عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته هشدار داد
کد خبر: ۳۷۷۰۷۸
۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۲
0
عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با انتقاد شدید از حذف ارز ۴۲۰۰ و تاثیرات مخرب آن بر اقتصاد به ویژه سفره دهک‌های پایین جامعه گفت: آزاد سازی ارز دولتی شروعی طوفانی در تخریب اقتصاد و تورمی سرسام آور را به همراه داشته که متاسفانه این آغاز راه است.
آزادسازی ارز دولتی شروعی توفانی در تورمی سرسام آور
علیرضا حیدری با ابراز تاسف از تصمیمات احساسی و غیر کارشناسی که در تیم اقتصادی دولت سیزدهم گرفته می‌شود، گفت: بدترین تصمیم دولت سیزدهم در شروع سال، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بود که شروعی توفانی در بحران سازی اقتصادی است و تاثیرات مخرب خود را بر تمامی کالا‌ها و خدمات بر جای خواهد گذاشت.

وی با تاکید بر اینکه دولت نمی‌تواند گرانی و بحران ناشی از این تصمیم اشتباه را جبران کند، گفت: تصور کنیم که دولت با پرداخت این یارانه ناچیز بتواند گرانی نان، ماکارونی، مرغ، حبوبات، روغن، گوشت، برنج، لبنیات و در یک کلام کالا‌های اساسی را جبران کند، آیا می‌تواند گرانی مسکن، خودرو، طلا، دلار و... را نیز جبران کند؟
عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با یادآوری آماری که به تازگی از سوی وزارت کار ارایه شده گفت: حدود ۴۰ درصد حقوق و دستمزد کارگران و بازنشستگان صرف اجاره مسکن می‌شود و این در شرایطی است که قیمت مصالح ساختمانی رشد وحشتناکی داشته و ساخت و ساز در سال جدید به شدت گران تمام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه حداقل اجاره مسکن در تهران بر مبنای بررسی‌های وزارت کار حدود ۴ میلیون تومان است، گفت: کارگر و بازنشسته حداقل بگیری که ماهیانه ۴ میلیون تومان دریافتی دارد، برای دیگر هزینه‌های زندگی از جمله خورد و خوراک، پوشاک، تحصیل فرزندان، تفریح و... باید از کجا بیاورد؟
 
حیدری از درمان به عنوان مصیبت دوم زندگی کارگران و بازنشستگان یاد کرد و گفت: اگرچه دولتمردان اصرار دارند که قیمت دارو گران نخواهد شد، اما شک نداریم که عرصه دارو و درمان نیز بحرانی خواهد شد همانگونه که اکنون شاهد گران شدن خدمات درمان و دارو هستیم.

وی با اشاره به سخنان رییسی و حذف ارز دولتی از کالا‌ها و خدمات گفت: نتیجه این است که رییس دولت سیزدهم به صراحت اعلام کرده که هیچ چیز دولتی نخواهد ماند و همه چیز آزاد می‌شود که مفهوم حذف ارز دولتی، آشفته بازار در نتیجه ناتوانی دولت در کنترل قیمت هاست.

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با تاکید بر اینکه در نتیجه حذف ارز دولتی، بیش از ۵۰ درصد جمعیت به زیر خط فقر سقوط خواهند کرد، گفت: سال گذشته حدود ۱۵ هزار میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات کالا‌های اساسی و مورد نیازم مردم تخصیص داده شده که بخشی از آن به انحراف رفته، اما در اصل مانع افزایش قیمت‌ها شده و بازار را کنترل کرده است، اکنون دولت با چه ابزاری می‌خواهد بازار را کنترل کند؟
وی با یادآوری خاطره تلخ اولین گام هدفمندی یارانه‌ها گفت: احمدی نژاد در سال ۸۹ بنزین ۱۰۰ تومانی را به ۷۰۰ تومان افزایش داد و برای آنکه فریاد اعتراض مردم را خاموش کند، یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را به مردم داد، اما هنگامی که این یارانه به مردم داده شد، قیمت هر دلار کمتر از ۱۰۰۰ تومان بود یعنی بیش از ۴۵ دلار به مردم یارانه داد، اما با وجود آنکه قیمت حامل‌های انرژی در سالیان گذشته افزایش زیادی داشت و همان بنزین به ۳ هزار تومان رسیده، هنوز همان یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را می‌گیریم که هیچ ارزشی ندارد و با آن نمی‌توان حتی یک سطل ماست خرید.

حیدری با هشدار نسبت به اینکه افزایش قیمت‌ها در گام اول قرار دارد و باید منتظر افزایش قیمت‌های جدی باشیم، گفت: اگر با همین روندی که قیمت‌ها بالا می‌رود، مدیریت دولت ادامه داشته باشد، باید منتظر روزی باشیم که قیمت بنزین لیتری ۱۴ هزار تومان بشود و پراید حلبی به یک میلیارد تومان برسد.

وی بر ناتوانی کارگران و بازنشستگان در تحمل شرایط کنونی تاکید کرد و گفت: امروزه نمی‌توانیم این همه گرانی را تحمل کنیم، وای به فردا که قیمت‌ها سربه فلک بکشد و دولت با همین روند بی تفاوتی مدیریت کند.
عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با یادآوری اینکه قیمت دلار در مدت ۱۰ سال از ۱۰۰۰ تومان به ۳۰ هزار تومان رسیده است، گفت: هنگامی که احمدی نژاد دولت را به روحانی تحویل داد، قیمت دلار حدود ۴ هزار تومان بود و هنگامی که روحانی دولت را به رییسی تحویل داد، قیمت دلار حدود ۲۳ هزار تومان شد، اما امروز در حالی که هنوز معلوم نیست رییسی، دولت را به چه کسی تحویل خواهد داد، قیمت دلار در آستانه ۲۹ هزار تومان است و معلوم نیست این چرخه معیوب تا چه زمان ادامه خواهد داشت و پول ملی تا چه اندازه بی ارزش‌تر خواهد شد.
حیدری با تاکید بر اینکه کارگران و بازنشستگان سیاستگذاران اقتصادی نیستند، گفت: کارگران و بازنشستگان، نماینده مجلس، وزیر اقتصاد، رییس جمهور، تصمیم گیر کلان اقتصادی و... نیستند و تاثیری هم در بحران سازی اقتصادی ندارند، بلکه ۳۰ سال کار کرده و حق بیمه پرداخته اند تا امروز روز‌های آرامی را در بازنشستگی سپری کنند، اما نتیجه آن است که ۶۰ درصد بازنشستگان حداقل بگیر و بیش از ۸۰ درصد زیر خط فقر هستند.

وی تبعات حذف ارز دولتی را بسیار خطرناک توصیف کرد و گفت: با وجود همه گرانی‌ها و بحران ها، روز‌های خوشی را سپری می‌کنیم و در آینده نه چندان دور، باید شاهد جامعه‌ای به مراتب فقیرتر و محروم‌تر باشیم.
عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با اشاره به وعده‌های بر زمین مانده دولتمردان به ویژه دولت سیزدهم گفت: قرار نبود وضعیت مردم روز به روز بدتر و مردم روز به روز فقیرتر شوند، اما نتیجه تنها ۸ ماه مدیریت دولت سیزدهم، نگران کننده است.
وی با تاکید بر اینکه قصد سیاه نمایی نداریم و تنها به تحلیل وضعیت موجود می‌پردازیم، گفت: امیدواریم وضع بهتر شود، اما در تمامی سال‌های گذشته وضع بدتر شده و روند نابسامان اقتصاد در دولت رییسی خیلی زودتر از دولت‌های گذشته کلید خورده است.
حیدری ریشه تورم را در بی انضباطی دولت دانست و گفت: تا دولت اصلاح نشود و تیم کارشناسی مسلط به امور اقتصادی روی کار نیاید، اوضاع بهتر نخواهد شد و بار تمام سختی‌ها و مشکلات بر دوش کارگران و بازنشستگان سنگینی خواهد کرد.
برچسب ها: تورم ، گرانی ، نان ، طلا ، خودرو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها