کد خبر: ۳۷۷۸۹۰
۱۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۰
0
بانک مرکزی در راستای افزایش اطمینان و احیای چک، برای ذینفع دریافت کننده چک اقدام مهمی را در دستور کار خویش قرار داده است. به گفته معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی بانک‌ها در آینده‌ای نزدیک به سامانه صیاد متصل شده و به این وسیله ثبت، تایید، انتقال و استعلام چک از طریق خود پرداز‌ها مقدور خواهد شد.
اتصال چک‌های برگشتی در هر خود پرداز به سامانه صیاد
مهران محمدیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی خبر از ثبت چک در سامانه صیاد و ثبت، تایید، انتقال و استعلام چک از طریق خود پرداز‌ها درتمام بانک‌ها در آینده‌ای نزدیک داد. در ادامه وی افزود در همین راستا تاکنون ۲۰ بانک و ۴۰ هزار دستگاه در کشور به سامانه صیاد متصل شده اند و تنها هشت بانک باقی مانده است. از این میان دو بانک بزرگ و شش بانک کوچک هستند.

به اعتقاد وی این عمل در راستای نزدیک‌تر شدن سامانه چک به استاندارد‌های جهانی در آینده‌ای نزدیک است. این اتفاق می‌تواند موجب شود تا چک این ابزار پرداخت، جایگاه واقعی خود و اطمینان فرد ذینفع دریافت کننده چک را دوباره به دست آورد.

در همین خصوص طی آماری که محمدیان اعلام کرده چک‌های برگشتی در کشور هم به لحاظ تعداد و هم به لحاظ مبلغ نسبت به قبل افت پیدا کرده و برگشتی چک‌های جدید نسبت به چک‌های قدیمی پایین و روند آن کاهشی بوده است.

دکتر مهران محرمیان با بیان اینکه اکنون ثبت چک صیادی از طریق خودپرداز، باید در خودپرداز همان بانک صادرکننده چک انجام گیرد افزود: با توجه به زیرساخت بسیار خوب نظام بانکی در شبکه شتاب در حوزه سامانه‌های کارتی که همه خودپرداز‌ها به هم متصل هستند این خدمت را نیز برای چک صیادی فراهم خواهیم کرد که دارندگان دسته چک بتوانند از همه خودپرداز‌های متصل یه صیاد برای ثبت چک خود استفاده کنند.

وی افزود: با فراهم شدن این امکان تعداد محدود بانک‌هایی که خودپرداز‌های ان‌ها نیز به سامانه صیاد متصل نشده اند خللی در این زمینه ایجاد نخواهد کرد اگرچه همه بانک‌ها باید در اسرع وقت خودپرداز‌های خود را به سامانه صیاد مجهز کنند.

معاون فناوری‌های نوین در خصوص اجرای قانون چک با بیان اینکه خوشبختانه روند اجرای قانون سرعت بسیار خوبی گرفته است و به مراحل پایانی کار در حال نزدیک شدن هستیم افزود: اصل اجرای این قانون بر موضوع سامانه صیاد بود که عموم دارندگان دسته چک، چک‌های صادره و دریافتی را در این سامانه ثبت و تایید کنند که خوشبختانه این کار به خوبی اجرا می‌شود.

محرمیان با بیان اینکه در حال حاضر ۶۰ درصد بازار چک‌های کشور از نوع صیادی هستند گفت: خوشبختانه اثر بسیار خوبی که از اجرای این قانون در جامعه مشاهده می‌کنیم کاهش ملموس چک‌های برگشتی هم به لحاظ تعداد و هم از منظر مبلغ است، ضمن آنکه میزان برگشتی چک‌های جدید نسبت به چک‌های قدیمی پایین و روند آن کاهشی است.

معاون فناوری‌های نوین با تاکید بر اینکه بانک مرکزی این نوید را به مردم می‌دهد با اجرای قانون جدید چک این ابزار پرداخت جایگاه واقعی خود و اطمینان فرد ذینفع دریافت کننده چک را احیا می‌کند تصریح کرد: استاندارد‌های چک‌های برگشتی کشور به استاندارد‌های جهانی در حال نزدیک شدن است.

محرمیان با اشاره به اینکه بانک مرکزی موظف است ابزار‌های مختلف در اختیار هموطنان بگذارد که ان‌ها به راحتی بتوانند چک خود را تایید، ثبت و انتقال دهند افزود: این ابزار‌ها با موبایل بانک، اینترنت بانک و برنامه‌های کاربردی تلفن‌های همراه در سال گذشته شروع شد و در سال جاری دسترسی به این خدمت از طریق پیامک و اکنون خودپرداز بانک‌ها فراهم شده است و نگرانی از جهت کسانی که تلفن همراه هوشمند در اختیار نداشتند با امکان پیامک و خودپرداز این دسته افراد نیز بدون دغدغه خدمت را دریافت می‌کنند.

این مقام مسئول بانک مرکزی با اعلام اینکه بر اساس آمار حدود ۷۰ درصد خودپرداز‌های بانک‌های کشور به سامانه صیاد مجهز شده اند افزود: اکنون بیش از ۲۰ بانک کشور خودپرداز‌های آن‌ها که بیش از ۴۰ هزار دستگاه است به سامانه صیاد متصل هستند و به تدریج آمار این دستگاه‌ها در زمینه اتصال به سامانه صیاد در حال افزایش است.

وی در خصوص برخی بانک‌ها که هنوز خودپرداز‌های آن‌ها به سامانه صیاد متصل نشده اند نیز گفت:هشت بانک خودپرداز‌های آن‌ها به سامانه صیاد متصل نشده اند که از این تعداد شش بانک بسیار کوچک و دو بانک نسبتاً بزرگ کشور هستند و شخصاً به این موضوع ورود کرده و هشدار‌های لازم در این زمینه به این دسته بانک‌ها داده شده و از آن‌ها در خواست شده است در اسرع وقت اقدامات لازم برای تجهیز دستگاه‌های خودپرداز به سامانه صیاد را در دستور کار قرار دهند.

وی افزود: عموم این بانک‌ها در زمینه فنی دچار محدودیت‌هایی هستند که با پیگیری بانک مرکزی این نواقص برطرف خواهد شد.

مجهز شدن چک‌های تضمین شده به شناسه صیادی
معاون فناوری‌های نوین در خصوص چک تضمین شده و لزوم ثبت آن در سامانه صیاد گفت: چک تضمین شده مطابق قانون باید در سامانه صیاد توسط شعبه بانک ثبت شود و بانک مرکزی از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری به شبکه بانکی این موضوع را برای اجرا ابلاغ کرده است، بانک‌ها در این زمینه در حال انجام اقدامات لازم هستند، لیکن در این میان یک فرصت یک ماه و نیمی لازم بود که شبکه بانکی چک‌های تضمین شده قبلی را نیز کارسازی کنند، بر این اساس از ۱۷ خردادماه اگر یک چک تضمین شده در سامانه صیاد ثبت نشده باشد دارندگان چک باید با مراجعه به شعبه صادرکننده چک اقدام به کارسازی کنند به عبارت دیگر اینگونه چک‌ها در سامانه‌های بین بانکی خدمتی دریافت نخواهند کرد.

محرمیان با بیان اینکه امکان استعلام چک‌های تضمین‌شده صیادی (چک‌های تضمین شده دارای شناسه ۱۶ رقمی صیادی) با هدف کسب اطمینان از اصالت این نوع چک‌ها هنگام انجام معاملات فراهم شده است افزود: مشتریان شبکه بانکی می‌توانند از طریق درگاه‌های مختلف دسترسی به سامانه صیاد شامل اینترنت‌بانک، موبایل‌بانک، برنامک‌های موبایلی، پیامکی و خودپرداز‌های بانک‌های عامل، نسبت به استعلام آن اقدام کنند. در واقع ذی‌نفع چک با استعلام این چک‌ها از ثبت چک به نفع خود در سامانه صیاد اطمینان حاصل می‌کند.

این مقام مسئول بانک مرکزی تاکید کرد: در این راستا، چک‌های تضمین‌شده که توسط شعب بانکی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد مجهز به شناسه ۱۶ رقمی صیادی شده و با توجه به تکالیف مقرر در قانون اصلاح قانون صدور چک، ثبت صدور این نوع چک‌ها برعهده شعب بانک‌هاست و صادرکننده چک در این خصوص مسئولیتی ندارند.

وی افزود: این چک‌ها نیاز به انجام عملیات تایید در سامانه صیاد ندارند و ذی‌نفع با اخذ برگه چک از صادرکننده آن و استعلام از سامانه صیاد می‌تواند از ثبت چک در سامانه صیاد به نفع خود اطمینان حاصل کند و تطبیق اقلام اطلاعاتی مندرج در متن چک و با اقلام ثبت شده در سامانه صیاد را انجام دهد. بدیهی است در صورتی که با استعلام از سامانه صیاد برای گیرنده محرز شود که این چک ثبت نشده و یا اقلام اطلاعاتی آن مغایر است، بایستی از پذیرش چک خودداری کند.

محرمیان در خصوص چک‌های موردی نیز گفت: در زمینه چک‌های موردی نیز با تشکر از بانک‌هایی که در این خصوص همکاری کرده اند باید یادآور شد که بدلیل شرایط خاص اینگونه چک‌ها تا کنون متقاضی آن بسیار اندک بوده اند و وارد فاز استقبال گسترده نشده ایم و نگرانی در این زمینه که تعداد ارایه کننده این بانک‌ها زیاد نیستند، وجود ندارد.

وی افزود: در واقع در این برهه اقدامات اطلاع رسانی برای شعب و عموم مردم مدنظر است که خوشبختانه با همکاری روابط عمومی بانک مرکزی و بانک‌های کشور این اقدام به نحو مناسبی در حال پیگیری و انجام است.

این مقام مسئول بانک مرکزی در خصوص استقبال عموم مردم در زمینه استعلام چک‌ها از طریق پیامک در روز‌های نخستین اجرای این طرح گفت: در ابتدای اجرای این خدمت روزانه چند هزار استعلام از طریق پیامک انجام می‌گرفت و غالباً حاوی برخی خطا‌هایی بود، ولی خوشبختانه اکنون عموم دارندگان چک نحوه و قالب ارسال کد را به درستی انجام می‌دهند و در این زمینه خطا‌های روز‌های نخست بسیار کاهش یافته است و شاهد چند ده هزار پیامک استعلام چک هستیم.

محرمیان در خصوص چک الکترونیکی نیز گفت: چک الکترونیکی از تیرماه سال ۱۳۹۹ در سامانه بانک مرکزی توسعه داده شده و دستورالعمل‌ها نیز تدوین شده، لیکن با یک فاصله زمانی در حال انجام است برخی از بانک‌ها که تعداد آن‌ها نیز محدود هستند در حال اتمام فرآیند آزمون‌ها هستند، لیکن تاکنون بانکی در این زمینه آزمون‌ها را کامل نکرده است و در صورت مهیا شدن بستر، این خدمت نیز اجرایی می‌شود.

این مقام مسئول بانک مرکزی در خصوص میزان مسدودی حساب‌های چک‌های برگشتی گفت: روزانه چند ده هزار چک برگشتی وجود دارد البته در برخی روز‌ها که ایام سررسید نیست این عدد کاهش می‌یابد.

وی افزود: در روز‌های اول اجرای این طرح بر اساس اطلاع قبلی که به تدریج روند مسدودی حساب‌ها افزایشی خواهد شد به صورت محدود حساب‌ها را مسدود کردیم و خوشبختانه بازخورد مناسبی از مردم و شبکه بانکی دریافت شد و به لحاظ فنی و زیرساختی مشکلی مشاهده نشد.

وی افزود: حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد چک‌های برگشتی روزانه در این سامانه برای مسدودسازی حساب ارسال می‌شود و به تدریج با شیب ملایمی انجام می‌گیرد تا به صددرصد چک‌ها برسد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: