کد خبر: ۳۷۰۴۳۹
۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۷
0
مرتضی افقه: دستمزد‌ها به طور متوسط ۵ درصد افزایش خواهد یافت و این عادلانه نیست.
بی عدالتی در تعیین دستمزد‌های ۱۴۰۱
نمایندگان مجلس با لایحه دو فوریتی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی که از سوی دولت تنظیم شده بود، مخالفت کردند و پرداخت یارانه نقدی به جای آن را تورم‌زا دانستند. در همین راستا به کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ رای مثبت دادند. در عوض از دولت تضمین گرفتند که با حذف ارز ۴۲۰۰تومانی، کالا‌ها و اقلام اساسی با نرخ ثابت به مردم برسد. در واقع مجلس از دولت تعهد گرفت که برنامه عملیاتی دقیق و جایگزین حذف ارز ترجیحی را ارائه دهد تا چگونگی تامین معاش مردم مشخص شود. با گذشت چند روز از رای مثبت مجلسی‌ها، دولت هنوز در این امر موفق نشده و نگرانی مجلس هم به قوت خود باقی است. برای بررسی این موضوع با یکی ازکارشناسان اقتصادی به گفتگو نشستیم.

حذف ارز۴۲۰۰ تومانی یک مسئله حساس

مرتضی افقه، کارشناس اقتصاد در مورد موضوع یاد شده اظهار کرد: حذف ارز۴۲۰۰ تومانی به یک مسئله حساس بدل شده است. از طرفی آستانه صبر مردم به دلیل فشار‌های چندین ساله تورم و تحریم لبریز شده است. به همین دلیل دولت و دستگاه ذی‌ربط نگران هستند که شوک‌های اقتصادی، تنش‌های جدید ایجاد کند. دولت سیزدهم در زمان تبلیغات ریاست جمهوری اصرار می‌کرد که دولت گذشته سفره مردم را به برجام و تحریم‌ها گره زده است و در دولت جدید نمی‌خواهیم این روش را ادامه دهیم. به این دلیل در مرحله اول لایحه بودجه را بر همین اساس نوشته اند تا درآمد‌ها را از محلی غیر از فروش نفت تامین کنند.

وی افزود: در لایحه بودجه کاملا مشهود است که به مردم بسیار فشار وارد خواهد شد، زیرا مالیات‌ها را افزایش داده اند و افزایش دستمزد‌ها پلکانی است؛ یعنی دستمزد‌ها به طور متوسط ۵ درصد افزایش خواهد یافت و این عادلانه نیست. نزدیک کردن فاصله افراد متخصص و با تجربه با کم تجربه‌ها به دور از عدالت است. متاسفانه مسئله شایسته سالاری را با حقوق‌های نجومی مقایسه کرده اند. از این طریق سعی کرده اند منابع درآمدی که از نفت حاصل نشده است را جبران کنند. اما هرچه جلوتر آمدند دیدند که حذف ارز۴۲۰۰ تومانی برخلاف ادعای برخی از مسئولین، سبب شوک جدی به بازار خواهد شد.

جبران کسری بودجه تنها به یک شرط

افقه ادامه داد: در مدت زمان طی شده از عمر دولت سیزدهم نتوانستند نرخ تورم را کاهش دهند لذا برآورد‌ها حاکی از آن است که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تورم شدیدی در پی خواهد داشت. البته بنده یک تصور دیگری هم دارم که علاوه بر تنش‌های اقتصادی ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومان، دولت نیم نگاهی به نتایج مذاکرات هم دارد. اگر برجام به نتیجه برسد و فروش نفت مجدد آغاز شود، کسری بودجه‌ای که درغیاب درآمد‌های نفتی ایجاد شده است. جبران خواهد شد.

استاد دانشگاه چمران ادامه داد: به نظر من این معطل کردن‌ها و طول کشیدن مذاکرات برجام تا زمان تعیین تکلیف بودجه ادامه دار خواهد بود. اگر در مذاکرات به توافق برسیم و پول‌ها بلوکه شده به کشور بازگردد بخشی از کسری بودجه را تامین کند و پس از چند ماه بعد از رفع تحریم ها، درآمد‌های نفتی و صادرات را از نو آغاز کنند.

افقه در پایان اظهار کرد: بنده فکر می‌کنم سردرگمی دولت و مجلس در همین بودجه مشخص است. برای مثال در ماجرای تعیین نرخ برای خرید سربازی دیدیم که دولت و مجلس بعد از واکنش‌های متعدد، آن مصوبه را پس گرفتند. این امر نشان دهنده آن است که دولت با بی پولی روبرو است و به دنبال منابع درآمدی جدید است و هر روز یک منبع جدید پیدا می‌کنند و بعد از واکنش‌ها از آن موضوع عقب نشینی می‌کنند. به هر حال یک سردرگمی میان دولت و مجلس پیرامون بودجه وجود دارد. این سردرگمی تا زمان مشخص شدن تکلیف بودجه ادامه خواهد داشت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها