کد خبر: ۳۷۲۳۸۱
۱۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
0
بیل گیتس، یکی از تأثیرگذارترین کارآفرینان و مدیران معاصر در دنیای فناوری است. او با تأسیس مایکروسافت و عرضه محصولات پرطرفدار، به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شد.
بیل‌گیتس کیست؟ / صندوق مالی بیل‌گیتس بزرگتر می‌شود
بیل گیتس، یکی از تأثیرگذارترین کارآفرینان و مدیران معاصر در دنیای فناوری است. او با تأسیس مایکروسافت و عرضه محصولات پرطرفدار، به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شد.

بیل گیتس با نام کامل ویلیام هنری بیل گیتس سوم، از بزرگ‌ترین تاجرین و کارآفرینان دنیا، بیل گیتس در ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵ زاده شد و در کنار دو خواهرش در سیاتل، واشینگتن بزرگ شد. گیتس در خانواده‌ای به دنیا آمد که از تاریخی غنی در تجارت و سیاست و خدمات اجتماعی سرشار بود. پدرش ویلیام هنری گیتس دوم وکیل دادگستری و یکی از سرشناسان شهر سیاتل، واشینگتن بود و مادر او آموزگار مدرسه و یکی از اعضای هیئت مدیرهٔ یونایتد وی اینترنشنال بود که در امور خیریه نیز فعالیت داشت.

بیل گیتس در مدرسهٔ لیک ساید شروع به تحصیل کرد. سپس به علاقه خود به نرم‌افزار پی برد و برنامه‌نویسی را در سن ۱۳ سالگی شروع کرد. در همین جا بود که هستهٔ اولیهٔ مایکروسافت شکل گرفت. در بهار سال ۱۹۶۸ میلادی مدرسه تصمیم گرفت که دانش آموزان را با پدیده‌ای جدید که به تازگی در دنیا شکل گرفته‌بود یعنی کامپیوتر آشنا کند.

کامپیوتر‌ها هنوز بزرگتر و گرانتر از آن بودند که مدرسه بتواند خریداری کند. به همین منظور مدرسه صندوقی را برپا کرد و اعلام کرد که برای اجارهٔ یک سال کامپیوتر PDP-۱۰ ساخت شرکت DEC، کمک کنید. پول زیادی بیشتر از هزینهٔ اجاره یک سال جمع شد. اما مدرسه، جذابیت این غول الکترونیکی را برای شاگردان دست کم گرفته بود. این شاگردان، بیل گیتس، پل آلن که دو سال از گیتس بزرگتر بود و چند تای دیگر از دوستان بودند که همگی در حال حاضر از برنامه نویسان ارشد مایکروسافت هستند.

بیل گیتس به همراه سه دوست دیگرش در کار به یکدیگر کمک می‌کردند و همچنین به آموزش زبان‌های برنامه نویسی دیگری نیز پرداختند، دوست صمیمی‌تر بیل پل آلن نام داشت، آن‌ها در آن زمان نمیدانستند که قرار است چه کار بزرگی را در آینده انجام دهند و چه عناوینی را در دنیا به خود اختصاص دهند.

نقطه مشترک این دو دوست، اهداف بزرگ و علاقه بسیار آن‌ها به کارشان بود و همین موضوع سبب شد تا در آینده بزرگترین کمپانی دنیا را خلق کنند.

پس از مدتی مدیران مدرسه به بیل اجازه دادند تا نرم افزاری را برای زمانبندی کلاس دانش آموزان پیاده سازی کند، بعد از آن بیل همواره در حال پیشرفت بود تا اینکه در نهایت در سال ۱۹۷۳ از مدرسه فارغ التحصیل شد، والدین او اصرار داشتند تا بیل سریعتر به دانشگاه برود و در همان سال بیل وارد دانشگاه هاروارد شد.

رشته بیل گیتس در دانشگاه حقوق بود در حالی که او به هیچ وجه به این رشته علاقه‌مند نبود و دوست داشت تا در زمینه علایق خود فعالیت کند و همین موضوع باعث نگرانی والدین بیل شده بود.

بیل در دانشگاه با استیو بالمر که در حال حاضر رییس قسمت اداری مایکروسافت است آشنا شد. رابطه دوستانه بیل و پل با یکدیگر ادامه داشت، گیتس در سال ۱۹۷۵ برای یک نسخه Basic مجددا تیم دونفره خود را با پل تشکیل داد.

در همان سال بیل خبر تولید یک کامپیوتر را در مجله مشاهده کرد و بلافاصله با مدیران شرکت سازنده آن کامپیوتر یعنی MITS تماس گرفت و اعلام کرد که در حال تولید یک نرم افزار مترجم زبان بیسیک برای آن کامپیوتر است، در واقعیت گیتس چنین کاری را نکرده بود، ولی تصمیم گرفت از این طریق نظر مدیران آن شرکت را جلب نماید.

با قبول مدیران شرکت MITS جهت دمو برنامه نامبرده، بیل و پل تصمیم گرفتند تا نمونه کار خود را برای دمو آماده کنند، خروجی جلسه مبنی بر آن شد تا پل و بیل بر روی مترجم خود (Altair BASIC) کار کنند.

در سال ۱۹۷۶ با مشورت فراوان بیل گیتس و خانواده، وی تصمیم گرفت تا از دانشگاه بیرون بیاید و تمرکز خود را بر روی برنامه نویسی و علایق خود بگذارد و همین شد که با موافقت خانواده، بیل به همراه پل آلن تصمیم گرفتند تا شرکت نرم افزاری خود را راه اندازی کنند.

این دو دوست اولین دفتر کار خود را در آلبوکرکی تاسیس کردند و بعد از مدتی شرکت خود را به ثبت رساندند، این شرکت مایکروسافت نام گرفت. مایکروسافت روز به روز در حال پیشرفت بود و کارمندان زیادی به این شرکت اضافه می‌شدند.

در ادامه زندگیامه Bill Gates بیان می‌شود که در آن زمان‌ها مایکروسافت فقط ۴۰ کارمند داشت که مداوم مشغول کار کردن بودند. مبلغ کل فروش آن فقط ۲.۴ میلیون دلار در سال بود. در سال ۱۹۸۰ شرکتی به نام IBM برای پیشرفت در زمینه کامپیوتر‌های شخصی تصمیم بر ساخت کامپیوتر خود که PC نام دارد و هم اکنون کامپیوتر‌های عصر حاضر نیز مجهز به آن هستند، بسازد و به بازار عرضه کند.

اما شرکت IBM تصمیم گرفته بود تا کار نرم افزار آن را به شرکت دیگری بسپارد. از اینجا بود که خوش شانسی به مایکروسافت روی آورد و شرکت IBM قراردی با شرکت کوچک مایکروسافت بست تا نرم افزار‌های مورد نظر شرکت IBM را تولید کند. بیل گیتس و پل آلن سیستم DOS ۸۶ را مناسب برای کامپیوتر‌های شخصی IBM تغییراتی اعمال کردند و حتی امکانات بیشتری را به آن اضافه نمودند و از آن یک سیستم عامل قوی ۱۶ بیتی ساختند.
 

مایکروسافتاین سیستم عامل را MS-DOS نامید. MS-DOS برروی کامپیوتر‌های شخصی IBM جای گرفتند و شرکت IBM مقداری از فروش کامپیوتر‌های PC خود را برای استفاده از MS-DOS به مایکروسافت می‌داد.

چند سال بعد مایکروسافت سیستم عامل گرافیکی با نام Windows را منتشر کرد و محصولات موفق تری تولید کرد که باعث رشد چشمگیر آن شد. طبق آمار بیش‌تر از ۹۵ درصد از دارندگان کامپیوتر‌های شخصی در سراسر دنیا از محصولات مختلف مایکروسافت استفاده می‌کنند. اکنون بیل گیتس با بیش از ۵۰ میلیارد دلار، جزئی از ثروتمندترین مردان دنیا شناخته شده است.

بیل گیتس چندین سال است که این مقام را حفظ کرده. به گفته‌ی خود بیل گیتس یکی از دلایل موفقیت شرکت مایکروسافت استخدام افراد با هوش و خبره است. Bill Gates فقط ۱۹ سال داشت که مایکروسافت را مدیریت می‌کرد. او به حدی مشغول کار بود که حتی بعضی اوقات چند روز محل کار خود را ترک نمی‌کرد و به همراه کارمندان خود به سختی برروی پروژه‌های مختلف و سفارش مشتریان شرکت کار می‌کرد.

گیتس در سال ۲۰۰۰ پس از ۲۵ سال، از مدیرعاملی مایکروسافت کناره‌گیری کرد و جای خود را به استیو بالمر داد، ولی همچنان به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی و رئیس هیئت مدیره این شرکت، به فعالیت خود ادامه داد. وی از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۴ ریاست هیئت مدیره مایکروسافت را برعهده داشت و پس از ۳۹ سال، با کناره‌گیری گیتس، جان دبلیو. تامسون به جای وی منصوب گردید.

بیل گیتس در ژانویه ۱۹۹۴ میلادی با ملیندا فرنچ از کارمندان مایکروسافت ازدواج کرد. ملیندا اهل دالاس در ایالت تگزاس آمریکا است. این زوج دارای سه فرزند به نام‌های جنیفر کاترین گیتس (۱۹۹۶ میلادی)، روری جان گیتس (۱۹۹۹ میلادی) و فوب ادل گیتس (۲۰۰۲ میلادی) هستند.

خانه بیل گیتس یکی از مدرن‌ترین و گران‌ترین خانه‌های جهان بوده که در کنار تپه می‌باشد و منظره‌ای رو به دریاچه واشینگتن در مدینا واقع در واشینگتن دارد. بر طبق برآورد مجموعه خانه و زمینش معادل ۱۲۵ میلیون دلار ارزش دارد و مالیات آن در حدود ۱ میلیون دلار در سال می‌باشد. همچنین در بین دارایی‌های بیل گیتس، مجموعه‌ای از نوشته‌های لئوناردو دا وینچی موجود می‌باشد که او در سال ۲۰۰۴ به مبلغ ۳۰٫۸ میلیون دلار در یک حراجی خریداری کرده است.

آدرس ایمیل بیل گیتس به‌طور گسترده‌ای در دنیا پخش شده‌است و در حدود ۴ میلیون ایمیل در سال ۲۰۰۴ دریافت کرده‌است که بیشتر آن‌ها هَرزنامه می‌باشند. به گفته او در بین ایمیل‌های دریافتی تعداد زیادی مربوط به پیشنهاد‌هایی برای پولدار شدن می‌باشد که اگر آزاردهنده نباشند، حداقل خنده دار است.

گیتس تمام منافع حاصل از دو کتاب خود را به موسسات غیرانتفاعی، که استفاده از تکنولوژی در آموزش و افزایش مهارت‌ها را حمایت می‌کردند اختصاص داده‌است. بشر دوستی در نزد گیتس از اهمیت بالایی برخوردار است. او و همسرش ملیندا، مؤسسه خیریه‌ای را با سرمایه ۲۸٫۸ میلیارد دلار ایجاد کردند، تا فعالیت‌های بشردوستانه را در زمینه‌های بهداشت جهانی و آموزش حمایت کنند. با این امید که در قرن بیست و یکم تمام مردم دنیا به آموزش و بهداشت دسترسی داشته باشند. این مؤسسه مبلغ ۳٫۶ میلیارد دلار به بهداشت جهانی، ۲ میلیارد دلار به توسعه آموزش در مناطقی که سطح درآمد مردم پایین می‌باشد، اهدا کرده‌است، که در آمریکا و کانادا به صورت اهدا کامپیوتر و دسترسی به اینترنت برای همگان در کتابخانه‌های عمومی بوده است.

گیتس در اکتبر ۲۰۱۶ در مصاحبه با برنامه «امروز صبح» تلویزیون آی‌تی‌وی (ITV) اعلام کرد که قصد ندارد ثروت خود را برای سه فرزندش به ارث بگذارد و ثروت او بعد از مرگش در راه خیریه به ارث گذاشته خواهد شد.

جنیفرکاترین گیتس (به انگلیسی: Melinda French Gates)، روری جان گیتس و فیبی ادل گیتس؛ فرزندان بیل گیتس حق نداشتند تا ۱۴ سالگی طعم داشتن موبایل را بچشند. بیل گیتس ۶۱ ساله در مصاحبه‌های خود می‌گوید که فرزندانش حق نداشتند تا قبل از ۱۴ سالگی موبایل داشته باشند، موسس میلیاردر مایکروسافت همچنین حق استفاده از موبایل درسر میز غذا را سلب کرده است. ثروتمندترین مرد جهان با ۶۷ میلیارد دلار ثروت گفت فرزندان من برای تماشای تلویزیون در پایان شب نیز محدودیت داشتند تا زودتر به رختخواب بروند و این قوانین به نفع فرزندانم بوده است.

بیل گیتس در سال ۲۰۰۵ نشان افتخاری KBE یا Knight Commander of the Order of the British Empire را از دست ملکه‌ی انگلستان دریافت کرد. بسیاری از جوایز دیگری که گیتس دریافت کرده است، به خاطر فعالیت‌های بشردوستانه بوده و این جایزه‌ها را با همسرش ملیندا تقسیم کرده است.

بیل گیتس در سال ۲۰۱۵ بعد از اینکه جایزۀ لسکر * در سال ۲۰۱۶، رئیس جمهور آمریکا، باراک اوباما «نشان افتخار آزادی از طرف ریاست جمهوری» را به بیل و ملیندا گیتس اهدا کرد. فرانسیس اولاند، رئیس جمهور فرانسه نیز بالاترین نشان افتخار این کشور را در سال ۲۰۱۷ به این زوج اهدا کرد. * خدمات عمومی بلوبرگ میلینیوم * را دریافت کرد، جایزۀ پادما بوشان را نیز به دست آورد. در سال ۲۰۱۰ نیز به خاطر کمک‌هایش به صنعت آی. تی جایزۀ بوفالوی نقره‌ای را دریافت نمود. گیتس جوایز متعددی را به خاطر مسائل مختلف به دست آورده است.

اچ‌اس‌بی‌سی، گروه بانکداری بریتانیایی، اعلام کرده است که ۱۰۰ میلیون دلار در صندوق سرمایه‌گذاری فناوری‌های آب و هوایی بیل گیتس سرمایه‌گذاری می‌کند.

آن طور که GreenBiz گزارش داده، این بانک گفت که این سرمایه‌گذاری آن را به یک عضو اصلی در صندوق تبدیل کرده است. هدف این صندوق جذب ۱۵ میلیارد دلار سرمایه عمومی و خصوصی برای تسریع توسعه و استقرار نسل بعدی فناوری‌های پاک مانند جذب مستقیم کربن از هوا، هیدروژن پاک و سوخت پایدار هوانوردی است.

این شرکت قصد دارد بودجه دولت‌ها، سازمان‌های بشردوستانه و افراد را برای حمایت از چهار صنعت نوپا که برای دستیابی به انتشار خالص صفر و کاهش هزینه‌های فناوری‌های نوین مورد نیاز هستند جمع کند. بر اساس سیاست‌گذاری‌های جدید این صندوق، انتظار می‌رود بودجه‌ها به پروژه‌های خاص و نه شرکت‌های خاص اختصاص یابد.

سلین هرویجر، مدیر ارشد پایداری اچ‌اس‌بی‌سی، گفت: «جایگاه بین‌المللی منحصربه‌فرد ما باعث می‌شود تا در موقعیت مناسبی برای ارائه مشاوره در مورد چالش‌ها و فرصت‌های انتشار خالص صفر، به ویژه در آسیا و خاورمیانه، قرار بگیریم».

بیل گیتس میلیاردر مایکروسافت گفت که همکاری بین کشور‌ها برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و تسریع انتشار خالص صفر بسیار مهم است. او گفت: «برای رسیدن به صفر خالص، ما باید هزینه بهره‌برداری از فناوری‌های پاک را کاهش دهیم تا بتوانیم آن‌ها را در مقیاس‌های بزرگ به کار بگیریم. تنها راه دستیابی به این هدف ایجاد همکاری عمیق میان بخش‌های دولتی و خصوصی است و هیچ کشور، شرکت و یا فردی به تنهایی نمی‌تواند آن را متوقف کند.»

غول فولاد ArcelorMittal، خودروساز جنرال موتورز، امریکن ایرلاینز، بنیاد بلک راک و مایکروسافت از جمله شرکت‌ها و سرمایه‌دارانی هستند که تا به امروز از این صندوق حمایت کرده‌اند. اعضای هیات‌مدیره این صندوق، رهبران و سرمایه‌گذاران موفق جهانی از جمله تاجر هندی موکش آمبانی، بنیانگذار آمازون جف بزوس، کارآفرین ژاپنی فناوری ماسایوشی سون و مدیر صندوق سرمایه‌گذاری تامینی بریتانیا هستند.

نوئل کویین، مدیرعامل گروه اچ‌اس‌بی‌سی، پیش‌بینی کرد که تنها تعداد کمی از فناوری‌های سبز می‌توانند چشم‌انداز صنعتی جهان را طی پنج تا ۱۰ سال آینده تغییر دهند. او گفت: «من از فرصتی که اچ‌اس‌بی‌سی به دست آورد تا بخشی از این صندوق باشد و توسعه آن را سرعت بخشد بسیار خوشحالم. من معتقدم که این مشارکت می‌تواند به ارائه راه‌حل‌های پایدار و ساخت جهانی پاک‌تر کمک کند.»
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها