September 2023 27 / چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲
کد خبر: ۳۷۹۱۶۷
۰۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱
0
رئیس اتاق اصناف تهران گفت: تولیدکنندگان باید با فاکتور به عرضه کننده، کالا بدهند، اما گران‌تر و بدون فاکتور کالا می‌فروشند.
پشت پرده افزایش قیمت کالا‌ها در کف بازار
قاسم نوده فراهانی در مراسم گرامیداشت دهه تولید و تجارت، در پاسخ به سوالی درباره دلایل افزایش قیمت بدون مجوز کالا‌هایی مثل لوازم خانگی در کف بازار، اظهار کرد: تولیدکنندگان باید با فاکتور به عرضه کننده، کالا بدهند، اما گران‌تر و بدون فاکتور کالا می‌فروشند. در این شرایط واحد صنفی یا مجبور است همان کالای گران بدون فاکتور را بخرد و گران‌تر هم بفروشد یا تعطیل کند.

وی در ادامه تاکید کرد که مردم می‌توانند تخلفات صنفی را به سامانه ۱۲۴ گزارش کنند. چرا که بالاخره از بین این تعداد واحد صنفی تعدادی متخلف هم هست.

قیمت نان باید تغییر کند

این مقام صنفی در پاسخ به سوالی درباره کم فروشی نان نیز گفت: قیمت نان باید تغییر کند، اما وزارت جهاد کشاورزی باید در این رابطه تصمیم گیری کند.

هزینه ایجاد شغل در اصناف، ۵۰۰ میلیون تومان

در ادامه محمد باقر مجتبایی - دبیر کل اتاق اصناف ایران - نیز گفت: در حال حاضر بیش از سه میلیون واحد صنفی و شش میلیون شغل در این بخش ایجاد شده است. کلا بیش از ۹ میلیون نفر در بخش اصناف فعال هستند که با خانواده بیش از ۴۲ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به سهم ۹۵ درصدی صنایع کوچک در اقتصاد، تصریح کرد: البته باید به رابطه بین صنایع کوچک و بزرگ توجه شود. حداقل هزینه ایجاد اشتغال در واحد‌های صنفی ۵۰۰ میلیون تومان است، این هزینه در صنایع کوچک حداقل سه میلیارد است.

مجتبایی درباره وضعیت تخلفات صنفی نیز گفت: پارسال کمتر از ۵ درصد بازرسی‌ها منجر به تشکیل پرونده تخلف شد که زیاد نیست. امسال هم این رقم ۵.۷ درصد بود.

دبیر کل اتاق اصناف ایران با بیان اینکه فروش اجباری تخلف است، اظهار کرد: در چند روز اول تغییر نظام یارانه‌ها، وزارت صمت برای جلوگیری از ازدحام و صف اعلام کرد همه کالا‌های موجود در بازار باید به قیمت جدید عرضه شود که مشکلاتی هم ایجاد شد و حتی دادستان‌ها همچنان صنوف را جریمه می‌کردند. اما بقیه مواقع، فروش کالای قدیمی به قیمت جدید تخلف است.

وی افزود: به طور کلی گرانفروشی در بازار نیست و تعدادشان کم است. البته تولیدکننده هم اسیر مشکلات تامین مواد اولیه است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: