گزارش بانک مرکزی از معاملات مسکن پایتخت در اردیبهشت ۱۴۰۱؛
کد خبر: ۳۷۸۱۴۸
۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
0
تعداد معاملات مسکن در پایتخت در اردیبهشت ماه در حالی با رشد قابل توجه ۲۰۶ درصدی نسبت به ماه قبل مواجه شد که در این میان واحد‌های با قدمت بالا سهمی بیش از گذشته در معاملات داشتند.
افزایش ۲۰۶ درصدی تعداد معاملات مسکن
گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب افزایش قابل توجه ۲۰۶.۱ و ۱۶۶.۴ درصدی را نشان می‌دهد.

افزایش استقبال خریداران از واحد‌های کهنه‌ساز
بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از مجموع ۱۰ هزار و ۴۹۰ واحد مسکونی معامله شده، واحد‌های تا ۵ سال ساخت با سهم ۲۹.۶ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. با این وجود سهم مذکور در مقایسه با اردیبهشت ماه سال قبل حدود ۶.۱ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحد‌های با قدمت بالا در گروه‌های "۱۱ تا ۱۵" و "بیش از ۲۰ "سال ساخت افزوده شده است.

همچنین توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۶ درصدی از کل معاملات، بیش‌ترین تعداد قرارداد‌های مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۱۰ و ۲ به ترتیب با سهم ۱۰ و ۹.۳ درصدی از کل معاملات انجام شده در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

رشد ۶ درصدی قیمت مسکن در اردیبهشت ماه
در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۶ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بود که حاکی از افزایش ۶.۱ درصدی نسبت به ماه قبل است. همچنین این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۲۶.۲ درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ (معادل ۶۹.۷ درصد) به مراتب کمتر بوده و مبین کند شدن آهنگ رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ است.

در میان مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران، بیش‌ترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷۴ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۱۸ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۳.۶ و ۵۳.۴ درصد افزایش نشان می‌دهند.

اختصاص ۵۱ درصد معاملات مسکن به واحد‌های زیر ۲.۵ میلیارد تومان
توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده شهر تهران در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که به لحاظ مساحت، واحد‌های مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، سهمی معادل ۵۵.۳ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

همچنین ۵۸.۸ درصد واحد‌های مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این ماه معامله شده و ۵۱.۳ درصد از معاملات نیز به واحد‌های مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۲.۵ میلیارد تومان اختصاص داشته است.

افزایش ۵۰ درصدی اجاره‌بها نسبت به سال گذشته
از سوی دیگر بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۴۶ و ۵۰.۶ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است. لازم به توضیح است رشد ماهانه شاخص مزبور در اردیبهشت ماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب معادل ۱.۹ و ۲ درصد است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: