May 2022 19 / پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱
کد خبر: ۳۷۳۷۲۰
۰۷ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۰
0
عربستان به دنبال خروج از باتلاق و گرداب خودساخته در یمن است و با توجه به دقت نظر رهبران مبارز یمن، ائتلاف ضد مردم یمن دائما در این گرداب فرو می‌رود و زمین گیر شده‌ و پیروزی مردم یمن و جنبش انصارالله و دولت نجات ملی حتمی خواهد بود.
یمن در هفت سالی که گذشت
یادداشت- سیدرضا صدرالحسینی، کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا: متاسفانه شاهد شروع هشتمین سال حمله ائتلاف ضد یمن به مظلومانی هستیم که در سال‌های متمادی به عنوان فقیرترین کشور عربی و اسلامی مطرح بودند و قرار بر این بود که عربستان با فاصله بسیار کوتاه دو یا سه هفته‌ای قضایایی که بعد از بیداری اسلامی در سال ۲۰۱۱ در یمن به اوج خود رسید را سرکوب کند و شرایط کشور را به شرایط قبلی برگرداند. در این ایام این اتفاق نیفتاد و مستمرا این مسئله را شاهد هستیم که به صورت موفقیت آمیز از سوی مردم یمن در حال رشد و پیشرفت است.

امروز در شرایطی هستیم که در طول ۷۲ ساعت گذشته حداقل ۱۸ عملیات بسیار موفقیت آمیز در خاک عربستان انجام شده و یمنی‌ها توانستند شرایطی را فراهم کنند که عربستان را مستاصل کنند و نه تنها در حوزه انرژی و قیمت انرژی بین‌المللی تاثیر مستقیم داشتند، عربستان را به گونه‌ای با این حملات دقیق که با اشراف اطلاعاتی همراه بوده و با سلاح‌های بسیار قوی و نقطه زن و پهپاد‌هایی که با پرواز‌های بسیار دور می‌تواند به نقاط دور عربستان برسد و آن را مورد تهاجم قرار دهد و در مقابل سلاح‌های پدافندی و آفندی رژیم آل سعود بسیار ارزان قیمت هستند، این کشور را در شرایط بسیار دشوار قرار دهند.

به طور مستمر از دیشب تا الان عکس‌ها و تصاویر گوناگونی را در فضای مجازی مشاهده می‌کنیم که در نقاط مختلف این آسیب‌ها جدی بوده است، چه در ارتباط با فرودگاه ریاض و چه فرودگاه جده و همچنین فرودگاه اب‌ها و چه در مناطقی که دستگاه‌های آب شیرین کن و مخازن آب عربستان در آنجا واقع شده است، آسیب‌های جدی وارد شده است. البته در این مورد باید گفت که این نشانگر اخلاصی است که رزمندگان یمنی توانسته‌اند در طول هفت سال گذشته آن را حفظ کنند و در ثبات و در مسیری که انتخاب کردند، هر روز به نتیجه بهتری نائل بیایند.

* انصارالله توانسته همه مقدرات یمن را در اختیار داشته باشد و نظام سلطه را در این منطقه جغرافیایی بسیار با اهمیت زمین گیر کند

امروز پدیده‌های کوچک و میکرو توانسته‌اند تاثیرات بسیار بزرگ و ماکرویی را در نظام بین‌الملل ایجاد کنند. برای مثال مشاهده می‌کنید که حزب الله علیرغم این‌که یک دولت نیست، اما موثرترین مولفه در همه حوزه‌های لبنان و بخشی از منطقه محسوب می‌شود. انصارالله علیرغم این‌که نیمی از خاک یمن را در اختیار ندارد و هنوز به عنوان یک دولت مستقر و پذیرفته شده در نظام بین‌الملل نیست، اما توانسته همه مقدرات یمن را در اختیار داشته باشد و نظام سلطه را در این منطقه جغرافیایی بسیار با اهمیت زمین گیر کند. همه باید بدانیم الان در شرایطی هستیم که مردم یمن نه فقط با عربستان، امارات و برخی از کشور‌های همراه با این‌ها مبارزه و مقابله کرده و می‌جنگند، بلکه مستمرا با آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها و رژیم صهیونیستی با همه امکانات نظامی آنها، در حال جنگ و مبارزه و مقاومت و مظلومیت و در حال پیروزی هستند و این نکته از نکات بسیار با اهمیت است.

در هفتمین سالگرد حمله ائتلاف ضد یمن چند موضوع مهم است. یکی اینکه باید توجه کنیم به نقش آقای سید عبدالملک بدرالدین رهبر جنبش یمن. این جوان نسبت به سن و سالش به دلیل اخلاص و احاطه و تقوی الهی و آشنایی با معارف دینی و توجه کامل به همه مبارزاتی که در طول تاریخ اسلام صورت گرفته و به ویژه تحت تاثیر بودن از انقلاب حضرت امام (ره) و دفاع مقدس در ایران، توانست در مدت کوتاه هفت ساله نقش یک رهبر همه جانبه که دارای وجوه مختلفی است را بازی کند و در این ایام نباید بی توجهی نسبت به این شخصیت را در رسانه‌ها مشاهده کنیم، بلکه باید برجسته سازی نقش سید عبدالملک را در دستورکار قرار دهیم.

* تغییر آرایش نظامی انصارالله/ گرایش چهار نماینده سازمان ملل به اهداف عربستان و غرب

از سال ۲۰۱۹ شرایط آرایش انصارالله تغییر کرد و از حالت تدافعی به حالت تهاجمی تبدیل شد و در واقع این یکی از نقاط بسیار موفقیت آمیزی است که شاهدیم و از آن سال تاکنون شرایط میدان بسیار تغییر کرده است.

نکته دیگر اینکه در ضمن این‌که از جهت زمینی، دریایی و هوایی و رسانه‌ای مردم یمن در یک محاصره ۳۶۰ درجه‌ای هستند، اما واقعیت امر این است که مقاومت برای آن‌ها امروز به عنوان یک اصل پذیرفته شده و مسئله مقاومت برای آن‌ها دائما وجود دارد و آن‌ها پیروزی‌هایی را در حوزه میدان، سیاست و اقتصاد می‌چشند و در این زمینه استقامت دارند. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که متاسفانه نمایندگان سازمان ملل به هیچ عنوان بی طرفی واقعی خودشان را که براساس ذات سازمان ملل باید باشد، نشان ندادند. چهار نماینده سازمان ملل در موضوع یمن همگی به سمت اهداف عربستان و غرب گرایش داشتند و این از نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

نکته دیگر این است که هیچ یک از نهاد‌های حقوق بشری و بشردوستانه تاکنون در ارتباط با فجایع ضد انسانی که در یمن به وجود آمده و استمرار دارد، واکنش واقعی از خودشان نشان نداده‌اند. ضمن این‌که تأکید می‌کنیم آن‌ها باید نسبت به آوارگان و کشته شدگان اوکراینی واکنش مناسب را نشان دهند، اما پذیرفته نیست که در مقابل اتفاقاتی که در کمتر از دو ماه در اوکراین افتاده، این همه سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری به نفع مردم اوکراین بیانیه صادر کرده و امکانات بشردوستانه ارسال کنند و با رسانه‌های مختلف در ارتباط با فجایع به وجود آمده در اوکراین گفتگو کنند که البته بخش قابل توجهی از آن‌ها هم واقعیت ندارد، اما در مقابل این نسل کشی که در طول هفت سال گذشته در یمن بوده کاملا سکوت کنند.

نکته بعدی این است که باید توجه کنیم در شمال یمن که انصارالله و دولت نجات ملی حاکمیت دارد وضعیت اقتصادی، سیاسی، امنیت و عمومی مردم بسیار بهتر از جنوب است که دولت منصور هادی مورد توافق ائتلاف ضد یمن و مورد حمایت نظام سلطه و عربستان در آنجا مشغول به فعالیت است. در آنجا دائما اختلافات و بگومگو‌های سیاسی و تظاهرات مردم و ناامنی‌های گوناگون و درگیری‌های قبیله‌ای وجود دارد، اما در شمال اصلا این وضعیت وجود ندارد و امکانات محدود، عادلانه توزیع می‌شود و امنیت به صورت صددرصد وجود دارد و مردم در آرامش زندگی می‌کنند، ولی البته تحت فشار بمباران‌های فراوان کور عربستان و امارات نیز هستند.

الان عقلانیت و بلوغ و توانمندی‌های انصارالله و ملت مبارز و مقاوم یمن به اینجا رسیده که می‌توانیم بگوییم آن‌ها با تفکرات راهبردی خودشان توانستند کنش‌های تاکتیکی به موقعی را انجام دهند. ضمن این‌که جبهه‌های مختلفی را را در طول هفت سال گذشته علیه انصارالله باز کردند از جمله القاعده، تروریست‌ها، جریان‌های محلی و قبیله‌ای و همچنین باز شدن جبهه‌های مختلف متعدد از جانب عربستان و امارات در مقابل انصارالله، اما آن‌ها هدفگذاری‌ها و اولویت بندی‌های دقیقی را انجام داده و در این رابطه هیچگونه حاشیه سازی و اقدامات جانبی نتوانسته آن‌ها را از راهبرد اصلی خودشان یعنی شکست دادن عربستان دور کند و این نکته بسیار مهمی است که نشانگر بلوغی است که امروز رهبری یمن در حوزه مبارزه با نظام سلطه و ائتلاف ضد یمن به خوبی توانسته آن را نهادینه، مدیریت و عملیاتی کند.

* عربستان به دنبال خروج از این باتلاق و گرداب خودساخته

الان شرایطی است که می‌توان گفت که عربستان به دنبال خروج از این باتلاق و گرداب خودساخته است و در مقایسه مجموعه سلاح‌ها و امکانات نظامی این مسئله برای همه پذیرفته شده است که عربستان دائما در این گرداب فرو می‌رود و هزینه‌های هنگفتی را برای آن به همراه دارد و حتی امیدی که بسته شده بود که جو بایدن بیاید و فضای جدیدی را خلاف حرکتی که دونالد ترامپ (رئیس جمهور سابق آمریکا) در این منطقه انجام می‌داد، انجام دهد او نیزز همزمان و همچنان با ائتلاف ضد یمن همکاری می‌کند و با رژیم صهیونیستی و انگلیسی‌ها، همزمان این مثلث شوم، حملات خودشان را بر علیه مردم یمن افزایش می‌دهند. ولی دقت نظری که رهبری مبارزات و جنبش یمن در حوزه کنش تاکتیکی توانستند از خودشان نشان دهند آن‌ها را زمین گیر کرده و نتوانسته شرایطی را پدید آورد که رخنه ایجاد کرده و بتوانند این مجموعه مقاومتی را شکست دهند.

* وحدت ملی در شمال یمن

از دیگر نکات، وحدت ملی است که امروز در یمن و به ویژه شمال یمن به وجود آمده و همه اختلافات کنار گذاشته شده و رهبران با سابقه و تجربه و پیر قبایل با رهبر جوان، خوش فکر و مبارز همراهی دارند و زانوی همراهی را زمین زدند و با سید عبدالملک همکاری کامل دارند. در شمال یمن مخالفت شدید بین قبایل با دولت مرکزی مشاهده می‌شود و بروز اختلافات در شمال به حداقل رسیده و این هم به دلیل جامعیتی است که رهبریت عبدالملک دارد.

* موضع جمهوری اسلامی ایران

موضع جمهوری اسلامی ایران هم در این زمینه قابل توجه است که از یک موضع مدبرانه‌ای پیروی می‌کند و با یک برنامه چهار ماده‌ای روشن که محور آن گفتگو‌های یمنی - یمنی و صلح عادلانه و رفع محاصره ظالمانه و آتش بس همه گیر و فراگیر است، کاملا مشخص است و در طول پنج سال گذشته که این طرح آماده شده، مشاهده می‌کنیم که هیچ طرحی دیگر نتوانسته این طرح را ملغی کند. در حقیقت طرحی جامع با توجه به همه ابعاد و با عنایت به مسئله عدالت محوری است. بر این اساس دیگر قطعنامه ۲۲۱۶ که سازمان ملل در ماه‌های اول درگیری بر علیه مردم یمن به وجود آورد، دیگر خاصیتی ندارد و در حقیقت این سازمان ملل است که باید هر چه زودتر قطعنامه‌ای برای لغو قطعنامه ۲۲۱۶ به تصویب برساند و با توجه به شرایط جدید قطعنامه‌های دیگر به سمت صلح عادلانه حرکت کند.

* انصارالله امروز هم صلح خواه‌ترین کسانی هستند که در حوزه مسائل یمن در حال فعالیت هستند

آخرین مورد، موفقیت‌هایی است که در میدان عملیات‌های نظامی در چهارم و پنجم فروردین به وجود آمده است و به نظر می‌آید این نکته می‌تواند به شرط اقدامات خصمانه‌ای که عربستان ادامه می‌دهد، تداوم داشته باشد. یمنی‌ها از ابتدای جنگ موضوع صلح عادلانه را مطرح کردند و آتش بس‌هایی را که سازمان ملل در طول این ایام ده‌ها بار اعلام کرده به صورت کامل پذیرفتند، اما همه آتش بس‌ها توسط عربستان نقض شده، ولی با این حال هنوز هم می‌توانیم بگوییم که مبارزان یمن و انصارالله امروز هم صلح خواه‌ترین کسانی هستند که در حوزه مسائل یمن در حال فعالیت هستند.

اما با این حال پیروزی‌هایی که در روز‌های اخیر به دست آمده بسیار شگفت انگیز است. یک فروند موشک نقطه زن به پایگاه ائتلاف سعودی در منطقه مدیریت الوادی در شرق استان مأرب که این پایگاه متعلق به نیرو‌های الیمن السعید یعنی نیرو‌های عمالقه، منصور هادی و سلفی‌های جهادی مأرب برخورد کرده، البته آمار دقیقی از کشته شدگان وجود ندارد، ولی به دلیل دقت این موشک‌ها قطعا کشته‌های زیادی داده و این پایگاه از حیز انتفاع افتاده است. فرودگاه ریاض، اب‌ها و جده از خدمت رسانی خارج شده و منابع خبری خبر دادند و فیلم‌های آن در ساعات اخیر منتشر شده است. انفجار در حوزه ایستگاه توزیع برق در منطقه صامطه در استان جازان، انفجار در تاسیسات نفتی آرامکو در جده و مخازن آب شیرین سعودی‌ها در ظهران اقداماتی بوده است که انصارالله انجام داده و در این رابطه ثابت کرده که دست برتر در میدان را دارد.

* اقتصاد مقاومتی

در خصوص مسائل سیاسی و اقتصادی نیز باید عنوان کرد که در حوزه اقتصادی، اقتصاد مقاومتی را یمن در منطقه شمالی خودش توسط دولت نجات ملی به خوبی اجرا کرده و در چند سال گذشته باغات و زمین‌های تجاری به انواع کشت‌های مورد نیاز مردم تبدیل شده و بخشی از تغذیه مردم امروز از داخل یمن تامین می‌شود. حتی موضوع قهوه یمنی که سال‌های گذشته مورد توجه بوده، در حال حاضر مجددا احیا می‌شود و اگر این اتفاق بیفتد دولت نجات ملی می‌تواند اقدام به صادرات و فروش این قهوه که بسیار قهوه مطلوبی است، کند. حتی برای توزیع محصولات باغی و کشاورزی و نیازمندی‌هایی که مردم دارند، ضمن محدودیت‌هایی که وجود دارد توزیع آن بسیار عادلانه و از طریق فروشگاه‌های نزدیک مراکز جمعیتی صورت می‌گیرد. مردم با کمترین فاصله زمانی به دلیل مشکلات سوخت در آنجا به این امکانات دسترسی دارند و این امکانات در نزدیک‌ترین محل به مردم رسیده و آن‌ها می‌توانند از این محصولات با ورود به بازار‌ها و خرید از این بازارچه‌ها استفاده کنند و توانسته‌اند اقتصاد مقاومتی را در محدوده خود به خوبی پیاده کنند و تاثیرات آن را ببینند.

در حوزه موفقیت‌های سیاسی باید عنوان کرد، یک روزی برای کوچک شمردن این جنبش عمومی و مردمی یمن می‌گفتند حوثی‌ها و امروز هم متاسفانه برخی رسانه‌ها این عبارت را به کار می‌برند، ولی در واقع امروز این جنبش عمومی شده و از همه اقوام، اقشار و تفکرات در حال استفاده است و یک جامعیت عمومی دارد و توانسته در حوزه سیاسی ضمن تشکیل یک دولت نجات ملی اینقدر بلوغ و توانمندی پیدا کند که یک طرف میز بنشیند و نمایندگان سازمان ملل هم در طرف دیگر و برای آینده یمن گفتگو کنند. در حقیقت امروز ما شاهد جنبش مردمی یمن و مقاومت یمن هستیم که دارای تکامل کامل در حوزه مسائل میدانی، امنیتی، سیاسی و سیاست بین‌الملل و سیاست منطقه‌ای است که توجه کامل به مسائل اقتصادی را در این مجموعه مشاهده می‌کنیم و نشانگر آن است که مسیر این جنبش یک مسیر بسیار موفقیت آمیز است و براساس روند شناسی می‌توانیم بگوییم پیروزی نهایی که البته زمان آن را نمی‌توانیم مشخص کنیم، به وسیله مردم یمن و جنبش انصارالله و دولت نجات ملی حتمی خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها