کد خبر: ۳۷۷۸۰۱
۱۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۱
0
مدیریت هر سازمان و شرکتی کاری بسیار چالش‌برانگیز است مخصوصاً کسانی که مدیریت کارخانه را بر عهده دارند، معمولاً فشار و استرس زیادی را تحمل می‌کنند. با‌این‌حال، با رعایت نکاتی می‌توان این فشارها را کاهش داد و به مدیر بهتری تبدیل شد. اگر شما هم یک مدیر تازه‌کار هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا بتوانید در این روزهای ابتدایی کار خود، مسیر موفقیت را پیش بگیرید.

همه آنچه مدیران تازه‌ کار کارخانه باید بدانند

مدیریت هر سازمان و شرکتی کاری بسیار چالش‌برانگیز است مخصوصاً کسانی که مدیریت کارخانه را بر عهده دارند، معمولاً فشار و استرس زیادی را تحمل می‌کنند. با‌این‌حال، با رعایت نکاتی می‌توان این فشارها را کاهش داد و به مدیر بهتری تبدیل شد. اگر شما هم یک مدیر تازه‌کار هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا بتوانید در این روزهای ابتدایی کار خود، مسیر موفقیت را پیش بگیرید.

مواردی که به‌عنوان مدیر کارخانه باید روی آن‌ها تمرکز کنید

اولین نکته‌ای که به‌عنوان یک مدیر تازه‌کار باید بدانید، این است که نمی‌توانید یک‌روزه به تمامی اهداف کسب و کار دست پیدا کنید. به همین دلیل باید اولویت‌بندی داشته باشید و روی مواردی که مهم هستند اول از همه تمرکز کنید. در ادامه این موارد مهم را نام می‌بریم. شما می‌توانید برای بررسی فرصت شغلی مدیر کارخانه و برای مشاهده شرایط دعوت به همکاری به این سایت معتبر مراجعه کنید.

تعیین استراتژی

تعیین مسیر و استراتژی کارخانه شما مسلماً مهم ترین مسئولیتی است که بر عهده شماست. علاوه بر این، هیچ کارخانه‌ای بدون استراتژی مناسب، دوام زیادی نخواهد داشت. برای تعیین استراتژی سعی کنید زیاد از حد به جزئیات نپردازید و ابتدا هدف اصلی کسب و کار را مشخص کنید. برای این کار و تعیین یک استراتژی مناسب می‌توانید روی موارد زیر کار کنید:

 • دید خود را توسعه دهید؛
 • مزیت رقابتی خود را مشخص کنید؛
 • اهداف خود را شناسایی کنید؛
 • روی رشد سیستماتیک تمرکز کنید.

رهبری

توجه داشته باشید که شما فقط مدیر اجرایی کارخانه نیستید، بلکه یک رهبر هستید. به همین دلیل باید دیگران را راهنمایی کنید تا بر اساس استراتژی‌ای که تعیین کرده‌اید، پیش بروند. برای این کار به‌صورت منظم جلسات مختلفی را با تیم اجرایی خود برگزار کنید. همچنین اهداف بلند‌مدت و کوتاه‌مدت خود را در این جلسات برای تیمتان تعیین کنید.

یک رهبر خوب باید روی عملکرد مدیران میانی کارخانه خود نظارت داشته باشد تا مطمئن شود که در راستای هدف های سازمانی حرکت می‌کنند.

سنجش عملکرد

این مورد بدون شک از بدیهی‌ترین مواردی است که باید به‌عنوان یک مدیر کارخانه روی آن تمرکز کنید. بدون سنجش عملکرد کارمندان و کارگران کارخانه خود نمی‌توانید از میزان تحقق اهداف یا موفقیت کارخانه خود مطمئن باشید. برای سنجش عملکرد باید ببینید کدام معیار هم‌اکنون برای کسب و کار شما اهمیت دارد. آیا در حال حاضر روی برندینگ و ارائه خدمات عالی به مشتریان تمرکز دارید یا در حال شناساندن و عرضه محصولی جدید به بازار هستید؟ در حقیقت برای سنجش عملکرد کارخانه‌تان، باید ابتدا اهداف اصلی کسب و کار را شناسایی کرده و برای آن‌ها معیارهای مختلفی تعریف کنید و سپس عملکرد را بر اساس این معیارها بسنجید.

فرهنگ سازمانی

در ابتدای ورودتان به کارخانه باید به فرهنگ سازمانی آن دقت کنید و اگر این فرهنگ از نظر شما ایراداتی دارد یا نصفه شکل گرفته است، باید همراه با تیم منابع انسانی خود روی آن کار کنید. برای این کار باید برای تیم منابع انسانی خود دقیقاً مشخص کنید که می‌خواهید چه نوع فرهنگی در کارخانه شما جاری باشد. برای این کار می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • با کارمندان خود صادقانه، منظم و شفاف ارتباط برقرار کنید؛
 • اهداف سازمان را در دسترس همه قرار دهید؛
 • با پاداش دادن به ایده‌ها و عملکردهای خوب، بین کارمندان انگیزه ایجاد کنید.

ایجاد اعتماد و یادگیری

به‌عنوان یک مدیر عامل جدید و تازه‌کار در کارخانه، 90 روز اول کارتان برای ایجاد اعتماد و درک آنچه واقعاً در سازمان می‌گذرد، بسیار حیاتی است، برای ایجاد اعتماد می‌توانید از اقدامات زیر کمک بگیرید:

 • گوش دادن: با مدیران هر بخش ملاقات کنید و به سخنان و دغدغه‌های آن‌ها گوش دهید. همچنین ببینید که آن‌ها برای اداره بهتر کارخانه چه کاری انجام می‌دهند و ایده‌های آ‌ن‌ها را یادداشت کنید.
 • بازنگری اهداف: اهداف، استراتژی و برنامه بلند‌مدت و کوتاه‌مدت خود را مرور کنید.
 • بررسی مالی: هزینه‌ها و مسائل مالی کارخانه در گذشته و سال جاری را بررسی و آن‌ها را برای آینده پیش‌بینی کنید.
 • بررسی SWOT: نقاط قوت (Strengths)، ضعف (Weaknesses)، فرصت‌ها (Opportunities) و تهدیدهای سازمان (Threats) را بررسی کنید.
 • اشتراک یافته‌ها با تیم: در 60 تا 90 روز اول، تیم خود را دور هم جمع کنید و به آن‌ها نشان دهید که توسط بررسی‌های خود به چه چیزهایی رسیده‌اید. سپس ایده‌های آن‌ها را برای انتخاب بهترین عملکرد یادداشت کنید.
 • برنامه‌ریزی: جلسات مختلف را با افراد تیم خود برنامه ریزی کرده و پیشرفت این جلسات را بررسی کنید.

مهارت‌ها و ویژگی‌های موردنیاز برای مدیر کارخانه

هر مدیری نیاز به مهارت‌ها و ویژگی‌هایی دارد تا بتواند به‌درستی سازمان خود را مدیریت کرده و آن را به سمت موفقیت پیش ببرد و افراد موفقی را در سازمان خود پرورش دهد. در ادامه مهارت‌ها و خصوصیات یک مدیر خوب را نام خواهیم برد.

ارتباط شفاف

مدیران باید با استفاده از زبانی شفاف و قابل‌فهم با کارمندان خود ارتباط برقرار کنند. کارکنان باید بدانند که چرا یک مدیر عامل تصمیمات خاصی می‌گیرد یا فرایندها و رویه‌های جدید چگونه بر وظایف و مسئولیت‌های روزمره آن‌ها تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این، یک مدیر با ارتباط شفاف با دیگران مسئول حفظ روحیه و فرهنگ شرکت است.

همکاری

همکاری با سایر مدیران، روسای بخش‌های مختلف و اعضای هیئت‌مدیره تضمین می‌کند که یک مدیر بهترین اطلاعات و ایده‌ها را برای پیشبرد شرکت داشته باشد. مدیری که با کارمندان خود همکاری مؤثری داشته باشد، می‌تواند ایده‌ها و راه‌حل‌های خلاقانه و جدید را از طریق طوفان فکری جمع‌آوری کند.

داشتن ذهن باز

یک مدیر باید پذیرای ایده‌ها و روش‌های جدید باشد. در حقیقت داشتن ذهن باز و اهمیت دادن به ایده‌های جدید برای پیشرفت کارخانه، به افزایش انگیزه کارمندان کمک می‌کند تا آن‌ها نیز به فکر روش‌های جدید برای بهبود کسب و کار باشند.

ارتباط مؤثر

یک مدیر باید برخوردی دوستانه و با احترام با کارمندان خود داشته باشد؛ به‌طوری‌که کارمندان با مدیر خود احساس راحتی کنند. همچنین یک مدیر باید به‌طور منظم از کارمندان خود بازخورد بگیرد.

شفافیت

کارمندان و مدیران میانی کارخانه باید بتوانند به مدیر اعتماد کنند و این کار نیازمند شفافیت مدیر با آن‌ها است. در حقیقت اگر کارکنان بدانند چرا وظایف آن‌ها برای پیشرفت و دستیابی به اهداف شرکت مهم است، اعتماد و انگیزه آن‌ها بیشتر شده و خود را بیشتر وقف یک پروژه می‌کنند.

ذهنیت رشد

ذهنیت رشد به این معنی است که مدیر کارخانه باور داشته باشد که شکست‌ها منجر به یادگیری عمیق‌تر و موفقیت بیشتر در آینده خواهد شد. یک مدیر با ذهنیت رشد به موانع به‌عنوان فرصت‌های یادگیری نگاه می‌کند.

اخلاق حرفه‌ای

داشتن اخلاق حرفه‌ای برای حفظ شهرت یک شرکت بسیار مهم است. یک مدیر با اخلاق می‌تواند فرهنگ خوبی را نیز در سازمان پیاده کند و تمامی کارکنان شرکت از این اخلاق حرفه‌ای پیروی کنند.

قاطعیت

یک مدیر باید در تصمیم گیری‌ها با اعتماد به نفس و قاطعانه عمل کند و از اشتباه کردن نترسد. در حقیقت ذینفعان داخلی و خارجی یک مدیر قاطع را به‌عنوان یک رهبر قوی و توانا می‌بینند که از جهت‌گیری و تصمیم‌های شرکت خود مطمئن است.

خلاقیت و نوآوری

خلاقیت و نوآوری کلیدهای موفقیت یک کارخانه هستند. مدیران تازه‌وارد کارخانه باید خلاقانه فکر کنند و از ایده های جدید و مبتکرانه استقبال کنند تا کسب و کار خود را در مسیر پیشرفت نگه دارند.

جمع‌بندی

مدیریت کارخانه شغلی استرس‌آور و چالش‌برانگیز است به همین دلیل کسانی که به‌تازگی وارد این موقعیت شغلی می‌شوند باید تکنیک های مهمی را به خاطر داشته باشند تا بتوانند در شروع کار خود موفق عمل کنند. در این مقاله سعی کردیم این نکات مهم را به‌طور کامل شرح دهیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: