشد چراغ‌های پشت آمپر یک لحظه خاموش می‌شوند و صدای" تق" می‌شنوید.
اگر مشکل از استارتر یا اتصالات پشت استارتر باشد هنگام استارت، چراغ‌های آمپر خاموش یا ضعیف نمی‌شوند، و فقط صدای تق شنیده می‌شود.
در بیشتر موارد علت استارت نخوردن، خرابی باتری است که با تعویض باتری ماشین این مشکل حل می‌گردد.
اگر باتری، استارتر و سیم کشی ماشین همگی سالم بودند، احتمالا موتور ماشین قفل کرده است. اگر می‌خواهید بدانید علت استارت نخوردن ماشین موتور ماشین قفل کرده است، دنده را در وضعیت ۵ قرار دهید و آن را هل دهید، اگر ماشین حرکت کرد، یعنی موتور قفل نیست، ولی اگر حرکت نکرد، موتور شما قفل شده است. این روش برای گیربکس دنده‌ای کاربرد دارد نه اتومات.
گیربکس‌های اتوماتیک به گونه‌ای هستند که وقتی دسته دنده (Lever) در وضعیت R، یا D باشد، موتور استارت نمی‌خورد. در صورت خراب شدن سلکتور گیربکس اتوماتیک، پیام وضعیت گیربکس به درستی به ECU ارسال نمی‌شود و خودرو استارت نمی‌خورد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها