May 2022 16 / دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱
کد خبر: ۳۷۳۵۸۶
۰۴ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰
0
منطقه آزاد انزلی، طلایه دار توسعه مراودات فرامنطقه ای ایران در قرن پانزدهم است.
منطقه آزاد انزلی، طلایه دار توسعه مراودات فرامنطقه ای ایران در قرن پانزدهم
نخستین نوروز قرن پانزدهم را در شرایط تجربه می‌کنیم که سرآغاز آن با ایام ولادت منجی عامل بشریت منطبق بوده و تقارن زیبا و خجسته‌ای با ماه مبارک شعبان و رمضان خواهد داشت؛ شاخص‌هایی که بیانگر این واقعیت است که برای ورود به دوران جدیدی از تعالی و رشد برای ایران اسلامی باید از خودشناسی، خودسازی به امام شناسی رسید؛ اول امامی که سفینه نجات است و در ادامه نازنین امامی که ظهور و امامت ایشان در مسیر ایجاد حکومت عدل حضرتش را انتظار می‌کشیم.
در این میان با عنایت به تجربیات قرن چهاردهم که سرشار از مبارزه برای استقلال و آزادی جهت رسیدن به جمهوری اسلامی بود به ما آموزه‌هایی مملو از تلاش جهت حفظ و گسترش مقاوم کردن شاخص‌های مختلف اقتصادی و توجه به مولفه‌های فرهنگ اصیل ایرانی-اسلامی به منظور مقابله با تهاجم فرهنگی غرب عطا نموده است.
در واقع تلاش ایرانیان برای معرفی الگو و مدل جدیدی از حکمرانی براساس الگو‌های اسلامی-علوی که سودای ام القرایی جهان اسلام و مقدمه چینی برای ظهور حضرت حجت ا... (عج) را در سرلوحه اقدامات خود قرار داد، زمینه ساز مقابله استکبار جهانی به سرکردگی امریکا و ایادی آن در منطقه از ارتجاع تا صهیونیسم را فرآهم نمود. مقابله‌هایی که در قالب هایی، چون ترور مسئولین بلندپایه جمهوری اسلامی و مردم بی‌گناه، جنگ هشت ساله، تحریم‌هایی رو به گسترش در حوزه‌های مختلف، حمایت از فعالیت‌های گروه‌های تروریستی، چون القاعده و داعش که به دنبال ضربه زدن به رویکرد اتحاد اسلامی جمهوری اسلامی بود و تهدید به حمله نظامی و براندازی نظام مردمی جمهوری اسلامی مستظهر گردید.
ایران اسلامی با تکیه بر عمود این خیمه سترگ؛ امامین انقلاب یعنی امام خمینی و مقام معظم رهبری، و حفظ روحیه مقاومت و اتحاد میان اقشار مختلف مردم؛ نهال نوپای جمهوری اسلامی ایران، به درخت تناور و پرخیر و برکتی که امید مستضعفین و پناهگاه مسلمین است، تبدیل گردید. به عبارتی ظرف بیش از چهار دهه این نظام مقدس با همراهی مردم به الگویی برای سایر ملل مسلمان و آزادیخواهان جهان جهت اجرای سیاست مقاومت در برابر تمامیت خواهی و استیلای غرب و شرق مبدل شد.
با نگاهی به مسیر طی شده و فرمایشات مقام معظم رهبری، که ظرف حدود دو دهه آخر قرن چهاردهم به منظور تئوری سازی ابعاد مختلف مقاوم سازی اقتصاد ایران، متغیر‌های اصلی و فرعی تحقق اقتصاد مقاومتی را در قالب هایی، چون شعار‌های سالیانه، ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، .. و منشور مهم بیانیه گام دوم انقلاب تبیین و در واقع نظریه پردازی نمودند، تا از این طریق؛ حمایت از کسب و کار‌های نوین، تسهیل و پشتیبانی از فضای فعالیت‌های مختلف اقتصادی و سرمایه گذاری و اعمال بسته‌های حمایتی قانونی از شرکت‌هایی که اولاٌ نیاز‌های وارداتی کشور را تأمین و ثانیاً صادرات به بازار‌های بین المللی را وجه همت خود قرار می‌دهند، مورد توجه مسئولین دولتی، نمایندگان مردم در مجلس، رسانه‌های عمومی قرار گرفته و به عنوان یک مطالبه عمومی در چارچوب گفتمان انقلاب به یک هنجار و باور عمومی تبدیل شود.
و، اما فراز پایانی قرن چهاردهم مقابله ما با همه گیری ویروس کرونا بود که ظرف دو سال گذشته باعث از دست دادن تعداد زیادی از هموطنان عزیز گردید، برای ایرانیان آنچه درد مضاعف بود تحریم‌های بین المللی امریکا علیه سلامت مردم مقاوم ایران اسلامی است که شرایط را بیش از پیش سخت می‌نمود؛ اما مردم و مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی با تکیه بر غیرت و تلاش دانشمندان و کادر درمان خود که همچون دوران دفاع مقدس هشت ساله در جبهه‌های مختلف به مجاهدت در مسیر تأمین سلامت عمومی پرداختند؛ ظرف دو سال گذشته با عبور از گردنه‌های سخت، به ایستگاه ظفر رسیده و به استقلال علمی در درمان و مدیریت این بحران سلامت پرداختند.
در این میان ایجاد منطقه آزاد انزلی به عنوان مرکز اقتصادی شمال کشور در استان گیلان در دو دهه پایانی قرن چهاردهم، حاصل تلاش‌های تولید و صادرکنندگان گیلانی در دهه‌های گذشته بود، منطقه‌ای که به منظور تمرکز و مدیریت بر توسعه مراودات تجاری صنعتی، و ایفای نقش محوری در ترانزیت کالا میان جنوب و شرق آسیا به اوراسیا، اروپای شرقی و شمالی و برعکس تأسیس گردید.
منطقه آزاد انزلی بعد از تجربه فعالیت در قالب منطقه ویژه اقتصادی، و سپس منطقه آزاد تجاری صنعتی، ظرف سال‌های گذشته به صورت همزمان مشغول احداث زیرساخت‌های لازم جهت تسهیل و توسعه فضا‌های مختلف کسب و کار، و تقویت امکانات و خدمات مورد نیاز در این زمینه‌ها بود، به حدی که این محدوده جغرافیایی را می‌توان به یک کارگاه بزرگ سرمایه گذاری، ایجاد زیرساخت‌های بندری، ریلی، تولیدی و خدمات مختلف فنی-مهندسی، بازرگانی، تولیدی و گردشگری، تشبیه نمود.
براین اساس و باعنایت به تجربه‌های گرانسنگ گذشته، سازمان منطقه آزاد انزلی تمرکز خود را بر سرعت بخشیدن به عملیات اتصال این منطقه به خط ریل سراسری، افزایش زیرساخت‌های بندری-لجستیکی، توسعه شهرک صنعتی نموده و باور دارد با وصل شدن این منطقه به شبکه ریلی، نه تنها زمینه اتصال بنادر جنوبی به شمال کشور فرآهم می‌شود، بلکه با تکمیل یکی از مسیر‌های اصلی کریدور شمال جنوب از طریق جمهوری اسلامی، بستر لازم جهت فعال شدن این مسیر حمل و نقل کالا در سطح بین‌المللی مهیا می‌گردد.
از سوی دیگر با عنایت به جایگاه این منطقه در ارتباط با اوراسیا، و برنامه راهبردی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مبنی بر گسترش مناسبات تجاری با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، و ایفای نقش فعال‌تر در سازمان همکاری شانگ‌های و سازمان همکاری اقتصادی اکو، و فعال سازی کریدور‌های شمال-جنوب و چین-قزاقستان-ایران؛ در قالب افزایش همکاری‌ها با کشور‌های همسایه و منطقه؛ سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی، به دنبال ایفای نقش محوری و تبدیل شدن به مرکز ثقل مراودات فرامنطقه‌ای مابین آسیا و اروپا بوده، راهبردی که گیلانیان در سال‌های نه چندان دور به مدت چند قرن در ارتباط با اوراسیا به خوبی انجام داده و از سابقه و تجربه خوبی در آشنایی با فرهنگ و رژیم تجاری با کشور‌های منطقه مزبور برخوردار می‌باشند.
حالیه و در آغاز نخستین بهاری که کرونا ترک تازی سابق خود را با همت کادر درمان، پژوهشگران و همراهی مردم از دست داده، تقاضای این سازمان و فعالین اقتصادی بخش خصوصی: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و سلامتی از سوی گردشگران و مسافران منطقه آزاد انزلی است، تا از قبل این همراهی و همکاری شاهد استمرار مسیر طی شده و سرعت بخشیدن به نیل اهداف ترسیم شده از سوی این سازمان، باشیم.

مهدی کاظمیان
سخنگو و مدیرکل
روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد انزلی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها