کد خبر: ۳۷۴۹۶۳
۳۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۹
0
در حالی با دستور آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهوری طی مدت کوتاهی آزادسازی سواحل در کشور اجرایی شد که در دولت قبل اتفاقات عجیبی درباره آزادسازی سواحل روی داده است.

روایتی از سنگ‌اندازی دولت قبل در آزادسازی سواحل۹ بهمن ماه سال گذشته آیت‌الله رئیسی رییس جمهوری به دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی دستور داد طی ۲۰ روز برای رفع تصرف از سواحل کشور تا مرز مجاز قانونی (حداقل ۶۰ متر از ساحل) اقدام کنند. به‌دنبال این دستور در استان‌های شمالی و جنوبی کشور بخش قابل توجهی از سواحل کشور آزادسازی شد.

آزادسازی در جزایر جنوبی کشور نیز دنبال شد؛ در این راستا اوایل اسفند ماه سال گذشته و حدود یکماه پس از دستور رئیس‌جمهوری  سرپرست منطقه آزاد قشم از آزادسازی ۳۶ کیلومتر سواحل این جزیره پس از دستور آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور خبر داد.

افشار فتح‌اللهی با بیان فاصله بین شرقی‌ترین و غربی‌ترین نقشه جزیره قشم حدود ۱۴۰ کیلومتر است که در مجموع حدود ۵۰۰ کیلومتر ساحل داریم، افزود: این‌که بگوییم همه این سواحل را در این مدت رصد کرده باشیم قطعا اتفاق نیفتاده باشد. ممکن است برخی جاها را شناسایی نکرده باشیم. در ابتدا سواحلی که توسط سازمان منطقه آزاد اشغال شده بود را آزادسازی کردیم. بر این اساس دیوار مجموعه ساحلی که به ویلاهای لاکچری هم معروف بود را خراب کردیم. یکی دو دیوار مجموعه‌های اقامتی سازمان که ساحل را مسدود کرده بود را نیز تخریب کردیم.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم با بیان "در ادامه سراغ سایر مناطقی رفتیم که آنها را شناسایی کرده بودیم"، تصریح کرد: حدود ۳۶ کیلومتر آزادسازی سواحل در قشم را داشته‌ایم که به نظرم عدد بزرگی است. این کار طی سه هفته اخیر و پس از ابلاغ دستور رئیس‌جمهوری انجام شده است.

وی اضافه کرد: همچنین سراغ برخی طرح‌های گردشگری نزدیک ساحل که به مرور ساحل را مسدود و مزاحمت هایی را برای تردد مردم ایجاد کرده بودند، رفتیم. در برخی جاها نیز ساحل را دیوارکشی و سازهای موقت نصب شده بود.  در مجموع مدعی هستیم که هیچ جای ساحل قشم مسدود نیست و دسترسی مردم به کل سواحل قشم آزاد است مگر این‌که ما آنرا شناسایی نکرده باشیم.

وی تاکید کرد: رضایتمندی خیلی خوبی در بین مردم شکل گرفته و از این موضوع راضی هستند. دستور رئیس‌جمهوری در قشم رضایتمندی را به‌وجود آورده و کاری در جهت عدالت و حقوق عامه صورت گرفته است.

به گزارش تسنیم، آزادسازی سواحل در جزایر کشور همواره به این سادگی و به‌واسطه دستور یک رئیس‌جمهور نبوده است. حدود یکسال قبل از روی کار آمدن دولت سیزدهم، در جزیره کیش برنامه‌ای برای آزادسازی سواحل تصرف شده اجرایی شد که به‌گفته مقام مسئول سابق منطقه آزاد کیش باعث بروز واکنش‌های عجیبی از سوی صاحبان پول و قدرت  در این منطقه شده بود.

ابوالفضل طیبی مدیرعامل سابق شرکت عمران منطقه آزاد کیش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم پشت پرده تلاش‌ برخی نزدیکان مسئولان ارشد دولت سابق و عده‌ای از ملاکین این منطقه جهت مسکوت ماندن طرح آزادسازی سواحل را بازگو کرد. وی با اشاره به پیشنهاد رشوه آپارتمان لوکس در دبی تا تهدید برای چشم‌پوشی از آزادسازی سواحل جزیره کیش، می‌گوید: با وجود تمام سنگ‌اندازی‌های صورت گرفته، اما در نهایت توانستیم آزادسازی سواحل در جزیره کیش را عملیاتی کنیم.

وی با یادآوری این‌که سال ۹۹ برنامه آزادسازی حدود ۴۰ هکتار از سواحل تصرف شده جزیره کیش آغاز شد، اظهار کرد: عده‌ای در ساخت و ساز مسکن مرتکب تخلف‌های بزرگی شده بودند؛ طرف آمده یک برج را ساخته بود و ساحل را نیز تصرف کرده بود. یک مجموعه ویلایی هم ساحل را تصرف کرده بودند.

وی با بیان این‌که اینها آپارتمان‌ها و ویلاها را با "ساحل اختصاصی" به فروش رسانده بودند، افزود: این در حالی است که ساخت و ساز در حریم ۶۰ متری ممنوع است. در ۱۲۰ متری نیز قوانین خاص خودش را دارد.

وی با اشاره به این‌که برنامه آزادسازی این قبیل ساحل تصرف شده از تابستان ۹۹ آغاز شد، گفت: از لحظه شروع کار تا آزادسازی سواحل و احداث پارک‌های متعدد در این سواحل حدود ۴ ماه زمان برد. اما در این مدت فشارهای زیادی بر مجموعه وارد شد تا ازادسازی سواحل تصرف شده انجام نشود.

مدیرعامل وقت شرکت عمران منطقه آزاد کیش به بخشی از این فشارها اشاره و تصریح کرد: بنده بارها و بارها تهدید شدم و حتی گفتند که پول دیه تو را کنار گذاشته‌ایم! نمی‌دانید چه می‌کنید. با این حال حدود ۴۰۰ هزار متر مترمربع زمین (ساحل) مرغوب در محدوده پارک دلفین، برج‌های دو قلو، محدوده کرانه و... آزادسازی شد.

طیبی بیان کرد:‌ برای جلوگیری از آزادسازی سواحل که خواسته مردم بود، افراد متعددی از ارگان‌های دولت قبل بنده را تحت فشار قرار دادند تا آزادسازی ساحل را انجام ندهیم. تهدیدات عجیب و غریبی شنیدم، خانواده‌ام را تهدید کردند. آدرس منزل مسکونی و مدرسه فرزندم را پیدا کرده بودند. حتی به من گفتند ما می‌دانیم دخترت قبلا در فلان مدرسه درس خوانده است.

وی اضافه کرد: بعد از این‌که از تهدید کردن به نتیجه‌ای نرسیدند شروع به تطمیع کردند، پیشنهاد آپارتمان در الهیه تهران و آپارتمان در دبی را دادند. در برج‌های کیش هم پیشنهاد دادند.

وی با یادآوری این‌که از شرکت عمران شکایت کردند، اظهار کرد: نکته جالب توجه در این شکایت آن بود که می‌گفتند ما اینجا (ساحل) را تصرف کرده‌ایم و شما نمی‌توانید ملکی را که تصرف شده،‌ آزادسازی کنید! خوشبختانه قوه قضاییه و دادستان همکاری بسیار خوبی با ما داشتند و لازم است از این همراهی کمال قدردانی را داشته باشم.

وی در ادامه با اشاره به دستور آیت‌الله رئیسی برای آزادسازی سواحل، گفت: خیلی آقای رئیسی را در این قصه قبول دارم چراکه وقتی ایشان در قوه قضاییه بود، دستگاه قضا و دادستان از اقدام ما حمایت کرد. بعد از روی کار آمدن آیت‌الله رئیسی ، باب این قصه که ساحل باید آزاد شود را باز کرد.

وی ادامه داد: این تفاوت دو مسئول است، دو رئیس‌جمهور که در راس دولت بوده‌اند. در دولت قبل به دلیل آزادسازی ساحل تحت فشار بسیار زیادی قرار گرفتیم و نزدیکان رئیس‌جمهور سابق انواع و اقسام حمله‌ها را از ما دریغ نکردند.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها