کد خبر: ۳۷۰۳۱۶
۱۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۷
0
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در رابطه با دامنه نوسان، گفت: احتمالا تا پایان سال بتوانیم دامنه نوسان را به تدریج باز کنیم.
صدور مجوز برای تشکیل ۶ کارگزاری
مجید عشقی امروز در جمع فعالان بازار سرمایه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بازار سرمایه موتور محرک هر کشوری است و نمی‌توان آن را به حاشیه برد و به آن بی‌اعتنایی کرد، گفت: امروز همه مردم کشور در این بازار منفعت دارند و در این بین سازمان بورس به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی همه نیازها باشد لذا باید به کمک همه ذی‌نفعان و بخصوص بخش خصوصی عدم شفافیت‌ها را به کم ترین حد ممکن برسانیم.

وی با بیان اینکه ارزش بازار سرمایه نزدیک ۶ هزار و ۲۰۰ همت است، افزود: تقریبا بزرگترین عددی است که در اقتصاد کشور وجود دارد و سیستم بانکی و نقدینگی هیچکدام به این عدد نمی‌رسد و این ۶ هزار و ۲۰۰ همت دارایی و موتور سودسازی و ایجاد اشتغال در کشور است و بنابراین الان بی‌هیچ وجه نمی‌توان بازار سرمایه را به حاشیه راند و در تصمیمات در نظر نگرفت زیرا هم از نظر اقتصاد و هم درگیر شدن مردم اکنون تقریبا کل جمعیت کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم در بازار سرمایه منافع دارند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در رابطه با دامنه نوسان گفت: در سازمان تقریبا به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که احتمالا تا پایان سال بتوانیم دامنه نوسان را به تدریج باز کنیم و با بازخوردی که از اثرات آن در بازار می‌گیریم برای دوره‌های بعدی تصمیم گیری خواهیم کرد بورس روی دامنه نوسان حساسیت دارد اما حتماً تا پایان سال این برنامه را اجرایی می‌کنیم.

وی بیان داشت: چند ابهام جدی در رابطه با بازار سرمایه وجود دارد که یکی از آنها مذاکرات هسته‌ای و موضوع دیگر بودجه سال آینده است که تا دو - سه هفته دیگر با رفع این ابهامات آسان‌تر می‌توان درباره بازار بورس و اقدامات در این بازار تصمیم‌گیری کرد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: برای توسعه نهادهای مالی در ۶ ماه گذشته ۶ مجوز کارگزاری صادر شده است این در حالی است که ۱۲ سال هیچ مجوز کارگزاری صادر نشده بود و بنا داریم تا پایان امسال به صف‌های تشکیل شده پایان دهیم و به شرکت‌های دارای صلاحیت مجوز کارگزاری دریافت خواهند کرد.

وی گفت: همچنین به ۷ شرکت سبدگران مجوز داده اشت و برای شرکت های مشاور سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تامین سرمایه‌گذاری نیز آمادگی صدور مجوز وجود دارد.

عشقی با بیان اینکه بازار سرمایه به هیچ حمایتی نیاز نداردt گفت: توان سودآوری شرکت‌ها وجود دارد اما آنچه که بازار سرمایه را آزار می‌دهد تصمیماتی است که سودآوری شرکت‌ها را تهدید می‌کند.

وی افزود: باید به تصمیم‌گیرندگان گفت که تضعیف سودآوری شرکت‌ها نه تنها به نفع دولت نیست بلکه به ضرر نیز هست. اگرچه ممکن است در ابتدا ۳۰ هزار مییارد تومان از محل مالیات و افزایش نرخ گاز به دولت برسد اما ۳۰۰ هزار میلیارد تومان دارایی دولت در نتیجه این تصمیم کوچکتر می‌شود.

وی بیان داشت: همه دستگاه‌های دولتی از جمله شورای رقابت و وزارت صنعت که با شرکت‌ها در ارتباطند و تصمیم‌گیری می‌کنند درخواست کرده‌ایم که اطلاعات خود را ارسال کنند و این اطلاعات موجود است و آن را به سامانه‌های بورس وصل می‌کنیم تا افراد دخیل در آن تصمیمات را شناسایی کرده‌ایم.

عشقی ضمن ابراز خرسندی از تعامل و هم فکری با بخش خصوصی افزود: امیدواریم به کمک این مذاکرات بر برطرف شدن مشکلات پیروز شویم و با شناسایی مشکلات برای آنها راه‌حل‌های دقیق و جامع پیدا کنیم.

در این نشست همچنین محسن حاجی بابا نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران ضمن تاکید بر تعاملات دو طرفه بین بخش خصوصی و دولت گفت: صدور ۳۷ بخشنامه ظرف سه سال در بانک مرکزی فاجعه است ضمن اینکه آخرین بخشنامه نیز همانی بود که از ابتدای بخش خصوصی گفته بود.

وی بیان داشت: آموزش در حوزه بورس و بازار سرمایه بسیار اهمیت دارد و اغلب خریداران از علت خرید و فروش سهام خود تحلیلی ندارند.

حاجی بابا اظهار داشت: فرآیند ور,د شرکت‌های جدید به بورس نیز باید تغییر کند زیرا بورس در ایران عمق ندارد و برای عمق بخشیدن باید روند ورود شرکت‌ها را تسهیل و تسریع کرد.

وی با بیان اینکه اوراق قرضه در بورس ایران فراموش شده است، گفت: این در حالی است که بخش قابل توجهی از منابع مالی از طریق شبکه بانکی تامین می‌شود و همچنین در کشورهای پیشرفته این منابع از اوراق قرضه تامین می‌شود اما در ایران چنین ساز و کاری وجود ندارد.

نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران با تاکید بر لزوم اعتبار سنجی شرکت‌ها گفت: به دلیل ضعف در این بخش شاهد چالش‌های جدی هستیم و باید شرکت‌های ۱۰۰ درصد خصوصی برای اعتبار سنجی ایجاد کنیم.

وی اظهار داشت: پیشنهاد داریم که سود تقسیم شده شرکت‌هایی که حسابرسی شده اند معاف از مالیات باشند و هر وقت سودها تقسیم شد مالیات آن را دریافت کنند.

حاجی بابا اظهار داشت: عدم دخالت دولت در بورس خواسته دیگر ما است و در این بین افزایش سطح شفافیت‌ها در بورس حائز اهمیت است.

مجتبی کاروان رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه نیز با تاکید بر آموزش و تسریع در پذیرش شرکت‌ها گفت: کاهش تشریفات در پذیرش شرکت‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

قره‌گزلو کارشناس حوزه بازار سرمایه نرخ گاز را مهم‌ترین چالش عنوان کرد و گفت: فرمول نرخ گاز در ایران باید مانند کشورهایی که دارای ذخایر گاز هستند در منطقه محاسبه شود و دو کشوری که از منطقه خارج هستند را از فرمول نرخ گذاری باید خارج کرد.

وی با تاکید بر اینکه پایان دادن به نرخ گذاری دستوری را خواستار هستیم، گفت: تعیین قیمت با اصل معامله که رضایت دو طرف است، مغایرت دارد.

قره‌گزلو بیان داشت: در مقایسه با بازارهای منطقه، بازار سرمایه ایران شرایط بهتری دارد اما مشکلات امروز ناشی از نبود اعتماد است. در بازار سرمایه نتوانستیم اعتماد مردم را جلب کنیم و این وظیفه نهاد ناظر است تا اطمینان را ایجاد کند.

وی افزود: در طرح‌های نیمه تمام تامین نقدینگی مورد نیاز بسیار اهمیت دارد و صندوق پروژه محور را برای تامین نقدینگی این طرح‌ها پیشنهاد می‌کنیم. و با توجه به حاکمیت اطلاعات در دنیا که اقتصاد را قابل پیش‌بینی می‌کند خواستار ایجاد رویه‌هایی هستیم که به کمک اطلاعات مورد نیاز موجود در بورس اقتصاد را پیش‌بینی کنیم.

منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها