September 2023 27 / چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲
کد خبر: ۳۷۸۴۹۹
۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۰
0
شبکه «سی‌ان‌ان» اظهارنظر جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا درباره رشد اقتصادی این کشور را رد کرد.
اذعان CNN به دروغ بودن ادعا‌های اقتصادی بایدن
جو بایدن رئیس جمهور دموکرات آمریکا در بخشی ازیک برنامه تلویزیونی، به انتقاد‌ها از دولت درباره افزایش شدید تورم در این کشور واکنش نشان داد.

رئیس‌جمهور آمریکا در بخشی از این برنامه خطاب به مجری ادعا کرد: «ببین ما اینجا هستیم (وضعیت آمریکا در حال حاضر این چنین است): ما سریع‌ترین رشد اقتصادی را در جهان داریم.».

شبکه آمریکایی که از نظر سیاسی مواضع نزدیک به حزب دموکرات آمریکا دارد، در گزارشی به این اظهارنظر رئیس‌جمهور دموکرات واکنش نشان داد و حرف او را «ادعای دروغ» خواند.

این رسانه نوشت: «ادعای بایدن دروغ است. آمار‌های صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که اقتصاد ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ به میزان ۵.۷ درصد رشد کرد، اما بیش از ۵۰ کشور دیگر در همین سال رشد بیشتری داشتند. بسیاری از آن‌ها کشور‌های کوچک یا در حال توسعه هستند، اما برخی از آن‌ها کشور‌های بزرگ یا ثروتمند هستند».

سی‌ان‌ان ادامه داد: «علاوه بر این، اقتصاد ایالات متحده در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ کوچک شد در حالی که کشور‌های مختلف دیگر رشد را تجربه کردند.

البته کارشناسان اقتصادی انتظار دارند که اقتصاد ایالات متحده در بقیه سال جاری رشد خود را از سر بگیرد، اما انتظار می‌رود اقتصاد تعداد قابل توجهی از دیگر کشور‌ها با سرعت بیشتری رشد کنند».

این رسانه به سراغ مقام‌های دولت بایدن رفته و از آن‌ها درباره ادعای جنجالی رئیس‌جمهور آمریکا پرس و جو کرده است. یک مقام کاخ سفید در توجیه اظهارات خلاف واقع بایدن به گفتن این اظهارات بسنده کرد: «رشد ۵.۷ درصدی تولید ناخالص داخلی واقعی ایالات متحده در سال ۲۰۲۱، سریع‌ترین رشد برای این کشور از سال ۱۹۸۴ بوده است.

این مقام مسئول دولت بایدن که نامش فاش نشده است، افزود: «صندوق بین المللی پول پیش‌بینی کرده است که از سه ماهه چهارم سال جاری، اندازه اقتصاد ایالات متحده در قیاس با سطح پیش از همه‌گیری اواخر سال ۲۰۱۹ از هر شش کشور دیگر در گروه هفت بزرگ‌تر خواهد بود: کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و بریتانیا».

این شبکه درباره این حرف مقام کاخ سفید نوشت: «این اظهارنظرات دقیق است، اما بایدن در برنامه کیمل گفت که اقتصاد ایالات متحده سریع‌تر از هر کشور دیگری در "جهان" در حال رشد است، نه فقط سریعتر از شش کشور خاص (گروه هفت) و این حرف، نادرست است».

در پایان این گزارش در رد ادعای جو بایدن به آمار صندوق بین‌المللی پول اشاره شده است.

طبق این گزارش، در میان ده‌ها کشوری که در سال ۲۰۲۱ رشد تولید ناخالص داخلی بالاتری نسبت به آمریکا داشتند می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

-ایرلند ۱۳.۵ درصد

-شیلی ۱۱.۷ درصد

-ترکیه ۱۱ درصد

-کلمبیا ۱۰.۶ درصد

-هند ۸.۷ درصد

-یونان ۸.۳ درصد

-رژیم صهیونیستی ۸.۲ درصد

-چین ۸.۱ درصد

-انگلیس ۷.۴ درصد

-فرانسه ۷ درصد

-ایتالیا ۶.۶ درصد

بنا بر گزارش سی‌ان‌ان، دلیل اینکه نرخ رشد بسیاری از کشور‌ها در سال ۲۰۲۱ بالاتر از حد معمول بود این بوده که اقتصاد آن‌ها در حال احیای بحران اقتصادی سال ۲۰۲۰ ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا است.

رد ادعای جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا درباره رشد اقتصادی این کشور در شرایطی مطرح شده که طی ماه‌های اخیر افزایش شدید تورم و بحران کمبود شیر خشک، دولت بایدن را با انتقادات گسترده مواجه کرده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: